van Maandag- 11 November 1878. Sailealaiisclic Esficttei. Gemengde Berichten. 5P X ainsdie Courant, ZWITSERLAND. Gelijk van ultramoutaansche zijde wordt ge meld zijn de ultramontaneu in ilea Benier Jura bij de herstemmingen voor den Natioualeu Raad 'm de minderheid gebleven, terwijl overi gens in het kanton Bern de herstemmingen teu gunste der radicalen zijn uitgevallen. Vol- cens het Journal de Genève kan men nu rekenen dat de nieuwe Nationale Raad is samengesteld als 'volgt'lo. ecne linkerzijde, bestaande uit 56 radicalen, waarvan 35 a 40 kunnen werden beschouwd als vooistanders der uiterste richting; 2o. een centrum, bestaande uit 34 liberalen 3o. ceue rechterzijde van 40 leden, bestaande uit li protestautsche conservatieven en eene uiterste partij, bij welke zich vele conservatieve katholieken zullen aansluiten. Te Damparis, in het Departement der Jura, is dezer dagen een Protestant gestorven. Nu bepaalt de wet, dat in gemeenten, waar andere gezindten bestaan naast de Katholieke, eene plek, afgezonderd van de graven der Katholieken, zal aangewezen wordeu voor de dooden tan de audeie geloofsbelijdenissen. Daar nu te Damparis de afscheiding nog niet was gemaakt, uam de maire de voorziening inge volge de wet. Doch toen de lijkstoet aan de begraafplaats kwam, vond men aan hel hek eeuo zwareu ketting meteen hangslot bevestigd, die de pastoor ei had doen plaatsen om den toegang af te sluiten. De hulp van den maire jp;d hieiop. ingeroepen. Dezejietjiet hek met geweld openeu, en toen werd het lijk van den Protesfaut ter aarde besteld. Nauwelijks echter was het in de gioeve neei gelaten, of de pastoor kwam aanvliegen, piotesteerde tegen de ïont- iieiliging" der begraafplaats (die gemeente- eigeudom is) en stoorde daardoor den predikaat ia zijne gebeden. De maire heeft van die zaak een rapport aan den prefect gezonden, die antwoordende, hem geluk heeft gewenscht met zijn kloek gedrag ter handhaving van de rechten dei- burgerlijke overhel 1. ENGELAND. Men houdt te Londen het doel, dat de Standard aan de reis van giaaf SchouwalofTnaar Weeneu en naar Berlijn toeschrijft, ais nietonwaarschijn- lijk. Alleen zou er, geen sprake zijn van een nieuw congies, maar van eene conferentie. Misschien zal meu zich nog herinneren, dat er ook in '1857 eene conferentie, na het congres van Parijs, gehouden is. Eveneens iiad men, gedurende het congres te Berlijn, het denk beeld geopperd, eene commissie te vormen, samengesteld uit gezanten of uit tweede gevol machtigden, om de ondergeschikte kwestiëu of de moeielijkhedeu bij de ten uitvoerlegging te regelen. Allerwaarschijnlijkst zal men nu op dat denkbeeld teiugkomen. De Times deelt in zijne tweede editie een telegram uit Parijs van gisteren mede, volgens hetwt.'c men aldaar van authentieke zyde het bei-P11 heeft ontvangen, dat de gezondheid van <l<v. Keizer van Rusland steeds minder voldoende zordt en groote ongerustheid aan zjjne om geving veroorzaakt. Graaf Sehouwaloff heeft Livadia verlaten en keert naar Londen terug, tiaar de gezondheidstoestand des Keizers iu dit oogenblik gean enkele oplossing der aanhangige staatkundige moeijelijklieden toelaat. Fit ASKltlJK. De Russische ambassadeur te Parijs acht lie t j?Jr: Ss? bericht aan de Time,s onitrqut de ziekte van dun Czaar oen verzinsel en zegt, dat zijne dépê ches uit Livadia van ongesteldheid des Keizer met