Btauenlandseks Bsricltei Gemengde Berichten. GRIEKENLAND. ITALIË. De Paus heeft aan alle bisschoppen een zeer belangrijke encycliek gezonden; waarin hy breedvoerig spreekt over den toestand, waarin de Kerk, liet Pausdom en de maatschappij ver- keeren. Vervolgens wordt, uiteengezet wat de Paus heeft gedaan ea wat er nog te doen overblijft. Deze encycliek zal spoedig openbaar gemaakt worden en opzien baren. Op den jaardag van Victor Emanuel's dood stroomde een groote menigte naar het Pantheon, Vele kransen werden op het graf gelegd. ZWITSERLAND. Volgens de Prtit-Zyonnais zijn 5 personen bij den Petit-Saint-Bernard door een sneeuw storm naar beneden geworpen; drie daarvan echter werden gelukkig uit de sneeuw weer opgedolven en kwamen er met den schrik af. De inwoners van de stad Janina en van het district van dienzelfden naam hebben eenslui dende verzoekschriften aan den Koning van Griekenland en aan den Franschen Minister van Buitenlandsche Zaken, den heer Wadding- ton, gericht, om bij Griekenland aangesloten te worden. DEN HAAG, 9 Jannarl 1879. Z, K. II. Prins Hendrik heeft den afge- Joopen nacht rustig doorgebracht. Koorts en uitslag vermindeien en de algemeene toestand is zeer voldoende, Prins Alexander der Nederlanden is te Parjjs aangekomen. Z. K. H. denkt er, naar gemeld wordt, eenigen tijd te blijven. Eene depêche van den Gouverneur-generaal van Nederl. Indie dd. 7 dezei deelt mede, dat in Atjeh eene bentiog met 8 stukken geschut is genomen en dat aanhoudende regen en nieuwe bandjers de verdere operation tot dusver hebben doen uitstellen. De gezondheidstoestand is gun stig. De politieke toestand op de Westkust van Atjeh wordt beter. SCHIEDAM, 10 Januari 1879." Gisteren middag is de kastelein van de sociëteit »de Vriendschap'' met vrouw en kind op 't veldijs achter genoemde sociëteit loopende er doorheen gezakt, juist toen ze op een sloot waren. Spoedig werd hun hulp veileend door de heeren Mr. M. \T. Mijer en J. P. Meijer Jz. en een onbekende, en zijn alle drie er met den schrik en een nat pak afgekomen. De Staats-Courant bevat het volgende officiëele bericht: Den 7en Januari heeft te Arolsen de plechtige voltrekking plaats gehad van het huwelijk van Zijne Majesteit den Koning met Ilare Door luchtige Hoogheid Mevrouw de Prinses Adelheid Emmn WilheUnitia Theresia Van Waldeck- Pyrmont. Eene Engelsche schilderes, miss Rail. te Munchen wonende, ontving van Z. M. den Koning de opdracht de portretten van den Vorst en Vorstin van Waldeck te schilderen, en' deze portretten bood de Koning den dag vóór het huwelijk aan zijne vorstelijke bruid aan. De schilderes beeft daar uit eigen beweging bét portret ""bijgevoegd van het jongste zusje der 'bruid, een aanvallig kind van vier jaren, dat de lieveling is van de gelieele familie. Ook de heeren De Vos van Steen wijk, voorzitter van de Eerste, on Dnllert, voorzitter van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, zijn benoemd tot, ridders der Waldecksche Orde vau- verdienste. 'j—»4Je\Czauf van Rusland, neef des Konings, die bij de huwelijksplechtigheid te Arolsen zich niet had laten vertegenwoordigen, zal HIJ. MM. te Amsterdam door een buitengewoon gezant schap zijne gelukwenschen doen aanbieden. Aan den Koning eu de Koningin zal, by hunne komst iu den Haag, eene ovatie worden gebracht in het gebouw voor kunsten en weten schappen, Mevrouw Oiïermans Van Hove zal daarbij als soliste, dr. L. R. Beijnen als feest redenaar optreden. Het door de zorgen eu voor rekening der directie van de H. IJ. Spoorwegmaatschappij gebouwde paviljoen op het perron voor het paleis te Apeldoorn is volgens het bestek vau den lieer R, Van Hasselt, ingenieur der maatschappij, iu rustieken stijl opgetrokkeu eu met kurkscUors en deunen uitwendig prachtig - versierd. Het gebouw is geheel en al bedekt met blauw tarlatan, getrousseerd met wit neteldoek, opgenomen met bloemen» en opgeluisterd met de nationale kleuren. De ramen eu deuren zijn van spiegelglas, waarvoor zware blauw damasten gordijnen hangen. Boven in het koepelvormig gedeelte hangt tusschen een krans vau bloemen een kroon met 50 waskaaisén. Het geheel wordt verwarmd door twee kachels. Iu dit paviljoen zullen HH. MM.'de Koning eu Koningin het eeist namens Apeldoora's ingezetenen gecomplimenteei d wor den. De burgemeester van Keulen, deheerdr. C. Becker, heeft de uilnoodigiug, om de her innering van Voudel's sterfdag te Amsterdam1 bij le wonen, aangenomen. Te Heemskerk is de straatverlichting ge- o o staakt, niet omdat de kosten voor de gemeente kas te bezwarend ziju, maar omdat de meer derheid van den raad vau oordeel was, dat de paarden er vau schrikten. Aldus verklaart de burgemeester der gemeente. Zou de laad van Heemskerk meunen, dat men ook iu audeieu gemeente geen lantaarns brandje, of dat lued daar alleen