Na aanneming van een amendement van den jheer de Casemboot op art. 1, dat met 41 tegen 28 stemmen werd aangenomen, staakten de stemmen over de wet met 35 tegen 35. Morgen herstemming. DEN IIAAU, 27 Februari 1870. Z. M. heeft met de tijdelijke waarneming van liet departement van Koloniën belast den Minister van Marine, jhr. II. O. Wicbers, Bij Kou. besluit van 25 dezer no. 4 is met ingang van 16 Maart 1879, benoemd tot schoolopziener in het tweede schooldistrict van Zuid-Holland, mr. A. Kerdijk, te Delft. Bij Kon. besluit van 25 dezer no. 9, is benoemd tot burgemeester der gemeenten Over- schie en Sehiehroek, de heer C. J. A. Wijuaendts, met toekenning van eervol ontslag als burge meester van Iloogbloklaud, Hoornaar en Noor deloos. Aanstaanden Viijdagavoml zuilen de Prinses Fricdrich Karl en haar dochter Prinses Louise Margaretha uit Berlijn naar hier vertrekken, ten einde bij II. K. 11. Prinses Hendrik te vertoeven tot 10 Maart. Piins Friedrich Karl en Prins Friedrich Leopold zullen alsdan ook hier aankomen en met de Prinsessen de reis naar Engeland voortzetten. SCHIEDAM, 27 Februari 1S79. Voor de vijfde leesvergadering van ons Nuts-Departement trad gisteren avond als spreker op de heer P. M. Keiler Van Hoorn te Dordrecht. Gegoten in den hem eigenaardigen vorm van «en reisverhaal waar toevallig een onbekend oord wordt aangedaan, waar het er zoo geheel anders uitziet en toegaat dan bij ons die óp den aardbol wonen gotdt het ditmaal een bezoek aan een stad, door spreker sCardiapolis" ge naamd, welke eenige mijlen .onder de opper vlakte der aarde is gelegen. Hoogst merkwaardig en amusant was liet. aan de hand van den spreker in die gefin geerde stad te worden rondgeleid en een kijkje te nemen naar hetgeen daar al zoo te zien valt. Na de pauze gaf spreker nog aan zijne toe hoorders de opvoering van een tooneelstukje ïLe Comte d'Anvers" te aanschouwen. Beide voordrachten die van diepe merischen- kennis getuigden en waarin de gevierde spreker de gebreken die hel menschelijk tuut en hoofd aankleven, in hoogst behaaglijken vorm deed uitkomen, werden met ingespannen aandacht door de aanwezigen gevolgd. Jammer, dat slechts door zoo weinig leden was gebruikt gemaakt van de hun aangeboden gelegenheid om iets goeds te hooren. VV'e willen hopen, dat dit niet aan gemis aan belangstelling is toe te schrijven, doch dat het gure weder velen van hun voornemen zal teruggehouden hebben. Bij de jl. Maandag te Gouda gehouden aanbesteding voor een machine in het te bouwen stoomgemaal ten dienste van den vereenigden Polder te Boskoop, was door de firma Van Schie, Annokkee Sc Van Zoeten alhier, ingeschreven voor f9800 en door de firma Evrard, Van liuijl eu De Kniüff te Delfsliuven, voor 18524; het hoogste itnschrjjüiigsbiljet was van de firma Mijnssen Sc Co., te Amsterdam, ten bethage van f 13,909 en liet laagste van de firma Cosijn Co., te Gouda, voor f7884. De vereeniging tot het vei leen en van hulp aan minvermogendeooghjdeis voor Zuid-Holland, gevestigd te Rotterdam, hield jl. Zaterdag onder voorzitterschap Van den heer mr. ,1. Van Gen nep hare gewone jaailijksche algeineene ver gadering.Bij die gelegenheid werd het der tiende jaarverslag uitgebracht. Wij oniteenen daaraan het volgende: In het jaar 1878 kwamen uit de volgende gemeenten in Zuid-Holland het daarnevens ge plaatste aantal patiënten: uit Schiedam 156, Délfshaven '143, Dordrecht 78, Kralingen 58, CKarlois 52, Vlaardingen 40, Ridderkerk 30, Alblasserdam 28, Sliedrecht 22, Uselmonde 22, Overschie 19, Gouda 16, '/.wijrolrecht 16, Delft 