geen woorrl melding maken-S Uit de iu het Gele boek 'Overgelegde diplomatieke stukken blijkt, dat wijlen msgr. Franehi vóór de bijeenkomst van het congres te Berliju zich tot den Minister Waddington had gewendmet verzoek om op hel congres de vrijheid van uitoefening van eeredieust voor de Katholieken in liet Oosten te bepleiten en daarvoor dun waai borg der Mogendheden te verkrijgen. Bij eoi.e tweede dépêche, onder dagteekeuing vim 23 Juli, heeft msgr, Franclii den Minister den dank van den Paus overge bracht voor zijne met goed gevolg bekroonde bemoeiingen in deze aangelegenheid. Opnieuw is auu 74 'veroordeelden der commune deels kwijtschelding, deels verlichting van straf toegestaan. Uit Lissabon wordt bericht dat Portugal, Frankrijk en Engeland, gezamenlijk ageeren zullen om den Vorst van Dahomey wegens de kortelings door hem gepleegde geweldenarijen te stiaü'en. ITALIË. De afgevaardigde Pessina heeft de portefeuille van koophandel definitief aangenomen. Tengevolge van de daaromtrent tusscheu den Paus eu den Koning van Portugal gevoerde gedachtenwisseling, is het stoilelijk overschot van den heiligen Xaveitus, den apostel van Indié, dat sedoit 1851) iu het mausoleum der Kathedraal van iiet oude Goa rustte, opgegraven. Een jeiziger, die het lijk kort geleden aau- schouvvde, geeft daarvan de volgende beschrijving: Ik vend liet lijk aan don voet van het altaar in een mussiei zilveren kist, die iu een glazen omhulsel was besloteu. tiet uitstekend bewaard gebleven lijk bleek duidelijk dat van een ongeveer 40 jaar oud mau van middelbare lengte teziju. Uit zijn Lekken spiak kalmte eu vrede, men kou ternauwernood den blik van dat goedhartige gelaakt afwenden. Ouder het linkeroog bovoud zich een donkere vlek, die sedert de voor ongeveer 20jaren gehouden lijkschouwing ont staan was. Men beweerde, dat deze liet gevolg was van een slag hem door de moordenaars, die hem afmaakten toegebracht. OOSTEN K IJ K. De Keizer heeft, bij gelegenheid van dcont vangst der adies-cornmissie uit den Croatischen lauddag, zijn welgevallen betuigd voor de ver zekeringen van loyaliteit, doch daarbij tevens opgemerkt, dat de Lauddag zich ook bemoeide met builenlaudsche aangelegenheden, buiten zijn wettigen werkkring. In liet Ilongaaische Iloogeihuis h-n,rt Tisza dezelfde vei klaiing nopens de rninisterieele crisis afgelegd als in het lagerhuis eu het Berlijnsche verdrag overgelegd. liet ontwerp-adres is aan genomen. DUITSCULAND. Volgens een Berhjnsch correspondent der Eölnische Zeitung kau met zekerheid worden gemeld, dat de Keizer heeft besloten, bij zijne terugkomst te Berlijn de" regeeringszakeu iu haren vollen omvang weder over te nemen. DENEMAK KEN. Men verzekert, dat de Deensche Konink lijke familie pogingen aanwendt om den Hertog van Cumberland tot het officiéél erkennen van de annexatie van Hannover bij Pruisen, te bewegen. AMEltlKA.. De Republikeinen hebben in Wyoming de overwinniug behaald. Dezer dagen vond een koetsier te Parijs bij het schoonmaken van zijn rijtuig niet alleen eene portemonuaie, inhoudende 60 francs, maar bovendien eenige stukken, die in handen van den rechtmatigen eigenaar -zijne aanspraken op eene erfenis, teu bedrage van niet minder dan anderhalf miliioeu francs, moesteu bewijzen. Te Nordhausen is een beer uit een mena gerie ontsuapt. Na de stad te zijn doorgewan- deld zonder iemand te