I Gemengde Berichten. Koninklijke scherpschutters, onder directie van den heer Aug. Larondelie. De verschillende nonwnera van het goed gekozen programma werden ten gehoore gebracht op eene wijze die opnieuw van de onmiskenbare vorderingen getuigde, welke het corps onder de verdienste lijke leiding van zijnen directeur heeft gemaakt. Vooral was dit het geval met No. 1, uTreur- toonen, Marche Funèbre" en No. 7 Polka beide gecomponeerd door den heer Larondelie, het eerste ter gelegenheid van het overlijden van Z. K. 11. Prins Hendrik der Nederlanden. Da Minister van Bïunenlandsehe Zaken brengt ter algemeene kennis, dat de tweede en derde verdieping van het Rijksmuseum van schilderijen te Amsterdam van 3 tot24Maarte. k. voor het publiek gesloten zullen zijn. Blijkens de thans gedrukte memorie van antwoord der Regeering nopens het ontwerp tot aanvulling der wet op het middelbaar on derwas, handhaaft de Minister dit met geringe wijziging. Zoo is nu bepaald, dat de acte B voor het onderwijs in do vieemde talen (taai en letterkunde) alleen verkregen kan worden door de bezitters der acte A (taal). Dit ontwerp dient alleen, om bij de invoering der wet op het lager onderwys de regelmatige werking van deze en de wet op het middelbaar onder wijs te verzekeren in die punten, waarin zij elkander aanraken. De Regeering heeft het vaste voornemen met dp herziening der wet op het middelbaar ouderwijs te wachten, totdat de organisatie der gymnasia en progymnasia is afgelonpen en de algemeene bestuursmaatregelen tot invoering der wet op het lager onderwijs tot stand gebracht zullen zijn. De Regeering blijft hopen, die maatregelen met Juli in het Staatsblad opgenomen te zien. 'tZondbl. v. 't N. v. d. B. komt er op terugdat men met zorg de toekomst van 't doorluchtig Huis van Oranje te gemoet ziet, omdat "an de leden er van alleen de Koning gehuwd is. De buitenlandsche pers beweert tel kens dat de Prins van Oranje niet meer in Nederland wil terugkeerpn. Mag men ook dat punt ter sprake brengen? De zaak is van te hoog gewicht, om het niet te doen. 't Bijzonder leven van Vorsten valt niet onder liet oordeel der pers. Maar kan men roekeloos de oogen sluiten voor een mogelijk gevaar? Heeft de houding van den Kroonprins bij 't huwelijk des Konings de aandacht getrokkenbevreemding wekte zijne afwezigheid by de begrafenis van Prins Hendrik. Nu vraagt 't Zcndbl., of het niet op den weg zou liggen van de Ee.rste Kamerom deze aangelegenhe. in comité te behandelen, en eene commissie te benoemen, die den Prins zou kunnen gaan spreken; de Prins zou zeker naar die onafhankelijke man nen luisteren. En dan nog de kwestie van liet regentschap. Door den dood van Prins Hendrik komt ook deze zaak van zelf te berde. De Koning is reeds op leeltijd, Eene natie inag het niet op een toeval laten aankomen. In alle eventualiteiten moet voor zien wouien. Een regent kan noodig zijn. Diaagt de Regeering geen wet daartoe voor, de vertegenwoordiging zou in de leemte moeten trachten te voorzien, 't Mag geen aangename zaak zijn: wat het zwaarst i«, moet het zwaarst wegen. Omtrent het testament van Prins Hen drik ontleent het Dagblad het volgende aan de STagdèburger Zeitunghet bericht voor reke ning van dat blad latende. sliet testament vnu Prins Hendrik der Neder landen is nog niet temggev muien. "Wij tneeuen uit welingelichte bron te wetendat de te»ta- rnentaiie bepalingen, door den Pr in» gemaakt ten behoeve Si zijn tweede gemalin, geheel en aljdtó/elfde zijn nis die K. gemaakt had voor zjjri eeiste, voor zes jaren overleden