Gemengde Berichten. en acc. bepaald: voor 4 insp. op f4500, voor 5-insp. op f4000'sjaars. De insp. te Amsterdam en te Rotterdam gemeten boven hun tractement eene toelage ieder vau f600 'sjaars. Wijders wordt de vergoeding wegens bureaukosten voor bezoldiging van klerken vastgesteld voor: den contr. te Amsterdam (mvoeir. en acc.) op f500; den contr. te Rotterdam (inv. en acc.) op f400; den contr. te Schiedam op f400 'sjaars. Onder de opgave van brieven door het post kantoor te Rotterdam verzonden en gelicht aan personen waarvan de adressen onbekend zynover de 2de helft der maand Januari 4879, komen o, a. voor: Weisrnann Go. en J. van Brenenbeiden te Vlaardingen en C. A. Schijf, te 's Gravesamle. Onder de gedurende de '2e helft der maand Januari door het postkantoor te Arnhem ■verzonden brieven, die wegens onbekendheid der geadresseerden niet bezorgd zijn kunnen worden, komt o. a. voor: Liedt en Langveld, te1 Schiedam. In de zitting der Arr. Rechtbank te "Rotterdam van gisteren stond o. a. terecht. J. v. B., molenaarsjongen wonende te Delfshaven, besch. van diefstal van een zakje met f 40,25 aan specie. Eisch 6 weken cellulaire gevange nisstraf. -In deze zaak zal over 8 dagen uitspraak ge daan worden. Namens den Minister van Binnenlandsche Zaken heeft de Commissaris des Konings in de provincie Zuid-Holland ter kennis van de burgemeesters in deze provincie gebracht, dat de verklaringen voor veevervoer naar Rotterdam, bedoeld bij Prov. Blad no. 77 van 1878, voor het vervolg ook kunnen worden afgegeven door den burgemeester der woonplaats van den eigenaar van het veehetwelk bestemd is of wordt voor de genoemde gemeente. Dienten gevolge behooten de woorden, voorkomendein den eersten regel op pag. 2 van het bedoeld Prov. Blad swaar het wordt ingeladen", te worden gelezen »vnn herkomst van het rund vee" of svan de woonplaats van den eigenaar van het vee." Tevens is het wenscHllyk dat des burgemeester in tie plaats van waar het vee komt, in het daarvan af te geven vervoer, biljet vermeldt met welke stoomboot of ander vaartuig, en tevens van welke gemeente met die stoomboot of dat vaartuig het vee naar Rotterdam verzonden wordt. De Minister van Financiën heeft aan do onderscheidene piovinciale inspecteurs der directe belastingen enz. by resolutie van den 8en dezer no. 40 verzocht, de ontvangers der directe belastingen m huhue inspectie aan te bevelen om geen bei el tot iniegeiing ter invor dering van 's Rijks diiecte belastingen uit te vaauligen iLtu na zich voorat overtuigd te hebben, dat de belastingschuldige voldoend ge goed is om den garnisaiie van het noodige te vooizien. Nadat bij Kon. besluit van 21 dezer aan de leden van het college van rijksadviseurs voor du monumenten eervol ontslag was ver leend is eergisteren een uittreksel van dat besluit aan elk hunner toegezonden met een srhrijven van den Minister van Binnenlandsche Zakendat een ^dankbetuiging voor de door ieder hunner in die betrekking aan de Regee ring en den lande bewezen diensten" bevat. De wet van 25 December 1878 (Staats blad No. 222), houdende regeling der voor waarden tot verkrijging der bevoegdheid van arts, tandmeester, apotheker, vroedvrouw en apothekersbediende, treedt in werking op 4 Augustus 1879. De'ontworpen grondwet voor Bulgarije is,' zoo wordt uit Belgrado geschreven, zeer liberaal. Zü zullen ons daar nog vóór wezen: ver plichte persoonlijke krygsdiensti en schoolplicht, zullen tot wet worden vei heven. .ttSsS.' Door