derenbehalve een man, die hem wilde tegenhouden en een slag met een klauw van hem kreeg, is hij naar het ge- - bergte gewandeld. Men maakt au jacht op hem, De statistiek heeft omtrent het aantal, gedurende liet algeloopen jaar, iu Zwitserland plaats gehad hebbende zelfmoorden, treurige cijfers aan het licht gebiacht. Niet minder dan 5U7' personen beroofden zich aldaar in dat tijdsverloop van het leven, dus '1 op de 4,600 inwonerseene verhouding veel ongunstiger dan die iu eenig ander land van Europa. De petroleumbronnen van Pennsylvania hebben tol dusver SO millioen vaten petroleum geleverd, vertegenwoordigende eene waarde van bijna 400 miliioeu dollars. Blanken en lloodhuiden. De Amerikaansche nieuwsbladen hebben hot in den inatsten tijd vrij druk met verslagen aan gaande schermutselingen tusschon de Roodhuiden on de troepen dor Republiek. Menigeen, ja, do groote meerderheid der courantenlezers, vindt dio berichten al zeer weinig belangwekkend, en die boeren roodhuiden bijzonder lastig. Men is er aan gewoon geraakt, den boscliaafden Amerikaan te beschouwen als de rechtmatige bezitter van liet Amerikaansche grondgebied, en don Roodhuid als de twistzieke indringer. Er is een tijd geweest waarin die verhouding eenigszins anders was. Die veel golaakto Roodhuiden waren eenmaal lieer en meester van den Ameriknanschen grond. Het is •zeer to betreurendat de vroegste geschriften aangaande do ontdekking en kolonisatie der nieuwe wereld geen omstandiger en onpartijdiger made- deelingm bevatten aangaande liet loven en het karakter dier' oorspronkelijke bewoners. De onkeie vei halen toch, die daarvan zijn bewaard gebleven, zijn belangwekkend genoeg, daar ze ons bekend maken met den onvervalschton staat dier natuur- monsclien, die naai- alle waarschijnlijkheid binnen woinigo jaren voor altijd tot liet verleden zullen bchooron. Er is iets bekoorlijks in hot opsporen van de eigenaardigheden dezer primitieve toestandenin liet aanschouwen van de natuurlijke ontwikkeling der zedelijke gevoolcns. In ons beschaafd maatschappelijk leven is het goluk, ja, genoegzaam 'tgoheelo bestaan van don inensdt, in zoo hoogc mate afhankelijk van de opinie zijner medeburgers, dat hij wol gedwongen is tot veinzerij en onoprechtheid. Zijn oorspron kelijk karakter wordt door hetgeen men opvoeding en verfijning van zeden noemt zóó verfrommeld hij verzint zoo velerlei armzalig bodrog, en wringt zich in zóó ontelbare valscho plooien, dat liet uiterst bezwaarlijk wordt, zijn ware karakter te onderscheiden van z'n voorgewend, kunstmatig ka rakter. De Indiaan daarentegen, die vrij is van al die belemmeringen en verfijndheden des bay.-» schaafden levens, volgt geheel z'n natuurlijke nei gingen en do uitspraak van zijn oordeel et- is iots groots en opvallends in al zijne handelingen en natuurlijke beganfdhoden. Hij is voor de wildernis geschapen. Zijne geaardheid is stug en eenvoudig, geschikt om te worstelen met moeilijk heden, on om ontberingen te verdragen. Oppervlakkig beschouwd, is zijn gemoed onvat baar voor fijnere gevoelens, maar wie zich de moeite geeft, dóór te dringen tot zijn ware ka- rakter, dat verborgen ligt achter z'n trbtsclio eenzelvigheid en stilzwijgendheid,-die komt tot do, ontdekking,' dat er tusschen onzj^beschaving én zijne ruwheid meer punten van overeenkomst' be-'' ■it V

Schiedamsche Courant | 1878 | | pagina 5