A KOPERSLAGER ADYEETEITIEH. IMaMscM Gist- SpMMnitt, Gemengde Berichten. 25jarige Echtvereeniging BEKWAAM Smaak, M. van der Laan en Af. E. B. Schaap, beiden voor smaak, M. Van Rossem, voor nut, alsmede mej, G, M. Donkersloot, van Pernis, voor smaak. Uit Amsterdam bericht men aan het Dagblad, dat de commissie, welke zich daar heeft georganiseerd tot voorbereiding van de feestelijke ontvangst van Z. M. den Koning en zijn gemalin, reeds verschillende vergaderingen gehouden heeft en ook Donderdagavond weder is bijeengekomen. i Bij haar is reeds van Z. M. het bericht ont vangen, dat de Koning langs den Rhijnspoorweg naar de hoofdstad zal komen, zoodat de intocht in de stad door de aan. het Rhijnspoorslation gelegen wijken zal plaats hebben. Reeds nu kan het Dagblad mededeelen, dat de Amsterdamsche commissie zich beijvert om aan de aanstaande feestviering zooveel mogelijk luister bij te zetten en trachten zal haar zoo smaakvol mogelijk te organiseeren, opdat Am sterdam een voorbeeld geve, waardig zijn rang als hoofdstad en waardig de eer die het geniet yan het eerst het Koninklijk paar opzijn gebied te mogen begroeten. Reeds een aantal jongelieden en andere inge zetenen in de hoofdstad hebben zich vereenigd, om zich als eerevvacht te constitueeren ten geleide van Z. M. en van Nederlands aanstaande Koningin, bij hun blijden intocht in de hoofd stad des Rijks. fé Naar wij vernemen, zal het blijk van hulde, door de leden van het Nederlandsch Weerbaarheidsbond aan Z. M. den Koning, hunnen Beschermheer, by de voltrekking van HD. huwelijk aan te bieden, beslaan in drie exemplaren van een gedenkpenning, een in goud, een in zilver en een in brons, opgenomen in een uit zwart ebbenhout vervaardigd kistje, waarvan het deksel in beeldwerk de wapens van het Koninklijk echtpaar zal vertoonen, benevens de attributen der Nederlandsche Weer baarheid. Daarbij zal worden gevoegd een album, bevattende de namen van alle deelnemers. Naar wij met leedwezen vernemenis het pogen van1 Commissarissen der Nieuwe of Littéraire Sociëteit om een voldoende som tot aankoop der muziek van wijlen den kapitein directeur F. Dunkier bijeen te brengen met geen gdnstigen uitslag bekroond. Niettegenstaande Z. M. de Koning de aan zienlijke bijdrage van duizend gulden had toe gezegd en H. K. II. Prinses Marianne der Nédei landen voor een gelyk bedrag had inge schreven, wns de deelneming in de residentie zoo uiterst gering, dat met de toelage van voormelde Sociëteit en van het Koninklijk Zoölogisch Botanisch Genootschap bij lange niet Ket vei eischte bedrag was verkregen, zoodat Commissarissen voornoemd definitief hebben besloten van verdere pogingen om de muziek aan te koopen af te zien, en hun erkentelijkheid te betuigen aan vooruoemdeVorstelijke persoaen, alsmede aan die weinigen, welke hun pogen r'y'kelyk wilden ondersteunen. Vad Door de zorg van het departemeut van marine jzullen binnenkort de aan de bemanning dei^oorlogsbodemS verstrekt wordende revolvers vervangen worden door ach tei laad-revolvers. Do Société de hlédecine pttblique et <f hy giene profession elle te Parijs, heeft in hare vergadering van 23 Oct. jl. met algemeene stemmen den heer J. G. J&ger te Amsterdam benoemd tol memère correspondent ètranger. De vereeuiging tot verspreiding van ken nis aangaande 's lands verdediging heeft haar 'zevende jaarverslag het licht doen zien. Aan 1 het'einde van dit verslag lezen wy de volgende bemoedigende woorden: sDe belangstelling in 1 de faken van 't lands verdediging is toënemend het:ysi« gebroken, de stem van hen,'die tot' waakzaamheid, tot gepaste voorzorg aanmanen! 'dien voorbereiding en toerusting 'wenschen, eh ie' hét' belang 'des' vaderlands tién in éen goed »„r«v (t'f' - 'Jr- geregeld verdedigingswezen, dat aan onze krach ten geëvenredigd is en voor onze behoeften past, is niet meer de stem eens roependen in de woestijn: zij vindt belangstellend gehoor en zal weldra weerklank vinden, ook daar, waar al die wenschen hun verwezenlijking kunnen vinden, waar het woord tot daad kan worden, bij de llegeering dos lands en de vertegenwoor diging des volks." Naar aanleiding van het ontslag van Dr. R(oodluiyzen) als curator van het gymnasium te Zalt Bommel, deelt men aan de Amh. Cour. mede, dat een onzer uitstekendste rechtsae- leerden vernietiging van het ontslag noodzakelijk acht, op grond van het openbaar belang. Onze staatsinstellingen toch willen openbaarheid en critiekdoor eene smadelijke bejegening door een gemeentebestuur mag niet getracht worden leden van collegos van toezicht af téschrikken om hun plicht te doen, ook door gebruikmaking van hun grondwettig recht om hunne gedachten door den druk openbaar te maken. Curatoren van het gymnasium te Zalt-Bommel ontvingen officieel slechts bericht van het ontslag van Dr. Roodhuyzen, zonder opgave van rede nen. Aan den Gemeenteraad hebben