van Ikaiidag Maart 1879. Euiteulanisciie .Berichten, Kertuienffs. Slelslijt Niem. 1 Gemengde Berichten. if Iliivoessel van ne scnieaamscne F K A N K iï IJ K. De Minister's Lepere en Leroyer hebben in de commissie van-enquête naar de handelingen der Ministers van 16 Mei -1877 verklaard, dat de Regeering, na kennis genomen te hebben van het rapport van den hcerBiis3on, volhardt bij haar voornemen om zich te verzetten tegen het in staat van beschuldiging stellen dier Ministers. De commissie van enquête heeft met 21 tegen 7 stemmen besloten aan de Kamer voor tte .stellen de Ministers van iG Mei 1877 ia staat van beschuldiging te stellen. Het linker-centrum zal bet voorstel omtrent de verplaatsing der Kamers naar Parijs niet ondersteunen, omdat de meerderheid deze kwes tie thaus ontijdig acht. Verder werd liet voorstel aangenomen te bepalen, dat de leden van het linker-centrum niet tevens ais leden eener andere parlementaire gtoep ingeschreven kun nen zijn. De bisschop van Orleans heeft bekend gemaakt, dat hij met I'aschen zijn diocees aan het Heilige Hart van Jezus zal wijden. Hij maant de geloovigen aanzich met hem te vereeuigen in deze pastorale toewijding. Thans zijn reeds 87 diocesen in het land aan het Heilige Hart toegewijd. Nog slechts een paar diocesen zijn achterlijk gebleven. DUITSCII1AND. *-De Ryksdag- heeft in zijne zitting van 7 dezet—. het debat over het wetsontwerp, betreffende de strafbevoegdheid dier vergadering over hare ledenbij dê tweede lezing voortgezet. Na al vorens een voorstel vaudeu afgevaaidigde Hell- dorf, strekkende om het regeeriugsoutwerp te wijzigen, verworpen te hebben, verwierp de Rijksdag het regeeringsontwerp zelf. Voorts ver wierp de vergadering nog een voorstel van den afgevaardigde Schwarze en nam daarentegen een ander van den afgevaardigde Staufleuberg aan. Voor het laatste voorstel stemden de con servatieven de nationaai-liberalen en het centrum. Naar uit St. Petersburg aan de Nordd. Allg. Zeit. wordt bericht, zou professor Botkin, met het oog op zijne diagnose en de daarmede geheel in tegenspraak gedane verklaring van de gezondheidscommissie aldaarbetreffende de ziekte van den boer ProkoviefT, zijn ontslag van alle officieefe functiën en uit zijne betrek king als lijfarts van den Keizer gevraagd heb ben. Intusscben wil men weten dat er zich in St. Petersburg meer pestgevallen hebben voorgedaan. RUSLAND. Indien het zeker niet onwaarschijnlijk vor- mo.'den der Köllnisclte Zeiiung bewaarheid wordt, dat prof. Levin door de Duilsche Re geering naar St. Petersburg gezonden werd om licht te verspreiden in de officieefe nevelen, waarin het ziektegeval van ProkoviefT gehuld werd, dan zal men zonder twijfel spoedig do geheele en feitelijke waarheid omtrent deze zaak vernemen, en zoo dan prof. Botkin in 't gelijk gesteifi mocht worden, dan is 'tmeer 'dan waarschijnlijk dat ook het eergisteren te Berlijn verspreide gerucht volkomen waarheid spreekt, dat er volgens bij het ministerie van buitenlandsche zaken ingekomen berichten, te St. Petersburgverscheidene gevallen van pest geconstateerd zouden zijn, die echter zorgvuldig geheim gehouden wor der:. Dat de Duitsche Re- ring de officieefe Russische belichten niet vol- komeu vei trouwt, liet'onlangs de president der rijkskanselarij, de heer fJulmunu, in den Rijks dag bij de beantwoording der interpellatie van den alge vaardigde Tbielei.ius. duidelijk genoeg doorschemeren. S F A Ji J E. Oanovas beeft den Koning den raad gegeven gegeven, om met het nog op den toestand van Europa en Spanje, een Kabinet te nemen uit" de conservatieve partij. Het nieuwe Ministerie is als volgt samenge steld: Martinez Campos, President eu Oorlog; Maliuo, Buiteulaudsclie ZakenSrlvela, Binnen- laudsche Zaken; Ayala, Koloniën; Pa via, Mariue; 'i'oreuoOpenbare Werken; Orovio, FinanpiënAurrolles,'Justitie. De Mruisteis hebben gisterenavond den eed 's Koniugs handen' afgelegd. Er heeft zich dezer dagen te.Londen eene vereeuiging gevormd van, heer en en dames, die zich ten doel stelt liet volk te vermaken. Op het eerste gezicht zou men zeggen dat er van die soort vereeuigfiigen *al méér dan genoeg bestaan. Kent rriê Üiet de mannen, die wak ker de handen ineenslaaa en grootmoediglijk de beurzen trekken, om, terwijl zij zelf rondom een vorstelijken feestdisch bij het klinken der bokaien sameuzitten, hun minder bevoorrechte 'i medemensclieu Gezeepte- masten, te doen beklau teren tot het huleu van eene braadworst, of