I' I 4 Kertiiem Steislijl Nieuws. tl "411 Ml r: K ecla xii. Anatherin-Mondwater ti ui if i|i sr JÈ «f •weder vertoonde. Tri achtenveertig uur hadden - de ongelukkige artilleristen schier niets over de lippen gehad en zij waren half uitgehongerd. Ijlings moesten zij nu weer aan den slag, maar zij waren er op bedacht om hun plicht en hun maag tegelijk te voldoen. Zij namen hun ration rauwvleesch meè klopten het wat," en bonden de stukken op de kanonnen; zoo werd onder het vuren, het vleesch gebraden, en de oogge tuige en deelgenoot van het maal, die dit aan een Oostenrijksch blad bericht, schrijft out het uitmuntend smaakte. Te Falkenstein, bij het Taunusgebergte, heeft men Zaterdag hvond te 11 uren 40 min. weder een aardschok gevoeld, waarbij de ramen in de huizen dreunden en ldeine voorwerpen stonden te waggelen. Er wordt voorspeld, dat de Vesuvius weldra tot eene uitbarsting zal komen, aange zien de nieuwe krater, die zich gevormd heeft beneden den ouden, zoozeer gevuld is met lava, dat dezo opstijgt naar den bovenkrater. De walvischvangst is dit jaar mislukt. De Melville-baai was tot 12 Juli geheel met ijs bezet Uit Kaapstad wordt gemeld, dat te Dut- vispan een diamant van 204 karaat gevonden is, Onze lijd zegt Sieboldia schijnt rijk te zijn aan ontdekkingen op 't gebied der koffie. Pas is men tot de kennis gekomen der Liberia-koffie, of er komen berichten uit Japan, dat aldaar, geheel m het binnenland, in weinig bezochte streken een zeer productieve koffiesoort wordt gevonden, die 6 tot 7 graden vorst verdraagt en waarvan de invoer alles zins wenschelijk wordt geacht, omdat men het niet onmogelijk rekent, dat deze soort zal ge dijen en productief kan zijn ook in Zuidelijk Europa. Alsof dit niet genoeg is, verklaarde een koffieplanter uit Peru ons dezer dagen zelf in het bezit te zijn eener door hem ontdekte nieuwe soort, die hij reeds in cultuur heeft, kleinbladerig is, maar wat opbrengst en kwali teit betreft, de gewone ver achter zich laat. Van deze iaatste zijn ons zaden toegezegd. Papieren tanden is de jongste nieuwigheid in de tandtechniek. Zij worden te Berlijn vervaardigd en moeten zeer duurzaam zijn. Om te kunnen bepalen, hoe een paard dat draaft, zich beweegt, iieeft de photograaf Muybridgo een reeks van photographiën ge maakt door een aantal camera's op een lijn te plaatsen en een paard daarlangs te laten dra ven, waardoor een stel instantanés verkregen werden, die alle position van het paard aan gaven. Hieruit heeft men gezien, dat er telkens een oogenblik is, dat alle vier de voeten van het paard van den grond zijn, iets dat tot hiertoe door autoriteiten in het vak werd tegengesproken. Bij Saint-Amand is in den ouderdom van 90 jaren overleden Marie-Barbe Guilloteau. Als marketentster maakte zij de veldslagen van Austerlitz, Eylau, Friedland, Jena, Wagram en Tilsitt mede en bij meer dan één gelegenheid was zij de gewonden behulpzaam, onverschillig tot welke nationaliteit zij behoorden. Boven de deur van een der kerkeu in't etadje D. leest men: 1 Pet. 1 25, Onlangs bezocht een matioos 't stadje en bleef voor 't gebouw staan, zeggende: »"Wel weergaas, wat een grooten pettenwinkel." Een voorbijganger, die dit hoorde, en den man op zijne vergissing wilde wijzen, sprak: ïMaar hoe komt ge er nu toe vriendom dit gebouw voor een pettenwinkel aan te zien?" Wat duivel 1" hernam Janmaat, sstaat er dan niet duidelijk boven de deur: 1 pet, een gutden 25 cents?" De gele Jcoorts, Deze ziekte, die thans in de zuidelijke Staten der Amerikaansche