heeft verplaatst i Biiteilanastlie Eericlün. van Woensdag 4 December 1878. B. Van der Mark. H.J.VAN DER HORN, een flinke Jongen. naar de Hoogstraat, Wijk C, No. 322, Gemengde Berichten. ADVERTEN TIË N. Bijvoegsel van de ichiedamsehe llonrant, O O S I E S B IJ 1, In de commissie der Oostenrijksche delega tie heeft graaf Audrassy, in antwoord op enkele aan hem gerichte interpellatiën, nog het volgende medegedeeld: Dat de bezetting van Bosnië en de Herzegowina zal ophouden, zoodra de bedoelingen, die Europa daarmede heeft lullen bereikt, en de aan Turkye gebrachte offers vergoed zijn, en de waarborg is geleverd, dat de bestaande toestand niet verergert. De pvoelens der Porte over het sluiten eener conventie zijn thans gunstiger. Het mandaat tol de bezetting zou alleen door alle mogend heden, die het tractaat van Berlijn hebben onderteekend, eenparig kunnen veranderd wor den. Het budget van buitenlandsche zaken is daarop door de commissie aaugenomen. In het portaal van den club der liberale party is gisteienavond, terwijl de Minister-presi dent Tisza er het woord voer.de, een pétarde gesprongen. a Men is algemeen van gevoelen, dat de Mmip,ter-president Tisza een nieuw Hongaarsch kabinet samenstellen, en graaf Szapary de por tefeuille van financiën aanvaarden zal. De begrotingscommissie van de Oosten rijksche delegatie nam na levendige beiaad- slagingen aan een voorstel van Ilerbst, om het ontwerp betreffende het krediet voor het be zetten van Bosnië en Herzegowina niet te be handelen, maar vooiloopig toe te staan 15 milhoen ais buitengewoon ooi logski ediet, om te voorzien in de behoeften der soldaten in die gewesten gelegerd. Is er meer noodig. dan moet daarvoor overeenkomstig de bepalingen der grondwet goedkeuring woiden gevraagd. De commissie behandelde vervolgens hettapport van Schaup betreffende de fcegrooting van Buiten landsche zaken. Andrassy verklaarde, dat dit rapport geen nauwkeurig verslag der beiaad- slagingen behelsde, maar een aanklacht en een formeel votum van wantrouwenhij zou tegen over dat rapport toonen hoe constitutioneel gezind hy is. Het rapport werd vervolgeus bij hoofdelyke stemming met 12 tegen 6 stemmen onveranderd door de commissie aangenomen. Morgen volgt de zittiog der delegatie. FRANKRIJK. De President heeft gisteren den heer Von Beust audiëntie veileend. Het gesprek beves tigde, dat de betrekkingen tusschen Frankrijk en Oostenrijk uitmuntend zyn. Het gei ucht, dat in Italië een ministerieeie crisis ophanden is, vindt veel geloof. Een ministerie Depretis-Cor- renti zoü het tegenwoordig Kabinet vervangen. Iu eene vergadeiing van verscheidene afgevaardigden te Bologne gehouden, is eene motie aangenomen van den heer Saffi, waarin met afkeuring gesproken wordt van de aan slagen te Napels, Florence en Pisa, maar waai in tevens te kennen wordt gegeven, dat de natie zich verzet tegen een staatkunde van reactie. Men verzekert dat verscheidene afgevaardig den yatl het centrum verklaard hebben, dat zy het Ministerie zullen steunen. Te Trani heeft de overheid gewichtige pa pieren van de internatioualisten in beslag genomen. ENGELAND. Kapitein Cavagnari heeft met twee kanonnen deAfghaneu getuchtigd Een gedeelte van den bergstam heeft zich onderworpen, terwyl het overigëïjgedeelte is verstrooid. De Khyper-pas is thans tot voorby Dakka veilig. lè SPANJE. Men verzekert, dat de Koning besloten heeft de hand te vragen van Prinses Christina, oudere zuster van da voor eenige maanden overledene Koningin. DUITS HL AN D. De Beicht-Anteiger meldt, dat te Sallupónen, in het Oost-Pruisisch district Gum binnen, de runderpest is uitgebroken. RUSLAND. De Agence Entte deelt mede, dat 5 divisies uit Turkije teruggeroepen zijn. Er is eene verklaring openbaar gemaakt van kapt. Pritchard'gezagvoerder der Moil iEtlianvolgens welk stuk niet de Fommemnia door hem, maar zijn schip door de Pommerania is aangevaren. Hij zegt onder anderen: »Wjj stuurden naar Dungenessen de Pomme- rania kruiste onzen koers 2 t\ 23.4 streek van onder bij. Wegens de duisternis en den dichten regen konden wij niet goed zien. De zeer zwakke wind was ongeveer noord of noordoost. "Wij voeren ongeveer vijf knoopen toen de