Zaterdag j). is liet zoontje van A. J. Bouwman, bij 'tnaar school gaan, aan de Watamie door een ram, 't welk aldaar met nog" eenige schapen onbeheerd rondliep, aange vallen en hevig tegen den onderbuik gestoo- ten, waardoor hij tegen een hek viel en een kwetsuur aan het hoofd bekwam. De tim merman W. Bo«selaar en een in de nabijheid werkznam persoon snelden, op diens hulpgeschrei, naar den knaap, en bevrijdden hem van zijn aanvaller. Ook den vorigen dag was een andere knaap door dezen rarn aangevallen. Naar wij vernemen heeft de eigenaar der schapen maatregelen genomen om een herhaling van het voorgevallene te voorkomen. Van dit voorval heeft de N. R. Cl. een oanauwkeutig bericht gegeven. Onze stadgenoot, do heer G. Wuysler, thans hulponderwijzer te Zoelen, heeft jl Don derdag voor de te Arnhem zitting houdende commissie met goed gevolg examen afgelegd in de gymnastiek. Wij vernemen dat bij Z. XI. den Koning het voornemen bestaat ter gelegenheid van de voltrekking van zijn huwelijk, dat waarschijn lijk. nog voor Februari zal plaats hebben, te Amsterdam feesten te geven, lïbl Aanvangende met Zondag 20 October a. s, worden door de Iloilandsche ijzeren spoorweg maatschappij de volgende veranderingen in den bestelgoederendienst gebracht: Des Zondags worden geene bestclgoedereu ter verzending aangenomen aan de Bestel- cn Hulpkantoren in de steden (te Amsterdam, Haarlem, Leiden, Den Haag en Rotterdam), "doch wel aan alle de stations. Alleen de Zaterdagavond eu Zondagochtend vóór tien ure op het station van bestemming aangekomen bestelgoedere» worden des Zondags besteld. Later aankomende worden Maan dag voormiddag besteld. Spoethendingen maken hierop geene uitzon dering. Bestelgoederenwaarvan het adres of de vrachtbrief meldt slation restante of wordt af gehaald kunnen de geadresseerden ook des Zondags in ontvangst nemen, evenals de be stelgoederen aan tusscbenstations aangekomen en waarvan kennisgeving van aankomst is ge zonden. Ook de aan de tusschenstations door de ge meentebesturen aangewezen bestellers kunnen de goederen in ontvangst nemen, evenals op -_.;de andere dagen der week De Minister van Financiën maakt bekend dat het saldo van 's Rijks schatkist bij de Nederlandsche Bank op 5 dezer en de som der betaalmiddelen "op dat tijdstip bij de betaal meesters aanwezig, te zameu een bediag uit maakten van f -48 807,301.31 Ve- Blijkens de thans aangeboden rekening van de koloniale uitgaven en ontvangsten voor L Suriname over 1875bedraagt het tekort -f363,677.12 of f42,453.28 minder dan de som - -tot aanvulling daarvan toegetaan. In de maand September jl. zijn langs de lijn der Iloilandsche IJzeren Spoorwegmsnt- X* schappij vervoerd 267,890 leizigers; opbiengst &&ïl&a reizigersvervoer f 237,634.197a 5 opbrengst van goederen f 60,553.8273opbrengst van IL diversen f 1,038.55; te zamen f299,226.57. j| - Sedeit 1 Januari 1.1. bediagen het aantal vervoerde reizigers 2,102,689 en de ontvangsten f 2,-319,028,01'4. I Gedurende het 3de kwartaal dezes jaars I .zijn langs den Nieuwen Waterweg binnenge- Jiotr.en 675 stoom- en 204 zeilschepen en uitge varen 1076 stoom- en 297 zeilschepeu.Te zamen 1751,stoom- en 501 zeilschepen. In de if. G. Ct. wordt in, een brief uit •f '-.de residentie gemeld,, dat de dag v»n het hu- «welyk des. Kónings op.24 November is bepaald. Volgens andere' bladen'zou het eerst in het begin van het volgende jaar plaats hebben, nik heb intusschen, zegt de briefschrijver, alle redenen om ie gelooven, dat ik goed was inge licht en dat de dag, waarop