Kerlïiem StlaëlijT Hem 1 Z e e t ij fi i e n. Dezerdagen heeft een persoon te Am sterdam, die falliet was verklaard en by wien ambtenaren der justitie onderzoek kwamen doen naar vermoedelijke frauduleusehandelingen door hem gepleegd, een gioote hoeveelheid vitriool gedronken, terwy! de justitie met het onderzoek te zijnen huize bezig was. De ongelukkige stierf een dag Sater aan de gevolgen. Botterdam. By den heer G. H. Eshuys, te dezer stede is van een onbekende de som van f2000 ontvangen, ten behoeve van de Nederlandsche Vereeniging tot afschaffing van sterken drank, Amsterdam. Tengevolge van het overlijden van Z. K. IJ. Prins Hendrik der "Nederlanden, is bevel gegeven oin alhipr de in naobouw zijnde eerepoorten enz. onmiddellijk af te breken. Alleen de stellages aan het einde van het Rokin en op de Nieuwmarkt. die bijna voltooid zijn, zullen niet worden afgebrokeu. Bij den Burgemeester is Maandagavond namens Prinses Hendrik, een door den adjudant van dienst geteekend telegram ontvangen houdende de officieele mededeling van het overlijden van Prins Hendrik, waarop de Bur gemeester, als hoofd der gemeente, dadelijk een telegram van rouwbeklag afzond. De Feestcommissie gaat met de aannemers en andere betrokkenen te rade, op welke wijze de zaken het best kunnen worden geregeld. In de winkels hebben de feest-étalages plaats gemaakt voor rouw-emblemen, en op verschil lende plaatsen is de beeltenis van den overleden Vorst met rouwfloers Omgeven en met inmor- tellen gekrooud. Voor deze huldeblyken aan de nagedachtenis van den voortreflelijken Prins verdringt zich een talrijke menigte, en men heeft zich slechts te midden van deze lieden van allerlei rang en stand te bevinden, oin te vernemen hoe het «volk" over wijlen Prins Hendrik denkt. (Ifbl Op, het verzoek van de Vondel-commissie om den 5den Februaii e. k. toegang te ver krijgen tot de Nieuwe Kerk te dezer stede, teneinde ingevolge de opdracht van het Taai en Letterkundig congres, te Kampen gehouden, een krans neer te leggen op Vondel's graf, heeft de Commissie tot het bestuur over de kei kgehouwen, goederen, fondsen en inkomsten der Ned. Herv. gemeente aldaar geantwoord, dat zij geen termen heeft gevonden om aan het gedane verzoek te voldoen. Leeuwarden. Te dezer stede heeft in de liberale kiezersvereeniging «Leeuwarden", de majoor bij den generalen staf, Eland, de meeste stemmen verkregen voor de vacature in de Tweede Kamer. Baarn. Het treffend bericht van het zoo onverwacht overlijden van haren geliefden ambachtsheer, Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden, heeft onze gemeente diep ge schokt. Algemeen is de rouw over dit onher stelbaar verlies, dat vooral diep gevoeld zal worden door de armen dezer gemeente, wier weldoener de doorluchtige overledene in zoo vele opzichten was. Door zijne rechtschapenheid en minzaamheid, door zijne vele vmstolijke deugden was de Prins hier bij allen geëerd en bemind, Zyue nagedachtenis zal niet licht uit het geheugen worden gewischt. Zaandijk. Op de tentoonstelling van schaatsen alhier >s aan den heer G. J. Leeuwen burg te Delft de gouden medaille toegekend. 