iTg!IdFdiT~~~~ leden van het gemeentebestuur en ingezetenen van Leuven, allen leden van voormelde Konink lijke maatschappij, ton getale van meer dan honderd, werd deelgenomen; onder de genoo- digden bevond zich ook de voorzitter dor zuster vereniging aVIamingen Vooruit" en uit Noord- Nederland de burgemeester van Schiedam, eerelid der feestvierende maatschappij, •nDe eerste toost werd ingesteld door den voor zitter. ter eere van Z. M. den Koning; in krachtige en tevens gevoelvolle taal uitge sproken, werd deze feestdronk herhaaldelijk door toejuichingen afgewisseld eu ten slotte met een daverend applaus begroet, waarna het Bel gische volkslied werd aangeheven en een tele gram aan den Koning verzonden werd. Hierop stelde de onder-voorzitter der Maatschappij een feestdronk in op den heer Vonder Auwera, herinnerde daarbij aan de diensten, meer dan dertig jaren lang door hem aan zijn vaderland en z'yn geboortestad betoond, wees er op wat hij voor de volksklasse had gedaan, hoezeer hij het Vlaamsch tooneel had opgebeurd, toen de moedertaal in zoo diep verval was geraakt, en bracht bovenal hulde aan z'yn vrije viel, die, onder allo omstandigheden, de vrijzinnige beginselen onveranderlijk had gehuldigd en toegepastna eene opwekking in het algemeen tot bevordering van onderwijs eu beschaviug, besloot de redenaar met de verklaring, dat de taak van den gevierden vriend nog niet was volbracht, dat hij moedig den strijd mocht voortzetten, met de woorden van den gvooten Marnix vanSt. Alde- gonde op de lippenurepos aiileurs". Ook deze feestdronk werd onderscheiden malen door toe- iuicliiugen ondei broken bij de laatste woorden steeg de geestdrift ten top en waie er geen eind aan, de bijvalsbetuigingen gekomen, indien niet de heer YanderAuwera het woord had opgevat om, diepgetroffenen aangedaan, dank te zeggen voor de hein gebrachte hulde; maar tevensin mannelijke en besliste taal de verzekering te geven, dat, zoolang zijn krachten 't hein zouden vergunnen, hij voort zou gaan in de richtiDg, die hij ten allen tijde gevolgd had èn, dat deze woorden werden verstaan en begrepen, getuigde het toesnellen van allen, die, geen enkele uitge- zouderd, in het bijzonder, huu aller vriend kwamen begroeten. Door den bekenden letter kundige en dichter Torfs, secretaris der maat schappij werd vervolgens een toost ingesteld ter eere van de taalbroeders ter overzijde van den Moerdijk, in bet verlichte en vrijzinnige Holland, er op wijzende, dat ook daar de veie vrienden niet in gebreke waren gebleven, den heer YanderAu wera te huldigen, bij de hem tebeurtgevallen onderscheiding; een heildronk wijdende aau den heer Van Dijk van Matenesse, verbond hij daaraan die menigvuldige vereenigingen in Nederland, die zich beijveren evenals defeest- vierende, om ook den schouwburg te maken .tot een school van verlichting, van goede zeden ,en vaderlandsliefde, en gedacht hy in 't alge- .5neen al de vrienden in Noord-Nederland, Deze feestdronk vol geestdrift en met onverdeelde toejuichingen begroet, werd aanstonds door den heer Van Dijk van Matenesse, beantwoord en «taai bij een toost-gebracht ter eere van "de feestvierende maatschappij, die op schitterende wyze een groot man weet ,te huldjgen. Hij besloot met aanhaling der woorden van den Nederlandschen dichter, bij liet door een stand- beeld vereeuwigen van Nederjands grooten .zoonen,staatsman Thorbecke. »De volken, die ,hun grootemannen eeren, zijn zeiven groot.1,' _Öqk deze feestdronk werd met algemeenen ."