Binnenlanilsche Berichtenr I- Paus het opettktieplan vast te stellen voor het deelnemen der Katholieken aan de staatkundige verkiezingen, en voorts om te beraadslagen over de middelen, geschikt om het verzet der oppositie tegen de inzichten van Curei te breken. DUITSCHLAND. Men beweert, dat verschil van gevoelen heeerscht tusschen Prins Bismarck en den Minister van Financiën, over teruggave van het ,:|f'Syelfenfonds. t G R I E K E K L A H I). De Kamer heeft met 88 tegen 79 stem men het voorstel van het nieuwe kabinet verworpen, om hare werkzaamheden te schorsen. Het nieuwe Ministerie heeft daarop ontslag gevraagd. SCHIEDAM, e November 1878.' 'In de zitting der Arr. Rechtbank te Rot terdam, van gisteren morgen, werden de vol gende personen veroordeeld: Chr. O., beschuldigd van slaan, te Schiedam gepleegd, tot 1 maand gev. cell. ■H. B. L. F. B.beschuldigd van verwonding, te Schiedam, werd vrijgesproken. - D. P., beschuldigd van slaan, te Schiedam, tot'f 8 boete. Z. M. de Koning heeft het verlangen te kennen gegeven, eene opgave te ontvangen van de namen en woonplaatsen der hoofddirecteuren, presidenten of voorzitters van. de beslui en der voornaamste weeshuizen in het geheele Rijk. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft de Commissarissen des Konings in de provinciën verzocht, hem zoo spoedig mogelijk in staat te stellen aan den wensch des Konings te voldoen. Door den Koning is vrijstelling verleend van 'het recht van zegel en registratie voor de getuigschriften van goed zedelijk gedrag door de hoofden der gemeentebesturen af te geven aan personen, die tot leeraar aan een gymna sium wenschen benoemd te worden. t Prinses Marianne heeft f 1000 beschikbaar S gesteld aan de commissie voor den aankoop van Dunkler-muziek. Uit Arolsen wordt aan het Dagbl. gemeld "dat Vrijdag jl, daar zijn aangekomen en in het Vorstelijk paleis hun intrek hebben geno men de Hertog en de Hertogiu van Nassau met hun Familie en talrijk gevolg, om het voorgenomen bezoek aan Z. M. den Koning en aan de Vorstelijke Familie te brengen. De doorluchtige gasten zullen eenige dagea in Waldecks hoofdstad vertoeven. Z. M. de Koning zal, in den loop dezer week naar Nedeiland terugkeeren. ,v Waarschijnlijk zal Z. M. eenige dagen op Het Loo verblijven en zich daarna naar 's-Gra-, venhage begeven. De dienaren van politie te Amsterdam, die 's nachts de stad bewaken, dragen tegen woordig alleu een dreg aan een riem over den schouder om in gevallen van nood dadelijk hulp te kunnen bieden. Deze maatregel, the nu eerst te Amsterdam in werking treedt, bestaat hier ter stede reeds sedert 15 jaar. Indertijd hebben zich de organen, die do inrichting van de openbare school bij ons te lande het felst bestrijden, vrooljjk gemaakt over het ibericht, dat Japan op de Parijsche tentoon stelling .voor het onderwijs een "ïbuitengewonen Grand Prix heeft gekregen en Nederland slechts een »gouden" medaille. In het Week- blad voor Lager, Middelbaar en Qgntn, Ondenvijs geeft,prof. Jouckbloet een alleszinsrnatuurlijke "f- verklaring van dit schijnbaar vreemde -.ver- schijnsel. Professor Jonekbioèt schrijft daar: Eu nu Japan?.Ja, 'datfireegéen,builénge'wonen}l3rti>^ Prix. ".Gelooft gijechter," datriieb'dien vè#woi'9eii 1 zou hebben als het eene Europeesche natie was geweest? Ik niet. En ik was het, die tot die buitengewone belooning 'het voorstel deed. Dat dit met algemeens 'stemmen werd aangenomen, was omdat een ieder verbaasd stond4 over de énorme -vorderingen door Japan in de laatste jaren op onderwijs-gebied gemaakt en de groote opofferingen