's-Bosch. Onder het garnizoen alhier zyn de mazelen uitgebroken. PJHSiS HEMHIIK. u «Alom in steden en dorpen, in de havens waar de zeevaart roem droeg op den vorstelijken zeeman; op de velden, waar 's Pritisen belangstelling in land- en tuuibouw zoo menig- A maal was gebleken, in de weikplaats en de oèfenschool, waar men dagelyks ondervond hoeveel de nijverheid aan Piins Hendrik ver schuldigd is, by meer en minder gegoeden, alom ontstond in den lande één wensch, één begeerte, die om een nationaal huldeblijk aan U, vorstelijk echtpaar, te mogen aanbieden". Aldus luidde de aanhef der oorkonde, op 11 September van het vorige jaar te Soestdiik aan het toen zoo gelukkig echtpaar aangeboden. In die woorden is kort en bondig samengevat, wat de Prins voor zyn natie geweest is. Het is als het ware een voldoening voor ons volk, dat het toen de gelegenheid vond den innig vereerden en geliefden Vorst nog bij zijn leven een bewijs te geven van gehechtheid en waar deering. Welk een welbesteed leven Op zijn tienden verjaardag, 13 Juni 1830 trad de Pi ins in dienst van zijn land als adelborst. Drie jaren daarna deed hij gedurende zes weken zijn eerste zeereis op den Atlantischen Ocer.an en sedeit ging er tot 1848 «chier geen jaar voorbij of hij bezocht met een deel der Neder landsche vloot dan de eene dan de andere zee, West-Indië zag hij in den zomer van 1835; in Oost-Indië, waar hij als de eerste Prins uit het huis van Oranje die Insulinde bezocht, bijzonder hartelijk werd ontvangen, biacht hij het grootste gedeelte van 1837 door. Toen hij in 1842 als kapitein ter z.ee aan zijn oom Keizer Nicolaas een bezoek bracht, werd den 22jarigen gezagvoeder liet eore-commandantschap opge dragen over het eerste Russische linieschip de Azof d3t het St. George kruis in de vlag voerde. In Nederlandschen dienst steeg Inj tot den hoogsten rang hij de marine, dien van admiraal, welke hem door zijnen Koninklijken broeder weinige dagen vóór zijn overlijden werd ge schonken. Meer dan die eei bewijzen beteekeneu echter de heiinneringen, die de Prins bij allen heeft achtergelaten die met en onder hem hebben gevat en. De ernstige opvatting zijner taak, zijn kalmte in" gevarenffzijn blijmoedig ver trouwen op hulp van Hooger handzijn vriendelijkheid en voorkomendheid tegenover ieder zonder onderscheid, zullen bij onze mai ine steeds met dankbaarheid worden herdacht. Die 20 jaren vau zeedienst zijn stellig niet zonder gun.stigen invloed geweest op de vorming van zijn karakter. Gewoon aan een weikzaam leven en aan strijd met de elementen, kou de Prins toen hij in 1850 als schout-bij-nacht uit den actieven dienst trad, geen genoegen vinden in liet rustig hofleven. In dat jaar werd hern een andere vveikkring geopend, waarin hij met veel zegen heeft ge- at beid: zyn Kouinklijke Lroeder benoemde hem tot stedehouder van Luxemburg. Wat de Prins in - ai de sedert verloopen jaren, van 1853—1872 aan de zijde van zijn eerste gemalin A mal ia van Saksen-Weimar voor het Groolhei togdom is geweest, daarvan getuigde de nlgemeene hulde die hem in October 1875 ten deel viel, bij het heidenken van zijn 25jaiig bestuur. Ook Nooi d-Nedei land werd niet veigeten. Wat a! instellingen heelt de Prins in liet leven gei nepen of door zijn milde Imnd gesteund. Wend u tot handel en scheepvaart en gij vindt zyn naam voor altijd verbonden aan de gioote stoomvaartmaatschappijen, die oen herleving van onze handelsrnarine beloven. In het Oosten, te Poit Said is hij de stichter van het handels- etablissen.ent, dat de Nederlandsche vlag aan den ingang van het Suezkanaal doet wapperen. De maatschappijen voor nijverheid en landbouw teilen hem onder hunne beschermei sde Prins Ilendiik stichting te Egrnoml, de