de beambten van den waterstaat en het loodswezen zyn den 24 dezer weder peilingen gedaan in den nieuwen waterweg van Rotterdam naar zee, waarvan de uitkomst is als volgt: Aan de zwarte tonuenzijde 28 op de lijn der geleirielichten 34 50 meter bezuiden die lijn 32 decimeter bij gewoon laag i water, terwijl aan de witte tonnenzijde door de deining niet gelood is kunnen worden. Men leest iu het N. v. d. D. dd. '22 Febr. »De zeeschilder Pieysier. hier ter stede, heeft voor rekening van een Belgisch kunstkabinet de opdracht ontvangen tot het ontwerpen van een kapitaal zeestuk, eeue episode voorstellende uit het zeemausleven van wijlen Z. K. tl. Prins Hendrik. Dit paneel3V> by 2Vs meter grootsteit een feit voor, dat in 1847 in de Spaansche zee voorviel, toen 'Je heer Pieysier destijds ter wille zijner studie door Z. K. II. uilgenoodigd was, een kruistocht mede te maken aan boord van het admiraalschip de Prins van Oranje gekommandeerd door den Prins. In de Spaansche zee ontmoette het eskader na zwaar stormweér bij hooggaaude zeeën een schip, varende onder Spaansche vlag, uat de noodsignalen geheschen had. Nauwelijks was aan boord van het admiiaal schip het noodsein opgemerkt en aan denvor- steiyken bevelhebber gerapporteerd of de Prins gaf, niettegenstaande de gevaailyke zee, bevel hulp ie bieden. De schüdery stelt dan ook het oogenblik voor waarop de baikas van het admiraalschip den geteisterden bodem, weiken de storm van zijne verschansingen en strengen beroofde, ter hulp snelt, kampende met de hooge golven. Het gelukte der baikas het schip in nood te bereiken. De bemanning der baikas rapporteerde op het oorlogsschip teruggekeerd, dat de brik be hoefte had aan victualiën eu scheepsvolk, daar een decider bemauniug.overboord was geslagen. Met zijne gewo'nè bereidwilligheid het de Piius de brik van al het noodige voorzien om de reis te kunnen vervolgen en de Olivier be reikte daardoor behouden hare bestemming." De leden van het hoofdbestuur en de algemeeiie secretin is van Volksonderwijs hebben tot de Tweede Kmtiei* een adres gericht, waarin zij, naar aanleiding vau de Rcgeeiingsvoordracht tot aanvulling der "wet van '2 Mei '1803 (Staats blad no. 50) eeuige beschouwingen onder de aandacht dier vergadering breugeu. In het algemeen achten de ondeiteekenaars het voorstel der Regeering onaannemelijken indien de daaiaan verbonden bezwaren uiet kunnen wor den opgeheven, dan zoiuieu zij liever het ge- heete voorstel door de veigadeimg zien ver werpen, dan eeue regeling tot statui 2ieu komen, die door hen ten eeneumale onvoldoende wordt i geacht. De dames-directrices der vereenïging tot verbeteiing der kleine kinderen-bewaarplaatsen (crèches) te Amsterdam, ontvingen dezer dagen een geschenk van duizend gulden. Te Deventer wordt thans voor de tweede maal een poging gedaan tot het stichten van crèches. Als een bewijs, hoe sterk het zoogenaamde ïvastenavondhouden" in den geest der Bossche naren ligt, deelt Be Noordbrabanter mede, dat op één dag niet minder dan vijftig horloges in de Bauk van Leeniug zijn gebracht. Een stichtelijke voorbereiding! Iu de gemeente Opsterlaud zijn 34 win- kelieis gevonnjsd wegens het gebi uik van onwet tige maten en gewichten. Een van hen is beboet met f 100. Gezamenlijk zullen zij zich tot den Koning wenden om kwijtschelding der opge legde boete. I "i Delfshaven. Vanwege de inrichting voor volksvoordiachten van »Het Nut" werd Woens dag alhier de Unie van Utrecht herdacht. Nadat de