Pomme rania ons aanliep. Had zij ons iu de zijde ge laakt, dan waien ook wij ongetwijfeld gezonken. "Wy liepen met stuurboordshulzen toe en onze lichten bi andden helder toen het stoomschip ons vooibyliep en onzen boeg op de linkerzijde trof. Na de aanvaring voer zij zoosnel mogelijk verder. Wy hadden haar vóór de aanvaring luide aangeroepen en daarna nog toegeioepen van te stoppen. Ik weet niet hoelang het duurde eer zij zonk. Zij had ons gèheel en ai omge zwaaid en is toen doorgestoomd." Volgens verklaring van den Eugelschen gezagvoerder Thomas Blight, die zich als passagier van Plymouth naar Hamburg aan boord van de Pommerania bevond, was het weder niet mistig, de zee zeer kalm en had hij van een der bevelvoereuden op de Pommerania ver nomen, dat de deuren der waterdichte schotten open stonden. (In het schip bevonden zich acht waterdichte schotten.) Volgens zyne meening hadden alle personen gered kunnen worden, wanneer zij zich niet te overhaast in de booten hadden begeven, waardoor wanorde ontstond. Bovengemelde gezagvoerder is door de Board of Tradvei zocht te Dover te blijven om zijne verklaring af te leggen. Zes-en-twintig lyken, vermoedelijk allen afkomstig van de Pomme rania, zyn den 28sten by Hastings aangedreven. In een der beide booten van de Pommerania, die, zooals wy reeds vroeger gemeld hebben, te Boulogne zyn aangebracht, bevond zich eene zak met kleederen, waarin ook een wissel van 25,000, die behoort aau een der geredde passagiers. Een spoor werker, Jozef Van Dyck ge naamd, weduwnaar met drie kinderen, te Berchom in de Belgische provincie Antwerpen, heeft zyn dochtertje den hala afgesneden en eene poging gedaan om zyn zevenjarig zoontje te verworgen, wellicht met het voornemen ook zyn jongste kind, een meisje van 3Vj jaar, het leven te benemen. Hy had de kinderen niet slechts altoos verwaarloosd, maar ook aller schandelijkst behandeld. Hy heeft den moord onmiddellijk bij zijne arrestatie bekend. Dezer dagen is te Berlijn in de Roichar- hatle eene tentoonstelling van vogels gehouden, waarby 700 kanarievogels de aandacht trokken, vooral eene soort, uitmuntende door prachtige kleuren, helder bruin, vermihoen rood, oranje rood enz.volkomen gelijk de fraaiste pape gaaien. Dit gevederte moet verkregen rya door de vogels Cayennepeper te eten te geven. Van de Beiersch-Boheemsche grenzen wordt bericht, dat tengevolge ven de plotseling aldaar toenemende buitengewone koudeop vele plaatsen de scholen gesloten zyn. De kinderen kunnen bij de diepe eneeuw ook niet het huis uit Op 17 November o. a. heerschte er een ware Siberische koude. In Maagdonburg is eene sVereeniging tegen de geheimmiddel-zwendelar'y" tot stand gekomen. Te Leipzig denkt men dat ook t^ doen. »De wil is goed", zegt daarvan een Duitsch blad; smoge men nu ook jufvrouw Energieen-. gageeren, om te handelen en tc handelen met kracht en volharding 1" Een geneesheer van het krankzinnigen gesticht te Genua heeft een boekje uitgegeven, waarin hij allerlei opmerkingen meedeelt pver de gewoonte der krankzinnigen om zich te ta- toueeren. Onder de 275 patiënten vond hy er 19, die hun lichaam op alle plaatsen met de zonderlingste figuren beprikt hadden, met het nationale wapenvrouwenportretten soldaten- ankers, bloemen, enz. Uit zyne vete waarne mingen blijkt, dat deze manie, waar zy voorkomt, op eene geheele ontaarding, een hopeloozen toestand der hersenen wyst. De ondergeteekende heeft de eer aan zyn geachte Begunstigers en Stadgenooten te be richten, dat hij zyn KAAK zijnde drie woningen van zijn tegenwoordigen "Winkel verwijderd. Hjj hoopt hetzelfde vertrouwen te mogen blijven genieten, dat hem steeds in zoo ruime mate mocht te beurt vallen. In zyn tegenwoordigen Winkel biyft hy roorlooplg voortgaan met ultverkoopen. BBOERSVELD. Wegens gevorderd saizoen Hoeden, Bloemen, Vederen, Linten, ene., tot veel verminderde prijsen. WASCHT, VERFT en VERMAAKT Castoren Hoeden tot Barnes- en KIndermodellen T alsmede Stroohoeden. BIJZONDER KOOPJE van Kragen, Manchetten, Dasjes, Chemlaetten, enz. enz. Ook geheel en gédeeitelyk over te nemen. Wordt gevraagd Adres aan het Bureau der Schiedatnsche- Courant.

Schiedamsche Courant | 1878 | | pagina 5