Amalia- stichting te UtTecht getuigen openlijk van zijn vorstelijke weldadigheid, en hoe velen in den lande kunnen niet medesprekeu van hetgeen zyn milde hand in het verborgen deed! Vooral sedeit het oveilijden van Prinses Amnlia, leefde de Prins geheel voor de groote belangen der natie. Zyn liefde voor de scheep vaart toonde zich op de onbekrompenstewijze, wy herinneren slechts den waarborg dien hij aan de leening der maatschappij «Zeeland" schonk en wat hij voor de maatschappij «Neder land" was. In het vorige jaar scheen een tweede jeugd voor hem te zijn aangebroken: hij stelde in de laatste dagen van Augustus een tweede Prinses Hendrik aan de natie voor en gevoelde zich gelukkig door de tailooze blijken van ver eering, die hy toen ontving. De band tussclien Nedei land en Oranje, zoo verklaarde hij aan de hoofdcommissie, is nog versterkt geworden, en hij zou niets nalaten om dien band steeds hechter te maken. Eu than*, geen half jaar later, is hy reeds heengegaan, voordat het huldeblijk, hem toe bedacht, voor /ijii oogen kou verrijzen. Thans verneemt inen opnieuw van alle zijden slechts woorden van lof en vvaardeering, maar tevens van droefenis en rouw. Het hechlste gedenkleekendat zijn nage dachtenis in levendige hciinneiing houdt, heeft Prins Hendrik zich zelf gesticht door zijn daden, zijn werken des vredes, die in degeschiedboeken van ons vaderland steeds met eere zullen ver meld staan, Bij duizenden is echter ongetwijfeld het besef levendig, dat hei dankbare volk, hetzij door het besluit der Regeering en der lands vei tegenvvoordiging, liet zij op andere vvyze Item den tol zijner dankbaai beid bchooit te brengen. Mocht daartoe worden oveigegaan, dan zij het gedenktecken een stichting, die getuigt van hetgeen het onvermoeide streven was van den diep betreurden Vorst! {Hll.) Ned. Herv Kerk Beroepen: te Itaarlo c. a., I.. Jleldting, kand, Nunspeet, P Baitstra, te Khmdeil. Oudenhoorn. W. II. Stonfert Kioese, te Nieinv-IIeivoet. Bnb)- loniênbrock, Barbas, te 's ttinvelmd. Warns en Schail, 1). Meinsma, te Nijega. Bozmn, dr. 11. li. Ttioden Vm Vetten, te Ryperkerk. Gedankt: voor Nijkerk <yü Veluwe, A. Van Griet huizen te Oveisehie. Siirhuisterveeu, Reddiiigins, te Eeit. Aangenomen: naar Amstelveen, W. H, J. Baart de la Faille, te Leiden. Drummeien, A. Wundei, knnd. v Den 20 dezer vierden de heeren F. K. Ternooy Apél en dr. E. Laurillnid, te Ainsteidam, liuu Söjarig juhité als predikant Zij hebben op rfenzelfden dag hunne intrede gedaan. Het voornemen bestaat den 2 I'ebiuan dit feit te herdenken. BURG E HL IJ K E STAND. Geboren: 12 Januari. Johanna Elisabeth Petronella, dochter van P. Van de WaW C. Breukelman, Rrimensieet), 13, Ever.Um» Maria, dochter van J. A. Van Ilousselt en Van Spronssen, Zalmsiraat. Adriana Petro nella Maria, dochter van A. Zoetmulder en J. H. Scholte, Roosbeek. 0 vet leden13 Januari. Jacob Van Wage- ningen, oud 38 jaren, Lange Nieuwstraat. Willernina Van Vliet, oud 4 maanden, Boter- straat. 14. Christiana Van Vonderen, oud 1 jaar en 9 maanden, Broersvest. Wilhel- mma Hameislag, oud 12 weken, Hoofdstraat MARKTPRIJZEN AAN UK BEURSTE SCHIEDAM van 15 Januari. Kogge en Gerst niets omgegaan, flouf tt'fln en Jenever geen prys ge noteerd. 1 Spoeling t f 1.20 per ketel. By de Sc.Uietluin«che Spoeling-Vereeniging f 1.20 per ketel. g,., A ELSENEliB, 11 Ja». VertroHenErik 1st.), k v. Riga n. Schiedam!*'*'

Schiedamsche Courant | 1879 | | pagina 3