Unie zulke verwoestingen aanricht, is eene der ver schrikkelijkste bezoekingen aan welke de menseh- p heid onderhevig is. Zij tast haar offers-plotseling aangewoonlijk 's nachts of in den 'vroegen ochtend. "Het kenteeken van haar naderen is een gevoel van koude en huiveren. Ilare symp tomen, hoewel niet altijd gelijkvormig, bestaan gewoonlijk in zware hoofdpijn en storingen in de maag. Weldra neemt het geiaat, en latei- het geheele lichaam van den lijder eene gele kleur aan. Dan volgen zwarte brakingen, uit putting en de dood. Jonge en volbloedige personen staan't meest aan de ziekte bloot. Overgroote hitte brengt haar evenzeer tot staan als een zekere graad van koude. Eene temperatuur boven 90° of onder CO"1 maakt aan een epidemisch heerschen van gele koorts spoedig een eind. In het Zuiden van Europa met name te Gibraltar heeft de gele koorts meermalen gewoed, en zeer hevig. Ilier in 't Noorden be hoeft men haar niet te vreezen. Het schijnt vast te staan, dat personen, die aan een aanval van deze ziekte hebben weer stand geboden, door haar niet ten tweeden male worden aangetast. Sprinkhanen het bekende vernielende insekt als voedsel, zijn niet meer algemeen in de mode; op de menu's van hoofsche en andere diners vindt men ze niet, of het moest wezen dat ze een ingrediënt waren in de eene of andere ouder barbaarseh vieemde benamin gen aangeduide lekkernij-poespas. Ze worden echter nog wel gegeten iu die oorden der wereld, waar zij zelve deu oogst der voedingsstoffen hebben verteerd, en de bevolking, tot volslagen gebrek gobiacht, haar berooveis zelve nu opeet. Zoo was de toestand het vorige jaar in Tunis, toen eene droogte, gevolgd door de sprinkhanen- bezoeking, den oogst van gianen en olijven in de kuststieek gauschelijk had doen mislukken "Volgens een consulair rapport gebruikten de Arabierennevens eon soort van brood uit gerstemeel gebakken, to-bereide sprinkhanen. Deze werden namelijk des nachts vpr/.ameld door ze van de boomen te schudden, waar zij bij massa's op zitten en de takken onder hun last doen buigen. In de dorpen gebracht, worden ze gekookt, daarna in de zon gedroogd, en openlijk op de markten vei kocht. Ofschoon nu de sprinkhaan, als blijkttot voedsel kan dienen, wordt hij daartoe in Maiioinedaansche landen bij vrije keuze niet gebruikt; maar die vnn Tunis zijn niet ovei kieskeurig. Immers, zooals het consulair rapport mede zegt, dat hondenvleesch daar niet versmaad wordt, is het geen wonder dat ook de sprinkhanen als markt- artikel voorkomen. En, alles hangt af van den particulieien smaak en's lands wijs's lands eer. In het verre Oosten zijn ook wel oorden, waar men de ratten als lekkere boutjes, netjes op gemaakt, iu de winkels der poeliers, of hoe ze daar heetcn, ziet hangen, om de gastronomen te vei lokken. Blijkens een door Woeri te Würzburg opge maakte statistiek, bedraagt het aantal dagbladen en tijdschriften in Europa 13,960. Daarvan ver tegenwoordigen er 937 het Katholicisme. van dr. J. G. POPP, K. IC. hofleverancier te Weenen, stad, Bognergasse no. 2, mag als 't beste der bekende middelen voor de tanden worden beschouwd. Dit is door 26jarige onder vinding bevestigd: duizenden flacons worden naar alle werelddeelen verzondenen vele geneesheepen schr'yven het bij ziekten van den mond en de tanden voor. Zeer aanbevelens waardig ook is dr. Popp's VEGETAAL TAND POEDER, dat uitstekende diensten bewijst bij de dagelijksche reiniging der tanden. De ANATIIERIN TANDPASTEl behelst geen enkel nadeelig .ingredient en is, tot