ie ft- 1879. BiitBilaniïïhe BericMm. van Maandag 17 Maart Gemengde Berichten. E G K L A S D. In het Lagerhuis zeide sir S. Northcote ia ntwoord aan den heer Richard, dat lord Lytton jaar Birmah versterking zond ter bescherming Ier inwoneis op verzoek van den Engelschen esident Mand a lay en tengevolge vnu oorlogs- omistingen en onlusten in Birmah. Sir Ilicks DeaclK antwoordde aan den heer iullivan, dat van eene staking van den oorlog net de Zoeloes geen sprake is en der Regeeriug an Cetawayo's wensrh naar vrede niets bekend Engeland moest den smet der nederlaag an Isandula uitwisschen. Aan den heer Chamberlain gaf de Minister le kennen, dat de verdere correspondentie be seffende de Zoeloeaangelegeuheden eetstdaags ian het Parlement medegedeeld zal worden. Sir S. Noithcote zeide den heer Jenkins, lat de Regeering niet voornemens is lord 'helmsford als oppetbevelhebber te ontslaan. )e heer Jenkins gispte daarop de houding van lezen veldheer, waarop de Minister de kütiek van len heer Jenkins steik afkeurde en verzekerde, lat de Regeering zich haver verantwoordelijk heid volkomen bewust is. Aan deu heer Montagu rerklaarde sir S. Northcote, dat de Regeering ;een bezwaar had tegen het openbaar maken lan lord Salisbury's dépóche van 21 Januari, naar dit moeilijk kon geschieden zonder gelijk- fjdig het antwoord van Ruslaud en eenige mdere daarmede in verband staaude stukken ipenbaar te maken. Zonder Ruslands toestem- ding nu kan dit niet geschieden; bovendien verden ook nu nog van tijd tot tijd stukkeu ;ewisseld over de uitvoering van het tractaat ran Berlijn. Bepaalde ouder handelingen hebben ir echter niet plaats gehad. Ter gelegenheid van de aanstaande Inter- aationale tentoonstelling te Sydney, is door de ïigenaars van de Sydney Morning Herald een irijs van 1260 gulden uitgeloofd, voor het beste ;edicht, dat, naar aanleiding van die tentoon- ilelling, zal vervaardigd worden. Een van de lastigste potentaten is wel Koning van Dahomey. Luidens de jongste lerichten uit Whydah, had deze monarch weder :en Portugeesch onderdaan gevankelijk wegge- toerd vermoedelijk met een soortgelijk doel ils waarmede hij onlangs geheel de bezetting ran een Portugeesch foitje oplichtte: namelijk )m deze ongelukkigen dagelijks tot zijn ver- naait eenigo uren soldaatje te doen spelen. Een Portugeesch oorlogsschip had de haven vau iVhydah geblokkeerd en daarop had de zoning den weg uit het binnenland naar de ust doen afsluiten. Zoodra de Engelschen met de Afghauen en la Zoeloe's gereed zijn, kunnen zij weder werk inden onder de Dahomianen. DU ITS CU LA ND. Volgens de Nordd. Ally. Zeiiuny is door de luitscheRegeeringmet het oog op de bereid willigheid van het Servisch Gouvernement om la bepaling in het Berlijnsche tractaat met «trekking tot burgerlijke gelijkstelling van alle Sloofsbeiydenissen in Servie ten uitvoer te eggen de erkenniug van Servie's politieke ^afhankelijkheid geschied. - Wegens de gevallen van vlek- en andere jphus in de stadsgevangenis te Berlijn is dit ;ebouw eergisteren voor den tijd van minstens kweken ontruimd. Stroozakken, waarop zieken Mdden gelegen,en andere goederen zijn op het binnenplein verbrand; het geheele gebouw wordt gedesinfecteerd; alie muren worden afgeÜeiteid en op nieuw bepleisterd, enz. De gevangenen die tot nog toe gezond waren gebleven, zijn naar andere inrichtingen overge bracht. FRAKKR1JL Een telegram van den gouverneur vhn Nieuw- Caledonie \ia Sydney, gedagteekend van '13 dezer, meldt, dat het land volkomen bevredigd is. De laatste stammen der insui geuten hebben zich onderworpen. De Soir meldt, dat generaal Berthauld Minister van Oorlog in het Kabinet van 16 Mei 1877, jl. 'Vrijdag ochtend zijn ontslag heeft ingediend als koinmandant van het 18e leger korps. RUSLAND. Graaf Lorïs-Meiikoff meldt telegraphisch, aangaande de pest uit Astrakan»Er zijn geen aangetasten meer. Daar het door een specialist noodzakelijk werd geacht de bewoners van Wetljauka aan een geneeskundig onderzoek te onderweipen, alvorens tot de opheflïug der quarantaine over te gaan, heeft professor Eichwold Donderdag het derde deel der gezamen lijke bevolking aldaar onderzocht en bij die gelegeuliei d mets wat verdacht was, waargenomen. Oudei tusschen wordt het onderzoek voortgezet en znl mea daarmede denkelijk, in drie dagen gereed v.'yu. Ook te Prischif en le Nicolskoje heeft men met het geneeskundig onderzoek een aanvang gemaakt." Ontegenzeggelijk is het Engelsche volk het rijkste der wereld. Ongelukkig is die rijk dom het deel van enketen; de groote massa is bitter arm. Vele lords hebben eeu grooter inkomen dan menig vorst in Europa. Groot- Brittanniü telt op