Bimolaiistie Beficliten. Het cijfer der bezoekers van deParijsche tentoonstelling, zegt de XlXe. Siècle, op j!. Zondag is" tot 207,912 gestegen, waarvan er 115,223 betaalden, 10,639geabonTiPorden waren, alsmede 74,9151daarheeu gezonden werklieden en 9.135 jetons de service, Aanstaanden Vrijdag, Allerheiligendagzal waarschijnlijk dit cijfer nog hooger worden, tengevolge dor bezoeken van werklieden, die'uit alle hoeken vau Frank rijk naar Parijs opdagen. De gemiddelde ontvangst gedurende de maand October was 80,000 francs daags. SPANJE. Uit Madrid wordt gemeld, dat de politie 18 (lesschen met dynamiet buiten eeu dei- poorten ontdekt heeft. Drie personen zijn in .verzekerde bewaiiug genomen. Verder wordt bericht, dat Moncasi, de persoon, die een aanslag op den Koning heeft gedaan geweigerd heeft een advocaat aan te wijzen. De rechtbank iieeft dientengevolge hem een verdediger van ambtswege toegevoegd. Het is gebleken, dat Moncasi lid is, behalve van de Internationale, van eene spiritistische vereeniging, die met andere vereenigingen van dienaard in Duitschland ingemeenschap moetzijn. Uit alle oorden des lands ontvangt de Koning b'ü voortduring adressen van gelukwensching wegens het mislukken van den aanslag. Men gelooft dat Moncasi's misdaad zal strekken tot bevestiging der Monarchieën der openbare orde. DUITSCHLAND. Uit Thörn wordt gemeld, dat weder een aanslag is gepleegd tegen een Roomsch Katho liek geestelijke, die zich getiouw heeft verklaard aan de wetten van den Staat. Het is de heer Lizaw pastoor te Schrodz. DEN HAAG, 31 October. Z. M. de Koning jheeft met 1 Nov. be noemd: tot burgemeester van Charlois, rnr. J. D. JE. Van Blommestein, met toekenning van eervol ontslag als burgemeester van Strljen; en tot burgemeester van StrijenE. D. De Meester. De officier van administratie 3de klasse ter zee de heer A. de Leef, is bevorderd tot officier van administratie 2e klasse. SCHIEDAM, 81 October 1878. Heden hebben onze stadgeuooten mejuffr. E. C. Knappert, P. De'Kroes en J. Van der Sluis, voor de te 's Ilage zitting houdende commissie akte bekomen als hulponderwijzeres. Gisterenavond gaf de vereeniging »Pro Patria", in het gebouw, Musis Sacrum voor hare buitengewone leden, hare eerste uitvoering in dit seizoen, en voerde op het tooneelstuksDe Vadervloek, of Misdaad en Wroeging." Na de pauze gaf de vereeniging eenige tableaux vivants, voorstellende: «De stilte des doods"; «Flora in den Godenkring"«de laatste oogenblikken van Mozart" en «Hulde aan Nederland." Het -was duideljjk merkbaar dat »'Pro Patria" aan hare buitengewone leden een genoeglijken avond had bezorgd, hetgeen vooral uitkwam bij de voor stelling van: Hulde aan Nederland" toen na herhaalde toejuichingen, met begeleiding van de muziek, het Wien Neerlandsch bloed door het publiek met geestdrift en staande werd aangeheven. De vei een. van officieren van scherp schutterskorpsen in Nederland zal Zondag 3 Nov. e. k. des namiddags te 3 uren in een der zalen van de sociëteit «de Vereeniging" te 's Hagfc haar 4e jaarl. algemeen» vergadering houden; aan die vergadering zal voorafgaan een (huishoudelijke schietwedstrijd, aanvangende des morgens te 10 uren en ,te houden te Wnalsdorp. Het muziekkorps van het korps Kon. scherpschutters van Schiedam zal de byeenkomst opluisteren. Het wetsvoorstel, regelende de financiëcle verhouding tusschen Nederland en Oost-Indië, is jl. Dinsdag aan den Raad van State verzonden. De regeling betredende het vervoer van krijgsvolk en