BimuMseli! Bmcltea. n u s I. a ar eenparige stommen.hetzelfde besluit genomoD, maar zij is geneigd ecne motie goed te keuren, ■waarbij de handelingen der Ministers van 16 Mei gebrandmerkt worden. De Union Mépublicaine heeft besloten de vervolging der Ministers goed te keuren. Paul Bert heeft bij de Frnnscho Kamer een voorstel ingediend om de vijf faculteiten voor Katholieke godgeleerdheid op te heffen en aan het Collége de France een leerstoel voor geschiedenis der godsdiensten op te richten, waarvoor 10,000 fr. zouden worden uitgetrokken. De gemeenteraad te U&vre heeft, even als die in vele andere plaatsen, den wensch uitgesproken, om liet bestuur der openbare scholen aan de congreganisten te ontnemen. "Volgens den TJnivers bezoeken te Il&vre niet minder dan 8000 kinderen do scholen van de broeders en zusters der Christelijke leer. Professor Lewiti verklaarde gisteren in een door hem aan het Journal de St. Pctcrsbourg toegezonden schrijven, dat de ziekte van Pro- kovieiï naar zijne meoning geen pest is. Keizer Alexander van Rusland zal dezen zomer de badplaats Eins weder bezoeken. Het wordt thans bevestigd, dat de nihilisten do hand hebben gehad in de ver moording van Prins Krapotkin. Er werd name lijk door geheel Rusland onmiddellijk na den aanslag eene circulaire verspreid, gedrukt in de geheime drukkerij van St.-Petersburg en waarin duidelijk wordt verklaard, dat Krapot kin door het nonzichtbaar veemgericht" werd ter dood veroordeeld, omdat hij twee jaren lang do bevolking had onderdrukt en het geringste vergrijp tegen de gestelde machten met levenslange deportatie naar Siberië stiafte. Op MesenzolY volgde Krapotkin en na hem is ieder aan de beurt, die onbarmhartig het volk onderdrukt, ieder die de zucht naar vrijheid met foltering en marteling poogt te smoven. Het stuk is geteekend sliet uitvoerend comité." De Galas meldt, dat onder dé sterfgevallen, die in de vorige week in de hoofdstad plaats hadden, er twee aan de Siberische pest, met doodelijken afloop, zijn voorgekomen. ITALIË. De Voce dolla Verita maakt onder hare slaatste berichten" op eene in 't oog vallende wijze de volgende nota openbaar: Verscheidene liberale bladen hebben bij her haling beweerd, dat Leo XIII van staatkunde veranderd is, dat hij zich nu verschanst heeft achter het JVon possumus en het wereldlijk gezag heeft teruggeëischt ten gevolge van den druk, door kardinaal Manning of het Frausche Episcopaat op hem uitgeoefend. - sWij zijn in staat gestald dit bericht, dnt om gemakkelijk te bevroeden redenen in de wereld gezonden is, op de stelligste wijze tegen te spreken. Leo XIII beeft, evenals zijn voor- ganger Pius IX, geprotesteerd, en hij zal blijven protesteeren totdat zulke schikkingen getroiïen zijn, als waarop iiij naar recht en billijkheid voor de waardigheid en de vrijheid van den Heiligen -Stoel aanspraak kan maken. DUIT8CHEAXD. Boor de orthodoxe partij in de evangelische kerk in Pruisen wordt allevwege een adresbe weging op touw gezet, ten einde van do Regiering te vragen dat het burgerlijk huwelijk facultatief in plaats van imperatief worde ge steld. Na de invoering van het verplicht bur- - gérlijk huwelijk schijnt door de meeste echtparen de .kerkelijke inzegening niet te'worden gezocht. Niet teu onreciite vermoedt men, dat Keizer Wilhelm, die in den laatsten tijd telkens over de volksverwildering klaagde, persoonlijk wel tot de inwilliging, van het verlangen der pre dikanten zal aéigen. Het 