{bijval, ;,begr,oet en daarpp, het' Nederiand^che .volksliedaangeheven, .waarna nog eeniga cpu- pletten er van, door een begaafden zangei; ten geltoore gebracht, oorverdooveud vyerden toe gejuicht, een vernieuwd beyrys,,- dat het Nedec- landsch bloed steeds.in.de, aderen vloeit., der onverbasterde Nederjandejrs; zoo,-yap, Nooi;d-|als „pan Zuid,,;,Door., peaj; der,.werfcendfi Je.dea van siloos en Eikel" word oen heildronk ge bracht aan de Zuster vereeniging sVlamingen Vooruit", welke door den voorzitter dier maat schappij beantwoord werd, beide onder harte lijke toejuiching van alle aanwezigen. Nog menige feestdronk werd ingesteld, nog menig lied werd door verschillende zangers ten gehoore gebracht, tot het uur van scheiden daar was; dat scheiden was een hartelijk »tot weerzien" en de schei denden zul Ion elkander wederzien bij het onbe zweken strijden voor waarheid en voor weten schap, voor volksverlichtng en voor vrijheid 1 De heeron S. Van Velzen, A. Brummel- kamp, II. De Cock, A. Steketee, M. Noordlzij, C. Mulder, J. B.tvinck en J. G. W. Zalm, allen te Kampen, hebben zich geconstitueerd toteencomitévooreen Nationaal Huldeblijk bij het huwelijk van Z. M, onzen Koningen H. D. U. Mevrouw de Prinses Emma van Waldeek-Pyr- mont. Zij noodigen een ieder uit door een bijdrage van 25 cents mede te werken tot verkrijging van het bedoelde Nationale Hulde blijk, terwijl hoogere bijdragen volgaarne worden aangenomen. Er worden lij«lon in gereedheid gebiaeht waarop een ieder, die aan dit Huldeblijk deel neemt, verzocht zal worden zijn naam te plaatsen. Er worden in alle plaatsen van ons land eenige personen verzocht zich tot een of meer hulpcomités te vormen, teneinde in hun respectieve woonplaatsen voor het invullen der lijsten te zorgen en alles te verrichten, wat tot bereiking van het voorgestelde doel strekken kan. In een vergadering, waartoe afgeiaardigden van alle comités zullen genoodigd worden, zal door meerderheid van stemmen wordeu beslistl waarin het Huldeblijk zai bestaan. De heer J. G. W. Znhn belast zich met de correspondentie. Een wegwerker aan den Hollandsehen IJzeren Spoorweg, die den zoogena.amden loods- dieust verrichtte, had gisterenmorgen het onge luk door trein G nabij Delft te worden over reden met het gevolg, dat een zijner beenen weid verbrijzeld. De ongelukkige is tuur het gasthuis te Delft overgebracht. Om eens een recht duidelijk begript te geven hoe eon land moet bestuurd worden, vergelijkt de Standaard een volk bij een zieke, en zijn Vorst bij den dokter. Als het een »klein kindoke" is, dan kan de dokter niet vragen hoe de patiënt denkt, maar als hij grooter is, dan overlegt hij met hem, Uit den figuurlijken tot den natuurlijken zin herleid, beteekent dit, dat de Kouing in overleg treedt met de Volks vertegenwoordiging. s Welnu, zoo en niet anders staat het nu ook met de overheid tegenover het volk", zegt de Standaard. Waarlijk, 't is eene wanhoopende poging om door zulk eene vergelijking ie willen betoogen dat een Vorst absoluut souverein is. Want als zoo en niet anders de verhouding ware tusschen Vorst en volk, dan vloeit er onvermijdelijk uit voort, dat het volk zich niet aan z'yn vorst zou behoeven te- onderwerpen, evenals de patiënt zijn dokter afscheid geeft en een ander of geen neemt, ook de natie haar Koning kan .afzetten, en het meteen ander of zonder Koning .beproeven kan. Het beeld, dat de Standaard gebruikt, is ziekelijk, maar de redeneer'mg ook verre van .gezond. ArnhCt Hnurlent. Duor den kerkeraad der Nederd. Herv. gemeente alhier is aan den gemeentelaad een adres ingediendwaarin wordt verzocht, met het oog op het toenemend' drankverbruik en veler uithuizigheid' ook op den rustdag, de sluiting "der herbergen één uur vroeger das tot heden is bepaald en sluiting der schouwbur gen .op-den Zondagavond.