Gemengde Berichten. ïlemelschen Vaders, hadden deze rechtmatige aanspraak op den naam van echte zonen der Hervorming. Door aan te toonen hoe het be ginsel der vrijheid later door de Hervormers zelf en hunne aanhangers werd ta-rloochend, en welke lessen hieruit voor de ki ideren van dezen tijd zijn te trekken, besloot de spreker zijn krachtig opwekkend woord, dat door zijne hoorders met belangstelling ten einde toe werd gevolgd. De heer J. Oord, óléve van hot Blinden instituut te Amsterdam, gaf gisteren avond de soireé musicale, waarvoor hij dezer dagen aan de ingezetenon een inteekenlijst had aangeboden. Zeer betreurden we het, dat betrekkelijk zoo weinigen die lijst van hun handteekeuing hadden voorzien, want, afgescheiden van de vraag of het voor hendie door de natuur zooveel rijker zijn bedeeld, niet welkom moet zijn in de gelegenheid gesteld te worden iets te kunnen bijdragen om een klein zonnestraaltje te bren gen en het leven van een evenmensch, die nimmer het licht mocht aanschouwen; viel er ook werkelijk kunstgenot te smaken. Mees terlijk en dat woord durven we gerust onderschrappen werden de meeste nummers voor piano voorgedragen. De Uilier étude van Döhler en de Ronde Capricio van Men delssohn, om geen audcte nummers te noemen, getuigden van grondige studie en werden op recht fraaie wijze voorgedtagen. Onbegrijpelijk kwam het ons voor, hoe de heer Oord geen enkele maal een misgreep deed en doorgaande getrouw het tempo hield, waarin het stuk geschreven stond. Had de natuur den heer Oord met een fiaaier stemorgaan begiftigd, dan "'ook zeker zou hij door de liederen, die hij voordroeg, en waarbij hij op gevoelvolle wijze den tekst en de be- teekenis van het lied weergaf, zijn toehoorders in verrukking gebracht hebben. Aan de houding op dit concert van enkele jougelui uit den ^jb"e schaafden stand" die zich niet ont zagen om den spot te drijven meteen sblinde", waardoor zij de verdere aanwezigen in hooge mate hebben gegriefd, willen we geen naam geven en daarover verder zwijgen, wel overtuigd, dat zij zeiven, bij eenig kalm nadenken, het afkeurenswaardige hunner handeling zullen inzien. Zooals wij iu een vorig nommer mede deelden, zijn den 3 dezer, bij het najaarsconcours in de vlakte van Waalsdorp gehouden, vier korpsprijzen gewonnen door het korps Koninklijke scherpschutters alhier, welke prijzen bestaan in een Chiistoiïle zilveren theeservies, een waterstel van ijsglas, een standaard met fruitmessen, be. nevens een aschbakje op ziiveren voet om dooi de winnende partij later weder onder haar korps te verschieten. Niettegenstaande het onstuimige -wederheeft Zondag jl. op de baan van het korps Konink lijke scherpschutteis van Rotterdam de wedstrijd om deze vier prijzen plaats gehad, eu werden zij behaald: doorA. Vogelenzang no. '1 met47 punten, 13. J. van der Most no. 2 met 45 pun ten, P. .0. van der Pant Jr. no. 3 met 44 punten en L. van Dijk no, 4 met 44 punten. Op de voordracht ter benoeming van een hoofdonderwijzer aan de nieuwe school aan den Pruimendijk onder de gemeente Ridderkerk! komt ook voor onze stadgenoot de heer J* Slavenburg, thans hulponderwijzer te Dordrecht Gisterennacht is een schuitje, met schulpen geladen, van Brietle komende, aan den ingang van de haven te Vlaardingen gezonken; de knechten een jongetje zjjn gered. De schipper ^'was niet aan boord, maar wegens ziekte te Kralingen, waar het vaartuig tehuis behoort. Door den heer Tempeimans Plat, leeiaar in het handteekenen aan de hoogere burger school te Gorinchem, is aau Z. M. den Koning een portret in salon-formaat van de aanstaande Koningin aangeboden. 