BiHEilaiiaute Berichten EERSTE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Zitting can 14 Januari 1879. In de zitting van heden heeft de voorzitter de vergadering geopend met eene toespraak, waarin hij hulde bracht aan de overleden Prins Hendrik, door wiens afsterven het vaderland een onherstelbaar verlies en de Prinses eeu ttrouw en deugdzaam echtgenoot heeft ver loren. Later zal voor de Kamer gelegenheid bestaan van hare gevoelens te doen blijken. De eindverslagen zijn uitgebracht over ver schillende wetsontwerpen. Over vier daarvan is de beraadslaging op morgen te drie uren bepaald. DEN HAAG, 15 Januari 1879. 'De heeren F. C L. baron Van Tuijll van Serooskerkeu11. "W, J. baron Van Tuyll van Serooskerken en S. graaf Van Limburg Stirum zijn benoemd tot kamerheeren des Konings in buitengewonen dienst De grootmeesteres van H. K. H. Prinses Hendrik, mevr. douairière baronesse Van Hall, geboren baronesse Schimtnelpenninck v. d. Oije, is gisteren, op het bericht, van het overiyden van Prins Hendrik, onmiddellijk, naar Luxem burg vertrokken. By Kon. besluit van 9 Jan., no. 53, is aan den commies 1ste klasse bij 's Rijks belas tingen F. T. J. Hesselberg een pensioen ver leend van f 600 's jaar», wegens ouderdom en diensttyd. SCHIEDAM, 15 Januari 1879. Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier. Zitting van 11 Januari 1879. Afwezig de heer A. M. F. Van Deventer. 1. Onderzoek der geloofsbrieven der nieuw gekozen leden, tot wier toelating wordt besloten. 2. Resumtie der notulen van de vorige ver gadering. 3. Tot voorzitter wordt herkozen de heer J. J. G. Nolet, tot voorzitter-plaatsvervanger de heer J. T. Beukers, tot secretaris de heer mr. V. H. Jansen. 4. Tot lid der commissie voor den graan handel tevens commissaris der Beurs wordt herkozen de heer T. P. Jansen. 5. Tot leden der commissie tot het ontwerpen van het verslag der Kamer over den toestand van nijverheid, handel en scheepvaart in deze gemeente over 1878, worden gekozen de heeren: A. M. F. Van Deventer, mr. A. K. J. Van der Drift en J. Meijer J.Pz. 6. Mededeeling der ingekomen stukken. De dochter van G. Bergkotte heden morgen bezig zijnde een onbewoond huis in de -Kreu- pelstraat schoon te maken, is van een trap "gevallen en heeft dam bij een been gebroken. Op haar hulpgeroep kwamen de buren toe snellen om haar hulp te verleenen. Zij is daarop per vigilante naar hare woning in de Konijnen- buurt vervoerdwaar haar spoedig genees kundige hulp werd verleend. Wij ontvingen heden een exemplaar van een kalender door de Koninklijke Nedeilamlsche stoomdrukkerij van den heer A. van Oosterzee te Amsterdam vervaardigd en in het vorige jaar ter wereldtentoonstelling te Parijs inge- zonden. Aldnar in concurrentie met de producten van het buitenland met eermetaal bekroond is thans by gelegenheid van den Koppermaandag die kalender als geschenk rondgezonden. Het is een waar kunstwerk, allerkeurigst uitgevoerd, en byna te fraai om het aan den wand aan stof en vuil bloot te stellen. Van de nationale stoomsteendrukkery der firma P.x C. J. Faddegon en Cie. te jAmsterdam is een vvandalmanak in chromo- ,druk verschenen, waarvan de kleuren inder daad zeer fraai zyn. Het hoofddoel van dezen kalender is, de publiciteit te bevordereu. De lyst wordt gevormd door een aantai adverten- liën, en daar de uitgever tien duizend exem plaren, provinciaal verdeeld, ten geschenke zendt, is hij zeker wel geschikt om eene adver tentie onder veler oogen te brengen. In de zitting der