it* Gemengde Berichten V/ %i$t 5 Er is besloten, dat, als de Regeering eene wijziging van de Militiewet ofdeSchutterijwet, of vaa beide tegelijk, met of zonder afkoop om *t even, aanhangig mocht willen maken, 'het Bond op soortgelijke wijze als het in April en Mei 1878 en in November 1877 deed, zich door het bestuur en'door het afdeelingsbestuur zal wenden tot deu Koning en tot de Vertegen woordiging. De meerderheid besliste, dat uit de troonrede geen aanleiding tot discussie behoefde te worden genomen. "Wat Grondwetsverandering betreft, terwijl de leden der vergadering meenden, dat de door het Bond verlangde horvorming ook zonder die herziening zou te bereiken zijn, betoogde de voorzitter, dat men in onzen tijd niet zoo augst- vallig behoefde te zijn met eene verzwakking van den te strengen waarborg tegen veranderingen in de Grondwet. Eenmaal deze gemakkelijker ge maakt, zouden sde benauwde bepalingen" van hoofdstuk VIII niet langer den \veg versperren ïnaar veredeling van den volksaard in de evo lutie der hoogste weerbaarheid." Vijfjarige militie-aansprakelijkheid is te kort, zeide de voorzitter, en Nederland moest zijn zonen ook voor deu dienst buiten Europa kunnen bestemmen." Aan het slot der circulaire wijst graaf Van Stiruin elk vergelijk af. »De militie moet vooropgaan in eiken strijd. De concihanten willen ze laten wat ze nu is, don vuilnisbak der zaligen" (dat zijn de vermogemleu of de bezitters). Met kracht worden door den Nederland- schen Rhynspoonveg de voorbereidende maat regelen voortgezet om de opening van het vrachtgoederenverkeer op de lijn Leiden—Woer den op '1 December a. s. mogelijk te maken. Op de stations Bodegraven, Alfen en Leiden zullen goederenloodsen worden opgelicht. Tegen het plan van den heer Kuyper om eene gereformeerde theologische faculteit op te richten, .worden van verschillende fractiën van de richting die hij toegedaan is, bezwaren aan gevoerd. Het Wageningsch Weekblad, vooral komt er met kracht tegen op, en meent ook dat de predikanten welke aan die faculteit hunne opleiding ontvangen zulleD hebben, niet beroepbaar zijn in de Hervormde Kerk, Het blad zegt, dat het plan ook vau weinig piëteit zou getuigen tegenover mannen als van Oosterzee, Doedes en Beets, die reeds jaren lang de smaadheid van 't Kruis zich niet ge schaamd hebben, ook toen de orthodoxie veel meer dan thans eene aanfluiting was. Ilet is overtuigd, dat de groote meerderheid der recht zinnige predikanten weigeien zal het plan te ondersteónen. Dinsdag avond tegen acht uurstraudde de brik Areta van Whitby, met 7 man (en ver moedelijk vrouw en kind) aan boord, ouder de gemeente Monster. Tot in het midden van den nacht werd onophoudelijk en blijkbaar met bovenmatige inspanning om hulp geroepen. Maar te vergeefs. Door de slechte inrichting van het reddingstation te Monster was 't niet mogelijk de brik te bereiken, en al de opva renden zijn jammerlijk verdronken. {N. v, d. IJ.) Leiden. De hoogleeraar dr. M. de Vries herdacht jl. Dinsdag den dag, waarop hij voor 25 jaren de betrekking van hoogleeraar in de Nederl. teal en welsprekendheid en geschiedenis des vaderlands aan de hoogeschool alhier aanvaardde. Van ambtgenooten, leerlingen en vrienden mocht hij by deze gelegenheid op nieuw de hartelijkste bijjken vau belangstelling ondervinden. Des avonds werd den hoogleeraar door de studenten eene serenade gebracht. i Lekkerkerk. Boven deze gemeente ontlastte zich Dinsdagochtend een zóó zwaar onweder, dat door een der slagen in onderscheidene huizen de glasruiten verbrijzeld