waai voor het niet was terugge deinsd. Dit heeft men in eene natie van het uiterste Oosten gewaardeerd. Maar dat wil daarom niet zeggen, dat iemand, ook maar in de verste verte gedacht-heeft, dat men ons daar vooruit was. -- De Tijd is het eens met het voorloopig verslag over de Indische begrooting, dat den wensch uitspreekt, dat aan den oorlog met Atsjin zoo spoedig mogelijk een einde moet worden gemaakt. Zij eischt daarom, in aan sluiting aan het geschrift van kapitein Borel, dat krachtig doortasten de leus worde. Atsjin "trfo'öt 'otfite'wOTpëri 'worilen. Onder de vele ellenden, zegt zij, die de oorlog óns heeft aangebracht, is niet de minste deze, dat hij ons getoond heeft, hoe diep het partij wezen ous ia merg eu been drong. "Van den aanvang af is de krijg een wapen geweest, waarmee de koloniale partijen elkaar bestreden. Niet geheel ten onrechte werd de schuld van de ongelukken gegeven aan de liberale partij en haar regeeringsbeleid, maar toch blijft het waar, dat de toestanden iu Indië het gevolg wasen van zoowel conservatieve ais liberale misgrepen. Aan de reclitiaaidigheid, aan de be- trekkelijkenoodzakelijkheid van den oorlog twijfelt de Tijd niet; de roofstaat moet gestiaft worden. Laten wij dus, zegt zij, beginnen met eendiachtig, onversaagd en snel te handelen. Wij hebben voor het oogenblik geen behoefte aan de wel sprekendheid van den heer Wintgens, maar wel aan de taal van liet geschut. Het geldt onze eer, onze waatdigheid en ons behoud. Naar de Zwhehe Ct. verueemt heeft Klaas Nieuwenhuis, een der medeverdachten van den dubbelen mooid, die onlangs te Vollen- hove heeft plaats'hehnd, gisteien volledig be kend daaraan schuldig te zijn. zoodat thans de verdachte Gerrit Nieuweahuis nog de eenige is die zijn schuld niet bekend heeft. Door de Auwteidamsche oinnibusmaat- schappij zal dezen winter een zeer vindingrijk werktuig worden gebezigd als sneeuwploeg voor de lijnen van het paaidenspoor. Deze ploeg wordt bespannen met twee paarden en bij sneeuwjacht of als liet ijzelt 'op de lijnen ge- braóltt. Voor de wielen zijn sneeuwscheppeis en kegvormige ijzeren borstels van ij/enhaad aangebracht, die do rails schoonvegen als het voeituig wordt voosigeuokken, terwijl verder door twee buizen, aan beide zijden achter de wielen uitkomende, langs de iails een stiaaj pekel wordt uitgeworpen om het bevriezen en samenpakken van de sneeuw te beletten. Deze buizen loopen uit een vergaderbak, die in den wagen is aaugebi acht, waarin het zout en het water wordt gestoit voorde pekelvoiming. Men schrijft ons uit Willemstad van 5 dezer Maandagochtend is een groot ongeluk gebeurd aan het Stampei sgatsche veer, over de mier de Mark, tusscheu Fijnaait eu Gastel. De aldaar bestaande biug was Vrijdagavond te voren door een vamtuig aangevaren en zoodanig gehavend, dat de passage daarover niet alleen voor rijtuigen, maar ook voor voetgangers was gestremd. De passage voor voetgangeis geschiedde nu per bo'otje, dat langs een lijn'weid overgetrokken. Toen nu 's morgens vioeg de ar bei tiers zich aldaar naar hun werk wilden begeven, vverden t er-onbedacht te veel, en wel 20 tegelijk, in een boot geladen, die door den stei ken golfslag om sloeg, zoodat allen te water geiaakten. Door de vele schepen, die'aldaar ^de Mark lagen was er spoedig genoegzaam hulp bij de hand, en na vele pogingen gelukte het van de 20peison'eu 19 -te 'redileu. JDe andeie persoon, een, op'pas- t V i f. v i i** ^yy d i send jongeling van 15 jaar, was het slachtoffer van de ramp. Uit Amsterdam schrijft men aan het JJtr Dll. De zaak, die ik tegen