voorzitter, de heer W. Koning, had mede gedeeld dat de feestelijke bijeenkomst tenge volge van het overlijden van Prins Hendril was uitgesteld, zette hij in korte trekkeu di wording uiteen van den Nederlandschen Staal en van het aandeel dat de Unie van Utrecht had in de aaneensluiting der verschillende ge. westen. Daarna werd een zeer afwisselend programma waaronder vaderlandsche voor drachten (declamatie en zang) een voorname plaats vervulden ten gehoore gebracht, en wel door dea heer F. A. "Wiebe» en eebtgenoote, de heeren H. P., Boudier en J. Beer, welke kunstbeoefeuaars. allen uit Rotterdam, door hun belangeloos optreden aller dank, en voor hun talent de warmste hulde inoogstten. De heer Zihrer, mede uit Rotterdam, deed zich als een verdienstelijk, pianist kennen. De com missie voor volksvoordiachten had in alle op zichten de meests» voldoening van deze feeste lijke bijeenkomst. Rotterdam. In «ene alhier gehouden ver gadering van belangstellenden in de instand houding van de Duitsche opera, is een voorstel van den heer Pincoffsom ta trachten het kapitaal door een couponstelsel, dat deu houders vau zoodanige coupons meerdere voordeelen geeft boven anderentc dekken. Men zal nu veeitien dagen werkzaam zijn tot het plaatsen van coupons en dan eene tweede vergadering houden tot het nemen van een eindbesluit. Pcrnii. De gemeenteraad alhier - heeft gevolg gegeven aan de missive van den inspecteur van het lager onderwys en den Woensdagmiddag- schooltijd afgeschaft (met inöang van i April), opdat hulponderwijzers en kweekelingen van de normaallessen te Chariots gebruik zouden kunnen maken, en de hoofdenderwyzer op dieu. middag aldaar les zou kunnen geven. De leer lingen der school zullen dan 's Woensdags middags godsdienst-onderwijs ontvangen, hetgeen tot nu toe steeds in de schooluren, plaats heeft- gehad. Bleskensgraaf. Bij B. B. alhier heeft deze vvpek eeue poging tot inbraak plaats gehad. Hij had bij het verlaten zijner woning alles goed gesloten, doch vond bij zijne terugkomst- de deur geopend eu iemand bezig, in eene met een valschen sleutel geopende kast, waarin hij zijne voornaamste bezittingen bewaarde, te snuffelen. De dief verliet nu spoedig het vertrek, doch liet den valschen sleutel achter, welke zich nu in handen der justitie bevindt. Amsterdam. Het gereedmaken op de Landswerf alhier van vier stoomkanonneerbooten, welke voor quaiantaine-maatregelen in dienst zouden worden gesteld, is op iioog bevel weder gestaakt. De kiel van het schroefstoomschip de Buy ter woidt thans overgebi rclit naar da stapelblokken, gepasseerda week door het schip. Koningin Emma der Nederlanden verlate», terwjjl de kielen van een tweetal aan te bouwen- stoomkanonneerbooten, groot model, binnenkort de plaats van de de Buyter zullen innemen. Groningen. De doopsgezinde gemeente alhier heelt een besluit genomen, dat volkomen in strijd is met haar naam. Zij heeft besloten dat men tot het kelkgenootschap ,kao toetreden, ook als enen niet gezind is zich te laten doopeu. De afschaffing der formaliteit om iemand met water te besprenkelen, wanneer hij lid wordt van eene zedelijke vereenigiug, is zeer goed te vei klaren maar tegelijk met die afschaf fing moest, dunkt ons, de' vereenigiug den naam laten varen, die aan de formaliteit ontleend is, ArnhCt.) Het nieuwe gedicht van Victor Hugo," La pitié suprème, is verschenen. De algemeens" strekking er van is, dat verdrukkers en ver-"

Schiedamsche Courant | 1879 | | pagina 2