Stedelijk Niems. Gemenpe Berichten. r- JË v •- rivieren eilanden, schiereilanden, enz. Bovenal loeide ..ons de fraaie collectie van wandkaarten, atlassen, hemel- en aardglobes. Allereerst mag hier genoemd worden de 'in zending van Tjeenk "Willink te Arnhem. Vooral de blinde kaart van Europa is een der fraaiste en doelmatigste "die wij ooit ragen, terwij! véle Nederlandsche inzenders waardig wedijveren met die uit den vreemde. Bij wiskunde wijzen wij op de inzendingen van Becker en Buddingh te Arnhem en Bruno Tideman' te Apeldoorn. Voor kennis der natuur is een groote schat van platen te vinden, allen even fraai en belangrijk. Natuurkunde heeft 1862 nommers. Wij wijzen met onderscheiding op de volledige collectie instrumenten van A. J. Schokking Jr. (Rokin) Amsterdam. Fraai zijn ook de chemische en technologi sche wandplaten van Lenoir en Forster te Weenen en de platen voor natuur- en werk tuigkunde van dr. Hoorweg en van de Zonde» Sehoolboard. 3. Leermiddelen voor onderwijs van blinden en van militairen. 4. a. Voorbereidend onder wijs. Daarbij vindt men vele voorwerpen, ver vaardigd door leerlingen van de Anna-Paulowna- school te Amsterdam, b. Teekenonderwijs. Ilier munt uit eene collectie van 54 teekeningen in lijsten van leeilingen der kunstschool te Ken- siDgton, ingezonden door den oud-Minister J. Heemskerk kt. 5. Leerboeken. Over alle takken van het ondeiw'ys is hier thans de grondslag voor de bibliotheek, die men aau het museum vvensclil te vei binden. Niet onopgemeikt moge blijven eene sooit vau leien, vervaardigd van papifiwaarsan een paar exemplaren jaren lang dienst hebben gedaan. Zij komen ons uiteist doelmatig voor, zijn licht en duurzaam. Men kati zich tot het bekomen daarvan svenden tot den custos, den heer J. W. vau Maile, die zich ook belast met het bestellen van be- geeide vooisveipen. Eeist oui» ogs werd uit Hehingfors een col lectie ingezonden san weiktuigeu tot het ver- saaidigen san ornamenten voor draai-, zaag-en vleciitsverk, zelfs voor het maken van hoeden. 'Het "clioolmuseum wordt druk bezocht,'doch de lijst vau donateurs verdient nog veigrootte worden, en gaarne bevelen wij dan ook deze zaak bij allen aan, die eene weldaad aan het ondei svijs willen bewijzen. De lijbei en America's volksschool. Te New-liaven bestaat de xboard of edu cation", uit -8 leden. Daarvan -waren er drie voor het lezen van den bijbel op de school en vijf er tegen. Men besloot dus die lezing op te heffen, doch de publieke'opinie scheen er tegen. Men onderwierp de zaak aan eene stemming en de meerderheid, waai toe ook de katholieken behoorden, stemden voor het be houd der lezing. De Standaard vraagt, waarom de katholieken er daar wel en hier niet voor zyn: dat de bijbel op school gelezen wordt. De 'Belgische correspondent van het Dag- Had schrijft eenige bijzonderheden omtrent het proces tegen 't Kint de Rodenbeke. De akte van beschuldiging bestaat nit 300 bladzijden folio en zal, om te worden voorgelezen, vier zittingen van het hof vorderen. Uit die akte blijkt dat 'tKint van 1868 tot 1872. effecten voor een bedrag van 462 millioen francs had laten inkoopen en voor een bedrag van 461 millioen 1 heeft laten verkoopen. Hij verloor bij die specu- latiën ruim 8 millioen. Van 1873 tot 1876 hebben de operatiën van 't Kint met aandeelen in de Belgische Bank hem 3,750,000 frcs. doen Terliezen en zijne speculatiën op tjjd 11,506,937. Ia 't geheel du» verspeeldehij ongeveer tien millioen gulden. .Het1 meteorologisch instituut van