LIJKVERBRANDING, lnten vertegenwoordigen door personen, te Rome of in rlen omtrek woonachtig, zoodat onder (ie duizend heerenter audiëntie opgekomen, slechts een betrekkelijk klein gedeelte uit redac teurs of medewerkers van buitenlandsche organen bestond. Op den morgen van den 22sten was onze landgenoot, baron Van Lamsweerde, gewezen officier bij de pauselijke naven, die te Milaan woonachtig is. te Rome aangekomen, om zich aan het hoofd te stellen der uit Nederland vertrokken deputatie. In den herderlijken brief van den aarts bisschop Schaepinan komt het volgende voor omtrent de houding van do Katholieken tegen over het onderwijs. De aartsbisschop hrodt godsdienstig onderwijs op de scholen voor noodzakelijk. üDe mogelijkheid beslaat echter," zegt hij, julat de Katholieken niet in de gelegenheid J zijn hun kinderen naar een Katholieke school te zenden en in de droevige noodzakelijkheid verkeeren van het zoogenaamd onzijdig, gods dienstloos ouderwijs gebruik temaken. De Kerk duldt dit, maar geeft daardoor haar beginsel niet prijs en trekt haar verooi deeling van dat onderwijs niet in. Maar zoo vervolgt de prelaat daar zij weet, dat tot het maatschap pelijk, natuurlijk bestaan van den mensch het onderwijs uoodig is; daar zii telkens het onzijdig onderwijs wel als gebrekkigen daarom schadelijk veroordeelt, maar hel toch in het algemeen niet kan verwerpen als stellig ten kwade voe rende, zoo bukt ook zij voor de droevige noodzakelijkheid. Bij dat alles vei trousvt zij echter dat do ouders, die hiertoe worden ge dwongen, met bijzondere zorg, met nauwletten de» angst zullen waken over hunne kindeten; dat zij hun gedurig zullen bezig houden ir.et hel. gebed en de christelijke leering en vooral, dat zij bij de ontdekking van het minste stel lige gevaar getrouw zullen blijven aan de leer der zaligheidWat haat het de wereld te winnen zoo men sclmde lijdt aan zijne ziel? tLaat u dus niet verleiden door wie u zeg gen, dat de god'dienstlooze school door uwe kerkelijke overheid niet volstrekt veroordeeld wordt; wij veroordeelen en verwerpen haar .altijd en overal als gebrekkig, als onvoldoende, als missende het hoofdbestanddeel van alle waarachtig ouderwijs. Maar daar zij naar hare instelling niet noodzakelijk en op stellige wijze ten kwade voertdaarom laten wij het toe dat men haar bezoeke, maar deze tneluling wordt ons afgedwongen door ren betreurens waardige noodzakelijkheid." De predikant Neumiirker heeft de door hem te WnHerdaag» en aan het station te Luxemburg '21 en 22 Januari 11, gehouden redevoeringen, ter gelegenheid van de uitvaart van wijlen Z. K. FI. Prins Hendrik, uitgegeven bij de boekhandelaren Buck en Schambourger te Luxemburg. Dordrecht. Eeue der beide diensiboden alhier, die des morgens bewusteloos weiden gevonden tengevolge var» het ontsnappen van gas in hare kamer, mist nog altijd het spraak vermogen. Zij verkeeit overigens builen levens gevaar. Amsterdam. Aan H. M. de Koningin zal, Vij haar eerste bezoek'aan de hoofdstad, vanwege het bestuur der Industrieschool voor vrouwelijke jeugd een geschenk worden aangeboden, be slaande uit een aantal teekeningen, een kanten zakdoek en een reuk kussen (sachet). Zaandam Door de leerlingen der Uoogcre Burgetschoo! alhier is f 20 bijeengebracht, als bijdrage voor den aanstaanden ontdekkingstocht der WMem Barer,la Utrecht. Eergisteren in den laten avond is buiten de Waardbarrièie alhier cene jonge dochter door den lievige» storm in het Water gevvmpen vu v'cidianken.' Tilburg. Een gelijk geval, als onlangs te Dordrecht, heeft ook alhier plaats gehad Twee j dienstboden werden 's morgens in hewusteloozen i toestand in hare slaapkamer gevonden, 's Avonds te voren hadden zij de hoofdkraan der gas leiding niet afgesloten, zoodat door een lek in de huis hunner slaapkamer liet gas ontsnapte en het vertrek er door gevuld weril. Aan de spoedige hulp van een geneesheer mocht het gelukken haar weder tot bewustzijn te biengen, doch beiden verkeeren nog in zorgwekkender» toestand. Met zekerheid hebben wij vernomen dat aan verscheiden personendie aan verkoudheid, bronchitis