lier: te doen zakloopen naar een half varken, ol ook wel voor den winter bij eene harddraverij op klompen den prijs uitloven vau een zilveren hurloge? Wemelt het niet in Engeland vooral van welnreeaeude zielen, die eiken winter meetings beleggen van waschvrouvven, schoorsteenvegers, slagerskuechts eu balletmeis jes, ten einde ueze niet feveusvieugd\oo schraal bedeelden te vergasten op the'e, warme,broodjes eu eene lezing over de eene of andere maat schappelijke deugd? Maar de nieuwe vereeuiging, waarvan hier sprake is, stelt zich toch eeae geheeie andere manier van arbeiden voor. Zoogenaamde volks spelen heeft zij, als min of meer middeneeuwsch, geheel van haar programma geschrapt. En verder gaat zij af op eene zeer ruime opvatting van de fes: »wat gij niet wilt dat u geschiedt, doe dut ook aaa andereu niet." Hare leden hebben elkander ufgevinagd: wilt g\j dat men u vervele, en het u toerekene als vermaak? Plet antwoord hieiop eenstemmig ontkennend luidende, zoo heeft men besloteu: Doen wij uit dan ook den werkman niet, mitsgaders zijne vrouw en kinderen! De Society for the Entertainment of the People gaat op de volgende wijze te werk. In de behoeftige wijken der hoofdstad wordt eiken Zaterdagavond een sehool-lokaal afgehuurd, en hier tracht men den lieden dun tijd te verdrijven op dezelfde wijze als in de salons derrijken. Wie lust heeft aan kaartspel, vindt een tafeltje gereed staan. Wie liever praat, mag praten. Inmiddels vertooneu de leden der vereeniging, of dilettanten uit het publiek, hunne kunst op «en geïmproviseerd tooneel. Eeadraagt er een viool-solo voor; een tweede geeft blijk van zijne bedrevenheid op de trombone een derde zingt een lied, bij voorkeur met eea daverend refrein, waarbij de jongens kunnen invallen; anderen voeren in kostuum een too- neelstukje op. Zóó houdt men de lui bezig tot het uur, wanneer de kroegen gesloten worden. Dan zingt men samen het Rule Britannia tot slot, en gaat naar huis. Terwijl men alle gemeen heid weert, zorgt men voor afwisseling, onder houdt de vrooltjkheid, en laat een ieder zooveel mogelijk vrijheid. De onlangs overleden bierbrouwer Henry Gardner levert weder het bewijs, dat de bier brouwerij waar zijkermis wordt gedreven, in Engeland tot de zeer winstgevende indus- triën behoor 1. Plij heeft een vermogen ver zameld van meer dan 7 millioen gulden. De helft daarvan heeft hij bestemd voor een inrich ting tot ondersteuning van blinden in Enge land. Bovendien ontvingen drie vereenigingen tot onderricht en ondersteuning van blinden te Londen elk 120,000 gulden, alles vrij van suc cessierechtenwelke niet minder dan 400,000 gulden bedroegen. liet overige vermaakte hl aan zijn eenige dochter. Dezer dagen is een Schotsch predikant, dr. James Ingram, in den ouderdom van 103 jaren overleden. Zijn vader was 100 en zijn grootvader 105 jaren geworden. Eeu hoogst interessante rr.ededeelin werd onlangs gedaan ia de zitting der vgroszher- zogliche central Stelle för Landwirthschafte te Darmstadt, dat namelijk de sferfte (disseuterie) ónder kleine kinderen met 50 percent vermin derd was, sedert Ue politie stipt de hand hield aan het reglement, dat strenge straffen oplegt aan melkverralschers. Zoude men zich hier ook niet «ens die moeite willen getroosten, dergelijke zoo uiterst belangrijke statistische mededeelingen op te maken ill Ned. Herv. Kerk Beroepen: te C>end (Over Betuwe), Van Regteren, te Altena. Bedankt; voor Driesum, "W. Van den Bijtel, te I.llst. Tjerkgaast c. :r.. A. J. Kan. te Vclp. Uorssen (bij Nijmegen\ L. Heldring, kand. De heer L. Mees, predikant te Deventer, heeft tegen 1 Juli e. k. zijn eervol ontslag uit die betrekking aan gevraagd. Ckr. Ger. Gemeente. Beroepen: te West Barendrecht, Ph. J. Wessels, te Zierikzee. Aangenomen: naar Puttershoek, II. Cramer, te Kcmperland. B RG ERL1J KE STAND. Geboren: 6 Maart. Johanna, dochter van W. Eijgendaal eu C. Van der Hoeven, Singel Johannes, zoon van C. Vermeulen en P, De Vrij, Baan. 7. Pieter Cornelis, zoon van P. Van rler Ilouweu en A. Slarrenburg, Oat- s tra at. Elizabeth, dochter van A. Wijzen- broek en A. M. Pöppel, St. Pietersteeg. Overleden: 7 Maart. Maria Dikkenberg, oud 38 jaren cn 11 maanden, echtgenoot yaa P. Marcus, Botentraat. Petrus Hendricus Oliehoek, oud 16 jaren en 5 maaaden, Broert- vehi. Cornelis Willeman, oud 62 jaren: en 2 maanden, Hoogstraat. - t - Ondertrouwd7 Maart. A. J. Moerer e» N. Donkhorst.

Schiedamsche Courant | 1879 | | pagina 5