.belasting voor 1879 is bepaald op f 5,453,325.99. De belastbare opbrengst, het vorig jaar op f 45,656,135,fi2Va gesteldis vermeerderd met f101.729.04 ea verminderd met f 807G.11i/2, zoodat het thans beloopt f45,749,799,55. Op last van den Minister van Waterstaat. Handel en Nijverheid zijn II, Zaterdag door de lieeren Bottemnnne en Noordhoek Heijt '10,000 jonge Californiscbe zalmen losgelaten. Dit geschiedde in de Maas nabij Venlo, onder Bleriek, Niettegenstaande de verre reis uit de kweekerij van Arlis te Amsterdam en het daardoor veroorzaakte langdurig verblijf ineen bekrompen ruimte, was niet één vischje bezweken. Men zegt, dat het voornemen bestaat, in de volgende week, terzelfder plaatse, er 20,000 los te iaten. In de Staats Courant van Dinsdag is opgenomen het vprslag, uitgebracht aan den Minister van Justitie door de vertegenwoordigers der Nederlandsehe Regeering bij het, in Aug. '1878 te Stockholm gehouden, internationaal congres over de middelen tot voorkoming en beteugeling van misdrijven. De tableaux vivants, die heden ten hove te Arolsen worden vertoond, zuilen bestaan uit de volgende groepen 1. Prins Willem I, by Leiden de dijken doorstekende. 2. Prins Maurits, na den slag bij Nieuw- poort. 3. Prins Frederik Hendrik, na de veioveiing van den Bosch. 4. Prins Willem III, de Fransche vredes- aanbiediDgen afwijzende. 5. Bevestiging van het Koninkrijk der Neder landen. 6. Willem gekwetst te Waterloo. 7. Hulde en groet aan de jonggehuwden door de Prinsessen. Bij het bezoek van H. H. Majesteiten aan den Stadsschouwburg te Amsterdam, zal de jongeheer Schultz, leerling der Tooneelschool, eene kleine rol vervullen in het stuk van den heer Schimmel sOranje en Nederland", terwij[ in Den Haag bij dezelfde gelegenheid in het stuk van den heer Giain zal optreden mej. Tonia Poolman," insgelijks loet ling der Tooneelschool. De Koningin' heeft haar uitdrukkelijk ver- langen te kennen gegeven, dat beide keeren (f Nederlandsehe stukken zouden worden opge voerd. De Arnh. Cour. maakt, naar aanleiding van het huwelijk des Iionings en het verschil ia leeftijd tussehen den Koning en de Koningin x eenige juiste, kernachtige opmerkingen, waarvan wij niet kunnen nalaten een gedeelte over te nemen. sDe Koning is een en zestig jaar en zijne bruid, Prinses Emma van YValdeck-Pyrmont, twintig. Dit schijnt het Nederlandsehe volk bijzonder te hinderen. Daar er nu geen middel is om iemand, zelfs een Koning, die den leeftijd van een en zestig jaar bereikt heeft, een en veertig of vier en twintig te maken, zou men waarschijnlijk verlangd hebben, dat Zijne Majesteit eene bruid had gekozen van een goede veertig of een kleine vyftig, eene adellijke dame, pti a coiffê la sainto Catherine, die den leeftijd der genietingen en illusies vooi bij is en de hof-iitiquette als de hoogste en heiligste zaak op aarde beschouwt. Wij veroorloven ons den meest bescheiden twijfel, niet slechts of zoo danige levensgezellin aan den - Koning zulk een aangenamen ouden dag zou hebben vei schaft ji maar ook of het geluk van het volk daardoor 700 bijzonder zou worden gebaat. :jA jZijne Majesteit had de goedheid, toen de -.