oorlogstuig, door de permanente militaire Spoorwegcommissie, in oveileg met 1 de bestuurders der spoorwegmaatschappijen hier te lande vastgesteld, zal hoogstvermoedelijk met '1 December a.s. in werking treden. De coriespondent der X. Jl. Gt. te Luxem burg deelt mod", dat Z. M. de Koning voor nemens is, in de keik te Arolsen een steen met inschrift, ter vereeuwiging van zijne echt- verbindteuis met Prinses Emma, te doen plaatsen. De steen moet, vogens de te Luxemburg door Z. M. gedane bestelling, uit roosklem ig Luxem- burgscli maimer worden gehouwen. De Ami. Gt. meldt, dat bij de afdeeling «publieke vei ken" van 't gemeentebestuur der hoofdstad nis plannen in bewerking zijn voor electrische verlichting. Wij kunnen er bijvoegen dat 't plan bestaat, zoo mogelijk bij gelegenheid vau 's Konings komst te Amsterdam met de aanstaande Konin gin voor 't eerst den Dam eleclrisch te ver lichten. (Fad.) Jl. Maandag zijn IIH. KK. II11. Puosen Prinses Hendrik op het kasteed Walferdange in Luxemburg aangekomen. De i eis van de gren zen naar de hoofdstad geleek op een triomftocht. Te Trois Vierges werd hot vorstelijk echtpaar door den minister-president, baron .von Bloc- hausen, de óverige minisleis en velschillende burgeilijko en mrhtaiie oveiheden des lands welkom geheeten, terwijl liet vorstelijk echtpaar aan alle spoorwegstations die het passeeide, door de plaatselijke overheden, de muziek- en zangveieeuigingen, de kinderen der gemeente school en velen uit de burgerij met geestdrift werd begroet. Gisteien had du intocht in de hoofdstad plaats. Aan de-giens van het stads gebied weiden Prins en Prinses Hendrik plechtig ontvangen door burgemeester en «eliepenen en de leden van den gemeenteraad. Ook bij de bevolking steeg de geestdnft ten top, want nauweljjks waien do Prins en de Prinses in liet gezicht of de jubelkieten weergalmden opnieuw vau alle zijden. De muziekkorpsen, die bij de eerepoort post hadden gevat, hieven het Wilhel- mislied aan, en door een aantal juffertjes werden bloemenruikers in het rijtuig van het vorstelijk paar geworpen, zoodat dit in een oogwenk als in een bloembed was herschapen. Ten 1 uur hielden zij hun intocht in de stad, en had verder alles overeenkomstig het programma plaats. Wat op het programma niet voorkwam, maar wel bij de ontvangst op te merken viel, was de ware, ongeveinsde geestdrift, waarvan de Luxemburgers ook nu weder jegens hun be minden stedehouder blijk gaven. Het nationale geschenk, door deLuxem- burgsche vrouwen aan II. K. H. Prinses Hendrik vereerd, bestaat uit een prachtigen gouden porte-lougvct. Het bovendeel wordt door de wapenschilden der Prinses, van den Prins en van het Groothertogdom gevormd, door oranje takken bloesems en vruchten met elkander vereemgd. Al die onderdeelen zijn uiterst zorg vuldig, overeenkomstig hunnen aard, geëmail leerd. Een met negen heerlijke diamanten bezette rand vormt den aanvang van den steel, langs welken spiraalvormig een driekleurig geëmailleerd lint niet het inschrift: Hommage a S. A. R. la Frinccssc Marie des Pays-Bas; Hommage des dames Lmemlourgeoisesis ge slingerd. Het onderste deel van den porte-louguet is met 6 brillanten van zeldzaam zuiver water en een grooten parel bezet. Eene casset'e van gepolyst eikenhout, met de dooreengeslingerde naamcijfers H en M, door een kroon gedekt, omsluit het geheel. De teekeniog van het waarlijk smaakvolle geschenk werd door een Luxembur ger, den heer A. Mare, directeur van de Parijsclie Illustrationontworpende