Bittnenlanlsclic Deficit ei door weelde ontzenuwden Staat met liet vuist recht tot wet en den roofridder tot burger. Dan, hoeveel werk de Grieken ook maakten van de lichamelijke opvoeding, hoe machtig de heldengeest %vas, die in 't volk woonde, over 't algemeen liet de tucht hunner legers veel te wenschen over. In dit opzicht zijn daarom de Romeinen, vooral gedurende den bloeitijd der Republiek, betere leermeesters. Niet minder heldhaftig van natuur dan de Grieken, waren zij ernstiger van karakter en steeds aan strengere tucht onderworpen. Te Rome, zoonis men weet, ontstond de openbare school eerst onder de Keizers. Ten tijde van het Gemeentebest was de opvoeding geheel in handen der ouders. De kinderen groeiden op in 't huisgezin. Tacitus ik ge bruik de vertaÜDg van Niemeijer verhaalt: Alzo o werd ieders-zoon als op moeders schoot en aan haren boezem opgevoed, wier voorname lof bestond in het zorgen voor de woning en het oppassen van de kinderen. Voorts werd eene of andere bejaarde bloedverwante gekozen om aan haren beproefden en voortreffelijker! omgang al het kroost van eenig gezin toe te vertrouwen, iu wier tegenwoordigheid niet geooiloofd was iets le spreken, dat schadelijk was om te zeggennoch iets te verrichten dat oneerbaar scheen. En niet alleen bestuurde zij de oefeningen en inspanningenmaar ook de uitspanningen cn spelen der kinderen, met rerbnai beid, om zoo te spreken en weivoegelijk- heid," Daarbij streefden beiden een vaderland- schen zin bij hunne kinderen op te wekken, gelijk toch in 't algemeen bij de Romeinen ten tijde der republiek de opvoeding in den grond niet anders was dan als eene eenvoudige op voeding tot het patriotismus. Daartoe diende vooreerst liet leeren van de wetten der twaalf tafelen Cicero klaagde later, dat zulks niet meer geschiedde; wydeis de voordracht van politieke gedenkredenen en gedichten; vervol gens de aanspraken en treurliederen op afge- storvenen, en eindelijk de gemeenschappelijke 'lichaamsoefeningen der jeugd onder de leiding eens veteraans. Aan 't openbaar leven te Rome nam de jeugd van verre deel, daar zij bij de staatsvergadering tegenwoordig mocht zijn; dit gold echter «Heen voor de aanzienlekende kinderen der Senatoren. Zij werden door voorbeeld en zeden aan matigheid en in 't algemeen aan eene strenge levenswijze ge woon, reeds vroeg aangehouden tot de bege leiding van eerwaardige en kundige staatsman nen, en in zoodanigen omgang op de doeltref fendste wijze tot liet overnemen in de toekomst van openbare ambten voorbereid. De eerste cursus bij den giammatist duurde van het 7e tot liet 12e jaar. Deze legde den eersten grondslag eener letterkundige bescha ving Ka deze voorbereiding ving een vier- of vijfjaiige cursus aan hij den Rhetor. Daarna werd de toga virillis omgeslagen en doo! som migen een derde cursus gevolgd bij den Rhetor, wiens onderwijs hoofdzakelijk opleiding tot vvelsptokendhcfl tun doe! had Dusdanig was de opvoeding in 't land van buiwroeugd en heldengrootheid, waar Cmcinnatus den akker beploegde, waar Cornelia, de dochter van Scipin Ah icon us 't levenslicht schonk :m.i de Gtnccheti, waar I'ompejns en Caesar worstelden om "t bezit der wereldheerschappij. Verder droeg, gelijk mer. weet. liet huwelijks leven te Rome een hoogst ernstig haiaktcr, 't welk met de lichtzinnige, Grieksche leefwijze niets gemeen had. De Romeiuscliè huisvrouw narn wel is waar geen deel aan het openbaar leven, maar destemeer aan het gezellige leven der mannen. Terwijl de Grieken slechts den vertrouwelijken omgang met hetaeren kenden, oefende