'is 'eclttef de "vraag, of de meerderheid in het huis van afgevaar digden zich met zulk een wetsvoorstel ver- eenigen zou. - ZWITSERLAND. De St. Gothard-spoorweg is nu over een lengte van '12300 meter gereed. In December 1878 werden 250, in Januari '1879 191 meter» afgeweikt. Nog 2600 meters moeten geboord worden; daartoe zal muu vermoedelijk niet langer dan dit jaar behoeven te werken. In '1880 zal de spoorweg dus gei eed zijn, SPANJE De dagbladen van verschillende richting geven hunne voldoening te kennen over den vasten wil van het Ministerie, om voor de verkiezingen de vrije en wezenlijke uiting van den wil des volks te verzekeren, waardoor de Kamer van Afgevaardigdeu een zuiverder kmukter zal ver krijgen. SCHIEDAM, 13 Maart 1879. De handelaars, wier kautoien gevestigd zijn aan de Hoofdstraat en iu de nab'yheid er van, ondervinden voortduieud groot ongerief door den verren afstand van het Rijkstelegraaf kantoor (ongeveer Y» uur). En bleef het daar nog maar bijdoch niet zelden gaal er financieel nadeel mede gepaaid, wat hen genoopt heeft te tiachten daaraan, zoo mogelijk, een ei ml te rnaken, door zich iu vereeniging inet allen, die belang hebben bij den handel, te wenden tot den Minister van Waterstaat. Handel en Nijver heid, niet verzoek een hulpkantoor van den Rijkstelegraaf la vestigen aan de Hooldstraat, waar daarvoor eene geschikte gelegenheid bestaat. In 't belang van den haudel iu 't algemeen want mees malen gebeurt het, dat alle bestellers van het telegraafkantoor naar 't Hoofd zijn ea de telegrammen in de^j^id.op bezoigiug wachten en iu 't bijzonder "van hen wier belaug het medebrengt, dat hunne kantoren aan de rivier de Maas of in de onmiddellijke nabijheid er van gevestigd zijn, weuscken wij, dat de Minister termen zal vinden, die hem in staat stellen aan het vei langen van de adressanten te voldoen. Iu de negende leesvergaderiug van de Vereeniging vl'aulus" trad gisterenavond als spieker op, de heer F'r. Haveischmidt, meteen tweetal sclietsen iu liet bekende genre van den gevierdon redenaar. Iu'jBedoi ven" stelde hij o. a. op ti effende wijze in 't licht de treurige gevolgen, welke een verkeerde opvoeding na zich sleept, terwijl in ®Ecn kinderlijke herinnering" op meestoilijke wijze de echt kmdeihjke naïveteit werd geteekend. L)o bijzonduie aandacht waar mede de spreker san hel begin tot het einde gevolgd werd, bewees iiet genot dnt hij zijn hoorders verschafte, die, ongeacht liet minder gunstige weder, in grooten getale waren opge komen. Gisteren ochtend te ongeveer 11 ure is mcj. I. C. Eefting, echtgenoot van onzen stad genoot den heer .1. De Pater, gezagvoerder vau liet brikschip Jacoline, liggende in de Schecp- makershaveu te Rotterdam, ovei boot U gevallen. Niettegenstaande zij onmiddellijk boven water werd gebracht en de havenpolitie de vereischte hulpmiddelen toepaste, bleven alle pogingen om haar weder tot bewustzijn te brengen, vruchteloos en bleek het dat zij reeds was ovet leden. L. Kecmink, zoon van den veerman van Pernis op deze gemeente en zijn neef H. Keernink, zetten gistoicn namiddag met de veerschuit een lieer over. Toen zij weder zouden terugkeeren 'stom! aan het Hoofd alhiejr een passagier die naar Peruis -moest, doch om ,het röwe 'weder besloot hij liever te wachten op de stoomboot, zóo.lat de twee neven zonder1 passagiers"-- de terugreis aauvaardden. In da nabijheid van Pernis gekomen zijnde, sloeg do veerschuit om, waarbij- L. Keemink