A0 1878. Zaterdag: 19 October. M 4526. Teröijiit iaplijts, liitpiM DMai. Bnitenlaadsclie Eoficliten. Biiaeilaiisclie Bsricliltii. rS? w e. <3 «en I>e r I i sr s t e J a a i* <r a n Abonnementsprijs, per kvvaitaalf 1.85. Franco per post, door het gelieele Rijk. - 2.50. Afzonderlijke nommers- 0.10. UVREAV: MARKT, E, 124. Advertentieprijs: van 1—10 gewone regels met inbegup van eenc Courantf 1.10, Iedere gewone legel meer- 0.10. Driemaal plaatsing wordt tegen tweemaal berekend. ENGELAND. De Qlole meldt, dat te Londen een particulier telegram uit eene vertrouwbare bron te Simla is ontvangen, waai in woidt geconstateerd, dat de oorlog met Afghanistan als zeker wordt beschouwd. Het oprukken eener Britsch-Indische Strijdmacht tegen Candaliar woidt tegemoet gezien en zal dadelijk door audere expeditién gevolgd worden. Men verwacht, dat de troepen op den weg naar Caudahar weinig tegenstand zullen ontmoeten, De onafhankelijkheid "an Servië wordt door de Regeering vau Engeland niet eikend, Sn weerwil van de proclamatie van gelijke rechten voor alle onderdanen, ook soor de Joden. Uit.Simla wordt van 17 dezer gemeld: Er heeft eene opeenhooping van Afghanen te Khyber< plaats. Dit veroorzaakt onrust, daar men niet weet wat hunne gezindheid is. De garnizoenen te Pesliawur en Kohat zijn versteikt. Volgens een gerucht ziju aanzienlijke versterkingen te Ali-Mushjid en Kandahar aan gekomen. Volgens de Times heeft Rusland zich tot deondeileekenaieu van het tiactaat van Oerlijn gewend, met uitnqodiging om gemeenschappe lijke pogingen aan te wenden opdat de Porte de haar opgelegde verplichtingen nakome. Tot ambassadeur te Londen is benoemd graaf Karolyi, lot dusver ambassadeur te Ber lijn, en te Parijs giaaf Beust, die ambassadeur te Louden was. In deze laatste benoeming ziet de pers te Berlijn, meldt de Daily News, een onvriendschappelijke daad van graaf Andrassy tegenover Prins Bismarck. RUSLAND. De nieuwe Russische leening zal voorloopig een milliaid fianken bedragen en zullen daar voor worden uitgegeven vijf pcrcents schuld brieven op liet Russische tabaksmonopolie. Zij zullen worden uitgegeven in twee series, ieder van 500 millioeu. De eeiste seiie zal worden aangewend tot aankoop van de in het buiten land in omloop zijnde papieien roebels. De exploitatie van het labaksmonopolie zal aan een maatschappij worden opgedragen, die zich met de betaling der rente on de aflossing der bovengenoemde obligaties moet belasten. De Regeering voert over deze financieole manoeuvre ondei handelingen met de verschillende huizen Rothschild. Voor liet oogenblik bestaat er alle kans op succes, maar voor het vervolg zullen de Russische financiën hierdoor sterk worden benadeeld, daar de Staat een zijner beste bron nen van inkomsten uit de hand geeft. - ITALIË. De Italië maakt melding van een gerucht, dat Corti, Brocchetti en Bruzzo -zijn afgetre den. Volgens de Opinionszou dit van Bruzzo alleen waar zijn. De Capitals - verzekert 'échter dat nog geeu der Ministers zijn ontslag heeft ingediend, maar "dat de Minister van Ooi log het waarschijnlijk doen zal. Het Italiaansch Kabinet hoeft besloten niet te antwooi den op de laatste Tuiksche nota. Omtrent de werking van den Vesuvius meldt piofessor Palmieri van 14 dezer, dat er een hevige beweging van den bodem was waar genomen en de weerschijn van liet vuur dat zich biauen in deu krater bevindt, zoo sterk was. dat 't heldere maanlicht verduisterde. DUITSCIILAND. Men verzekeit dat de laatste redevoering van Prins Bismarck tegen den heer Sonnemann hooge politieke bedoelingen had en moest dienen om een koude wateistiaal tegen de politiek van Cambetla te lichten, die een Fransch-Italiaanscli en eventueel ook een Oos- tem ijksch-Fransch vei bond op het oog heeft. Men vermoedt, dat de geheele derde lezing van het wetsontwerp tegen de sociaal-democratie