A0. 1879. Vrijdag 10 Januari. Jtë 4582. Verschijnt laplijfe, nitpziSert BWai. BiiteilantsclK Berinnen. Biamiilaiiiscte Bene kt en. -é ■?- 'w- I> v i <e e u ertijrste Jaargang:. S ABONNBMENTSI'RIJS, per kwartaal1.85. Franco per post, door het geheele Rijk. - 2.50. 1 Vfzonderlijke nominees- O.iO. It V 11 K A II11AUKT, K, 12 4. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van ecne Courant1.10» Iedere gewone regel meer- O.IO, Driemaal plaatsing, wordt tegen tweemaal berekend. ENGELAND. De Standard deelt mede. dat de divisie onder generaal Stewart den 4 dezer te Kohchi op vier ti vijf dagmnrschen van Cantlahar, is aangekomen. De bevelhebber der voorhoede berieht.dat de gouverneur van Candahar eene stelling aan de Tarnak-rivier heeft bezet, üe generaals Stewart en Buddulph concentreeren hunne troepen te Taktipul, om den Ssten gemeenschappelijk tegen Candahar op te ruk- keu. De jicht, waaraan lord Beaconsfield lijdende wasis afgenomen. De gezondheids toestand van den Minister heeft in 't algpmeen er niet onder geleden. Beaconsfield heeft Woens dag ochtend te 10 uren het bed verlaten. Cavagnari meldt, dat het gerucht gegrond is, volgens hetwelk Jakob-Khan zich gereed maakte Scharili te volger,, daar Kaboul niet bij rnac.-ite.is zich-stuande te houden tegenover de GhiNai-opperhoofden. Bmiers Office meldt uit. Calcutta van S dat eenige opperhoofden uit Belud- 000 ruiters, aangevoerd door Isma'il- n de Britsche Regeering hebben aan- en, De Britsche troepen hebben eene bende stroopers uit Sulimankhet aangevallen en 70 van dezen gedood. Het verlies aan de zijde der troepen is gering. Deze gewichtige operatie zal de rust aan de grenzen herstellen. Na een buitengewone koudeseinde Maandag de correspondent van de Times uit Philadelphia, was de'temperatuur Zondag en Maandag belangrijk zachter. Deze wisseling van temperatuur ging te New-York vergezeld van een sneeuwstorm, die verscheidene ongelukken veroorzaakte; op sommige plaatsen lag de sneeuw 10 voet hoog, en het spoorwegverkeer werd voor verscheidene dagen gestremd. Doch het merkwaardigste verschijnsel was, dat sedert msnschengeheügenis zich nog nooit voordeed dat tot zelfs in de Staten aan de golf van Mexico ijs en sneeuw heerschappij voerden. Te Jacksonville teekende de thermometer 3 graden en te Mobile, in Alabama, zelfs G graden Cel sius vorst. I T A L I E. De Italië meldt, dat de Paus, uit aanmer king van de al minder en minder wordende opbrengst van den St. Pieterspenningzich gewend heeft tot het kapittel van St. Pieter en het heelt uitgenoodigdjaarlijks eene som van 25000 lire in de kas van het seminarie j van het Yaticaan te stortenen eene gelijke som jaarlijks af te staan voor den St, Pieters penning. De kanunniken zjjn hiertoe echter weinig geneigd en hebben aan den Paus te kennen' gegevendat hunne geldmiddelen die uitgave 'niet' toelieten. Leo XIII nu, die den finabcieelen' toestand van het kapittel had on derzocht, vóórdat hij zieh tot de kanunniken had gewend, was verbolgen over het antwoord, dat zij liern gegeven hebben en iieoft hun met cijfers aangetoond, dat z.tj we! degelijk in staat zijn hem te liulp te komen. Ook de Oermania kin.., over den beoarden financieeleo toestand van het Vaticaan.' In weerwil van de groote bezuinigingen door den Paus bevolen, zegt liet blad, is het den Heiligen Vader niet mogelijk de noodzakelijke kosten te bestrijden, waarmede zijn budget bezwaard is. De Unit a Cattolica komt roet cijfers voor den dag. Zij zegt dat de St. Pieterspenning in 1878 slechts het schrale sommetje van 73000 lire heeft opgebracht. RUSLAND. Het Rogeeiingsblad meldt, dat aangezien de thans iu liet district Jenotaewsk heerschende epidemie van zulk een besmettelijk karakter is, de Regeering heeft besloten aldaar eene strenge quarantaine in te stellen. Iu een Reuler-telegram is medegedeeld dat onder de Kozak keif van Astrakan de pest zou zijn uilgebioken en dat de sterfte onder de aangetasten groot was. Uit oflicieele be richten uit Peteisbmg blijkt nu echter, dat men daarbij niet met de pest, maar