of longtering leden en in zekere apotheken teercapsules vroegen, niet uit onze fabriek afkomstige capsules zijn verkocht. Wij meenen de patiënten daarom in herinnering te moeten brengen dat alle teer op vuue na niet op dezelfde wijze is samengesteld en de uitwer king er vim dus nok niet hetzelfde kan zijn. Geen vei antwoordelijkIn-id »p ons willende laden, welke niet op ons rust, verklaren wij bij deze, dat wij alleen kunnen instaan voor de kwaliteit en bijgevolg de geneeskrachtige eigenschappen van de echte teercapsules van Guyot, die op liet etiquet van de flesch van ouzo in 3 kleuren gedrukte Imndteekening voor zien zijn. Guyot, Apotheker te Parijs. De teeieapsules van Guyot zyn vm krijgbaar in de meeste Apotheken. Vil. Vervolg cn Stol.) Do eerste lijkverbranding te Rotlui. Aan het Hoofdbestuur der Vereeniging voor lijkverbranding. Mijne Ileercn. Gevolg gevende aan de door U op rnij verstrekte opdracht, heb ik mij naar Gotlia begeven ten einde U, on daarmede onze geheefe Vereeniging te ver tegenwoordigen, bij hot opmerkelijke leit, dat daar voor liet eerst in Duitseldand do lijkverbran ding zou worden toegepast met verdunning van staats- cn stadsregeeriug. De evangelische geeste lijkheid gaf, door liet verleunen van hsue wijding aan de plechtigheideen bewijs van verdraagzaam heid dat algemeen zeer op prijs gesteld werd. Ook voor Nederland is deze gebeurtenis, naar mijne overtuiging, een belangrijk leit. De door de wet geregelde en door de keik goedgekeurde lijk verbranding, nadert daardoor meer en moer onze grenzenweldra moge het oogenblik aanbreken waarin zij die overschrijdt. Het volgende verslag bevat de bijzonderheden van de plechtige'opening van het Gotlmer »Feuer- bestatlungsApjmrat." M. K. A. G. Campbell, 's Gravonhage, 13 December -1878. De stad Gotha heeft aan de Langensalzaer Cliaussee ecne nieuwe begraafplaats aangelegd en daarop een gebouw gesticht hetwelk, in sierlijken Grieksehm stijl opgetrokken, aan dn voorzijde in drie doelen is afgedeeld. Ter rechter zijde bevindt zich eene zaal bestemd voor de gewone godsdien stige plechtigheden, bij de begtafwissen in acht te nemen; liet linker gedeelte, waarachter zich een reusachtige schoorsteen verheft, bevat eene dergelijke zaal en daaronder is, naar het Sicmen- sclie stelseleculijkoven gebouwd dit gedeelto is ingericht voor de verbranding van lijken, vol gens de beste wijs welke de wetenschap aan <le hand doet. liet middendeel, eveneens met kolom men versierdbiedt eene. grooto wandvlakte aan welke als columbarium zal dienen In het beschreven linker gedeelte nuvereenigue zich op Dinsdag 10 December, des namiddags tegen drie uur, een tal van belangstellenden, ongeveer drie honderden daaronder dn heer Hniiersciorf, Burgemeester van Gotha, de Staats minister von Seebachmeerdere stedelijke ambte naren en vele vertegenwoordigers van de pers. Van buiten af waren vertegenwoordigd de steden Frankfort a Main, Dresden (door don obermedi- cinulruth Küehemuoister), Leipzig jdoor den hoog- leernnr Iteelnm). BerlijnHamborg en Fürth, ter wijl de Nedijrlntulscho vereeniging voor lijkver branding haren ondervoorzitter on penningmeester, dr. Cauipbcll, had afgevaardigd. Ook enkele dames waren aanwezig, waaronder mevrouw Bonfemps- Riebel, die in dor tijd twee duizend thaler bij heelt gedingen (met aanbod om zoo noodig die som te verdubbelen) voor hot stichten vau den lijkoven 1). Te drie uur vernam men buiten een koraal van blaasinstrumenten en daarop werd eene lijkkist, met groen on eene krans versierd binnengedragen en op eene, mot den onderbouw in verband staande, lage vei bovenheld, waarin zij paste, gesteld. Die kist bevatie het lijk van den juist voor een jaar te tintba gestorven ingenieur Stier, hotweik gebal semd en tijdelijk bijgezet was geworden, in af wachting dat door den toenmaals in aanbouw zijnde lijkoven het overschot er van zou verbrand worden. De lieer Stier had steeds eene grooto sym pathie voor de lijkverbranding gekoesterd cu aan zijne naastbestaanden den plicht opgelegd met zijn lijk te handelen zooals nu zou geschieden. Onmiddellijk ving daarop de lijkdienst aan, waarbij een kooi- van knapen lijkliederen aanhief. Daarop nam de Superintendent Seydel liet woord en sprak de volgende rede uit: Wij zijn hier bijeen ge komen om eene handeling te plegen die, moge zij in den blutsten tijd iu enkele andere christe lijke landen zich hebben voorgedaan, in Buitsch- land sedert liet invoeren van hot christendom onbekend is. 