Ill A". S879. .AS 4598. YmWbI Japlljis,%fflaW Hsiai. Bnitenlaiiflulie BuricHmi. Drie .1 a a i- jr a u DAiSCHE o II Abonnementsprijs, per kwaitaalJ.85. Franco per post, door het geheele Rijk, - 2.50. Afzonderliike nonuncrs- 0.10. BtJItlSAUj IIABHT, KISA. AdvkhtentieI'IUJb: van 11U gewone regels met inbegrip van cenc Courant1.1U»1 Iedere gewone regel meer. - 0.10 Driemaal plaatsing wordt tegen tweemaal berekend. PHASER IJ K. De brief van Mac Mation behelst de mede- deeling, dat hy aan de Kamers teruggeeft liet gezag, hern looverliouwd door de Nationale Vergadering, omdat er verschil is lussclsen hem en het Ministerie en hij geen nieuw Kabinet ban samenstellen, dewijl hij geen maatregelen wil nemen, die het geluk van het land en een goede reorganisatie \an het leger in de waag schaal stellen. In de bijeenkomst van het bureau der linker zijde stelde Gambelta de kandidatuur van Grévy, welke eenstemmig werd goedgekeui d. In de zitting der Kamer deelde Grévy den brief van Mac Mahon mededeze werd met stilzwijgen anngehooid. Grévy kondigde aan, dat'de Kameis ten half vijf in congres zouden veieenigd worden. Men verzekeit, dat Dufaure het voornemen kenbaar maakte in lipt pai ticuliere leven terug te ti eden. Men zegt, dat Gambelta kandidaat zal worden gesteld voor hel voorzitterschap der Kamer. In het congres der Kamers werden uitge bracht 713 stemmen; volstrekte meerderheid 330. Grévy werd gekozen tot president der repu bliek met 563 stemmen. Op Chanzy werden uitgebracht 99 stemmen. Blanco-biljetten en biljetten van onwaarde 44. De Ministers gingen Grévy geiukwenschen en boden hem gezamenlijk hun ontslag aan. Grévy sprak den wensch uit, dat de Ministers jouden voortgaan liet bestuur te voeren, ten minste voorloopig in functie zouden blijven, lieden zullen de Ministers vergaderen. Ook Mac Mahon kwam Grévy gelukwen- Bcheu. liet onderhoud was zeer hoffelijk. De Maaischalk zeide dat hij heden vertrekken zal paar G rasse. In Figaro leest men het volgende: Men zegt dat de generaals Bourbaki en du Barrnil hun ontslag ingediend hebben. Het blad meldt tevensde vreemde gezanten zyn eergisteren officieus verwittigddat Mac Mahon zijn outslag beeft genomen. Gisterenavond ten 6 uur was liet byeen- komst van het Congres te Parijs. De beurs sloot met groote agitatie; de rente werd van 413.70 op 113.30 geworpen, mnar de slotkoers was weder 113.72. liet gedrang was vreeselijk, in enkele hoeken weiden klappen uitgedeeld. It II S L A N D, Officieus wordt gemeld, dat de Regeeriog aan hare vertegenwoordigers in het buitenland heeft gelast, aan de regeemigen, bij welke deze geaccrediteerd zijn, alle mogelijke inlichtingen omtrent ,üe veel omvattende voorzorgsmaat regelen te geven, die zij tegen de verdere ver spreiding en de overbrenging van de pest naar elders genomen heeft. De Agence Mime bericht, dat de ver daging, welk» de ondei teekening van het definitief vielesveidag ondervindt, alleen door de ziekte van den Sultao wordt veroorzaakt. liet Russische Kauerlichs Varordnwiga- llatt bevat een besluit' tot invoering eeuer spoorwegbelasting, iigiaude 1 Febiuari a. s., op biljetten voor personen-vervoer op spoor wegen en stoombooleu *eu op bagage en goede ren, die als ISilgut mdëteu worden vervoerd. Bij nader onderzoek in verband met deu oorsprong vau de tegenwoordige pestaardige ziekte in Rusland, gouvernement Astrakan, is gebleken, dat men met 'dr. Krassowski er niet aan kan twijfelen, of m'eo heeft daar met de pest Testis orienralis) té doen, ofschoon men schijnt te moeten aannemen, dat ook gevallen van typhus zich tegelijkertijd langs de Wolga hebben voorgedaan. In 1876 eu 1877 is de pest naar Rescht overgebracht. Sedert dien tijd hoorde men niets, dan 'dat in 1878 de ziekte in Perzisch Kurdistan was voorgekomen, tot nu op eens de epidemie in Astrakan geheel Europa in spinning brsiht. Dat -een -en -ander met een dichteu sluier bedekt wordt, kan by den zeer ireutigoti toestand van de sanitaire aangelegenheden ia Perzië, Tutkjje en ook Rusland zeer gemakkelijk geschieJea. Men mag aannemen, dat sinds 1877 de ziekte rondom de Kaspische zee heeft geheersebt. Te meer jammer is het uit