gemalin. Prinses Marie heelt langen tijd voor den dom! van haar gemaal die bepalingen ge leend Men dacht dal het, door den Prins zelt opgesteld, testament zich met andere zeer be langrijke stukken in de secretaire van zijn ■werkkamer, op, het kasteel Walferdnnge, be vond. Zeker is 't, dat dit geschrift daar is nedergelegdnadat de Prinses er kennis van had gekregen. De bepalingen van dit testament zijn ook bekend aan den Koning der Neder landen en aan de Groothertogin van Saxen- Weirnar, den broeder on de zuster van den overleden Prins, zoowel als aan de moeder van Prinses Marie, Prinses Frederik Karei van Pruisen. j>Met particulier vermogen van Prins Hen drik bedraagt, in rond cijfer, 21 millioen. Daar over kan ten voordeele van de Prinses eerst beschikt worden als liet testament tei echt komt. Men denkt 'twel te zullen terugvinden, omdat Prins Hendrik het niet vernietigd heeft; maar hoe langer men te vergeefs zoekt, des te grooter wordt de sensatie over dit buitengewoon voor val, hetwelk onuitputtelijke stof tot gesprekken geeft in de Hofkringen, Aan de firma Gebr. Swets te Ilardinx- veld is tot wederopzegging vergunning verleend voor een stoomsleepdienst op alle sti oomen rivieren en kanalen van hel Rijk, waar sleep- booten worden toegelaten. Aan boord van de ter reede van Vlissingen liggende Engehche baik Antagonist heeft zich een geval van muiterij der ekwipaga vooigedaan. De tweede stuui man is daarbij ernstig vei wond en in het gasthuis opgenomen. De voornaamste aanstokeis zijn in hechtenis genomen. In sommige bladen zijn berichten opge nomen over een (epidemische! ziekte ouder de schapen op Terschelling. Naar men aan het Rott. NU. verzekeit, zijn die berichten geheel bezijden de waarheid. Velen zullen zeker gaarne in het bezit zijn van eene levensschets van Prins Hendrik en de uitgave van de heeren Scheltema en Holkema te Amsterdam: Prins Hendrik der Nederlanden. Eene levensschets door P. H. Witkamp en Martin Kalff, met ingenomenheid begioeten. 'tls geen uitvoerige beschrijving van geheel het leven en de daden van den Prins, maar slechts een koi te schets van Zijne persoon lijkheid en handelingen, eene schets geschi even met den gloed en de warmte van hem die nog vei keeren onder den indruk, dien de Prins zelf op hen heeft gemaakt, niet met de koel heid en beredeneerdheid van den geschied schrijver van later tijd. Verscheidene bijzonder heden uit 's Prinsen leven, die zijn beminnelijk en eenvoudig karakter, zijn warme liefde voor hel Vaderland, zijn grootheid van ziel en edel moedigheid in het heidesste licht stellen, ver schaffen aan dit boekske een groote mate van aantrekkelijkheid. Een welgelijkend portret van den Prins, en een pi ijs, die binnen veler bereik valt, zullen ongetwijfeld medewerken om deze levensschets een plaats te veischafTen in menig huisgezin. (B. N.) Delfslniren. Alhier is een aankomende jongen geattesteerd en gevar,kelgk naar Rot terdam overgebiacht. Hij outvieemdc een som van ongeveer tien gulden uit den zak van een voeiman, the hem op zijn vt't/oek een plaats op den bok had sriueiuund Meester van den buit, spuug hij van den wagen, vooi wendende een kennis te zien aankomen. De bestolene vet mi-te koit daarna zijn geldzakje en deed aangilte bij de politie, welker ijveriee bemoeiin gen den dief deden uitvinden. Een gedeelte van den buil was begiaven, een auder gedeelte aan de moeder gegeven, onder voorwendsel, dat lu-t eeriijk veidiecd was, tmv'yl een kleinig heid aan snoeperij werd besteed. Rotterdam. De veehandelaar Pool alhier vei wacht binnen weinige