gezien." Blijkbaar scheen men niet genoeg met de acustiek der zaal vertrouwd, want telkens drongen onder het uitvoeren der stukken tot ons ongepaste geluiden door, die blykbaar op het orehest werden voortgebracht. Al kwam nu en dan de mindere geoefendheid van de middenpartijen aan het licht, al waren de entree's niet altijd even zeker, en liet do intonatie een enkele maat iets te wenschen over, toch blijft er nog genoeg te prijzen over om de vereeniging met het welslagen harer poging, hare buitengewone ieden een genotvollen avond te verschaffen, geluk te wenschen. In de eerste afdeeling werd in de Fantnisie sur 1* Opera Martha" van Flotow en in Gebed en Koor uit de opera ïLa Muette de Portici", van Auber, verdienstelijk gewerkt. In de tweede afdeeling kwam in Andante van Hummel het koper meer tot zijn recht. De ijverige directeur, den heer B, L. L. J. Gores, zijn nog jeugdig zoontje en de heeren H. Theijse, A. Engering, P. LagcrwejjH. Timmerhaus en A. Do Vogel, droegen veel bij om het genot van den avond te verhoogen. Wij twijfelen niet of men heeft zich recht geamuseerd en zeker zal de vereeniging, indien zij met haar studiën zoo vooruitgaat ais in hetafge- loopen jaar, een nog talrijker gehoor waardig zijn. Heden namiddag, omstreeks 3 uren, werd een begin van brand ontdekt, aan de Hoofdstraat, op de kamer bewoond door schipper W. Prins De bewoners van andere vertrekken in dat huis een sterke brandlucht gewaar wordende be gaven zich naar de kamer van Prins doch vonden de deur gesloten daar de bewoners afwezig waren. Terstond wist II. J, Pranger zich door het inslaan van een ruit toegang tot de kamer te ver schaffen en trachtte deze bijgestaan door W. Schoof, J. Van Emden en den onderbrand- meester J. Kemp, met emmers water den brand, waardoor reeds een opening in den dubbelen zolder was ontstaan, te blusschen, waai in zij echter eerst mochten slagen, toen de politieagent II. J. O. Reuvekamp een extinc- teur in werking had gebracht. De biand schijnt te zijn ontstaan door het vallen van vuur uit het fornuis dat zich eerst aan een daaibij liggenden schippeisdweii en later aan den zolder heeft medegedeeld. Bij de pogiueen tot redding van de be manning der Aretadie op de Zuui-IIollandsche kust nabij Terheyde verging, heeft zich inzonder heid onderscheiden de heer De Vletter, hulp onderwijzer te Monster. Zijn ijver en bereid willigheid om zelfs zijn leven ten offer te brengen by de poging om de ongelukkige schepeÜDgen aan den dood te ontrukken, stak allergunstigst af by den onwil van andere kustbewoners, die naar men zegt niet te bewegen waren om de reddingsboot te bemannenen verschillende uitvluchten deden gelden. Zij waien trouwens geen zeelieden van beroep, maar de heer De Vletter was dit evenmin. In een ingezonden stuk in de 2V, lt. O. wordt gezegd, dat sde op het strand aanwezigen meest bestonden uit onwillige, onbekwame en schraapzuchtige kustbewoners, die hun leven eer zouden wagen om te kapen en te rooven dan om een menschenleven te redden." Naar aanleiding van het gebeurde wordt nu van veie zijden aangedrongen op maatregelen om de reddingstatious beter aan hunne be stemming te doen beantwoorden. Daarmede zijn wel de zeven man der Areta niet weder in het leven te roepen, maar mogelijk de dood van -anderen te voorkomen. Wij kunnen thans met zekerheid mede- deelen dat Z. M, de Koning 15 of 16 Januari e. k. ,te Arolsen zoowel burgerlijk als kerkelijk met H. K. H. Prinses Emma in den echt zal worden vereenigd." Het hooge echtpaar vertrekt 'djuy naar het ,Loo en zal tusschen 20 en 25 Januari te Amsterdam z'yn feestelyken intocht 4?en. v