Zaterdag zal afloopen en de Rijksdag zal worden gesloten. F It A N K U IJ K. Spanje heeft geen, anlvvooid bekomen op zijn eisch betreffende den gepleegdeu moord op een beambte van het Spaansche consultaat. Het is onjuist," dat er drie ooi logs-fregalten naar Tauger gezonden zijn. 0 O S«T E N R IJ X. De Poi te heelt bevel gegeven tot ontruiming van Spuz eu Podgontza. De voormalige Minister van financiën, de lieer Depretis, vormt ecu zuiver Cabinet d' affaireshij is met den heer Auerspeig bij deu Keizer to Pesth ontboden. U K KIJE. Oostenrijk weigeit zich te vet binden Novi- bazar niet te bezottcu, doch de Oosteniijksclie troepen lukten in werkelijkheid niet nader. Er zijn vele gevangenen aangekomen. De nieuwe Gpieksche patiiaich is eene anti-Russische rich ting toegedaan. R D n N I De bemoeiingen van den heer Depietis lot vorming van een nieuw Ooslenfyksch Kabinet ziju met een gunstigeu uitslag bekroond. De lieer Depietis is naar Pesth vei trokken om den Keizer tappurt te brengen. De Rumeniêrs zyu voornemens in de volgende maand de Dobroudsja te aunexeeren. EERSTE KAMER DER STATEN-GENERAAL Zitting van 17 October 1878. Iu deze zitting is tegen morgen ochtend 11 ure aan de orde gesteld het ontwerp betreffende het huwelijk van Z. M. deu Koning (waarvan rapporteurs zijn de heeren Schot, Borsius, Nobel en Teding van Berkhout), en al tie overige ontwerpen, uitgezonderd de aitseuvvet. DEN 1IAAG, IS October. Blijkens een bij de Regeeiing van den gouv.-genciaal in Ned. Indie ontvangen telegram, omtrent Atsjiu, heeft Habieb Abdul Rachman zich den 13 dezer te Kotta Radja aan ons gezag oudeiworpen, openlijk vergiffenis gevraagd en den eed afgelegd. SCHIEDAM, IS October 18J8. Kamer van Koophandel, eu Fabrieken te Schiedam. Zitting van 17 October 1878. Afwezig de heeren T. P. Jansen, T. IJ. B. Snijders en Mr. A, K. J. Van der Diift. 1. Resumtie der notulen van de vorige ver gadering. 2. Mededeeling der ingekomen stukken. 3. Eene missive van de heeien P. Crans cl 's.të' 's Gravënhage met de daarbij -ge voegde brochure, betrekkelijk den aanleg van een zeehaven te 's Gravenhage in verbinding met de Maas, wordt gesteld in handen eener commissie, bestaande uit de heeren J. J. G. Nolet, J. T. Beukers en A. M. F. van Deventer. Voor de te 's Ilage zitting houdende com missie heeft gisteieu mej, A. G. S. Van Klieken alhier akte bekomeu voor de Fransche taal. Bij het aan de Tweede Kamer der Stateu- Generaal aangeboden wets-ontwerp tot definitieve vaststelling der koloniale huishoudelijke be- giootiug van Suiiname voor 1879 worden de uitgaven geiaamd op f 1,082,293,25 en de middelen op f 1,234,000.00; de bijdrage wordt dus begroot op f447,693.25. Aan de toelichting dezer begrootiug ontleenen wij o. a. dat, met het oog op de zeer hooge kosten aan de opneming van Suriname in het telegiaafnet verbonden, de Minister van Koloniën ook nu geen vrijheid vindt den mernoiiepost; subsidie voor telegiafische vei binding der Kolonie met de naburige Koloniën en Staten van Europa, in het wets ontwerp over te nemen. De Minister kan zich ten volle vereenigen met de meening van den Gouverneur, dat de urgentie tot voorziening in de behoefte aan een straf-elabiissement niet zóó groot is, dat daar door gerechtvaardigd zouden worden de enorme onkosten, welke van de oprichting zoowel ais van het onderhoud der inrichting het gevolg zullen ziju. Op dien grond heeft de Minister den pos' van f50000 voor het begin van uitvoering vau de vestiging van een straf-elabiissement en in verband daarmede een memoriepost geschrapt. Bij de officieten van het leger bestaat liet voornemen om aan Z. M. den Koning by gelegenheid van Hoogstdeszelfs huwelijk een huldeblijk aan te bieden. '/Toen Zaterdagmiddag de Kroonprins en de Kroonprinses van Denemarken en de Prlrfö

Schiedamsche Courant | 1878 | | pagina 1