het platteland slechts grond bezitters, pachteis en landbouwers; eigenlijke boeren ziju er niet. Er zijn pi. m. 80,000 grond bezitters; 110 van deze bezitten ongeveer de helft van den grond in Engeland, en van dien in Schotland. Zulke toestanden zijn na tuurlijk niet gezond. Met het roerend vermogen is liet als met het ouroei end gesteld. De groote Engelsche industriêeleu bezitten millioenen; de fabriekarheideis zijn soms bij honderdduizenden in de grootste ellende. Eindelijk komt hierbij de vloek der onmatigheid, want nergens, ook zelfs niet in Nederland, wordt zooveel gedronken als iu Engeland. In 1878 zijn 1800 mill. gld. voor diank uitgegeven. Deze som is het vier voudige vau wat zij was in 1820. Dezer dagen werd een man, genaamd Robeit Mouk, tot tien jaar, en een vrouw Olive Smith tot zeveu jaar tuchthuisstiaf ver oordeeld, wegens diefstal sper rijtuig." Zij hadden de gewoonte, gezellig naast elhau- der gezeten iu een nette uk-ar" optwee wielen, met een vlug paard bespannen, door de straten van Louden te rijden. Wat hun aanstond, plaat sten ze iu den bak vau het rijtuig en namen ze mede. De dame hielp den heer lachende als ware het voor de grap om kaas, spek, enz. van stil staaude vrachtkarren of van voor vviukels op het rijtuig le laden, en zoo brutaal geschiedde dit, dat men meestal geloofde dat z\j goed, waarvoor zij betaald hadden, medenamen. Verleden maand zag eeu vrachtrijder echter, dat zij eeu kist kaas van zijn kar wegnameD, en shoudt den dief!" roepende, reed hij hen achterna. Een vrachtkar, jacht makende op een licht wagentje door de straten van Londen, was zulk een nieuw tooneel, dat dra van alle zijden de agenten toeschoten. Monk en zijn dama sprongen vau het rijtuig, en lieten dit over aau de vervolgers, terwijl zij ontsnapten. Zij werden echter den volgeudeu dag gevat. Tijdens de wereld-tentoonstelling werd de Parijsche politie opmerkzaam gemaakt op een bende zakkenrollers, die de zaken in helgroot dieef eu voor het grootste deel bestond uit Nederlanders, Italianen e* Duitschers. Nu eu dan werden er enkelen van in hechte nis genomendoch zij lieten niets over die bende uitlekken. Toen d.- politie eindelijk de zekerheid had, dat er een bende dieven onder den naam van zwarte bende bestond, die goed georganiseerd was, werden de knapste agenten op ontdek king gezonden. Eindelijk vernam men, dat een Italiaansche vrouw, Pausini genaamd en onlangs uit de ge vangenis ontslagen, aan eene medegevangene vertrouwelijke mededeelingen gedaau had. Deze laatste, op behendige wijze ondervraagd, be kende dat vrouw Pausini haar voorgeslagen had, ais zij ontslagen werd, in een huis to gaan wonen, dat ergens in de wijk duTemple moest zijn. Verder had vrouw Pausini haar van een vereeniging gesproken, die voor eeu groot deel uit vrouwen bestond; slechts enkele mannen maakten er deel vau uit. Deze mannen, had zij gezegd, dragen vrouwenkleaderenals hun tegenwoordigheid bij nachtelijke 'expedities noodig is. Eergisteren werd vrouw Pausini aan een omnibus-station ontdekt, terwyl zij bezig was eenige dameszakken te rollen. Men volgde haar heimelijk en zag haar een huis iu de rue de Picardie binnentreden, waar zij onder een valschen naam woonde. Men ging des avonds op den loer liggen, en ving de ge heele bende, die uit vele vrouwen van Engel sche en Italiaansche afkomst bestond en uit drie mannen. Bij eeu onderzoek door de politie ingesteld werd een groot aantal gestolen voorwerpen ontdekt, beneveus eeu zakboekje met verschil lende namen en adressen. Ouder deze namen zullen wel die van helers voorkomen, die jl. Zondagavond in hechtenis moeten genomen zijn. De vervaardiging van naaimachines in Duitschland is sedert 1865 van jaar tot jaar toegenomen. Thans geeft deze industrie aan 8000 arbeiders werk, die jaarlijks 350,000 machines produceeren, een waarde vertegenwoordigende van bijna 16 millioea mark. Daartegenover bedraagt de invoer van Amerikaausche naai machines slechts 20 A 25 duizend stuks. In het Russische dorp Wratschewa werd oulangs door de boereu eene vrouw leveud verbiauil, omdat zij onder verdeuking stond van te kuunen ïheksen". De venster van het huis waarin ze woonden alsmede de ingang werden met kruiselings over elkander gespijkerde planken afgesloten, waarna de woning terwijl de >heks" er zich in bevond, iu brand werd gestoken. De suoode daad werd gepleegd ouder aanvoering van het hoofd der gemeente Beredni- kowo en iu het bijzijn van ongeveer 200 boeren uit de omliggende dorpen, hetgeen zeker weinig pleit voor den giaad van beschuving, weike ia die stiekeu wordt gevondeu. Bijvoegsel van de Scjuedauisc

Schiedamsche Courant | 1879 | | pagina 5