Krachtens machtiging des Kon inga is het vice-consulaat der Nederlanden te Orotava (Teneriffe) opgeheven. De Tweede Kamer is bijeengeroepen tegen Dinsdag den 19 dezer, 's namiddags te twee uren. De Minister van Marine brengt ter kennis van belanghebbenden, dat, volgens berichten van den met het stoomschip Lincoln te Vlis- singen binnengekomen Belgischen zeeloods en van den gezagvoerder van het mede aldaar ge arriveerde Engelsche stoomschip London, door hen, respectievelijk op den 31 October jl. en den 2 dezer, is gezien een oruieiste boven liggend groot schip, hebbende volgens gegist bestek, op eerstgenoemde» datum, Westkapelle Z. t. O. i/3 O. (.vfiswyzend) op 6i/t Duitsche mijlen en op laatstvennekien, Westkapelle Z. t. O. s/t O. (Miswijzend) op 27 Engelsche mijlen afstand. De nagenoeg gelijke peiling en afstand, waarop vermoedelijk hetzelfde wrak is ontwaard, doen veronderstellen dat het vast ligt. Een onderzoek zal worden ingesteld in hoever er mogelijkheid beslaat tot verwijdering van dat gevaar voor de scheepvaart, inzonderheid voor stoomschepen, varende van Rotterdam op Har wich. Het vervoer van passagiers op de lijn LeidenWoerden is buiten verwachting groot en ook dat van vee en goederen is van dien aard, dat er de beste verwachtingen van schijnen te mogen worden gekoesterd. TJ,D.) liet Ariutei'darnsch museum (zegt een Haagsch correspondent van de Zutphensche C't schijnt door de millioenen, die het meer kost dan waarop men gerekend had, terstond een treurige vermaardheid te zullen krijgen. Onlangs spiak ik een zeer aanzienlijk aannemer uit de hoofdstad, die mij feiten verhaalde geheel in den geest als onlangs in het Utrechlsch Dagblad wereUiktiudig zijn gemaakt. O. a. verhaalde hij mij, dat het voor soliede aannemers hoogst moeilijk was bij de publieke aanbesteding van da onderiieelen vap het werk mee te dingen, omdat in den regel tater voor een grootere som aan bijwerk werd gegund dan de ge- heele aanbesteding bedroeg. Het spreekt wel van zelf, zeide hij, dat aan dergelijk bijwerk het meeste wordt verdiend, en dat alleen zij, die eenige zekerheid meenen te hebben ook het bijwerk te zullen ontvangen, laag kunnen inschrijven. De heereu Albregt, Van Oilefen, Moor en Veltinau hebben zich vereenigd, om te dingeu naar de pacht van den Amsterdamschen schouw burg voor het tijdvak 1879—1882. Reeds heb ben zij met vele ai listen onderhandelingen aaugekuoopt, om zich van hunne medewei king te vei zekeren. Ue zaak der 9 Pruisen, die ter zake van vei zet bij gelegenheid vaneen processie wegens rebellie gevangen genomen weiden, is door do rechtbank te Roermond verwezen naar 't ge rechtshof te 's Bosch. Ue raad der gemeente Kampen heeft besloten, den dag der herdenking van de tot standkoming der Unie van Utiecht. aldaar feestelijk te herdenken, een collecte te doen houden langs de huizen der ingezetenen tot inzameling van giften voor het te Utrecht op te richten monument en de armen van de ver«chillende diaconieën alsdan te doen bedeelen met voeding en brandstof, voor welke laatste p. ui. 1800 is beschikbaar gesteld. Door het Rot/al College of Physicians of London is uitgeschreven eene prijvraag, waarbij verlangd wordt eene verhandeling over de Hydrophobic, haren aard, de middelen om haar te voorkomen en hare geneeskundige be handeling, waarvoor door den heer V. F. Benett Stam fold, lid van het Parlement, een pijjs is uitgeloofd van 100 p. st. Belanghebbenden kunnen de voorwaarden vinden in» de Staats- i Courant van gisteren. Het bekende lokaal Frascati te Amsterdam is voor ruim een ton gouds verkocht: waar schijnlijk zal het gebouw voor