'ierwijl wij tot nu toe op onze be graafplaatsen ons verzamelden om onze afgestor venen aan den schoot der aarde toe te vertrouwen, opdat lnin omhulsel zou terugkeeren tot de grond stof waaruit het was gevormd, zullen heden voor liet eerst de aardsche overblijfselen van iemand, die uit ons midden is weggeroepen door de kracht des vitara uit hun verband worden gerukt Dit geschiedt nadat onze overheid de vergunning tot dezo snort van lijkbchnndcling heeft verleendop het dour den afgestorvene gedurende zijn leven uitdrukkelijk en stellig beken» gemaakt verlangen en met toestemming van zijne nagelaten betrek kingen. Ofschoon de kerk tie bij do begrafenis haier leden voorgeschreven plechtighedenalsmede de troost en vermaningen van den godsdienst, ook gebed en zegen reeds heeft verricht en uitgespro ken tijdeus het overbrengen van dit lijk naar de plaats in den schoot der aarde, waar het tol heden heeft gerust, en eene herhaling van een en ander derhalve niet kan plaats hebbenzoo beeft zij toch haren geestelijken bijstand aan do plechtig heid van heden niet willen onthouden. Do evan gelische geestelijkheid onzer stad wil daardoor open- jij k bewijs geven, dat zij iiet verbranden der aard sche overblijfselen van gestorvenen, in plaats van hunne begraving in de aarde boe enkelen daar over ook denken mogen niet beschouwt als aandruisend tegen den godsdienst of tegen de voor schriften (Ier heilige schrift, en dat zij in beide gevallen gelijkelijk bereid is haar ambt daarbij uit te oefenen. En zoo moge dan deze handeling geschieden in den zin en den geest welke rle heilige schrift uit drukt met de woorden: Alles wat gij doet in woorden en dadendoet dat iu den naam des slleeren Jezus-, doet het als Christenen, geheel in »den geest en zin, die aan den waren Christen, »den trouwen volgeling van Jezus betaamt." En zoo bidden wij tot U, o God, die den van dit aardsche omhulsel reeds lang afgescheiden geest in uw eeuwig rijk hebt opgenomenlaat ook dat wat thans niet zijne overblijfselen geschieden zal, geschiedim ter eere van uwen r.nnm. Vervul onze bnrten met den iliupstc» eerbied jegens den lieer van leven en dood en jegens uwen Zoon, die den dood zijne macht ontnomen en leven en onvergankelijk bestaan .te voorschijn goroojien heeft; maak ook onze zielen los van het aardsche cn vergankelijke en leer ons ook hier bedenken, dat wij sterven moeten opdat wij wijs worden mogen. Amen." Na nog een koorgezang en een stil gebed zag men de kist wegzinkenterwijl de opening door eeue schuif als van zelf gesloten werd. De lijk dienst was daarmede geëindigd. Dc burgemeester nam toen bet woord en noodigde hen, die kaarten hadden gekregen ter bezichtiging van hetgeen hu verder gebeuren zou, hom naar bencden to volgen maar niet dien verstande, dat niet moer dan een dertigtal belangstellenden te gelijk daar zou vertoeven ten einde menin de enge ruimte, elkander niet in den weg zou loopen. De kist, die bij hurts nederdaling oji een' ijzeren vienvieügen wagen was iiedergekoinen, was daar mede over riggels in den lijkoven gereden en daar met een hel boom van den. wagen getild, welke laatste daarop verwijderd w-Ss; de ovendeur werd nu gesloten en de verbranding nam een aanvang in do ruimte welke sedert den vorige» avoluf daarop voorbereid was Door eene kleine opening •li De eenige voorwaarde door baar bij die gelegen heid aan linie gifL vei bondon, bestaat daarin, dat'op eene door haar aan Iu wijzen plaats en dit is nu op 10 December gesehiedj een opschrift zal aangebracht winden, bevattende de wamden: sKlfrieilens ltnUe" Uil opschrift zal bovenaan in het midden van liet columbarium geplaatst wuiden.

Schiedamsche Courant | 1879 | | pagina 3