The 1 New-York Herald meldt: Lage barometerstand, ■vergezeld van regen en vermoedelyk sneeuw, kunnen tegen -den.5~dezer-op-de~Britsehe-en- tó^Koorweegsche kusten gewacht-worden, verge- JÜrr0 i zeld van harden wind en stormvlagengevolgd door eene lage temperatuur. Delfshaven. Een van de drie stoomkanon- neerbooten, in aanmaak voor het departement van marine, bij de firma Christie, Nolet eo de Kuyper alhier, is reeds geheel gereed en zal binnenkort worden overgevoerd naar de directie der marine te Amsterdam. Ylaardiugen. Alhier is een onrustbarend gerucht in oniloop omtrent den'logger Win schoten, stuurman J. Van der Zwan, toebehoo- rende aan de Maatschappij Het Noorden, alhier. Dit Schip zou namelijk door den bliksem getroffen en dientengevolge vergaan zijn, en wel in het gezicht van een Scheveninger bom schuit, die jl. Maandag ann liet strand gezet is en dit bericht mede bracht. Omtrent de Winifredst.'C. v. d. ")Vindt, toebehoorende aan dezelfde Maatschappij, woidt uit Lerwieh gemeld, dat zij aldaar binnen kwam, met vei lies van 11 netten en 20 ton haring, die zij wegens stormweder verplicht was over boord te werpen. Delft. Door den gemeenteraad is goed gekeurd de door Buigemeester en Wethouders ingediende begiooting over 1879 tot een beding in ontvangst en uitgaaf van f 462,672,34. Den Haag. In den afgeloopen nacht wer den eenige bewoners van het Lage Zand alhier verschrikt door het geroep van moord. Ook wai en twee nachtwakers op de herhaalde kreten naai de straat gesneld en vonden toen een man, wiens bebloede handen de sporen droegen van messneden. Volgens de opgave van den gekwetste zou hem de verwonding door eenige manspeisonen zijn toegebiacht, die zich daarna verwijdeid hadden. De onmiddellijke ont dekking van de dadeis werd daardoor vei ijdeld. Lelden. Gelukkig hebben de landbouwers overal buitengewoon veel hooi gewonnen, want het weer valt hun wel drie weken uit de hand. Het vee'tiapt het zeer diassige weiland stuk en vernietigt daarbij het laatste voedsel. Wind komt er niet en is er al in geen acht dagen geweest, antieis kon men nog eens bepineven met de watermolens te kampen tegen den regen, die bij stroumen neervalt. De boezem zou daarbij geen bezwaar maken, want hij is steeds op een laag peil gehouden kunnen wor den. Kon de watermolenaar nu ook maar wind verschaffen, het aantal grommende boeien zou heel wat minder zijn. Nu zit er niet/anders op dan het vee naai den stal te halen, en dat valt erg tegen, ook als het gewonnen hooi maar tot Mei strekken kan. (D. O.) Amsterdam. Gisteren middag vergadei den op het stadhuis eenige stadgenooteu, door den Burgemeester -opgeroepen -om zich te con- stitueeien als commissie, ten einde te ovei- wegen iwat in deze gemeente verricht zou kunnen worden, bij gelegenheid van liet aau- staand huwelijk van Z. M. den Koning." Beeinster. Alhier heeft een ongehuwde vrouw, die nu en danhoewel in geiiuge mate, aan vlagen van ktaukzinnigheiil leed, zich laten doodhongeien. In 21 dagen had zij geen voed sel meer -willen -'gebruiken. "Vroeger 'had -Zij meeimaleu een einde aan haar leven willen maken, wat haar echter door de waakzaamheid van haie familie telkens was mislukt. IJzendoorn. Jl. Zaterdag namiddag word alhier-bij-het passeren van een huwelijkspartij, door een persoon een zoogenaamd vreugdeschot gelost, waai door de vader der bruid aan het hoofd gewond werd en in bewustelnozen toe stand in een nabijzijnde wontng moest gedragen worden. De -trouwpartij kon dientengevolge geen