Binmltiijsciie Bericiten. DEN HAAU, 81 Januari 1879. H.H. M.M. de Koning en de Koningin brachten gisteren middag een bezoek bij H. K. H. Prinses Hendrik daarna maakten H.H. M.M. een rijtoer door het Bosch en brachten een bezoek bij Z. K. II. Pi ins Frederik op het Huis da Paauw. SCHIEDAM, 81 Januari 187». Optimisme en pessimisme, niet als wijs- geerige richtingen, maar zooals zij zich in het dagelijksch leven openbaren, vormden de stof, waarover de heer M. A. De Jongh, van Heineu- oord, gisteravond de leden van Paulus onder hield. Zijn rede was trouwens ni.et slechts onderhoudend, maar leeizaam en stichtelijk in den besten zin. Men genoot en men nam wat goeds mee voor zijn hart. Moge Paulas nog dikwijls zulke sprekers hoorei». Heden morgen is het dochtertje van den brandersknecht H, Ruseierdat zich in de ochtendschemering naar de branderij begaf om haar vader drinken te brengen, in de Wester haven geloopon. Op haar hulpgeroep en dat van een ander meisje in de nabijheidkwam de meesterknecht Kies uit de branderij van den heer van Buuren aanloopeu en wekte een paar schippers, die zich onmiddellijk zander zich te kleeden in hunne boot begaven en het geluk hadden het meisje behouden aan wal te brengen. Oj» het drietal ter beroeping van predikant bij de Herv. gemeente te Delft zijn geplaatst de heeren Dr. E. Barger te Maassluis, dr. W. S. C. Deijl, Waalsch predikant te Delft en A. H. Roost» te Zwuilsluis. Het llaagsche Dagblad meldt, dat niet enkel de Prinses-weduwe Hendrik der Neder landen den oud-minister van Justitie nir. Van Lyr.den van Sandenbeig tot hanr reclusgeleer den raadsman heeft gekozenmaar dat ook Z. M. de Koning en 11. K. H. deGiootherlogin van Saksen Weimar-Eisenach (Prinses Sophia der Nederlanden) de voorlichting van den heer Van Lynden hebben ingeroepen. Waarschijnlijk betreft het hier dus de regeling der nalatenschap van den overleden Prins. Nader verneemt het Dagblad, dat in de nalatenschap van Z. K. II. Prins Hendrik, werk zaam zijn. als gemachtigde van Z. M. den Koning en van II'. K. II mevrouw de Prinses weduwe, n»r. Th. baion Van Lynden van Sandenburg, oud-minister van justitie, en als gemachtigde van HH. KK. HH. den Groothertog en de Groothertogin van Saksen-Weimarmr, G. Delprat, advokaat en raad-adviseur bij het departement van financiën. Wijders zijn mede werkzaam mr. J. II. Van Wickevoort Crommelin secretaris-thesaurier van wijlen 'Z. K. II., en de notaiis Eikendal. Nog vei nemen wij, dat, wegens den aard der ondeischeiden bezittingen van den Prins te Soestdijk, in Luxembuig, in Posen en elders, en wegens de noodzakelijkheid van een nauw keurig onderzoek, ook in verband inet het recht van successie, door den heer Delprat, namens de Hooge Erven, ter griffie van de .arrondiss.- rechtbank te 's Ilage de akte van beraad, vermeld in art. 1070 Burgerlijk Wetboek, is uitgebracht. De leeniag door vvjjlen Prins Hendrik, ten behoeve van de maatschappij Zeeland ge garandeerd, was vau persoonlijken aaid en aflosbaar in SO jaren. In twee gevallen hebben de obligatiehouders lecht dadelijke aflossing te vragen: indien n. I. "de genoemde Maatschappij in liquidatie verkeert, of indien bij overlijden- van den Prins niet linnen 60 dagen na den dood door de erfgouamen zakelijke zekerheid i wordt verstrekt, tot letalingi en- aflossing. 1 (Ar. iv d. D.) - 1 De Minister van Bittnenlandsche Zaken heeft de zienswijze gevraagd van betrokken autoriteiten, zoo nopens dë' regeling van' cle arrondissementen en districten, volgens arlt. 63 en GO als orntient de uitvoering van arlt- '26, al. 2 der onderwijswet van 17 Augustus 1878 Staatsblad n". 