Arrondissements-Recht- bank te botterdam van gisteren stonden o.' a. terecht A. N.huisvrouw van A. II.landbouwer wonende te Kethel, beschuldigd van tweemüAUl geweigerd te hebben den rijksopzichter toe te* laten tot de inspectie der veestallen. Eisch 2 boelen vau f50 of 14 dagen gevangenisstraf voor iedere boete. Mr. Loder trad op als verdediger voor boven- staandeu beklaagde en concludeerde na een uit gebreid pleidooi tot vrijspraak of een lichte geldboete. H. v. 8.huisvrouw van S. M,landbouwer te Kethel, beschuldigd van geweigerd te hebben den ryksopzichter foe te laten tot de iospectie der veestallen. Eisch f50 boete of 14 dagen gevaugenisstraf. De Miuister vau Binnenlandsche Zaken heeft thans aan den waarnemenden voorzitter der Rijkscommissie van adviseurs zyn voornemen te kennen gegeven, om aan deu Koning de opheffing der Commissie voor te dragen. De voorzitter is tevens uitgeaoodigd daarvan kennis te geven aan de binnen- en buiteulandsche correspondenten. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft Maandag aan alle burgemeesters per telegraaf het verzoek gericht om te willen zoig- drageu, dat alle publieke vermakelijkheden wor den geschorst wegens den rouw, waarin het Koninklijk Huis verkeeit. Het Ministerie van oorlog, inaanmeiking nemende, dat de indertijd verhoogde aanbreng premie er niet toe geleid heefthet aantai vrijwilligers by het leger te doen toenemen heelt bepaald: dat voortaan voer het aaubren- gen van een recruut slechts zes gulden zal worden vergoed. Door de beambten van den waterstaat en het loodswezen ziju den 11 dezer weder peilin gen gedaau in den nieuwen waterweg van Rotterdam naar zee, waarvan de uitkomst is als volgt: Aan de zwarte tonnenzyde 23 op de lijn der geleidelichten 36 50 meter bezuiden die lijn 35 decimeter bij gewoon laag ■water, terw'yl aan de witte tonuenzijde dooi de deining niet gelood is kunnen worden. Naar de ïüL Jt. Ct. verneemt, zou het voornemen bestaan om de regeling der militaire scholen, waarvau de oprichting leeds zoolang werd uitgesteld, te wijzigen. Uil Apelüüoi n schrijft men aan liet Rolt. Nteuwshl. van gisteren: lu eeu oogwenk zijn gisteren alhier alle ver sieringen veidwenen. Wel waait hier en daar nog eeu vlag, maar slechts als eeu teeken van louw, halfstok. Weemoed is te lezen op aller gelaat zelfs op dat van de meest onverschil ligen. De tijding vau het overlijden van Prius Hendrik, was hier dan ook liedeumoigente midden der feestvreugde, verplettoiend. Men had zich nog zooveel genot voorgesteld vau het verblijf van het Koninklijk echtpaar alhier en nu slechts dioeflieid en rouw, rouw overal, zoowel op het lustslot vau den Vorst, als in de hut van deu armsten daglooner. Alle kleine feestelijkhedendie men nog wachtende was: het overlmudigen van hel geschenk der ingezetenen, het bezoeken vau de - verschillende scholen door HH. MM., een hard rijderij op schaatsendie men hoopte op de vyvers in Zr. Ms. park te mogen houden, alles is afbesteld. Veimoedelyk zal Z. M. hier tot na Pasehen blijven; met zekerheid is daarvan echter nog niets bekend. 1 Het XTtr. Daghl. van gisteren bet-a volgende dichtregelenSf Geen rouw is ons te diep! hier spreken Geplengd op 't lijk van Hem, die leefde voor ztjnkirf. Verplett'rend is de slag, die Neerloods vreugd doet tirieo En eereboog op boog er nederploft in 'tzand. Nog staat het sparregroen, dat Amstels vest zou tooien, In al ziju frischheid daar in 't ongerepte bosch, Nog ziet men 't sneenwgewaaö zich om. dat leven plooien En draagt de mastboom fier zyn reinèn winterdos Ach! 