werden. Zalt-BommeL De gemeenteraad alhier heeft yU'&ï, I f af'i Dinsdag bij meerderheid van stemmen een besluit genomen, dat óénig is in de geschie denis van de Latijnsche scholen en tevens een idee geeft van de hoogte der ontwikkeling van deze meerderheid. De Raad heeft een curator van de Latijnsche school zijn ontslag gegevenomdathij wel eens in kranten schrijft en schrijvende den gemeenteraad wel eens op de vingers tikt. D.) Yeeiidam. Een meisje van 13 jaar te dezer stede is door eene omvalleude petroleumlamp 'm biaud geraakt. Vóór men haar kon helpen, was 't kind reeds vreesdijk gebrand aan keel, borst, buik en beenen. De geneesheer, die spoedig werd gehaald, twijfelt, of 't kind zal blyven leven. Kampen. Alhier is het tonnenstelsel in gevoerd. Amsterdam. In de Suikerbakkersteeg te dezer stede hebben kleine kinderen, die alleen gelaten waren, met lucifers gespeeld. Een twee- jaiig knaapje heeft daaibij doodel'yke btatui- wonden bekomen. Dinsdag middag had ten stadhuize, onder voorzitterschap van Jhr. Mr. C. J. A. DenTex, eene voorloopige bijeenkomst plaats tot liet be ramen van plannen voor het geven van een blijk van belangstelling ter gelegenheid van het aanstaande huwelijk des Konings. Besloten werd de leden der voormalige commissie uit de hoofdstad voor de feesten ter gelegenheid Ynn 's Konings 25jaiige regeering op te roepen tot eene vergadering op a.s. Maandag tot het ontwerpen van definitieve plannen. Apeldoorn. Van geloofwaardige zijde werd hier medegedeeld, dat het huwelijk van Z. M. niet te Amsterdam, muur te Arolseu kei kelijk zal worden ingezegend (15 Jan.) Verder, dat liet Koninklijk echtpaar dmirna het Loo zal betrekken om er tot 25 Jan. verblijf te houden, Waarsehijnlyk zal onze gemeente liaor inge nomenheid met deze gebeurtenis te kennen geven door eene schitterende verlir ït'mg van het basse-cour van het Loopaleis, op deu avond dat het houge paar hier zal aankomen. Sedert eenigen tijd ontwaart men te Essen ia een groot gedeelte der stad weder verzak kingen; dit heeft zelfs plaats in gedeelten welke tot heden daarvan verschoond zijn gebleven. Op '17 dezer ontstond er in de Beuststiasse eensklaps een verzakking; de grond opende zich en er vormde zich een kuil van 8 voet in doorsnede, waarvan de diepte niet wordt opgegeven. Dit weinige deelt de Elbr.rf. Zeit. te dezen aanzien mede, dat toen de bodein aldaar inzakte, zulks vergezeld ging vau een donderend geraas. Uit Olympia wordt per telugiaafgemeldt, dat aldaar gedane opgiavingeu tot de ontdekking vau de overblijfselen van een gioot gebouw hebben geleid; men rneent dat het Prylancum is. By dea storm, die laatstleden Woensdag te Philadelphia heeft gewoed, zijn van 31 kerken, 35 fabrieken, 27 scholen, 50 andere openbare gebouwen en 384 particuliere huizen de daken weggeslagen of de gebouweD op andere wijze beschadigd. Kr zijn acht schepen gezonken. De geheele schade wordt op twee miltioen dollars geschat. Van het te Memphis verschijnende dag blad is het geheele personeel uitgestorven; de hoofdredacteur viel het eerst en de jongste kantoorbediende het laatst; het was alsof de gele koorts systematisch te werk ging. De heer Mare Delafontaine meent een nieuw.roetaai, behoorende tot de Yttriuragroep, te hebben ontdekt. Hij heeft er den naam van Philippium aan gegeven. Het eiland tan p Robinson Crusoe", Juan Fernandez, is4 door de Regeering van Chili voor '1 M" iiy'tï "Kit - deu tijd van acht jat en nan een Zwitser ver pacht, die er een veestapel denkt op te richten, ten einde voorbijkomende