-Haagsche burgerij Hein verwelkomde aan het station bij .zijn terugkeer in de residentie uit Arolsen,^de verklaring af te leggen, dat Hij fe.. Prinses,;Emma niet tot gemalin zou hebben gekozen,'judien Hij niét wist, dat Zij de eigen schappen bezat, die door het deugdzame Neder landsehe volk het meest op prijs worden ge steld. Maar zelfs zoo men dit niet au pied de la lettre opvat en aauueemt, dat geene andere redenen meer nog hebbeu bijgedragen om juist des Kouings keuze op deze Prinses te vestigen, dan nog moet men erkennen uat zy hoedanigheden had kunnen bezitten, die op verre na niet strookten met de gevoelens van de meerderheid der natie. Zou liet zoo geheel ondenkbaar zijn, dat de Koning in het huwelijk trad met eene Vorstin die heerschzuchtig was en den wensch koesterde, dat het Hu's van OraDje weder in macht en aanzien werd wat het een paar eeuwen geleden geweest is en haar Gernaal aanspoorde naar dat doel te streven, desnoods met gevaar voor het bestaan van zijn land? Ook Koningen zijn inensclieu en zoo licht zou een Voist te bewegen zijn om, ter wille van roem en mogelijke grootheid zijner dynastie, de mst en welvaart van zijn volk op het spel te zetten. sWij kunnen ons zeer goed voorstellen, dat de Koning voor deze jeugdige lVmses, nadat PI ij haar leeide kennen, inderdaad die aan doening gevoelde welke in den regel volkomen vreemd is aan voi sten huwelijken, waarbij dyna stieke belaugeu op den vourgiond staan. Van dynastiek belang is hier geen spmke; want dat de lamihe der VValdeckeu een gemeeuscbappe- lijkeu voorvader heelt met het lltus van Nassau en dat hare voorzaten vermaagschapt waien aan adellijke geslachten in Nederland, moge voor ue beoefenaars der genealogie en lieialüiek zeer interessant zijn, maar ons is het volkomen ouveiscliiihg en vooi het welzijn van uyuastie of volk heeft liet geenei lei waarde. Voor beiden is de hoofdzaak, dat de Koning zich gelukkig gevoelt in eigen kling, in den kling, waarin Hij dooi gebooite eu mug geroepen is zich te bewegen, en dat het volk aan de zijde van zijnen Voist eene volstandige, ontwikkelde, begaafde gemalin ziet, die niets zal aanwenden orn zijn geluk of ziiu i ust m gevaar ie biengen, maar een Imit bezit eu eene opvoeding genoot, welke Haar vatbcar maakt om het goede dat in liet Nederlandsen e volk is te begiijpeu. j Dam om begroeven \vy gaarne met eerbied en sympathie Prinses Emma vuu Waldeck- Pyrmont als Koningin der Nederlanden." In een Zuteidag gehouden vergadering van de burgemeesters van Amsterdam, Rotter dam en 's Graveuhage is besloten, de levering van het Nationaal Huldeblijk aan H. M. de Kouiugin op te dragen aan de firma's W. Jo- sephus Jitta en Zonen eu Dan. J. Mendes te Amsterdam. De Nedei landsche Bank heeft, met ingang van Januari 1879, couespoudeutschappen derde klasse gevestigd te Doesburg, te Apeldoorn, te Nijaerk, te Zeist, le Koozendaal (N. Biabant) eu te Winterswijk, zoodut ra het vervolg ook papier, betaalbaar in bovengenoemde plaatsen, bij de Nedei landsche Bank enhuie bijkantoren in disconto zal kunnen gegeven worden. Van alle pluatseu, aldus schrijft men uit Utrecht aan de haarl. Ct., hooit men de klacht over hel slechte in omlocp komen der nieuwe déuceutstukken en zelfs dat vreemde muntstukken woiden in omloop gebraciit. Het publiek scliyut het echter bij klagen te laten en met te handelen, althans bij de betaal- meesteis worden weinig der oude centen voor nieuwe ingewisseld en ui het daartoe bestemde lokaal aau 's rijks munt is een zeer'groote voortand voorhanden, waarvan betrekkelijk weinig wonil afgenomen. Vele kooplieden te Utrecht hebben zich dan ook vooi genomen, oude centen wel te ontvangen en die niet meer uit te geven, maar te wisselen tegen nieuwe. Men hoopt, dat velen dit voorbeeld zullen vol gen eu met minder de kerkelijke diacouiëu, die in deo «egel vele centen outvangeu eu daar mede hunne bedeelden .uitbetalenzij tocli zouden het in gebruik komen der nieuwe munt-^ zeer kunnen bevorderen. Te Amsterdam is verschenen no. 1 van-!j Orpheusorgaan voor de belangen der musici,.' Het komt tweemaal per week uit. Redacteuren zyn de hh. A. Vau Hilten fen Henry Roos. De Kamper Ct. spreekt het bericht tegen, dat de vrouw te Kampen, die door haar man met een mes in den buik werd getroffen, aan de gevolgen zou zijn overleden. De vrouw neemt zelf eenigszins in beterschap toe. Maassluis. Uit deze gemeente wordt ge- meld: Jl. Zaterdagochtend maakten twee jon gens, een van 10 en een van 11 jaar, op weg naar de school, het plan om, in plaats van daarheen te gaan, liever eens een wandeling le doen. Zoo gezegd zoo gedaan maar omdat hun de naaste omtrek van Maassluis, naar zjj meenden, genoeg bekend was, wpi d overeen gekomen de vvaudeling wat vei der uit te strekkeu 4- en eens te gaan kijken hoe Leiden er uitziet. Men toog op reis en biacht het werkelijk tot Rijswijk, waar een der wandelanis zich herin nerde, dat daar nog een neef van hein woonde^' Men besloot dien en.passant eens op te zoeken, temeer omdat men vry vermoeid vau de wan deling vyas en by neef dan wat kon uitrusten, Hij was spoedig gevonden, maar de voorge nomen reis naar Leiden kwam hem al te ver dacht voor, om neefje eo zijn makker niet wat lang aan de praat te houden en inmiddels naai' Maassluis te telpgrafeeren, waar door de in angst verkeeiende ouders reeds allerlei middelen in het weik waren gesteld om zich zekerheid omtrent het lot der verdwenen knapen te ver schaffen. Des avonds te 7 uren ongeveer kwam het telegram, de behoudeu aankomst te Rijswijk- meidemie, te Maassluis aan en verloste de ouders uit de pijnlijke onzekerheid. 'iSpieekt- vanzeif dat van de reis naar Leiden niets kwam, maar do jeugdige voetreizigers weidia naar de stad hunner in woning werden teiuggevoerd, wilt huu i*6hter, naar het schijnt, niet een zoo goed beviel.' Den llaag. Door het Hoofdnom' de Noordelijke Ilszeevaart, in de vei van 21 December jl. belast met de v reiding'cn uitvoering .van den tweeden tocht Daar het Noorden, is aan de plaatselijke comités eene circulaire gericht, waarin het mededeelt dat het, na zich vergewist te hebbeu wederom op de gewaardeerde medewerking van den Minister van Marine te mogen rekenen, andermaal de leiding op zich heeft genomen in het vertrouwen- dat door de ijverige bemoeingen der plaatselijke comités de middelen spoedig verschaft zullen worden om de Willem Barende tijdig gereed te kunnen maken tot verbek in de maand Mei e. k. De strikt noodige uitgaven voor dezen .tocht worden geraamd op f20,000. Tevens geeft het de plaatselijke comités het denkbeeld in overweging in de vergadering vau 21 Dec. geopperd, om eene vereeniging tot stand te breDgen, waaraan de leden doofjaar- lijksche contributie of giften in eeusjaarlijksche ondernemingen naar de Noordelijke IJszee zouden" bevorderen. Op die wijze zal wellicht lang-' zamerhaad een kapitaal kunnen worden ge vormd tot aanbouw of aankoop van een stoom schip, dat voor latere tochten gevorderd zal worden. Wanneer de noodige gelden spoedig inkomen, waarop gewacht wordt om inet het aanschaffen der uitrusting te beginnen, dan stelt het comité zich voor de Willem Barende weder voor 18 maanden uitgerust een zomertocht naar de Barendszee te doen maken onder bevel van den-, zelfden bevelhebber, den luit. ter zee Ie kl, A. de Bruyne. Het doel van dezen tocht zal weder zijn, het doen van nutuur-wetenschappelijke waar nemingen in het hooge Noorden, het ver meerderen vab onze kennis van Ijstoestanden

Schiedamsche Courant | 1879 | | pagina 2