'tsparregroen werd dof en 't vlaggedoek vergraaunk. En 't blij gelaat verbleekte op 't hooren van een mm. Een doodsmaar: »'t hart staat stildat nimmermeer (verflaauwde!" De seindraad seint zoosnel door Neerland trilt één fsnaarl Daar ligt Hij... Voelt gij't mot, o eer van Nassauszoueo, (O, dat gij 't voelen mógt!) hoe Neerland oin ll treurt, U, liefde van ons land, zoo ver daar harten wonen, U, liefde van ons volk, dat Gij hebt opgebeurd I Hoor 'tsnikken van dat volk, tevrocgverweeuwde Vrouw, Hoor 't snikken van zijn volk, o, Gij begrijpt waarom; De toon der waie sinart, der diepst-gevoelde rouwe, Uit rich in woorden niet de ware smart is jfew»! Zeist, 13 Jan. '79. J. II. Van Lennep, Ook verscheidene buitenlandsche bladen maken met deelneming melding van liet over lijden van Prins Hendrik en wijden hem woor den van achting en vereering. Meermalen bewonderden wjj by dergelyke gelegenheden het talent van Fransche schrijvers, om in enkele woorden juist weer te geven wat zij bedoelen, maar zelden zeker is betertoepasselijker en tevens aandoenlijker woord geschreven dan dit van de Indépen. nee Beigeonder hot dood bericht van deu PriusFeu de Fr in eet out une kittoire aussi simple et autti pure. In verschillende plaatsen, vooral in Noorden, zijn de laatste dagen hardrijderijs f op schaatsen gehouden. Onder de vele bijzonderheden, het 'ijsvermaak betreffende, die wij vermeld vinden, is zeker deze wel opmerkelijk, dat te Beerla een 02jarjg man, de heer Buiskool, nog de schaatsen bad ondergebonden, om, tegen den besten jeugdigen rijder aan, lustig een tochtje op het ijs te maken, Zondag waren ook op de vyvers van 's Ko nings lustslot Het Leo vele schaatsenrijders. De Koning, die met de Koningin aan den arm eene waudeling te voet maakte, verlustigde zich in dit schouwspel en gaf bevel, dat a. t Woensdag op den grooten vijver een hardryderij op schaatsen zou worden gehouden. Nu voor hel Koninklijk gezin zoo onverwacht alle vreugde in droefheid verkeerd is, zal natuurlijk ook de wedstrijd achterwege moeten blijven. De Zutf. Ct. verneemt, dat de zaken, in het faillissement van W. Meeter te Zwolle zoo gunstig staan, dat 100 pCt. kan worden betaald, en de verschillende stoombooten der firma Meester Co. eet lang weder zullen varen. De Maatschappij tot Nut van 't Algemeen heeft van een onbekende door tusschenkomst van de heeren Van Leuvenigh Willink Co. ontvangen een gift van f 4000 en de Maatschappij tot opvoeding vim weezen in liet huisgezin f2000, De vei loling der voorweipen aangekocht voor de loterij der Kunstkroniek 1878, zal plaats hebben op 8 Februari a.s., ten overstaan van de heeren .notarissen Vuu de Watering Feith, in het Venduhuis der notarissen te'aHage. Naar aanleiding van hel zinken van het Bataviadok, volgens een telegram van 24 Aug. 1!., en de stagnatie van de werkzaamheden door de aannemers Raalte Behrends Co. 1® Glasgow, hebben eenige aandeelhouders in de Ned. Indische Dioogdok-maatschappij, deuraadj van coinmissarhsen gesommeerd tot het houden eener algemeene vergadering, ten einde ophel dering. te geven of, in aanmerking genomen att.^47 jvan liet Wetboek van Koophandel,.de. Maatschappij nog recht van bestaan heeft, ea ®iged«rtrd't «"ge*»1 is8e^ Belang5 f f e t f 1. 1 ti n v h VI VI H 01 ki te en ee he ke de da hei de de me in 1 om ami Net schi stel wor web vele en deu; bem het Zi scha burg de n r- ïd waar zeem belati maal oèfen

Schiedamsche Courant | 1879 | | pagina 2