uitvoering was aan den lieer Léopold Hubert te Parijs opgedragen. Dit geschenk is bijeengebracht door dames- comitu's, welke in alle deelen des lands zich hadden gevestigd en die bijdragen outvingen tot een mininum vau '10 centimes, uitsluitend van vrouwen. - Men schrijft aan de Z. Gt. uit den Haag: Dag op dag kan ineu in de dagbladen liet stereotiep bericht lezen: «Sinds gisteren is in den toestand van den Minister de Roo geen ver andering gekomen." Buitenaf zal men weinig vermoeden, welk een tragedie aan die berichten ten grondslag ligt. Geen verandering, dat wil zeggennog steeds een bijna onduldbaar lijden zonder eenige hoop op herstel, maar toch zonder hoop, dat het lijden schielijk gedaan zal zijn. De Minister weet zelf, dat hij lydende is aan een ongeneeslijke ziekte, die langzaam maar zeker zyn lichaam sloopt. Voor eenige weken kon men hem nog nu en dan te Schevpiiingen zien met liet hoofd in een doek gebonden. Toen de patiënt van het ziekenhuis te Rotter dam terugkwam en alle bladen schreven, dat het zooveel beter was, en de Minister schielijk naar zijn bureau kon terugkperen, ontmoette ik hem aan het zeestrand. Topii ik hem geluk- wenschte met zijn aanvankelijke beterschap, schudde hij ongeloovig het hoofd. Het schijnt beter, maar ik ben er nog met was zijn koit maar veelbeteekend antwoord. En na dien tijd is het steeds achteruitgegaan. De doctoren hebben nog eerst ernstig in bei aad gestaan om opnieuw een operatie te beproeven; maar men zag er geen heil in. Alles wordt natuurlijk ge daan om het lijden zooveel mogelijk te ver lichten: maar de krachtigste middelen hebben weinig uitwerking meer. Gelijk gij weet is de Minister zoolang mogelijk aan 't wei k gebleven maar tegenwoordig ligt hij meestal te bed, ofschoon hij nog in alles belang stelt. Naar aanleiding van hetgeen onlangs de X. R. Ct. mededeelde in brieven uit Ant werpen, is de aandacht weder gevestigd op heC volksgezang en wordt eene polemiek gevoerd over de vraag of Nederland een volksgezang kan hebben. "Vele pogingen zijn daartoe aangewend, maar niet met bijzonder goeden uitslag. Wy gelooven dan ook dat de moeielijkheid ligt niet in den muzikalen aanleg, of gebiek aan onderwijs, ook niet aan het gemis van dichters die den takt hebben om volksliederen te maken, maar aan de «ruwheid in den mond" van de mindere klasse in Nederland. Men hoore het straatpubliek in andere landen fijn is ook bij dit de volkstaal niet; maar wan neer men hier met vrouwen over straat gaat, schaamt men zich over de oneerbare woorden en vloekendia men onophoudelijk om zich heen hoort. De ergste verwensching vau zich zeiven is velen in den mond bestorvenen de vuilste en gemeenste uitdrukkingen hebben zulk een burgerrecht in onze taal gekregen, dat 2ij worden gebruikt zelfs om de meest een voudige zaken uit te drukken. Een straatlied deugt niet of het moet in de volkstam! zyn en hoe zal men dus liederen populair kunnen maken waarin edeler woorden gebezigd zijn, dan die waarin de ruwe man zijne gedachten kleedt. Ons volk is van inborst niet verdorvener dan andere volken, maar de rampzalige gewoonte om zich op de grofste wyze te uiten, geeft het den schijn er van, en vruchteloos zou.men zoeken naar een populairen zang, waarvan ge dachte, beteekenis en vorm niet onrein of dubbelzinnig zyn. (Arnh. OA) In No. 50 der geschriften van het «Anti- dienstvervangingbond" wordt verslag gegeven van de op 26 Sept. jl. gehouden bestuursvergadering.

Schiedamsche Courant | 1878 | | pagina 2