de Ronieinsche. vrouw ojp d,e beschaving een belangrijken invloed. Echtscheiding, hoe gemakkelijk ook, was in den oud-Romcinsehea lijd eene ongehoorde zaak. In 't licht dezer toestanden is 't goed zich te herinneren, dat elk burger te Rome soldaat was en zestien tot twintig raar aan dienstplicht onderworpendoch niet. alt'jd in vverkelijken dienst. De krijgsdienst was een eer. Slechts de consuls en de krijgstribunen bezaten oenen blyvendeu krljgsraiig. Alle andere bevelhebbers ontvingen hunne betrekking en rang slechts voor een enkelen veldlucht, en liet kwam lot na den tweeden Pnnisehcn oorlog'niet" zelden voor, dat een man, die het eenejaar als centtirio gediend hadin het volgende in eene meer ondergeschikte betrekking gebruikt werd. In den regel waren echter anciënniteit en verdien sten de grondslagen der bevordering. De bevor dering was in handen der consuls. Na 311 v, C. werden de krijgstribuncn deels door de volksvergadering, deels door den consul benoemd. Deze krijgsti ibunen waien de belangrijkste bevelhebbers van het Romeiosclie leger, en werden uit de aanzienlijkste mannen gekozen. Zeer velen van hen waren reeds volkstribunen, aedilen, praetoren of consuls geweest, en allen zaten zij reeds in den Senaat; of werden toch, na hunnen teiugkeer uit het veld, door de censoren daarin opgenomen. Een Romein, die geen tien veldtochten had medegemaaktmocht geen aanspraak op een ambt maken. Reeds uit liet voorgaande blijkt genoegzaam, dat er een hemelsbieed onderscheid bestaat lusscben soldaten-geest en imlflgui eu-geest. De eerste is nauw verwant met het kazerne-leven, de tweede heult moed, beleid en trouw tot hoofdelementen. In een volk, gelijk't Fransche, inet een Griekschen, licht ontvlambaieu, licht- ziunigeu geest, is wellicht de Spaitaansche opvoediug van den militair gewenseht. 't Kan mogelijk zijn. Ons volk daarentegen heeft in ernst, zuiver ïeclitsgevoel, zin voor orde, liefde voor 't vaderland, cm bied voor,'t gezag, hooge opvatting van plichlsbetiachtijig vele puuteu van overeenkomst met het insgelijks deftige Rurneinsche kaïakter. Bovendien staat goede trouw bij den Nedei lander nog steeds hoog in aanzien. Daarom geef ik voor onze miiiiaiie staats-amblennren de vooikeur aau de Roniein sche opvoeding. In een volgend nummer zullen we een en auder over de denkbeelden van den schrijver over eene legerinrichting, zoonls Nedei land die behoeft, medudeelen. SCHIEDAM, 15 Maart 1810. lieden morgen is in de Noordvestgracht alhier (Stijvende gevonden het lijk van Deentje Kooi dam, die sedcit vier weken vermist werd. liet lijk is naar het diciikelitigluii<je op de stads-metsel werf vervoerd. Door de beambten van den waleislaat en bet loodswezen ziju den 10 dezer weder peilingen gedaan in den nieuwen waterweg\nn KoltCidam naar zee, waai van de uitkomst is al> volgt: Aan de zwaito tonuenzijde 27 - op de Ijjn der geleidelicbten 34.5 50 nieter bezuiden die lijn 33 aan de witte lonnenzijde 27 decimeter bij gewoon laag water. Hut seclie-ondolzoek over de fioancieele wetten is gisteren in du Tweede Kamer afge- loopen. Maandag openbare zitting. De Tweede Kanoer beeft tot lappurtcurs gekozen over de belasting op de goederen in de doode band, do leeren: Van Naameit, Des Amorie van der Hoeven, De Bruyn Kops. Blnssc on Schageu van Leeuwen; over bet ontwerp-v. Houten (registratie enz) do herren; Ra ml berg, "Var. Kerkwijk, Zijlker, Van Eek en Van Ileu- kclom. Volgens liet Dagblad is jhr. mr. W. T, Gevers Deynoot, lid, der Tweede Kamer, sedeit eeuige dagen zeer ernstig ongesteld. Het overzicht vaa de opbrengst der mid 7 delen over de maand Februari is in de St.