'mi* Bij kabinetschrijven ontving genoemde heer de dankbetuiging van Z. M. voor de goede uitvoering van het welgelijkend portret der Prinses. (Gorinch. Ot.) Johan Gram heeft een nieuw tooneelstuk geschreven, dat bij de gala-voorstelling ter ge legenheid van 's Konings huwelijk ten tooneele zal worden gevoerd. De Standaard geeft in een kort stukje te kennen, dat zij voor de opheffing van twee rijksuniversiteiten gestemd zou zijn. Haar voor name reden daarvoor is deze, dat al onze vier universiteiten slechts ten goede komen aan het nationalistisch of revolutionair bestanddeel van ons volk. Het Roomsch-Katbolieke element en de Calvanisten hebben niets van hun gading. Dat zij, die aan academies wetenschappelijk gevormd zijn, grootendeels de moderne levens beschouwing aanhangen eu niet de Calvinistische of Katholieke, moet worden toegegeven. Naar de oorzaak vraagt De Standaard niet. Maar zij gevoelt die des te beter. Zij gevoelt uitste kend, dat de vrije wetenschap zich nu eenmaal niet verdingen kan mot Calvinistische of ultra- montnansche opvattingen. Zij gevoelt, dal, om de vrije wetenschap te breidelen, de onbelem merde wei king der kerk noodig is, dat zij de universiteit geheel ouder de macht der kerk moet brengen om de door baar gewenschte vruchten te plukken. Het blijkt uit het redmiddel, dat zij aangeeft. i>Biltijk zou het wezen," zegt zij, »dat het Rijk den universiteit te Leiden had, die cle heeien naturalisten dienen kon. Dat vooits.de Roomschen een eigeu universiteit b. v. in Den Bosch hadden. En de Calvinisten de wacht te Utrecht betrokken." Zij vraagt- dus niet, dat de Staat zorge voor hoogescholen van de velschillende richtingen, die zij aanneemt. Zij weet al te goed, dat de Staat niet andeis juin en mag doen dan zorgen voor de wetenschap. Zij vraagt dus vrijheid voor de kerken om eigen hoogescholen te mogen oprichten met de macht want anders heeft de eisch geen ziu om wetenschappelijke graden uit te reiken. Zij noemt dit sbillijk". Dat bevreemdt ons iu De Standaard. Immers het moet haar dan ook billijk voor komen, dat de Staat op het gebied van lager onderwijs scholen inrichte, die naar de meening van De Standaard het libeialisme dienen, terwijl aan de Roomschen en Calvinisten vrijheid wordt gelaten eigen scholen te hebben. Onze regeling van het lager ondeiwijs moet in haar oogen dus een ideale regeling z'yn. Of is er verschil tusschen de twee gevallen? (Vad.) fn de veigadeiiug van diiecteuren v«,n Teyleis stichting en leden van Teylers Godge leerd Genootschap is 8 Nov. uitspiaak gedaan over de drie verhandelingen, ontvangen ter beantwoording van de viaag naar seen ge schiedenis van de Christelijke zedenleer gedu rende het tijdvak des Nieuweu Testaments". Twee verhandelingen, een iu liet Neder- landsch en éen in het Duitsch, voldeden niet aau de gestelde eischen. Aan de derde, mede in 't Hoogduitsch, met de zinspreuk sdie Liebe ist des Gesetzes Erflil- ling", werd eenpaiig de uitgeloofde eereprijs met volle ïuimte toegekend.' Bij opening vau het naambriefje bleek ze het werk te zijn van den heer Albiecht Tlioma, Ev, geesteijke te Mannheim. Door de sleepboot Amsterdam is te Nieu- wediep binnengesleept de in zee gevonden Scheveningsche bomschuit Gerardtu Martimis, met de lijken der bemanning er iu. Nog voortdurend komen er berichten omtrent zeeiampen, door den jongsten storm veroorzaakt. Zoo is bv. op den West-Hinder een vischsloep uit Osteade