zij in ant woord de verklaring geiicht, dat zij hierin niet lijdelijk konden berustenen daarom afschrift gevraagd van de uotuleu der Raadszitting, voor zooveel het ontslag van hun mede-curator en meest verdienstelijk lid betreft. De vraag naar Zeeuwsche oesters is in liet buitenland, met name Engeland en Duitsch- land, zoo onbegrensd, dat ook in meer gunstige jaren de prijzen nog steeds hoog zullen blijven voor het gebruik. De markt 1876 1877 opende met f50 per 1000 stuks en steeg later tot f60, terwijl de markt van 1877—4878 al aanstonds weid geopend met f80 per 1000 stuks. Deze zooveel verhoogde prijs was liet gevolg van de bevindingen, dat de leverbare oesters voor dit jaar nog ver beneden de raming aanwezig bleken te zijn. liet aantal kilogrammen oesters, in 1877 verzonden, bedraagt uit Bergen- op-Zoom 314,774 en uit Kruiningen 4^1,503; totaal 766,277 KG [Iet aantal uitgebrachte pan nen, tot het opvangen van oesterzaad, bedroeg ongeveer 7 millioen, welke met al den arbeid, daaraan te verrichten, kunnen worden geschat op eeno waarde van 3 tonnen gouds. Leeuwarden. Het gerechtshof te dezer stede heeft Donderdag jl. T. v. R.oud 39 jaar, wegens schriftelijke bedreiging aan den burgemeester van Norg, dat hij liet geheeie dorp zou in brand steken of wel moord en diefstal met inbraak zou plegen, veroordeeld tot 10 jaren tuchthuisstraf. Apeldoorn. De commissie, die zich belast heeft met het inzamelen van gelden en het aanbieden van een geschenk bij gelegenheid van het huwelijk van Z. M. den Koning, heeft het eerste gedeelte van hare taak ten einde gebracht en, naar men verneemt, circa f2000 ontvangen. Nieuwveen. Alhier is Woensdagavoud brand ontstaan in een slaapkamer. Bij de ont dekking bleek, dat vier kinderen die daar sliepen, reeds door den damp gestikt waien. Den 2den November heeft de uitbarsting van den Vesuvio 5i.,<»l wat kwjud aangericht. Zware steenen en met zooveel kracht uitgeworpen, dat de inwoners, die op weg waren naar het kerkhof, verschrikt wegvluchtten. Verscheidene boomen vielen om, en een daarvan kwam juist neer op een rijtuig, dat geheel vermorzeld werd. De telegraphischegemèenschap tusschen Salerno en Calabi'ië werd verbroken. De neerstrooinende lava noodzaakte verscheidene menschen orn overhaast hunne woningen te verlaten eri eenige wegen waren haast onbe gaanbaar rfoor het zand en. de steepen. De expeditie naar Afrika van het Duitsch aardrijkskundig genootschap zal 14 dezer "ver trekken. De chef, Keith Johnson, is reeds uit Etlinburg naar Duitschland vertrokken, Men wil de onderzoekingen aanvangen, daar waarna Li v i ngstone,Cameron en Stan ley zij n geëind igd, In Mei hoopt men te Zanzibar te zijn. De vleeschhandel in Chicago. Vroeger stonden Cincinnalie en St. Louis aan het hoofd van den N.-Amerikaanschen vleeschhandel. Nu is het Chicago, en niet zonder grond wordt die stad Porcopolis (de varkensstnd) genoemd. Er zijn daar 40 firma's, die varkensvleesch, spek en rundvleesch verzenden, 's Winters zijn on geveer 5000 arbeiders bezig, 's Zomers omtrent de helft. Geslacht en ingepekeld werden in Jan. en Febr. 1877 567,139 varkens; van 1 Maart tot 4 Oct. 1,470,000 dito en in Nov, en Dec, 1,039,300 dito. De waarde van het product (met inbegrip van zout en verpakking) was 42,950,000 dollars. Sinds de 2 jaar, dat meu daarmede bezig is, heeft de verzending van rundvleesch in luchtdichte bussen een grooto vlucht genomen. In het koele jaargetijde worden er gemiddeld 1000 runderen daags te dien einde geslacht en bereid. Vooral 2 firma's houden zich met deze zaak bezig. Uit een Italiaansch blad: Nieuwe, geheel actueele wijze van zakken rollen. Een fatsoenlijk gekleed heer nadert een individu, dat hem voor z'yn voornemen geschikt schijnt, laat hem een telephoon zien en zegt: Lel eens op deze machine, zij is zoo uit muntend, dat men er zelfs het tikken van een horloge door kan hooren. Dat is wel wat sterk. Wilt ge er de proef van nemen? geef mij dan even uw horloge. Ziezoo, houd nu dit tegen uw oor, ik zal mij tweehonderd pas van u veiwijdeien en luister dan goed. Het slachtoffer luistert met ingespannen aan dacht, en terwijl doet de telephonist niet alleen tweehonderd, maar zeshonderd en duizend stappen en het moet een snelle looper zijn die hem inhaalt. VAN D. DEKKER EN P. ZUID GEEST. Hunne dankbare Kinderen. Schiedam, 9 November 1878. Heden overleed in tien ouderdom van bijna 82 jaren, tot diepe droefheid van mij, mijnen Zoon en verdere betrekkingen, mijn geliefde Echtgenoot, de Heer WOU TER HUTSCHENRUIJTER, na eene echt vereeniging van bijna 56 jaren. Wed. W. HUTSCHENRUIJTER, de Haas. Rotterdam, 8 Nov. 1873. Eenige en algemeene kennisgeving. Bezoeken thii Rouwbeklag worden niet afgewacht. "AAN DE te DÊLFTkan een j -Ti» v 1 f vii't werk bekomen. 1 '4' Adres mét ffottfo Brieven of liefut In persoon

Schiedamsche Courant | 1878 | | pagina 2