tvoortgang 'hebben. In de zaak van Philippart is Maandag jl. te Brussel uitspiaak gedaan."Voor zoover be- r T "1 V v V treft de beschuldiging van misbruik van ver trouwen en verduistering van gelden is hij van rechtsvervolging ontslagen. Wegens enkel voudige bankbieuk dat wil zeggen: wegens het aangaan van groote verbintenissen niet tegenstaande hij met den slechten staat zijner zaken bekend was is hij veroordeeld tot z»s maanden gevangenisstraf. Volgens een telegram aan de Kolnische Zeitung is ten nadeele der Fraokforter Bank een fraude gepleegd, waarbij zij door verduis- J tering van waarden, of door speculatiën, van een beambte der kas met een handelaar ter beurze, voor 330,000 mark is benadeeld. Vol gens den berichtgever hebben de beide schul digen zich bij de ontdekking van kant gemaakt. Bij het voorkomen van schoorsteenbiand leest men gewoonlijk dat deze door een ramo- neur is gebluscht; het gebiuik van zwavel schijnt niet bekend te zijn. Woidt in de stook plaats, waarvan de schoolsteen vlam heeft gevat, een stukje pijpzwavel geworpen ter grootte van een okkernoot, dar. is bijna onmiddellijk de brand gesmoord door de aanzienlijke hoeveelheid zwaveligzuur die zich ontwikkelt. Teneinde een gemakkelijker brandbaar middel te bezitten dan zwavel, is, op voorstel van Qudquet, de zwavel koolstof aangewend bij de brandweer te Parijs om schoorsteenbranden te blusschen. Zij voldoet daar bij uitstek. Het vuur is onmiddellijk uitge doofd door de ontwikkeling van zwaveligzuur en koolzuur, er behoeft niet op het dak ge klommen te worden om den schoorsteen dicht te stoppen, en het vuil, door het brandende roet veroorzaakt, dat de ramoneur naar beneden weipt, verooi zaakt in het geheel geen last. De nieuwe clectriciteits-revolutie. Dr. Weinyr Siemens heeft een scherpe critiek ge schreven van Ddison- Wallace's verrichtingen en beloftenom b v. voor slechts 1.56 dollar per uur, door middel van-13 eiectri«che machines geheel New-Yoik te vellichten, en wat dies meer zij. De WalUce'sclie machine (de Tele- machon) is (volgens Siemens) niets dan eene dynamo-elecnische machine, door W. eenvoudig nagemaakt, waarvan reeds op 17 Januari 1867 r~&, door S. aan de Academie der Wetenschappen te'Berlijn het beginsel is medegedeeld en waar naar door vele peisonen in verschillende lauden van Euiopa de toestel is gemaakt. S. en vele andeien hebben reeds sedert jaren gewezen ook op de toekomstige beteekenis van het be ginsel op het voortbrengen van licht.'hetover dragen van kracht en ander technische ver richtingen, en duizenden machines tot die doeleinden zijn reeds in gebruik. Europa laat zich dus in dezen beet nemen door Ameri- kaanschen bluf. BURGERLIJ KE STAND. Geboren: 4 November. Johannes Hendri- cus Hermanus, zoon van T. Weber en M. M. Teppeis, Vlaardingerstraat. 5. Maiia Anna, dochter van W. B. Bouwei en R. Kolk, Kreu- pchtraat Theodora, dochter van P. H. Brouns eu M. E. Maltha Broenveld. Gehuwd: 6 November. P. H. Kieiseher en II. Klaveidyk. J. M. Feijen eu A. Lageivvey. A. Leliveld en H. J. Kreuger. W. Kool en M. Stolk, L, Huizer eu C. Verboom. ii', .mii. .'luim, f-ii.'.iiiw.ui MARKTPRIJZEN AAN DE BEURS TE SCHIEDAM - van 'den 6'November. Rogge* per 2100 kilo Libau f.186 6/w. Gerst zonder handel. HeutirUn f ll'A per hectol. Ct. JeneverAmsterd. proef f 151/* a f 155/i per hectol. Ct. zonder fust en zonder' belasting. Spoeling t f 1.80 per ketel. By 'de SchiedamscheSpoeling-Vereeniging, - f 1.60 per ketel.

Schiedamsche Courant | 1878 | | pagina 3