15, Iiiliegersberg 15, Nieuw-Lckkerluml '13, 'sGiaveuhage 11 en uit Nieuwerkerk a/d Usel 10. Het geheele aantal patiënten in 1878 bedroeg 2G08 tegen 259S in 1877. Sedert de opriehtiug der Vereeniging kwamen 29,189 patiënten, onder wie 19,177 uit Rotter dam. Die patiënten ontvingen 180,513 adviezen aan 6729 personen werd een bril, aan GO een kunstoog verstrekt. Alzoo meer dan 10,000 patiënten buiten Rot terdam zochten bij de Vereeniging hulp. Hebben wij dan niet vraagt hut bestuur het recht, eenige meerdere sympathie blijkbaar door subsidie of contributie van gemeenten builen Rotterdam te wachten, dan tot nog toe ge schiedde? Met dankbaarheid meldt het dat de gemeente Capelle a/d Usel in 1878 eene sub sidie schonk van f 15. Rotterdam, Schiedam, Delfshaven, Ouderkeik a'd IJsel en Capelle a/d Usel zijn de eenige gemeenten, die sub sidie verleenen. Eu toch welk een aantal zon den van 78 tot 10 patiënten in het laatste jaar, zonder van de 85 gemeenten te gewagen, van waar minder dan 10 patiënten kwamen. De contribution en ziehier het eenige cijfer, dat niet van vooruitgang getuigt bedroeg iets minder dan het vorige jaar. Over 1878 toch werd f3.643 50 ontvangen tegen f3,684.50 over 1877. Tegenover een aanwinst van f'146 door nieuwe contribuanten werd vei toren f "187 door overlijden, veittek of bedanken van vroegere begunstigers. Dr. J. H. de Haas, den geneesheer-directeur, wordt Je lof gegeven, die hem in zoo hooge mate toekomt. Uverig en belangloos als altijd spaarde hij weder tijd noch moeite in het belang der inlichting en haar patiënten. Niet het minstu het financieel beheer is onder zijne leiding in uitmuntende handen. Bestuurders der Ver eeniging wenschen dan ook dat èn dal financieel beheer èn de behandeling en vei zorging der patiënten nog langen tijd aan zijne vooi treffelijke zorgen toevertrouwd blijven. Ten slotte richt het bestuur de volgende bede aan weldenkende stad- en lundgenooten. >We moesten in dit jaar voor het eerst mededeeiendat het cijfer der eoutributiën beneden dat van het vorige jaar gebleven was. Tegenover die vermindering in vaste inkomsten, staat een jaai lijksche veihoogiog der uitgaven, onafscheidelijk van het budget eener inrichting die tracht aan de behoefte te voldoen, waar voor zij in 't leven geroepen is. »Zoo gaarne zouden wij eik beroep, dat op onze hulp gedaan wordt, op onbekrompen wijze ver- liooren. Er zijn gevallen waai in restitutie van ver- pleegkosten inoeiljjk of onmogelijk is, en waarin het spreken daarover reeds tot uitstel eenei spoed- vereischende handeling en alzoo' tot noodlottige gevolgen leidt. Er zijn beheelten van wetenschap pelijke!! aard wij bedoelen deafdeeling instiu- menteu waaraan we nog zoo geringe bediagen van onze jaarlijksche rekening konden besteden. En tucli behooit een inlichting als de onze van een eigen uitmuntende verzameling insliu- menten naar de laatste cischen der weten schap voorzien te zijn. sVoor dit olies vragen wij met vrijmoedigheid ruime jaarlijksche bijdingen, ooi ai van dit vele meer vei mogende stad- en landgenooten, die nog niet op de lijst ouzer contribuanten voor komen. »De noodzakelijkheid eu de levensvol haai beid onzer iunchting is reeds lang voldoende be wezen; ze blijkt zelfs telken jure meer en meer. Moge de inenschen liefde ons in slaat stellen, onze stichting voor minvermogende ooglijders steeds iu ruimere mate aan haar doel te doen beantwoorden." i Uit het verslag van den geneesheer-directeur blijkt nog, dat van de bovengenoemde-2608 personen woonden in Rotterdam 1494, in 106 andere