zich'nog tijdig in den mast kou begeven en zich daaraan vastklemmentotdat zijn vader, het gevaar ziende waarin zijn zoon vei keerde, hem uit zijn benarden toestand redde. De pogingen om H. Kceinitik te redden waren vruchteloos, slechts zijn lijk werd opgehaald. Het door elke gemeente te diagen ge deelte van liet aandeel de/er provincie en do te leveren manschappen voor de lichting der nationale militie van 1870, is als volgt bepaald Kanton Rotterdam 363; kanton Hillegersberg 6, Bergschenhoek 2, Berkel c. a. 6, Overschie en Schiebroek 9, Kialingen 27kantou Schiedam 67, Kethel en Sp.vlaiu! 2 Delfshaven 29; kanton Clmrlois '19, IJsehïiomle 8, Riioon 3, Pooi tugaal 4, Hoogvliet 4, Pet nis 5; kanton Brielle 7, Rockanjc 7, Oostvoorne 2, Viei-Polders 2, Zsvar- tewaal 2, Rozenburg 5, Heerivliet 3, Abbenbroek 3, Geei vliet 2, Spijkenisse 0, Hekelingen 2; kanton Ileilevoetsluis 9, Nieuw-Helvoet 4, Niett- wenlioorn 4, Oudenhoorn 2, Zuidlnml 4. Onder de opgave vau brieven door bet post kantoor te Rotterdam verzonden en gericht aan personen waarvan de adressen onbekend zijn, over de 1ste helft der maand Februari 1879, komt o. a. voor: II. Huisn.au Sc Cie, te Maassluis. Naar wij vernemen wordt den Ion dezer het woordtarief ingevoerd voor telegrammen uit Nederland naar Groot-Brittanje en Ierland ad vijftien cents per woord, en het vei schil tusschen den prijs naar Londen en dien naar andere telegraafkantoren in het Vereeuigd Koninkrijk opgeheven. De heer P. J. Lacks, adjunct-commies bij het departement van financiën, benevens de controleuis bij de directe belastingen Teupken te llotteidam en Knottenbelt te Purmerende, die allen ter beschikking zijn gesteld van den Gouverneur-Generaal van -Nederlandsch Iudië, zijn op hun verzoek eervol ontslagen uit bun legcnwooriliJe betrekkiug. - Z M. de Koning heeft benoemd tot adjunct- commies bij liet departement van financiën den heer Rinnooy, 1ste klerk. Den llden Maart ji. heeft te Stockholm de ouderteekeniug plaats gehad eerier overeen komst tusschen Nederland en Zweden en Noor wegen tot wederkeerige uitlevering van mis dadigers. Het bericht der optreding van den heer Vau Rees als Minister van Koloniëu tevens het beste démenti voor de svan goede hands berichten" van Het Dagblad, over de aftreding van het Ministerie heeft in de peis een gunrtigen iudiuk gemaakt. De heer Van Rees toch is in de Indische arnbtenaaiswereld tot de hoogste rangen opgeklommen en beeft daarbij oen zoo onbevangen en zelfstandigen blik op de Indi-'che toestanden en belangen bewaard, dat men allerminst bevreesd behoeft te wezen bij liern bureaucratische kleingeestigheid te zullen nautreffen. De positie door hem, na zijn Indische loopbaan, in onze Tweede Iïamer ingenomen, is een voldoende waarborg, dat delndischeaange- legenheden thans zijn toevertrouwd aan de zorgen van iemand, bij wien ervaring en ern stige studie hand aan hand gaan. (.22. Nbl.) Naar het Z>. v. Z.-IL verneemt, is da toestand van den heer Van den Berch van Heemstede, lid der Tweede Kamer, hoewel nog altijd zwak, toch vooruitgaande. Door don heer 'D. R. Thierry, voormalig docent bij de inrichting tot opleiding van pre dikanten te Doetinchem en Utrecht, was het beheer daarvan beschuldigd van verwaarloozing en-verduistering van gelden. Een nauwgezet onderzoek door de heeren Savornin L ilicunn, van 'der Hoop, van Lennep, Beyneu en Bentinck ingesteld, heeft thans aan

Schiedamsche Courant | 1879 | | pagina 2