wij onze nieuwe Koningin zullen zien, niet verre meer is. Even zoo kan ik medodeelen, dat de intocht van het Hooge Echtpaar zich door geen groote openbare feestelijkheden zal kenmerken." Bij de Iloilandsche harddraverij met paard en sjees te Parijs gehouden op den 3ri dezer is na den 14en rit, toen tweemaal achtereen de Wilhflmina van den heer van Haren ver slagen was door'de Prinses van den lieer Smit, aan deze do prijs en aan gene de premie ten deel gevallen. Rij het overieikeu der piijzeti werd aan den heer P, Smit Jzn., te Slikkerveer, ecu grooteu bloemruiker van de drie nationale kleuren aangeboden, benevens de groote zilveren vaas, Dinsdag gewonnen. Aan den heer van Haren te Amsterdam, die de premie Dinsdag verkregen had, werd mede een zeer fraaie doch kleine ruiker aangeboden, en vijfhonderd gulden in goud, terwijl den lieer P, van Santen, als pikeur van liet winnende paard, een prachtig gouden hoiloge werd uitgeieikt. Dam na had de uitreiking plaats van de prijzen voor den wedstrijd van Donderdag aan dezelfde personen. De heer Smit lueeg opnieuw een miker en de groote zilveren roomkom, terwijl aan den heer van Haren weder een ruiker en f500, eu aan van Santen opnieuw een gouden hoiloge werd overhandigd. De lieer Coster, Ned. consulkomt allo eer toe, voor de wijze waarop hij onze nationale eer to Parijs heeft opgehouden. Uit Umiiiile» wordt aan het Handelsblad geschreven Van bevoegde zijde verneem ikdat bij peilingen, op Zondag 29 Sept. au later verlicht is geblekendat do zandbank in zee voor de haven, na de jongste stormen in oppervlak is verminderd; dat alif. taluds daarvan meer en meer in steilheid afmnnen en er 3 decimeter meer water np werd gelood. Op 3 Oct. 11. is weih r een fregat (do Hear chics) met 68 ilecim. diepgang de bank gepasseeul en hier binnen gekomen. De plaats waar de bank liet meest is afgenomenligt', zoo ik verneem op het westen en zuidwesten, in de richting dus vanwaar de jongste stormen hebben gewoed. Zr. Ms. oorlogsstoomschip n Cornells Dirk«," kommamlant Baart de la Faille, is naar Sava- nilla vei trokken, in vei baud met den moord, eenige maanden geleden op den Nederlandschen consul te Carthagena gepleegd en waarvan des tijds is gewag gemaakt. Hel Bat. Hand. zegt: De berichten omtrent den koffio-oogst zijn niet gunstig. De opbrengst zal betrekkelijk gming zijavan sommige andere rijke oogsten afwerpende landen wordt zelfs nauwelijks dén derde verwacht. De handel klaagt zeer ov<t de monsters der Gouveruc- ments Java-koffie, 'welker slechte sorteering wijst op de hoogst slordige bewerking. Ook omtrent den tabak 'zijn berichten weinig be moedigend. ïlier hapert het aan de kwantiteit, daar aan de kwaliteit. In een artikel onder het opschrift tOit gouvernement op weg naar den Islam" wijst de Javahode onder dngteckening van 4 September op het volgende bericht van liet Alg Dagbl. v. Ned. Indië »Nanr wy vernemen, is door den ingenieui- ïlioofd-diiecleur der Bataviasehe lia ven werken >op de plaats van het spoorweg-ongeluk gister seen se de kali gegeven, waarbij verscheiden skarbouwen geslacht', zijn en de locomotief, die nden ongeiukkigen trein getrokken heeft, met sbloed besprengeld eu geëxorcieerd >werd" Luister wel toe, zegt au de Javalode, neem er wel nota van, wat dit raadselachtig "bericht zeggen wil. Niets meer of minder toch 'wordt u bericht dan dit: Er was een trein ^ontspoord. Dat kon .op den inlander den indruk maken, (lat de duivel in dien spoorweg zal, Dan zou hij er niet meer meê rijden. Daardoor zou de kas