A". 1878. Zaterdag: 16 November. 15 4546. Biiteilmiiele Berichten. Bimionlaiijscle Bericliten. Twee e ii Dertigste J a a i' g a n g-. t- Abonnementsprijs, per kwartaal1.85. Franco per post, door het geheele Rijk. - 2.50. Afzonderlijke nommers- 0.10. BUREAU: MARKT, B, 124. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant1,10. Iedere gewone regel meer- 0.10, Driemaal plaatsing wordt tegen tweemaal berekend. 1 T A L De Oaffaro van Genua wijdt een hoofdartikel aan het geroep over de mogelijke gevaren, die Italië, bij eeue verandering der kieswet, van de zijde der c'ericalcn bedreigen zullen. Ten eerste gelooft liet blad niet dat er werkelijk gevaar voor een toevloed vau clericalen in het Parlement bestaat, maar in elk geval zal een verlevendigde strijd bij de stembus uitmuntend werken. Daardoor zal een nieuw krachtig leven iu de Italiaansche politiek komeu. Wie weet het niet, roept het blad uit, dat na de groote krachtsinspanniug, ter verkrijging der nationale eenheid, ons staatkundig leven zijn veerkracht verloren heeft en iu allerlei kleingeestigheid vervallen is? Dat er een legio partijen bestaan, te machteloos om zelve iets uit te richten, maar wei in staat om te verhinderen dat er iets goeds tot stand kome? Welnu, juist aan dien toestand "zal een einde kómen, wanneer"de'cIbrTcalen-' in het strijdperk treden: want zij zullen ons leeren weerstand bieden; ons bloed zal weer SDeller- en krachtiger door onze aderen stroo- men. Vele partijen zullen elkaar de broederhand reiken, allerlei kleingeestige vraagstukken zal men laten varen, en Italië, versterkt door de eendracht van zijne edelste zonen, zal tot han delen gewekt worden door den ernst der om- jstandighedenhet zal de kracht vinden om zyn eeuwige vijanden eene ernstige les te geven. Wü wachten u dus niet alleen ia het strijd perk, clericale kiezers, soldaten van den aan staanden kruistocht, maar wij zien verlangend naar uwe komst uit, waardoor het terrein van onzen stvyd uitgebreid en het einddoel van dien strijd tevens veredeld zal worden, DeTiberbegint zijne oevers te overschrijden. B E L G I E. Het proces der Bangue de Bélgigue heeft nog geen merkwaardige incidenten opgeleverd, De beschuldigde T'Kint bekent bijna al de hem ten laste gelegde diefstallen en neemt tie verant woordelijkheid er van op zichalleen beweert hij, dat hij dia millïoenen gestolen heeft niet om zich te verrijken, maar om de Bank en de Brusseische fondsenmakelaars te redden. Een dezer personen heeft niet minder dan twee en een half millioeu aan courtage voor operatien van T'Kint verdiend. Fortamps, de ex-gouver neur der Bank, is gister verhoord. Deze is slechts beklaagd van het doen van beurs-operatiën in strijd met de wet. Door de ophelderingon, welke by gaf, heeft hij zich verstrikt; hij sprak te ael) door te willen bewijzen dat hij hetgeen hij met de speculatiën gewonnen bad in de kas der Bank stortte. Zijne houding heeft een onaan- genameh indruk gemaakt op het pubiiek, dat, te recht of ten onrechte, in de achteloosheid van Fortatnps de oorzaak der ramp ziet. E H G E L A N ■1 Tot het ondersteuningsfonds voor de slacht offers der Glasgow Bank was eergisteren te Glas gow reeds '118,000, te Edinburgh.f 32,000, te Paisley 10,000, te Dundee 3600 bijge dragen. Behalve Stewart is nog geen der directeuren van de bankroete Bauk op vrije voeten ge steld. Dit ligt evenwel slechts hieraan, dat zij niet zoo hoog als Stewart kunnen gaan met het bieden van borg. Anders zouden die overige schurken, die (zooals Punch citeert) mleliuizen der weduwen opaten, onder den schijn van lang te bidden," óók reeds bevoorrecht zijn boven dea stumper, die een brood stal uit honger. TUBKIfE, De Porte Ï3 voornemens/] Rustem-pacha, den tegenwoordigen gouverneu,'; van den Libanon, tot gouverneur van Oost-tómelie te benoemen. Die keuze is door Engeland'en Frankrijk ge billijkt, in weerwil van rt geschillen, welke kortelings tusschen voornoemden pacha en de Maronitische geestelijkheid^ia den Libanon heb ben plaats"gehad. De benoeming van Rustem- pacha zal echter eerst bij het intreden van een kalmer toestand