127). betrekkelijk de rangschikking van scholen in klassen en de jaarwedden der betrokken onderwijzers. De Minister van Financiën heeft zijn memorie van antwoord op het wetsontwerp tot herziening der belastbare opbrengst van de ongebouwde eigendommen aan de Tweede Kamer ingezonden. Hij handhaaft hei ontwerp als nood zakelijk om de beslaande onbillijkheden uit den weg te ruimen. Eerst nadat het gezamenlijk beding der werkelijk belastbare opbrengst van alle eigendoinmeu zal zijn vastgesteld, kan eene beslissing worden genomen omtrent bet be lasting- en percentage-cjjfer. Met wijziging naar het ooisproukeljjke ontwerp wordt dan ook nu voorgesteld, dat het belastiugcjjfer in verband met de uitkomsten der herziening opnieuw bjj de wet zal vvoiden vastgesteld eu omgeslagen over het gezamenlijk bedrag vau de belastbare opbrengst. Onafhankelijk van de verhooging der gi ondbelasting betoogt de Regeeriug, dat deze herziening niet achterwege kan blijven. De tijdelijke Minister van Oorlog heeft bepaald, dat bij het bataljon mmeuis eu sap- peuis 136 miliciens der lichting van 1878 tot 15 Juli a. s. in vveikehjkun dienst moeten worden gehouden; de overige manschappen van die lichting bij genoemd korps moeten tegen 1 Mei aanstaande hun-waai is worden gezonden. Bij den Burgemeester van Ainsteidam zijn eergisteren weder voor ïunn f-QUO aan giften ingekomen, zoudat l.et totaal bediag iceds tot ruim i 2ü,00ü is geklommen. De commissie, in de jongste algemeeno vergadering der «Maatschap tot Nut van 't Alge meen" benoemd tot bet zenden van werklieden naar de wereldtentoonstelling te Parijs, en welke aan die taak, èn als zoodanig in zelf standig, heelt uitvueiing gegeven, heeft de heeren W. F. A. Beijennck, te Amsterdam; A. Le Cotnte, te Delft; J. Gossclialk, mr, S. Katz, J, H. W. Kemmau, J. VV. Willekes Mac Do nald, P. A. Mottu en J. U. Spin, allen te Am sterdam, uitgenoodigd zich le constitueeren tot een juiy, ter beoordeeling der door de werk lieden ingezonden lappotten met teekeniogen. Genoemde heeieu hebben liet huu aangeboden mandaat welwillend aanvaard, De heer C. Van billen, commies ter inspectie van de directe belastingen te Leeu warden, heeft van den Minister van Koloniën de aanbieding ontvangen, om zich voor Ned.- Indie beschikbaar te stellen ter voorbei eiding en invoering van de peisoneele belasting aldaar. In den gevel van het pand no. 25 op de Leliegracht te Amsterdam, waar Potgieter een reeks van jaren heeft gewoond en zijn schoonste wei keu schreef, waar de dichter zoo gaarne aan zijn gastvrijen haard oen uitgelezen kring van letterkundigen vereenigde, is thans een gedenkteeken geplaatst met het volgende opschrift: E. J. Potgieter woonde m dit huis Ynn 'lo. Mei 1855 tot zijnen sterfdag op 5 Febiuari 1875. Ilet D. v. Z.-M. verneemt, dat in Novem ber -van het vorige jaar door een voornaam handelshuis te Amsterdam, gesteund door eenige solide Parij«che en Autvverpsche kapitalisten aan de Nedei landsche en Belgische Regeeringen concessie is 'aangevraagd tot den aanleg van een spoorweg van Utrecht langs Viaueu Go- linchem en Breda naar Antvveipen. Daarmede zou een directe vei binding tussehen Amsterdam en Pariijs langs de koitsto lijn veilti egen wor den. De Rijnspoor zon goederen en passagier? brengen van Amsterdam totUtiecht; de nieuws lijn zou het vervoer op zich nemen tot in Antwerpen; de Belgische staatsspoor zou het transport verrichten tot de grenzen van Frank rijk terwijl