kantoren met een monsterzaal voor tabak worden ingericht. Een gelukkig zeldzaam geval van brutale oplichterij heeft zich dezer dagen te Utrechtv voorgedaan, waaruit blijken kan, dat het zedelijk gevoel zelfs tot in de hoogste kringen te Berlyn is doorgedrongen. Vóór eenige maanden meldde zich bij de maat schappij tot exploitatie van Staatsspoorwegen te Utrecht een zeker heev aan, zich noemende Von Dürselen, die voorzien was van uitmun tende aanbevelingsbrieven van baron D. van H. te 's Gravenhage. O. a. ook tengevolge van deze aanbeveling werd hij bij genoemde maat schappij aangesteld en wist hij zich tevens van deze aanstelling te bedienen, om niet allpen by eenige personen krediet te bekomen, rnaar ook om van een wijnhandelaar te 's Hage, met wien hij zich als agent verbonden had, een vrij aanzienlijk vooischot te vei krijgen.' Den In dezer rond hij het echter goed, om de maat schappij, zijn kiediteuren en den wijnhandelaar den rug toe te keereu en, zooals men het noemt, met de noorderzon te vertrekken. Zou men het gelooven, dat deze heer, zonals ia gebleken, tot de aanzienlijkste kringen ia Berlyn behoorde, en wel een zoon van den welbekenden graaf Von Alvensleben en gewezen uianen-officier bij de Pruisische garde is? U. D.) Iu den tuin van den pastoor te Loon op Zand, zijn verleden vooijaar aardappelen gepoot, die rechtstreeks uit Kalamazoo (Michi gan, N. Amerik a) ontvangen waren, 't Beschot dat ze leverden oveitrof de stoutste verwachting; maar wat den smaak betreft, staan ze ver beneden de gewone zandaardappelen, die aldaar geteeld worden. Onlangs, bij't doen van eenige repaiatiën aan de Sluis van een waterkoienmolenaan het rivieitje de Dongen, vond een timmermans knecht in de drooggelegde bedding van den stroom een gouden munt, tergroote vaneentieustuiver- stuk, dragende de beeltenis van Mnximiliaan Keizer van Duitschland en 't jaartal 1502. De gelukkige, maar domme, vinder verkocht het zeldzame geldstuk voor een Rijksdaalder aan een handelaar in antiek porselein. De correspondent van de Pr. Lrentsche en Ass. Ct. te Zevenwouden meldt, en zegt voor de waarheid in te staan, dat het burgerlijk armbestuur aldaar voor zijn rekening de kosten zou genomen hebben voor het ontbieden van den duivelbanner, om een zoogenaamde be hekste" vrouw te genezen. Het armbestuur deed dit zegt de correspondent op verzoek van den man der vrouw, omdat de kosten voor het behoeftig gezin te zwaar waren. Meu meldt uit Peize van 5 November aan de AT. R. Ct In den loop vau dit jaar brandde het huis, bewoond door den daglooner H, B. alhier, tot den grond toe af, waarbij weinig van 't rneu- bilair werd gered en ook een koe en een varken verbrandden. De oorzaak van den brand was niet te ontdekken. Nauwelijks weder opgebouwd, ontdekten de bewoners in den vi oegen morgen van den Isten dezer met schrik, opnieuw een begin van brand in hetzelfde perceel, zoodat men nu bepaald aan moedwil begon te denken. Maar wie kon dc schuldige zijn? Een der huisge- nooten? Dit werd onmogelijk geacht, totdat heden het hoofd des gezins aan vrouw en kin- deren, toen men weder zich verdiepte iu gisj singen wie toch in staat zou kunnen zij i hen opnieuw ongelukkig te maken, bekende, dat hij, en hij alleen de schuldige was, zonder dat hjj reden wilde geven, wat hem daartoe had gedreven- De man leidde een onbesproken levensgedrag, was zeer werkzaam, zuinig en oppassend en hafl zich daardoor eene zekere mate-van welstand verworven, 't Heeft allen schiju, dat hier eene soort maniaiu het spel wa»- De zaak 'is !in handen..van do .justitie/ ..u j 'A

Schiedamsche Courant | 1878 | | pagina 2