^; Apeldoorn. In eene vergadering, Donderdag alhier gehouden en bijgewoond dooreen zestigtal ingezetenen, is besloten, M. den Koning bij Hd, huwelijk een huldeblijk aan te bieden. Er is eeue commissie benoemd, die zich in ver binding zal stellen met de onlangs benoemde dames-cornmissie. Ufrocht. In de zitting van den gemeente raad, gisteren gehouden, wilden enkele leden den gasprijs van 7 op G'/s cent brongen, welke poging mislukte, zoowel omdat sommige leden de berekeningen niet vertrouwden, waarop dit voorstel berustte, als omdat anderen hang waren den prijs te verlagen inet liet oog op hel electrisch licht Arnhem. De te dezer stede overleden baron van Brakell heeft tot erfgenaam benoemd zijner geheele nalatenschap het Protestansch bestedolingenhuis aldaar, ondër voorbehoud tot uitkeering van eenige legaten, waaronder één van f 1000 gedurende 30jaren aan »IIandwerksbloei,M Mijnheer de Redacteur Met do opnamo van ondürstaamlo regelen zult gij zeer verplichten, Uw bestendigen lozer, Schiedam, Z. October 1878, GENEESKUNDIGE GYMNASTIEK. Do in den regel zeer onjtiisto voorstolling van het wezen en het doel dor zoogenoemde genees kundige gymnastiek, ja somtijds de geheolo onbo» Kcmlhchl met baar on de treurige gevolgen, die daaruit kunnen voortvloeien, achten .wij van genoeg bolang om van dc genoemde geneeswijze iets onder de aandacht van het publiek to brengen. Zonder nu juist deze geneeswijze in haren go- lieoien omvang te beschouwen on do verschillende ziektetoestanden te noemen, waartogen zij, betzij als éénig, hetzij als bijkomend middel moet worden voorgeschreven, willen wij haar alleen bespreken met hot oog op de heden zooveel voorkomende afwijkingen van den gewonen vorm Do oorzaken, waardoor zij kunnen ontstaan, zijn veelvuldig; meestal zijn zij eer. gevolg van eene slechte lichaamshouding. Ten oindo de zaak goed to kunnen bcoordcclen, brengen wij in herinnering, dat de wervelkolom, die uit op elkaar geplaatste beenderen (wervels) bestaat, op het midden van den rug gelegen is cn het lichaam in twee helften verdeelt. Aan weerszijden van haar bevinden zich een gelijk aantal spieren (\leesch), waardoor belet wordt, dat zij zijwaarts uitwijkt, althans, wanneer die spiereu even sterk ontwikkeld zijn, dus even sterk werken. Tusschen elke twee wervels is eone veerkrachtige vezelachtigo laag kraakbeen (kraakbeenige tusschen» schijven) geplaatst. De wervelkolom van oen pas geboren kind is recht; van lieverlede ontwikkelen er zich voor-en achtenvaartschc krommingon in, cn wel naar gelang liet kind loert zitten, staan en ioopen. De/o krommingen worden natuurlijke genoemd, omdat zij een noodzakelijk gevolg zijn van den bouw des lichaams. Zij zijn dan ook volstrekt niet hinderlijk voor do verrichtingen der inwendige organen als longen, hart, lever, enz. Door deze voor- en achtcrwaaitsclie buigingen worden de tusscbengelegene krankbecnigo schijven e n ooi; de wervellichamen aan de achter- of voor zijde meer bepaald aan de bolle zijde der hoebt gedrukt, waardoor zij eene wigvormige gedaante krijgen. Wij moeten dus wol in het oog bondon, dat eene langdurige en zelfde houding dor wervel kolom invloed uitoefent op den vorm der kraak beenige schijven en wervellichamen. De invloed dier houding zal natuurlijk grooter zijn naar ge lang het beenstelsel van bet kind zwakker is, Nemen we nu ook nog in aanmerking, dat bet vrouwelijke kind, bij een zwakker been- en spier stelsel, meer dan het mannelijke tot stilzitten ge dwongen wordt, omdat het behalve het lang achter» ee.i stilzitten op schoolbanken, die in den regel, wat de afmetingen betreffen, niet overeenkomen niet do grootte der leerlingen) ook na dien tijd in huis. nog zittend werk moet verrichten, dan'za! het niet verwonderen, dat afwijkingen van den normalen lichaamsvorm, juist bij meisjes veelvuldig voor komen. Beschouwen wij do houding, die op school veelal aangenomen wordt, eens van nabij, dan'zien wij, dat de borst ih den. regel togen de tafel drukt, en dat de linkerelleboog te ver van het lichaam gebracht wordt waardoor het linkerschouderblad zich van dewervelkolom verwijdert» Omdat de( vechter- voorarm gewoonlijk onvoldoende* ondersteund is, .zal de rechterschouder dalen,''(terwijl verder'het

Schiedamsche Courant | 1878 | | pagina 2