Keriüism Stelelij It Mienis. Gemengde Berichten. Ik hoonaamheid aan diens bestuur is vervuld geweest. Eerbiedig verzoeken wij U, Sire! deze be tuiging onzer oprechte deelneming en onze beste wenschen voor Uwer Majesteits geluk, mede uit naam van liet door ons vertegen woordigde kerkgenootschap, welwillend aan te nemen. Sire! Uw huwelijk worde rijk gezegend door Hem, in wiens hand ons leven is en ons lot. rHet moge een bron van geluk zijn voor Uwe 1 Majesteit, voor Uwer Majesteits gemalin, voor geheel Uw huis, voor gaiwch Nederland! Met oprechten eerbied hebben wij de eer te zijn, enz. De leden der 's Giavenhaags-che Tuin- bouwvereeniging, wenschende hulde te brengen aan Z. M. den Koning, ter gelegenheid van zijn huwelijk met H. D. H. Mevrouw de Prinses van IValdrek-Pyrmoiit, zijn overeeugekomen tot het plaatsen eener versiering van planten en bloemen in het Noordeinde, recht tegenover het paleis van Z. M. den Koning. Het aantal stoom- en zeilschepen, die gedurende hot jaar 1878 den Nieuwen Water weg zijn uit- en ingekom-u, is als volgt: Ingekomen. Uitgegaan. Stoombooten 2319. Stooinbooten 2704. Zeilschepen 633. Vischschepen 622 Zeilschepen 1217. Vischschepen 822. 4743. Totaal 3574. It Alzoo te zamen 8317 vaartuigen. De inzendingen van het Departement van Marine op de international*! tentoonstelling te Parijs, waaronder ook zee-instrumenten, zullen, votgeus de AT. R. Cl., ook vojr de in dit jaar tè houden tentoonstelling te Arnhem, beschik baar gesteld worden. De Minister van Financiën maakt bekend dat het saldo van 's Rijks schatkist bij de Nëflerfandsehe Bank, op "4 dezer, en de som betaalmiddelen op dat tijdstip bij de be- eesters aanwezig, te zamen een bedrag van f53.744.9C6.9J. el de ondervinding leurt hoe weinig kan maken op niededeelingen om- benoemingen van Ministers, meunen wij toch dat de bron, waai uit wij het volgende bericht ontvingen, de opneming er van wettigt. Onze berichtgever schrijft ons: sNaar wy vernemen zal de genei aal-majoor J. M. Van der Star, chef van dun generaleu staf, benoemd worden tot Minister van Oorlog. {Arnh. Oi.) Het Zondagsblad van liet Nieuws van den Rag noemt het een groote romp voor het vaderland, dat de heer De Roo, tie eeuige militaire specialiteit die wij hebben ons ontvallen is. Wie hem op zal volgen, laat haar tamelijk onverschillig, daar toch niemand voor die taak is berekend. Zijn verlies acht zij ook daarom voor het Kabinet zwaar, omdat bij eeu der elementen was, die het Kabinet stei k maakten. Be heer Kappeyne toch kun het zijn vrienden niet naar den zin maken, daar meer en meer bljjkt, dat van het vroeger opgestelde programma niets wordt uitgevoerd. Ging hij in dat pro gramma in zijn StnatsaSmaeht wat te ver, als Minister gaat hij niet ver genoeg. Zijn be wonderenswaardige werkkracht is bekend, maar hjj heeft die tot dusverre niet getoond, en dit schijnt een verlaminenden invloed uit te oefenen op de Tweede Kamer. Daar komt nog 'bij, dat de heer Kappeyne, hoe uitstekend redenaar, -hoe behendig debater, niet gelukkig is geweest ia zijn antwoorden. Het blad bedoelt, dat de '.'Minister niet meegaand genoeg is, maar in alles '-2p eigen wil doordrijft, terwjjl hij nog niets sjiéeft gedaan om zoo'n hoogen toon te recht vaardigen. Doch bij dat al heeft de premier nog geen reden tot wantrouwen gegeven, en ais .