met een zeer kwaanlaardigeu vlek-typhus heeft te doen. De epidemie tastte eerst vooral vrouwen en kinderen aan. Van alle Kanten deed de Regee-- ring de veieischte geneeskundige hulp toe- stroomen; er werden vooits hulphospilalen opgerient, en de quarantaine-maatregelen vverdeil met de grootste gestiengheid toegepast. De Atjenco JRusse Imudt liet telegram aan de New York Eerald uit Taschkend, volgens hetwelk de Emir van Afghanistan het bestuur vau tiet tarnt aau ziju zoon heelt «veigedragen en hjj zelf op Rusiamls gebied is aangekomen, voor juist. Onjuist daaientegen is. naar bet blad gelooft, liet bericht, dat de Emir. op Rustands grondgebied komende, door troepen begeleid was. F It A N K K U K. Het blad la France nouvelle iswegens het beleeiiigeu van den afgevaardigde Clialle- mel-Lacour, gisteren door bet gerecht veroor deeld tot eene boete van 1000 fr. en de gérant en redacteur elk tol eene boete vau 2000 fr. Voorts is het blad veroordeeld, orn te zijnen koste het vonnis in twintig binden bekend te maken. Gambetta heeft Challemel-Lacour iu reciiten bijgestaan. Er heerscht een geduchte sneeuwstorm in de midden-provinciën des lands. De telegra fische gemeenschap met die •provinciën is moei lijk geworden. kruis der Orde van den Nedei lundsetu-u Leeuw verleend. DEN HAAG, 9 Januari 1879. Z. 'M, de Koning heeft aan den erfprins Frederik Adolf Herman van Waldeck en Pyr- mont (geboren 20 Januari 1865), het groot- SCHIEDAM, 9 Januari 1879.' Heden namiddag viel een 8jarig meisje dat te veel aan den kant van de Kerkstraat gracht liep, door de gladheid in het water, dat werd opgemerkt door den heer P. Van Katwijk, koperslager alhier, die spoedig te hulp snelde, haar uit het water haalde èn vervolgens naar huis bracht. Zij was er gelukkig met den schrik en een nat pak afgekomen. Onder de brieven, gedurende de le helft der maand December door het postkantoor te Rotter dam verzondendie wegens onbekendheid der geadresseerden niet bezorgd zijn kunnen worden, komen o. a. voor: Wed. Van Werij. te Schiedam A. brouwers, te Kethel. Van liet hulpkantoor te KatendrechtM. Van Dorp, te Vlaardingen. Voor den dienst in Ned.-indie zijn noodig een veertiental onderwijzers 3de klasse, in het -bezit eener akte van bck-.vaatnheid als hoofd onderwijzer, bij voorkeur ongehuwd en voorzien van annteekeningeu voor het Franech. Hoofdonderwijzers, beneden den leeftijd van 30 jarenen genegen zich als onderwijzer der 3de klasse aan 's lands dienst in Ned.-indie te verbinden, kunnen zich daartoe aanmelden bij een op zegel geschreven aan het dep. van Koloniën gericht en aan den heer dr. A. T. Van Aken, inspecteur van het lager onderwijs in Zuid-Holland, te 's Gravenhage, franco in te zenden rekwest. De verdere voorwaarden en ver- eischten staan vermeld in de St.-Of. van gisteren. Bij gelegenheid van het jl. Dinsdag ge- slotpn huwelijk van Z. M. den Koning is aan verschillende gevangenen vermindering van straf verleend. Men schrijft aan de N. B. Ot. uit En schedé van 8 dezer Gisteren kwam alhier een Pruisisch gendarme, escorleerende den persoon van K. C. wo nende te Delfshaveu, die te Arolsen was aan gehouden, waar hij tot Z. M. den Koning der Nederlanden trachtte toegang te verkrijgen, daar h'y' Z, M. volgens zijn verklaring iets -.venschte mede te deelen. Vermits zijn vreemd gedrag tot de overtuiging leidde, dat men met een krankzinnige te doen had, werd hjj naar Nederland op transport gesteld, terwjjl hem tevens eenig geld werd verstrekt. Voor den burgemeester .alhier gebracht, beantwoordde hij alle vragen vrij voldoende; aileen omtrent het doel zijner reis kon of wilde hij niets anders' verklaren, dan,'dat hij dsn Koning eens'wilde' spreken. De ongelukkige is van hier verder, onder geleide, in de richting zijner woonplaats gedirigeerd. Dc Minister van Financiën heeft in de St. Ct. den door de wet op de grondbelasting vereischten staat gepubliceerd o verfde belast bare opbrengst der ongebouwde eigendom mes op 20 Oct. 1878. Het' bedrag der te-Riffen

Schiedamsche Courant | 1879 | | pagina 1