met man en muis vergaaneen andere sloep strandde eh, maar -de bemanning werd gered. Voorts is schipper Bruin, van Den Helder, in 'tMolengat van zyn - - v lichterschip geslagen en verdronken. Beneden Vlaardingens Hoofd is een schip met een lading hout, gevoerd door Van Noord en aan de gebr, Pott te Vlaardingen behoorende, omgeslagen. De opvarenden zijn gered. Ook de Katwijksche visschersvloot heeft veel geleden, In Duitschland ZwitserlandBelgie en Frankrijk moeten vele valsche loten in de Parijsche tentoonstelling zijn uitgegeven. Hom eel is natuurlijk nu met geene mogelijkheid te gissen. Toen jl. Dinsdagavond de bekende Pers Stottai eene voorstelling te Nieuwe Niedorp had gegeven en daar ook de bekende geheugen- proef vertoond had door het achtereenvolgens opnoemen van -100 geheel willekeurig door eenigen uit 't publiek opgeschreven en aan hem langzaam voorgelezen woorden, gaf een der aanwezigen, de zoon van den heer P. Vries, brood- en koekbakker, te Winkel, als zijne meening te kennen, dat hij wel meer dan 100 woorden onthouden en weêi geven kon. Die stoute bewering is schitlerend bewaarheid. Nadat 104 andere woorden geschreven en door het publiek ann hem voorgelezen waren, noemde hy ze eerst in volgorde van no. 1 tot no, 104 en toen zeer vlug van bet laatste weer terug tot het eerste woord. Even later zelfs gaf hij de woorden no. 1 tot no 10i, i>o. 2 en '103, no. 3 en 102, no 4 en 101, en zoo vervolgens, tot hij in 't midden bij de woorden nos. 52 en 53 eindigde. Stottaï looft op zijne progiamma's f 12000 uit aan den Europeaan die hem kanevenaien. Of hij dit zat blijven doen? Kethel. De inwijding der nieuwe openbare school zal Maandag den 18 dezer op feestelijke wijze plaats hebben. Deze schooi, geheel ingericht naar de eischen des tijds en voorzien van de hulpmiddelen voor degelijk onderwijs, is een waar sieraad dezer gemeente, en strekt het gemeentebestuur tot eer, evenzeer als den heer II. Feteris, aichitect te Schiedam, die het plan voor deze school ontwierp. Vlaardingen. Jl. Woensdag is de logger Vlaardingenstuurman P. Aalders, van ds Noordzee hier binnengekomen, met 3 geredde matrozen en 1 jongen van de bom Liefde deniet geen hoaadstuurman Wm. Verbaan, reeder Wm. Van der Zwan Hz., te Scheveningen de stuurman met nog 3 man waren overboord geslagen en verdronken. Den Haag. Een vreeselijk ongeval had eergisterenavond omstreeks 6 uur in de Oranje kazerne alhier plaats. De vrouw van een der gehuwde militairen wilde zich een oogenblill van haar kamer verwijderen en zette haar één jarig kind op een stoel bij de tafel. In haar afwezigheid trok het kind de trandende lamp omver, zoodat de petroleum vlammend op het wicht terechtkwam. Het kindje bekwam daarbij zóó hevige brandwonden, dat het, na drie uren in smartelijk lijden te hebben doorgebracht, overleed. Er was ook een begin van brand door het ongeval veroorzaakt, doch deze werd spoedig gebluscht. Hevige sneeuwstormen woedden dezer dagen in het N. en N.~W. van Engeland. Treinen moesten stilhouden, boomen werden ontworteld, huizen beschadigd: hier en daar gingdestorm van onweer vergezeldtengevolge waarvan brand uitbrak. Er zijn verschillende mensehen- levens te betreuren. v Te Parijs heeft dezer dagen een zonderlinge geval van zelfmoord plaats gehad. Men verhaalt.' De heer F., die reeds sedert jaren aan ond'ulbaar lijden ten prooi was, besloot aan zijn leven, dat hem'een voortdurende bron van kwelling was, een einde te maken. Hij" liet zich eenige>

Schiedamsche Courant | 1878 | | pagina 2