^roen daarbij in aanmerking neemt, in hoe goede richting de overige Ministers werkzaam zijn, dan is er meer stof tot tevredenheid dan tot klagen. Bij monde van den heer mr. J. II. Van Roijen, ais lid van het Tnorbecke-comité, is gisteren, namens dat comité, aan het gemeente bestuur van Zwolle een portret van dien staats man aangeboden. Het portret zal in tie ver- gaderzaal van den Raad geplaatst worden, Door den snellen en sterken was der Maas is plotseliug de weg Bosch—Vlijmen en DrunenBaardwijk overstroomd, zoadat de communicatie door de Langstraat weder ver broken is. Wie het drukke verkeer dezer streek kent, zal begrijpen hoeveel last en schade die jaarlijksche overstroomingen veroorzaken. Delfshaven. De laatste der drie bij de heeren Christie, Nolel en de Kuijper alhier voor rekening van liet Departement van Marine, aangebouwde staouikiiuomjeerbooten, de Bra ga, zal bij gunstige gelegeuheid in 't laat-t dezer week buiten om naar 's Rijks werf te Amster dam worden «vei gebracht. Delft. Gisteren nacht ongeveer 1 uur barstte een lievige brand uit op het Zuideinde alhier, in het koffiehuis de Stadsherbergwelk gebouw met den guheelen inboedel is uitgebrand. Gebouw en meubelen waren t"gen brandschade verzekerd, behalve dn inboedel der bewoners vau de bovenwoning, die half gekleed nauwlijks liuu leven hebben kunnen redden. De belandende petceelen zijn behouden gebleven. Maandagavond is te dezer stede een meisje, 25 jaar, tengevolge van de duisternis in eeue sloot gt'luopun en vei dronken. Den Haug. -* Maandag avond werd door deu dichter Hobbjk, die m Oefening kweekt Kennis de spreekbeuit vervulde, als bij ,b age een keurig ge legenheids-gedicht voorgedragen op het huwelijk van Z. M. deu Koning, waardoor, gelijk hij zich uitdrukte, de lente weer was aangebroken voor het huis van Oranje'en dat eindigde inet de hartgrondige bede dat deze echtverbintenis tot geluk voor het Hooge Echtpaar en van Neder land stiekken moge. Amsterdam. De eerepoort op de Hooge- slttis tedezer stede welke eenige dagen geleden tengevolge van een rukwind omver sloeg, wot dl weder opgebouwd, thans ineer in de nabijheid van de Sarphatistraat. 't Vooruitzicht bestaat, dat alhier eene maatschappij zal worden opgericht tot het ver vaardigen op groote schaal en in gebruik stellen van eiectrisch licht. Het maatschappelijk kapi taal zal aanvankelijk bedragen 2Vs ton. In het comité hebben zitting uit Amsterdam: de hh. Hoeufft van Velzen en Schadd; uit Utrecht mr. F, A, Van Hall. De heer Maju is als tech nicus aan de Maatschappij verbonden; later zal hem een Fransch of Engelsch ingenieur ter zijde staan. Vermoedelijk zal elk aandeel f 100 bedragen. Kampen. Alhier heeft Zaterdag avond een beschonken schoenmaker, zekere in eeu woordentwist zijue vrouw met een mes eene gevaarlijke snede in het onderlijf toegebracht. De vrouw is naar het ziekenhuis vervoerd en aldaar overleden, terwijl de misdadiger den volgenden morgen gevankelijk naar Zwolle werd overgebracht. Arkcl. Maandag is alhier de bouwman H. Van Ouster wijk, die van de Gorinchemsehe markt kwam, tengevolge van het schrikken van zijn paard, met zijn tilbury inj de Maalsluis gevallen, van een hoogte van 5 meter. H. is gelukkig met deu schrik vrijgekomou. Een Amsterdamsche vrouw zeide tot haar Duitschea man: sMaar leer hel dan toch;' je zegt altijd »jóetGoed is het, sgoed" wordt het uitgesproken." De manjGoed, ik be dank je, ik heb eens voor iemand goed ge sproken en dat heeft me 4000 julden gekost. Ik zeg ïjoet." Onlangs is te Parijs iemand overleden, die zich voor drie jaren daar was komen ves- tigen en sedert dien tijd niet minder dan vier mitiioen francs in de speelholen verloren had. Hij was nog eerst 45 jaren oud en laat aan zijne ongelukkige vrouw en dochter, die thans te New-York wonen, niet anders dan schulden na, tot een gezamenlijk bedrag van veertig duizend francs. Tusschen 1861 en 1877 zijn op de kusten van Groot Britannie 2784 schepen vergaan, bij welke schipbreuken 13098 personen zijn omgekomen. In 1876—1877 gingen op de 22 schipbreuken 1 met verlies van menschen- levens vergezeld. Te Milaan meldde zicli een jong meisje bij een geneesheer aan en smeekte hem drin gend Imar toch te beviijden van de tallooze muizen, die haar opaten. De dokter, die terstond begreep dat hij met een krankzinnige te doen had, liet het arme meisje in een gesticht plaatsen. Hare vreemde manie was het gevolg van een hevigen schrik, dien zij oodervouden had, toen des avonds bij het naar bert gaan, een muis onverwacht onder de dekens uitsprong. Eeu ontzettend ongeluk heeft eenige dagea geleden te Weeuen plaats gehad. Drie werklieden waren bezig van het dak van het telegraafkantoor aldaar de sneeuw te verwij deren. Plotseling gleed een van hen uit, maar wist nog eeu vooruitstekende punt van den gevel te grijpen. Twee of diie minuten hield hij zich nog zwevende, maar eindelijk begaven hem de krachten en viel de ongelukkige van eene hoogte van vijf verdiepingen naar beneden, zoodat hij met vei bryzeldeu schedel op de steeuen bleef liggen. Bij een restaurateur te Lyon vond eeu der knechts, die eenige aardappelen voor den dag haalde, die onder een fornuis waren gegledeneen cassette73000 l'rs. aan goud en bankbiljetten bevatteude; waarschijnlijk was die daar indeitijd geborgen door de overleden echtelieden X., die daar gewoond hadden. Ned. Horv Sterk. Beroepen: te Sloten (Fiiesland), D. T. Meinsrna, te Nijega (H, O. enN.) Gelselaar, Van den Kieboom, te Loon op Zand. Enter, J. F. Gangel, te Lemmer. Voorst, Litidonk, te Ommeren. Bedankt; voor Oosterend op Texel, J. IL van dei- Palm, te Houtrijk en Polanen. Bunschoten, A. van Griethuysen, te Overschie. Iloogeloon c,a., F. J. C. Schook, te Gardeien igem. Barneveld.) Den 'H Januari a. s. zal het 25 jaar geleden zijn dat de heer G. J. Vinke als predikant bij de Neder- duitsehe Hervormde gemeente te Amsterdam in dienst trad. Chr. Ger. Gemeente. Bedankt: voor Gcnderen, J. W. A. Notten, te 's Hertogenbosch. ÜOIIGF. RL IJ'K F. ST A N D. Geboren: 5 Januari. Neelije, dochter van J. Barnouw en C. GuisNeerenstraat. 6. Willern Casper Melchior Baltbasar, zoon van T. ,J. R. Engering en J. M. Klekamp, Kruisstraat. Conradus Maria, zoon van II. J. Wouterlood en M. M. S. Kramers, Westvest. 7. Diua, dochter,van J. F. Bargeus en E. Van Vliet, Range Kerkstraat. Johannes, zoon van W. Verveen eu M. C. Van der Sauden, Koningstraat. In get jé, dochter van J. Koning 'en W. Prins, Broersveld. Overleden: 7 Januari. Cornelia Vau der Burgh, oud 4 maanden, Singel, Cornelis Hendricus Suttorp, oud 2 maanden, JBroersveLl Gehuwd j 8 Januari. J. Etman en G, W. Rondeltap.

Schiedamsche Courant | 1879 | | pagina 3