dien hoofde, dat aau het besluit der internationale Weener confeientie van 1874 oin in Europa eene internationale epidemie-commissie op te richten tot dusver nog geen gevolg is gegeven. Gewis zal de post van Astrakan nu de wenschelijkheid van het bestaan van zoodanige commissie wel in liet licht stellen. Het brandpunt van de tegenwoor dige pest-ep'nlemie is Irak, Aiabië, iu Mesopo- tamië (siuds 1874) en de havensteden Rescht en Baku zijn de poorten, waardoor de ziekte Rusland binnendiingt. DUITSCULAND. Duitscliland zendt den beroemden epidemo- loog, professor Hirsoh, benevens nog een ande ren doctor naar de plaatsen, waar de pest lieerscht. Andere mogendheden doeu hetzelfde. Tegelijkertijd worden de krachtigste voorzorgs- maatiegelen aan de gionzen genomen. Volgens de lieden ontvangen olficieele belichten, is het gevaar voor het oogenbhk geweken door de koude- in Rusland. (20 graden). De toestand blijft echter zeer ernstig. Het Russische verkeer is reeds nu gedrukt. Iu de National Zcit, scluijft dr. Kirsch over de pest, en daar hij in Duitscliland be schouwd weidt als een der gioote autoi iteiteu betreffende besmettelijke ziekten, vei dienen zijue woorden aandacht, ai zijn ze niet bevredigend, want hij vei wacht niet veel van quarantaine maatiegelen langs de Russische giens. Men kan de zieken niet onteigenen en- afmaken als het slachtvee, dat de kiemen van de veepest by zich diaagt en de soldaten, die het cordon langs Rusiauds grenzen trekken zouden, zijn zelve blootgesteld aan de besmetting en kuu- nen dus de ziekte overbrengen. Dr. Hirs'eh zoude echter geen enkelen voorzorgsmaaiiagel wénschen te verzuimen; maar het is iatuss&Tec beter om de waarheid in hel aangezicht té zien, eu te ei kennen dat de quarantaine weinig waarborg geeft. West-Europa moest zich weten te beschermen -t^gen Oostersche epidemieën door zijn meerdere beschaving door zindelijk heid ventilat-e, goeden afvoer van onreinheid zuiver water en voldoend voedsel, en door stipte gehoorzaamheid aan de tucht der hygiëne; Dr. llirsch verwerpt als niet vei trouwens- waardig wat het officieele Russische verslag van de ziekte zegt: doch hij heeft van be vriende collega's in Rusland, die geweest zijn waar de pestilleutie woedt, particuliere mede- deelingen ontvaugun, en volgens hun getuige nis hééft hij geen twijfel of de ziekte is wat de Öuilschers noemcurbuilenpesl". Hij weigert te gelooven dat de ziekte der soldaten uit -Armenië in het land gebracht is, maar acht het waarschijnlijk dat de ziekte uit Perzië komt, waar na den bougersnood verschrikke lijk is geleden. Dat de ziekte niettegenstaande bet koude winterweer in een district van Rusland veld gewonnen beeft, is een bewijs dat de smetstof kwaadaardig is, en dat voor reinheid in de straten en de huizen door het beschaafde Europa moet gezoigd vvordea. ENGELAND. De Daily Telegraph deelt mede, dat het Parlement zonder eene troonrede zal geopend worden. Lord Beaconsfield en sir Noithcote zuilen de politiek der Regeeriug blootleggen en het indienen van veisciieidene wetsontwerpen aankondigen. Wali-Mahomed, de halve broeder vau den Emir, heeft zich overgegeven. Eene lading vee dezer dagen uil Buffalo via Canada naar Liverpool vervoerd, moest op de kade aldaar worden afgemaakt, omdat zy door de besmettelijke longziekte was aangetast. Uit een vanwege de Catiadasche Regeeiiug in gesteld onderzoek is gebleken, dat de bedoelde ziekte heerscheude is in de nabijheid van Was hington en elders in de Vereenigde Staten. Engeland zal du* thans ook du vi"ystelling dienen in te tiekken, bij de jongste verscher ping der Cattle Diseases Bill ten op zichte vau Amerikaansch vee verleend. ZWITSERLAND. De Groote Raad van het kanton Tcssin heeft met 41 tegen '18 stemmen een wetsontwerp aaugenomeuwaarbij aan de vier bestaande Capucijner kloosteis te Lugano, Bigorio, Loca- ruo on Faido het opnemen van nieuwe kloos terlingen weder wordt toegelaten. Een amen dement om te bepaleu dat die toelating alleen op Zwitsers-zou slaan, werd verworpen. By de eindstemming waren 119 leden aanwezig, van weike er zich 60 van stemming onthielden.

Schiedamsche Courant | 1879 | | pagina 1