leegloopen. Ea nu, om dat'leeg- i loopen der kas te voorkomen, stelt de overheid I zich in haur hoogste ambtenaren aan, als geloofde zo dat dierenbloed dien duivel bannen I kon, en ze slacht een schandelijk afgodisch offer en sprengt het bloed op de locomotief en laat het spoormaterieel door afgodischs s formules ontduivelen. Een consulair bericht maakte onlangs melding van het gevaar dat eene Nederlandsche industrie, de vervnnvdiging van stearinekaarsen, liep, omdat onze fabrikanten zich lieten over- treffen door de buitenlaudsche, met name de Italiannscbe. Deze maakten hunne kaarsen - harder, waardoor zij geschikter waieu voor het warmer klimaat. De consul te Venetië, die dit oordeel neer- schreef, waaraan wij natuurlijk geloof schonken, wat men de verzekeringen van autoriteiten ver- S schuUligd w, schijnt echter in dwaling te hebben veikeeid. De myra, kaarsen, iu wier vooi trede- lijkheid hij eene zware concuirentiu voor onze stearinekaaisen-fabrikanteu zag, zijn wel wat haider, maar ze zijn nog altijd beweikt naaf de oude methode, de zoogenaamde kalkvenee- ping, terwij! uitsluitend kalk als grondstof wordt verwerkt. Die wijze van fabricage, is onvoordeeüg. Zjj wordt dan ook alleen nog gevolgd door kleine fabrieken in Frankrijk, Spanje, Italië, Duitsch- land enz., waar fabriekjes bestaan, die voor lokale consumtie werken, maar voor export niet kunnen couciirreeren. De Hollandsehe stearinekaaisen-fabrieken wer ken sedert jaren volgens het distillatie-proces! zijnde de nieuwere methode voor de vervaar diging van j-leaiine. De stearinekaarsen, volgeus die wijze van werken gemaakt, hebben een smeltpunt van minstens 50'' Celsius of -122" Fahrenheit, een warmtegiaad, die iu het heetste klimaat niet wordt bereikt. Er kan dus wel geen sprake zijn, dat onze kaarsen zouden smelten vóór dat zij worden ontstoken, zooals wij uit de consu laire vei klaring opmaakten. Dat het aldus vervaardigde fabrikaat mecf en meer gezocht wordt, blijkt uit de jaarlijkschs toeneming der uitgevoerde kaarsen, volgens de statistieke tabellen van het Ministerie van Financiën. Met uitzondering van de Vereenigde Staten van Nooul-Amerika, waar een inkomend recht van circa 35 pet. der waarde den invoer van stearinekaarsen onmogelijk maakt, verzenden Nederlandsche fabrikanten hunne bougies naar alle oorden der wereld. Zoowel naar het hooge noorden, als naar Üe kust van Afrika, naar Centraal- en Zuid-Amerika, de Indische kolo niën, China, Japan, en evenzeer in groote hoe veelheden naar Italië eu ook naar Yenetie, den Levant, Egypte, Spanje, ja zelfs naar üuitsch- land, Rusland en Fiankryk, waar groote stearine kaarsen-fabrieken bestaan en een hoog iuko.nend recht wordt gelieven op dit ai tike). Hierin ligt voltluende bewijs, dat de Hol landsehe stearinekaarsen-fabrieken met goed gevolg op de wereldmarkt kunnen concurreeren( en dat althans deze industrie haar goeden naam weet te handhaven. Wat wij hier mededeelden is ons van be voegde zijde vei zekerd, en wij gelooven doof die naededeeling niet slechts te kunnen hydro gen om de aandacht te vestigen op'een belang» rijken tak van nationale nijverheid, .maar p.qlt het onrecht te herstellen, dat wy, door té veel gewicht te hechten aan een coutulair bericljt, jegens hem pleegden. (Arnh. Cl.) Het te Lon'den gevestigde meteorologisch instituut^van 2"he New-York Herald zegt, dat stormeri'en,regens uit het Noord-Westen om streeks den Ssien dezer- op de Britsche. en Noorweegsche kusten kunnen verwacht worden»

Schiedamsche Courant | 1878 | | pagina 2