do Fransehe Noon Ier-spoorweg maatschappij alles, zonder overlading, bezorgen zon in Parijs. De leiding der zaken is, naar aan het 2). p. Z-Ti. is medegedeeld, opgedragen aan een z er ervaren Nederlandsct.en ingenieur, die al de veieisehte technische stukken reeds in Febr. 1879 aan de Ministers van openbare wei ken in Nederland en in Belgie zal overleggen. Tevens is het blad geïnformeerd, dat èn het vereisclite waarborgfonds, èn ook geheel het tot den aan leg van de nieuwe lijn Utrecht Antwerpen benoodigd kapitaal disponibel is bij de betrokken bankiers en industrieelen te Parijs, Antwerpen en Amsterdam. Uit Leeuwarden wordt aan de N. R. CD geschreven Men moet zich thans in Friesland zelf be vinden, om te kunnen zien, hoe bijna alles er tegenwooidig woult ondei geschikt gemaakt aan het ijsvermaak. Het is schering en inslag van. de gesprekken bjj jongen en ouden, rijken en armen, burgois en boeren, mannen en vi ouwen, jongelingen en meisjes. Op de schoten woidt- vacantie gegeven, eu, als er eene hardrijderij wordt gehouden, is er geen houden aan de - schooljeugd, en dikwijls ook aan de omlei wij/ers en leeiaren. De yswedstiyden zeiven zijn van den meest verschillenden aard: maur.en, man nen en vrouwen, jongens, schoolkinderen, alléén ringiijderijeuen wat al niet meer. Maar op vele plaatsen vei bindt men er ook een goed doel aan: hier en daar noemt men ze leeds weldadigheidshai drijderijen". Het zijn die welke geheel voor petsonen uit den mindeien stand worden geoiganiseeid en waarbij de win ners een goede portie eetwaren en al de overige mededingers op dezelfde wijze of met geld worden bedacht. Da dagbladen in deze provincie bevatten dageljjks kolommen vol van aankondigingen van hardrijderijen en van berichten van den uitslag. Tot zoover gaat alles goed, doch evetr ver- der stuit hel oog op eene andererubriek, welke- tot hooid draagt'; «IJs-ongelukken." Wakken zijn er, vengevolge van liet aanhoudend stroomen uit cle zeesluizen, in menigte, en als het vrooiyko volkje 's avonds over het ijs naar huis eu hof terugkeert, woi den ze niet altijd tijdig opgernei kt en kosten ze menigeen het leven. Dit alles is de keerzijde van de medaille. In kleine gemeenten wordt soms zonderling huisgehouden met de ingezetenen. De gemeente-- besturen maken daar een gebruik van hunne -macht, dat ieder verstandig man er de schouders over ophaalt, maar zij, op wie die macht wordt toegepast, zijn er het slachtoffer van. Iu Zalt-Bommel verschijnt eeu couiant, die- vroeger de verslagen van den Raad mededeelde. In het najaar bleven die vei slagen achter. Een ingezeten vraagt, met zijn naam onderteekend, waar zij blijven en de redactie aulwoordl: dat zij het officieele vei slag van de laadszittingeu nog niet ontving, dus geen overzicht kon leveren. Over dat bericht werd in don Raad gediscus sieerd en de uitgever, die tevens ambtenaar is ter gemeente-secretai ie, werd door B. en W. ont boden en geviaagd hoe dat bei iclit er inkwam. Hij was geen redacteur. Die behekking bekleedt zijn vrouw, welke h\i in dezen arbeid geheel vrijlaat. Hij wist het derhalve niet, maar zou de vraag aan de redactie overbrengen. Maar nu woidt hem ter undeiteekening eeu stuk voor gelegd, waarbij hij verklaart dat hij self A& han delingen van den gemeenteraad verstrekte, waartoe hij gelegenheid had,'omdat hij de notu len van den Raad van den secretaris' ter inschrij ving in het daarvoor bestemde (egister ontving. Dit uu was eeu omvaai beid éd'door'dfe onwaar- 'iR i\\r*

Schiedamsche Courant | 1879 | | pagina 2