dagen 500 tunileieit uit Amerika, die tilhiiu nan de marktgebiachj, zullen worden. Men bewoeit, dat de aanvoer van dit vee, waai van de kwaliteit uitmuntend moet zyn, op de vleeschprijzen ...belangrijke! invloed zal uitoefenen, wat te wachten is. Al genoemde firma met deze proef slaagt, zou zi voornemens ziju geregeld vee uit Amerika her waarts te voeren. lelden. Het bouwland en de tuinen zjji zeer nat, want met -den dooi is tei stond d regen weer overvloedig gevallen. Anders zot men niet den veldarbeid beginnen, waarzoo toebereidselen gemaakt worden. Ook op hc weiland ïb< wegens het water nog niet veel. te richten'en de boezem is hoog. In de kassei van de kweekerijen komen de planten niet ii bloei of de bloeiende niet vooruit, want he voornaamste, de zonneschijn, blijft ontbrekei Buiten komt het vastenavondzonnetje te vooi schijn. De zon heeft zich dit jaar nog mm weinig of niet laten zien. Voor Kerstmis ware de dagen schier lichter dan daarna, hoezee zij den naam van de donkere hebben. Lang durig giauw weer, vooral in Januari, heel met weinig afwisseling tot heden stand ge houden. Daar de maand Maart niet ver mee af is, wordt bij den wensch naar zonneschyn, ooi dien naar wetsverandering uitgesproken. (L. 0, Nieuwediep. Gisteren zijn da proeven al geloopen, dm sinds eenigen tijd door het personee van het artilleriesohip Het Zoo alhier genome: werden met een getrokken achterlaadkanon vai 8.5 centimeter, bestemd ter bewapening va sloepen. Zooals reeds vroeger werd gemeld dit stuk na het begin dor schietproeven uil muntende uitkomsten, wat de nauwkeurigheii van schot betrelt. Nu men du snd schoten un den/elfden vuurmond heeft gedaan, is de zie slechts 0.6 iniilim. verwijd en zijn de goede ver wachtingen, die men omtient het nieuwe kanoi had opgevat, geheel verwezenlijkt. Reeds i bevel gegeven een aantal dezer stukkeu, dn waatschijnlijk voor goed bij de marine zulle: worden ingevoerd, op de Rijkswerf te Amster dam aan te maken. Ben IIelder. De bmgemeester deze; gemeente de heer Staknmu Bosse, voltfol gisteren in zijne functie als ambtenaar van dei burgei lijken stand ut deze gemeente het 4000st huwelijk. Aan dat echtpaar werd door hen een cadeau aangeboden. Kampen. Al? een bewijs, dat het instructie bataljon alhier steeds aan zjjn bestemming o; uitstekende wijze blijft vnldoenkan gentel worden, dat zich weder 56 voloutaiis by dezi inrichting ter dienstneming hebben aangemeld Teu gevolge v'un ijsgang zijn de beii stailsbi uggeu over de Weichsel bij Thorn weg geslagen en hebben er dijkbreuken plaats gehad, waai bij veertig dorpen ziju overstioomd, De Bomla geeft een teekcuing, waarvan de legende luidt: Giaaf Tanfle van het stand punt van bet #ewig weibliche". De Minister, omringd van jonge en schoone, van haar echt- gemuite» gescheiden viouwen, zegt: ïGy will mijn piogiamma kennen, dames; het is iu de eei ste plaats Kamerontbinding, wij hebben nieuw mannen noodig." Koor tan viouwen: nHiavo, bravivmm, dal ïs ook ons programma." Eene geestige satire op de nieuwsgierig heid van Gouvernementen tin zake statistiek* levei t een der Fransche bladen. Het is be; hoe naar alles gevraagd wordt, zelfs naar hc! getal eieien dat de kippen leggen. Op eender stntisir-ehe tabellen nu was niet slechts dit getal tot in de eenheden vermeld maar ook een half ei opgegeven. Den prefect werden inlichtingen gevraagd en hg antwoordde, dat eene hen een ei gelegd had juist op de grens van twee departementen. Kwam de wederhelft niet voor op de tabel van het aangrenzende

Schiedamsche Courant | 1879 | | pagina 2