-Ol van gisteren opgenomen. De opbrengst wa f 6.923,773.81 tegen f6.485,993.86 in Februai i 1878; bij Vii der raming bleef zij echter ruii 43 ton achter; een gewoon verschijnsel in d eerste maanden van het jaar. Het gunstig vei schil met Februari 1878 is bij bijna alle omiei deelen waar te nemen, het meest echter bij d successie-belasting, die circa f475,000 nies opbracht. Alleen registratie en hypotheekrecht! bleven aanzienlijk beneden de opbrengst van hi vorige jaar. Vermelding verdient nog, dat invoe rechten en loodsgelden in vergelijking mctli, vorige jaar vooruit zijn gegaan. Door het Gerechtshof te 's Hage, wei gisteren behandeld de zaak van M. J, B oud 17 jaren, dienstbode, laatst vvoonnchl te Rotterdam beschuldigd van in den nne van 5 op 6 Jan. jl. bij haar meester, <lo< wien zij een paar dagen te voren, wegens ha: onbehooilijk gedrag, de deur uit was gejnag door inklimming haar eigen kist, welke me haar niet dan in tegenwoordigheid der polit wilde afgeven, en eenigo aan haren meesti toebehoorende voorwerpen bemachtigd en nai haar huis te hebben genomen, na vooraf ha meesteres, die in hoogst zwangeren toeitar veerkeerde, bij die weigeiing om de kist af geven, in de pols gebeten en verscheiden sla--| t toegebiacht te hebben. 'I' Tegen dit puikje der dienstboden werf maanden celstraf en f8 boete geüischt. Mr. Klerck betwiste de qualificatie van diefst: en pleitte voor liet geval liet Hof deze a bewezen mocht achten eenige verzachten! omstandigheden. Wel behartigenswaard zijn de volgeac wenken tan De Tijd: Dij verkiezingen blijkt het somtijds, I personen, die het stemrecht zouden belloon te bezitten, toch niet op de kiezei slijsten voa komen. Gemeenlijk echter ontdekken zij eerst als het te iaat is. Niet toch omstree de dagen, waarop algemeene of bijzondere vc kiezingen zijn uilgeschieven, bestnat gelegt beid om verzuimen van dien aard te bei stelle maar alleen gedurende den tijd, dien de kiess aanwijst. Deze nu bepaalt, dat binnen rei maand na 15 Februaii de kiezerslijsten opg maakt en aangeplakt worden en voor een ied kosteloos aan de secretarie zijner gemeente t< visie liggen. Wij brengen dit nu in herinnering, opik een iegelijk, wieu liet kiesiecht toekomt, zie vcrge.wissen moge, of hij wel op de kiezer lijsten gebracht is, en zoo neen, znrge dat il alsnog geschiede. Binnen veertien dagen na J openbaie aanplakking en ter visie ligging ik kiezerslijsten staat liet elk vrij om zich, onr/czcgehl bezwaui schrift, tot den gemeonterna te wenden met het verzoek, dat de/.e of gw op de kiezerslijsten behooiende en uiet vermei of daarop niet bohonremle en wel vernield, omk do kiezeis opgeschreven of vim de lijst ver wijderd worde. Bij deze bezwaaischrifteu moet: de noodige bewijsstukken gevoegd worden, zijné in den regel de aanslagbiljetten in s Rij! directe belastingen. Het is thans de tijd om deze zaken ter hart te nemen. Wij verzoeken daarom allenwis het aangaat,- dringend hierop wel acht te will) geven, hun vrienden op te wekken hetzelk te doen, en deze onze herinnering, in I» algemeen belang, in hun kringen zooveel doenl-, vooit te planten. Het volgend curieus bericht wordt aa de 'Jl. Gt. uit Leiden gezonden: Toevallig het doipjo Oegstgeesl bij Leiden gaande, on moeite ik den zoon van den heer,1. Kiek, pbol» giaaf te Leiden, die eveneens naar dat dol moest, om bij een aldaar woonachtig koopaw D. W. zeven portretten te bezorgen. Die po; tretteu nu waien afdrukken van.... koffiedv

Schiedamsche Courant | 1879 | | pagina 2