van zaken in Oost-Rumelie volgen. FRANKS II K. De Kamer heeft de verkiezing van den Bo- napartist baron Bourgomg ongeldig verklaard. Het debat over de verkieziug van De Fourtou is op Maandag bepaald. Over de begrooting 2al de discussie Douderdag beginnen. O O S T E N It IJ K. Graaf Schouwalolï is gistereoochtend uit Pest te Weeneu teruggekeerd. "Waarschijnlijk heeft hij gisteren avond zyn reis naar Londen aan vaard. AMERIKA. Er is Dinsdag te Washington een kabinetsraad gehouden, waarin de staatssecretaris Evarts enkele depêches van den Amerikaanschen gezant te Londen, den lieer Welsh, mededeelde, die op de hoofdpunten van het antwoord van lord Salisbury iu de Oanatlasche visscherij-kweslie betrekking hebben. "Voornoemde lord houdt in zijn antwoord staande, dat de beslissing der scheidsrechterlijke commissie te Halifax met het verdrag van Washington instemt. Men verwacht, dat de regeeriug der Vereenigde Staten de haar door het scheidsgerecht ter betaling opgelegde som van 5 millioeu dollars den 23 Dec. a. s. zul voldoen. PROVINCIALE STATEN VAN ZUID-HOLLAND. Zitting van Donderdag 14 November. In de zitting van heden zijn al de aanhangige .onderwerpen afgedaan. Na langduiigediscussie is aan het Sophia-kinderziekenhuis te Rotterdam, in afwijking van het advies van Gedeputeerde Staten, met 36 tegen 33 stemmen eeue subsidie van'flOOO verleend. liet voorstel tot wijzigipg van het reglement op de wegen eu voetpaden in Zuid-IIoüand, zoomede de gewijzigde polder- reglementou van Nieuwkoup eu ook van Schie- broek zijn uitgesteld tot de zomervergadering, evenals de beslissing op het adres der heeren Crans c. s., omtrent daarstelliug eener haven te Scheveuingenenz. De verschillende reeds bekende aanvragen om subsidiün. voor scholen - en kosten van het lager onderwijs zyn, op enkele uitzonderingen na, conform hel advies van Gedeputeerde Staten toegestaan. Aan Zwijndrecht is toegekend een tegemoetkoming voor twee scholen, terwijl Gedeputeerde Staten adviseerden voor ëéne school. Voor Giessen- dam is het aandeel der kosten voor de ge meente bepaald gebleven op f 10,000, terwijl de commissie h{id voorgesteld f 15,000. De vergadering is in naam des Koaings gesloten. DEN IIAAG, 15 November. Z. M. de Koning wordt Woensdag; 21 dezer, uit Arolsen op het Loo terugverwacht. SCHIEDAM, 15 November 187S. V'' Het Kiescollege der Hervormde Gemeente alhier, heeft in zyn heden avond gehouden vergaderiug, voor de bestaande vacature van een predikaut bij die gemeente, het volgende zestal geformeerd, nl. de heeren: P. C. Van der Horst, te Gorinchem; H. J, James, te Enschedé; J. P. Nonhebei, te Middel burg; P. A. J. Noordink, te Aarlanderveen A. Verkouw, te Harlingen en A. J. Westhoff, te Benuekom. Gisteren avond hield voor de leden der Vereeniging Paulus de heer H. C. Lohr vaa Rotterdam een schoone, welsprekende improvi satie, over het beginsel der Kerkhervorming. Dat de opvatting van dat beginsel bij de leden derllervormde Kerk zeer verschillend was,werd in de eerste plaats helder aangetoond. Daarna gaf spreker een duidelijke schildering van den vreeselijken strijd, die bij den grooten Luther voorafging, en de middelen waardoor hij tot rust kwam voor zijn ontrust gemoed: de recht vaardiging uit het geloof, het bewustzijn van een vrije zoon te zijn van den Hemelschen Va der, zich los te maken van het gezag van tnenschelijke instellingen. Had Luther dit alles te danken aan het woord der II. Schrift, daaruit volgt nog niet. dat het beginsel der Hervorming was: erkenning der II. Schrift als Gods on feilbaar woord. Integendeel, het oordeel van Luther over de verschillende boeken des O. en N. Verbonds geuit bewijst juist zijn .vrijere' opvatting in deze. Alzoo behoefden zij', die niet konden in- stemmen met het geloof aan de H. Schrift, als. zijnde Gods onfeilbaar woord, het geen roof tV achten zich te scharen onder de kinderen der Hervorming; integendeel, wanneer zij zich met Luther voelen losgemaakt van alle mensehelyk' gezag -in zake'des geloofs en het bewustzyn in zich omdragen van kinderen te zyn des

Schiedamsche Courant | 1878 | | pagina 1