gemeenten in Zuid-Holland 1003, in53 gemeenten in Nederland buiten Zuid-Holland 103, in 7 plaatsen buiten Nederland 8. Deze 2608 personen ontvingen gezamenlijk '19609 adviezen of 7.5 per persoon. Evenzeer ontvingen zij kosteloos allo noodige genees middelen en verbandstukken. Hun werden be zorgd 9 kunstoogen, alsmede 693 brillen. Van deze waren er 336 voor mannen, 357 voor vrouwen ingelicht. Terwijl de kosten voor 134 brillen door armbesturen of andere vereenigingeu werden vergoed, werden er 21 om niet uitgereikt, Naar wij vernemenheeft, niet alleen II. M. de Koningin, maar ai leden van het Vorstelijk Huis een bewijs van deelneming ge geven aan de familie van Bosse, Yad De Ilaag-'che correspondent van het Eotterd. Nieuwsblad geeft de volgende karak terschets van den ovei leden Minister van Bosse, Buiten dienst (er zijn in zijn leven enkele korte tijdvakken geweest, waarin hij noch Mi nister noch Kamerlid was) voelde hij zich buiten zijn centrum, zenuwachtig en onpleizierig, Hij was geen man, die in zijn vrije uren boeken schreef: jarnmer genoeg, dat zijne kolossale kennis en ondervinding in financieels en ko loniale zaken alléén iu staatsstukken en par lementaire redevoeringen staat opgeteekend en hij niet, zooals Groen, de Waal en zoovele- anderen, de vruchten van zijn arbeid in meer algemeen toegankelijken vorm voor bet publiek verkrijgbaar beeft gesteld. Het Ministerskabinet en de parlementaire pleitzaal waren zijn tehuis, voor de studeerkamer had hij zelden tijd on nooit veel vnoi liefde. Maar op Plein, Kneuterdijk en Binnenhof is hij dan ook tot liet eiude toe dezelfde gebleven. Met grijzend haar, gebogen schoudersdoor lastige kwalen vervolgd (hij leed in de laatste maanden veel aan de oogen), was zijn geest tot het laatste toe even door dringend en helderzijn woord even flink en beknopt, r.iju ijver even jeugdig. 11 ij was een dier stalen geesten, op wieu de tijd geen vat- heeft. En daarbij geen zweem van die bureau cratische stroefheid, die men Thorbeckc ver weet: geen jovialer rneusch in den omgang dan van Bosse Steeds opgewekt, monter en lustig; steeds gul met iedereen; steeds in ge zelschap ook van veel jongere lieden met open armen ontvangen; een kras man in den nobel- sten zin van het woord, en, het vaderland houw en trouw." Men noemt, volgens de Zutph. Qt. den heer Mirandollelid der Tweede Kamerals opvolger van den heer van lloëvell in den Raad van State. Op de veizoeken van II. C. F. Couvven- berg te VGravonhage en J. L. J. Jansen te- Hiliegom, betreffende den aanleg van stoom- tramways vaa 's-Gravenhage en van Haarlem naar Leiden, hebben B. en W. van Leiden liet advies ingewonnen van de commissie van fabricage en van de Kamer van Koophandel en Fabrieken. Dienovereenkomstig stellen z'y den gemeentel and voor, aan adressanten de vereischte vergunning te veileeuen onder bepa ling, (Ut zij in overleg moeten treden met de concessionarissen van de paan lens pooi'wegen te Leiden, ten aanzien van bet gebruik maken van die wegen, eu niet het bestuur van de spoorwegmaatschappij Leiden Woerden, wat- betreftde bi ug ovei het kanaal naar het goede- renstiuion buiten de voormalige Wittepooi t. Men meldt ons uit liet district Dordrecht, dat ile heer Gevers Deyunot bij de aanslaande verkiezing niet weder in aanmerking vvnscht ie komen. (iV. 11 Gé.) Uit een psu ticulieren brief deelt De Tijd- aangaande de plechtigheid, die den 22sten dezer op het Vaticann heeft plaats gehad, mode, dat- zeer vele der .voornaamste bladen zich hadden-

Schiedamsche Courant | 1879 | | pagina 2