blinde puurden gebruikte De afdeelissg Zulfeu der vereemgiug Eigen Hulp heeft tot ontbinding besloten. Rotterdam. De majoor Munck van liet Luxemburgsche leger wordt eerstdaags alhier verwacht, ter overbrenging van gelukwenschen bij gelegenheid van de huwelijksvoltrekking van Z. M. den Koning-Groothertog. Delft. Twee Amerikanen, op reis naar Amsterdam, waarschijnlijk om bij den intocht der vorstelijke familie hun slag te slaan, hebben op bun dooltocht alhier gisteren middag op de Koorubeuis getracht proeven van hun behen digheid te geven door een geacht ingezetene een portefeuille te ontfutselen. Gelukkig werd het door de omstandeis dadelijk ontdekt. De vreemdelingen zagen kaas zich te verwijderen, doch het is de politie gelukt een hunner te artesteeien eu ter beschikking der justitie te stellen. Dokkuin. De 300ste gedenkdag der Unie van Utrecht zal ook hier worden herdacht. De kerkeraden der veieenigde Christelijke en Hervormde gemeenten hebben met algemeene stemmen besloten den 29sten Januari a. s. in eene gemeenschappelijke samenkomst der beide gemeenten in het kerkgebouw der Hervormden dien gedenkdag godsdienstig te vieren. Deventer. Te dezer stede zal de gedenkdag van tie Unie van Utrecht feestelijk gevierd worden. De iioogleeraar Op/oomer zal de feest- icde houden, terwijl de kapel vau het 4e teg. huzaren eeuige muziekstukken zal uitvocien. Arnhem. De huishoudster ta dezer stede die een Duilscheu leeiaar aan de hoogere burgeischool uitschold voor nieeijjke Mof",, is wegens deze wandaad veroordeeld tot 50 cent boete. - Het gebruik van alcohol. Sinds drie maan den hebben in de Contemporary Eevieum eenigen van Engeland's bekwaamste en ondervinding, rykste geneesheeren hunne meeniugen uiteen- gezet omtrent de uitwerking van het gebruik van alcoholische dranken op het menscheiijl lichaam. Deze geleerden zijn de heeren: Sir Jamej Paget, Sir William Gull, dp, Radciiffe, d Garrod, dr. Brudenell-Carter en dr. Risdoa.l Bennett. Die allen erkennen de waarde van een strikt matig gebruik van alcohol als1 geneesmiddel, opwekkend middel en zelfs ali voedsel. De hoeveelheid die met het matigheids begrip dezer doctoren strookt is gering. Dr. Garrod, de eenige die jfeitelijk tot h>et maatglas af daalde, staat den volwassen man, onder de bedekking van Engelsch bier of van des lichten en ouvervalschten bordeaux-wijn, eea dagelijksch rantsoen too van twee eetlepels alcohol dat is ongeveer de hoeveelheid, die eene halve flesch van dat bier of van dien vvija bevat. Uit de berekeningen van dr. Garrod blijkt, dat wie van de volgende dranken dra kwart flesch uitdrinkt, in de daarachter staands verhouding te veel gebruiktnamelijk: Van portwijn. 3'/a malen, s sherry3'/j madera3 Vb j> champagner 2 bouigogner2 gewonen bordeaux-wijn. pale aleVA porterVA "'I j stoutVA Men ziet uit dit lijstje hoe vaak er maar af te velen uit ons midden onmatig zijn ook naar de opvatting van deze niet bijzonder strengs meesters! Voorts dient nog gelet te worden op de instructie, dat men het toegestane 5 rantsoen niet anders hebbe te drinken dan bij den maaltijd, en wel bij een laten maaltijd. Ons nationaal biltei tje vóór het eten is eu blijft in de oogen der faculteit eene pest, een verderf dubbel verderfelijk uit hoofde van den ledig toestand der verterings-organeu. De slotsom tot welke deze geleerden ons brengen komt in hoofdzaak op het volgende neer Alcohol is schadelijk voor de jeugdiger.. Den volwassenen en ouden is een matig gebruik er van geoorloofd. Een matig gebruik sluit- sterk aangezette wijnen en alle gedistilleerd buiten, en mag de hoeveelheid van een halve flesch goeden wijn of zwaar bier per etmaal niet te boven gaat. Deze conclussie heeft voor drinkebroers, en- zelfs voor velen die met het volste recht zich matig meencn te mogen noemen, niet veel troostends. Dit neemt echter niet, weg, dat zij ontzaggelijk veel goeds moet uitwerken, wijl zij de klip van overdrijving zoekt te vermjjden. Menigeen, die volstiekt, geen oor had naar het- absoluut verbod der teetotallers, za zich laten gelegen liggen aan raadgevingenr komende uit bevoegden mónd en vrij van heftig" vooroordeel. De voorstanders van papieren spoorweg- wielen met stalen banden beroepen zich op de meerdere veiligheid, tien goedkoperen prijs en den langeien duur dezer wielen. Zekér is 't, dat die wielen gioote kans" tot onderlinge" gelijkvormigheid geven, terwijl door hunne volmaakte cirkelvorinigheid de trillingen op de assen wordeu vermeden, en daardoor minder, gevaar be.-taat. Wat betreft de pi ijzen van de V papieren wielen, deze staan tot die derijzeren wielen als 14 tot 05, tmvjjl de tijd van duur,vj blijkens proeven op de Ijjnen van Pittsburg, v Fort Waynegn Pennsylvanië genomen, gemid— deld staat als 59 tot 20.

Schiedamsche Courant | 1879 | | pagina 2