schepen,van versch vleesch te voorzien. Het schijnt, dat de wilde geiten er nog even overvloedig zijn als ten tijde van Selkirk, gelijk er ook aan visch drinkwater en allerlei vruchten geen gebrek is. Van de Maori's op Nieuw Zeeland, wier aantal in het jaar 1769, volgens de schatting van den zeevaarder Cook, een half millioen bedroog, zijn volgens de jongste volkstellingen nog slechts 45,470 over. In 1840 waren er nog 1 i0,000 op dat eiland te vinden. Met het oog op deze cijfers kan men wel aannemen, dat de tijd van hunne algeheele verdwyning niet zoo ver meor veiwijderd is.' De aanvoer van levend slachtvee uit Ca nada naar Engeland neemt toe. Te Liverpool werden Donderdag per stoomboot lake Nepigon van Montreal aangebracht 140 milderen en '1145 schapen, Bij een koopman in manufacturen te Kiel werd voor eenige dagen eea parly rootle kami zolen of ondei hemden in beslag genomen, omdat gebleken was, dat een kooper van zulk een kleedingstuk zich een hevige huidziekte had op den hals gehaald dour het diagen daarvan. Die kleedingstukken zuilen vermoedelijk met dezelfde stof zijn geverfd, waarmede de schadelijke roode kousen enz.i zijn geveru» namelijk het coralline. In den acelimatatietuin te Parijs had onlangs de volgende merkwaardige gebeurtenis plaats. De barones T. zag bij het omslaan van een hoek, een klein driejarig meisje aankomen terstond vioog zij er naar toe, nain het in hare armen, kuste het heihaaldelijk en wilde liet onverwijld met zich mee naar huis nemen; want het was haar eigen kind. dat zij vei loren waande. Hiertegen verzette zich de geleidster van het meisje en spoedig zagen ze zich door eene nieuwsgierige schaar omringd. "i Daar geen vau béiden haar recht wilde op geven, was er niets anders op te verzinnen dan om samen naar deu pcutie-coininissaris te gaan. Aan deze vei telde de barones, hoe haar kjein meisje zes maanden geleden spoorloos verdwenen was, hoeveel vergeefsche moeite zij had gedaan om het kind terug te vinden, en t hoe ze nu eindelijk, geheel onverwacht, haar verloren lieveling oaanoet had. Nu verscheen de gravin X. voorden magistraat, en vei klaarde, dat zij het kleine meisje als vondeling tot zich genomen en het als haar eigen kind behandeld had. Zij was toen weiiuwe, maar korten tijd daarna was zy voor d= tweede maal in het huwelijk getreden, en haar man had voorgesteld, het meisje, dat op die wyze een wettigen naam zou krijgen, als haar eigen kind te doen aannemen, Alzon was het geschied. v De politie-commissaris wist geen raad met de zaak, en zond om den prefect, die dadelijk eene commissie opriep, om de zaak te onder- zoeken. Zoolang het proces dumt, mag de giavin X. het kind bij zich houden. Iu de vorige maand is een begin gemaakt met den uitvoer van veisch vleesch uit Hongarije naar Engeland. De eerste belendingen zijn op de groote vleeschinarkt te Londen uitmuntend aangekomen. Het vee was te Weeiien ge slacht, van daar naar Antwerpen in ijswagens, en van Rotterdam over Harwich naar Londen per stoomboot, zonder bijzondere inrichting ter bekoeling, verder gebracht, Te Parijs werd een Hjarig meisje, dat bedelde, naar de gevangenis gebracht; daar gekomen, trachtte zij er zich op te hangen; het kind had daartoe haar jurk aan flarden gescheurd. Gelukkig werd z\j nog intijds in haar opzet gestoord. Reeds-vroeger trachtte het kind zich te verdrinken en tham heeft zij haar stellig voornemen te kennen gegeven om, xoodra zij uit de gevangenis komt, door stikken een einde aan haar leven te maken.

Schiedamsche Courant | 1878 | | pagina 3