den architect, den heer Cuypers, heb opgeworpen schynt, zooals men het in de wandeling noemt, in den doofpot te worden,gestopt. .Dit verbaast mij zeer; liever ware 't mij g»weest, dat tegen mij eene ver volging ware ingesteld, zoodat de zaak voorde bali tot klaarheid zou gebracht worden. Hy intusschen is niet zoo boud met zjjn »dat ia gelogen", als onze burgervader, trouwens indien mij de gelegenheid ware gegeven, de feiten, te bewijzen, die ik u meldde, dan zou hij er zich niet aan hebben kunnen onttrekken met een eenvoudig sde zaak is'thans niet asin'de orde." Zwijgen was voor den heer Cuypers het meest gevvenschte, terwijl ik vei iaugde dat er gesproken zou worden. Het behoeft geen betoog, dat ik dit niet vvenschte 'in mijn belang, maar in dat van het publiek. Het Vaderland meldde, dat de zaak werd onderzocht, en dat de aanbe steding van den bovenbouw niet zou plaats hebben. Deze troost vervloog echter in rook. Den 31steu werden de heeren Maks en Schoonen- burg wederom aannemers voor de som van f 688.000, terwijl hunne eeiste inschrijving beliep het bedrag van f738000. Deze heeren nu hebben nog eene pretentie voor bijwerk aan het heivveik teu bedrage van f40,000. Deze som is aan hen nog niet uit betaald", aangezien de heer Cuypers haar niet kon of dorst aanvragen. Dit bagatelletje kan nu later, indien de Minister het werk gunt.cn de Tweede Kamer er zich niet in mengt, ge makkelijk verrekend worden. Nog iets: men keut de historie van de met selsteen, die eerst werd uitbesteed aan een Berlijner, die later niet te vinden was en later aan een huis te Ruhrort werd gegund voor de som van f '127,000. Nu arriveerde op zeketen dag schipper B. van Schouten aan het teriein en laadde vijf a zesduizend van de beste steen (vborwei kers) en bi acht die evenals eene tweede lading naar 's Graveland, alwaar de heer Van Beek voor rekening van den heer Cuypeisecn villa bouwt. Ten slotte nog deze viaag: is op het terrein al dan niet gemaakt een gewaadkast ten behoeve van de kerk van Lutjebioek, die door den heer Cuypers is aangenomen? Ik geloof, dat de architect dit moeilijk zal kunnen ontkennen. Het Handelsblad moge nti bewaren, dat ik een ïhatelijke" coriespondent ben, maar met zulke eDtrefileetjes wedeilegt men geen zulke ernstige beschuldigingen, als ik in het publiek belang tegen den heer Cuypers meen te moeten in brengen. Groote bombastische woorden be- teekenen tegenover feiten niets. De architect in kwestie zal hebben te bewijzendat ik onwaarheid sprakhij is dat verplicht aan zijn fatsoen, aan zijn groote reputatie. Ik treed volstrekt niet in eene appreciatie, noch in eene kwalificatie van de feiten, die ik u mededeelde en waarvoor ik mij ten volle veiantwoordelijk stel. Het gaat niet aan de belangen van het pu'J'-'k aan die van één man ten offer te brengen, te minder als later zal blijken, dat het to be or not to be van een zoo kostbaar gebouw er van afhangt. Wat er nu ook gebeure: Ich Jtabe meine Sehuldigkeil gethan. Omtrent het Ned. schoolmuseum te Am sterdam deelt de Amst. Ct. o. a. het volgende medé: "Hier is eene zeer belangrijke verscheidenheid waarbij ons het meest aantrokken decoilecliën voor Fröbel-scholen uit Beilijn en Londen, de diverse methoden van Callewaert, Thietne, ook het meer en meer in zwang komende rond- schrift, eeu stel houten cylinders tot verklai ing der behandeling van de gewoue breuken, en historieplaten'; voor de aardrijkskunde zjjn meer N dan honderd nommers tentoongesteld, waar» onder aanschouwelijke voorstelling van atrooraèa, k. 1 V

Schiedamsche Courant | 1878 | | pagina 2