datzelfde doel, uiterst geschikt en gemakkelijk. Holle, geca- riëerde tanden' stopt men dicht met TAND- PLOMBEERSELwaardoor do carie 't verder doorknagen belet wordt. Wij maken daarom allen, diegezonde tanden op prijs stellenattent op ile ANATIIERIN- PRAEPARATEN van dr. ,1. G. POPP, te Weenen, stad, Bognergasse, no. 2.Depóts er van zijn gevestigd bij alle apothekers en liaiulelaien in parfumcriën, clrogeriën en galan terie-waren. Nod. Horv Kerk. Beroep onte Zevonbi'igeii, Van Walsen, te Alphen, Bedankt: voor Herg-AmhauhtG. itiugnalda, te Capelle, (Noord-Biabant). üodegiaven, A. J. West- holl', te liennekoin, Benkum c. a., A. Couvée Ax te '/.eist. Giessen Nieuwkeik, (voor toezegging van beroep,) .1. G. Braining, te Vreeswijk. A a ii ge n o in en: naar Boven liaidin.vveld, W. Van Roggen, te Hendrik-Ulo-Ambacht. Be lieer L. Doedes Dz., predikant te Capelle a/A' IJscl, heeft zijn 40-jarige Evangeliebedieningiierdaeht, waarvan hij 34 jaren in genoemde gemeente werk zaam was. Volgens een in het Wageningsch Weekblad opgeno men statistiek was liet auitnl piediknnts-vacatuien in de Nederlandsche Hei vormde ICerk op 31 December 1877 213; het aantal op dit tijdstip beschikbare kandidaten bedroeg steclits 21. Daar er 1009 predikantspiaatsen fijn, staat liet aan tal vacaturen gelijk met I330 Oier de verschillende provinciën veulecld, beeft Zeeland betiekkelijk het grootst aantal vacaturen, 2(V" en Drente de min ste vacaturen 341 Onder de vacaturen vindt incn er een, die reeds voortduurt van het jaar 1804 te St. Anna Parochie (Friesland Chr. ,Ger. Gemeente. Bedankt: voor Puttershoek, J. Thijs kand. m l)e classis Amsterdam der Christel, lier. Kerk heeft den predikant J. G, Sniitt, do oiideiluigeii J. Stam, L. Ekhout, Chr. Esvcldt en P. llildering, benevens den diaken G. Van Sitteren, van de gemeente Amsteidam, afd. Weteringkerk, vervallen verklaard van hun ambt eh lidmaatschap in die gemeente en van geheel de Christ. Geief. Kerk in Nedeilaml, ter zake var. poging tot scheming, onder misbruik van hun ambtelijke» invloed, overtreding van de orde der Keik en schen ding van hun belofte en verbintenis bij de aanvaar ding vim hun ambten, 'alles gepleegd tijdens zij nog tot die gemeente en die kerk behoorden. Dat besluitgedagteekend 20 Augustus 187S, is door middel der kerkelijke bladen ter kennis van ge heel de Chnstel. Geref. Kerk gebracht. Boomsch-Katholieke Kerk. Door den heer A. Godschalk, R. K. bisschop van 's Bosch, is benoemd tot pastoor der parochie van den H. Dominicus, te Nijmegen, dn heer F. Van der Heijden. Israélietische Kerk. Te Emmen, in Drente, is eer.c zelfstandige Ned. Israëlietisciie gemeente gevestigd. De nieuwe synagoge, uit vrijwillige giften gesticht, is ingewijd. BURGERLIJKE STAND. Geboren: 16 September. Johannes An toni ur, zoon van J, A. Leenders en D. C. Gouwens, Broersveld. >j Overleden16 September. Levenloos aan- [i gegeven, zoon van "W. Buitelaar en G. Van der Ij Ster, llagastraal. Geertje Bakker, oud 3 t maanden, Zwaantieaj. L, Gehuwd: 18 September. C. de Ronde en V T. Van Meenen. K. Van Oosterhoud en |{j J. Van Harmelen. m MARKTPRIJZEN AAN DE BEURSTE SCHIEDAM van 18 September. Rogge: per 2100 kilo Coursche f4743/m.}f Libau f172 6/w. 1 Gerst: per 1950 kilo Libau f194 3/m. Moutwijn: fliVt per hectol. Gt, Jenever: Amsterd. proef f IS1/* a f 153A|| per hectol. Ct. zonder fust en zonder belasting. Hp oellngf 0.40 per ketel. By de Schiedamsche Spceling-Vereenigiug.Ji -f0.40 per ketel'. M? if!f

Schiedamsche Courant | 1878 | | pagina 3