"liiiBilatlscle Berichten. drukkerijen werden namelijk ontdekt in Rijksgebouwen! Te Odessa is weder aan een hooggeplaatst politie-ambtenaar het doodvonnis van een geheim revolutionair comité voltrokken. De kolonel der gendarmie Knoop is in zyn eigene woning geworgd. Naast zijn lijk lag een papier, waarop met roode letters geschreven stond: ïOp bevel van het sociaal-revolutionair uitvoerend comité 1 Zoo zal het allen tirannen en hunnen hand langer» gaan!" Te Zytomierz is eene geheime drukkerij ontdekt en zijn er drukwerken in beslag ge nomen, waarbij men bewijzen vond van geheime relatiën met de Russische nihilisten te Kiew en Charkow. Er zijn een aantal personen ge arresteerd. Professor Lewin heeft Petersburg verlaten en za! weldra het resultaat van zijn bevindingen publiceeren, dat eenvoudig hierop neerkomt, dat"hij-geen spoor vau-pest in de hoofdstad heeft kunnen ontdekken. ENGELAND. De Lord Mayor van Londen heeftop verzoek van den Ooatenrijksch-IIongaarschen ambassa deur, graaf Karolyi, in het Mansion House eene inschrijving geopend ten behoeve der veie duizenden slachtoffers van de overstrooming te Szegediu. De bankiers Rothschild weigeren volstrekt, de stortingen op rekening der domein-leening .te doen, voor en aleer het beslag op de domeinen geheel opgeheven is. Het Egyptische gouvernement dreigt, voornoemde bankiers te zullen vervolgen. Het hof van appèl heeft aan de vreemde consuls eene nota ter hand gesteld, waarin het verklaart, det het geene rechtszaken meer aan neemt, 'die het gouvernement betreffen, aan gezien de tegen het gouvernement gevelde von nisten niet ten uitvoer gelegd worden. SPANJE. De Qaceta bevat verschillende deereeten, waarbij aan verscheidene dagbladen amnestie verleend wordt; bevolen wordt de nog hangende kwestiën te. laten rusten; de Cortèi te ontbin den, waarvan de wederbijeenkomst op den 1 Juni is vastgesteld, en de verkiezingen voor afgevaardigden op 20 April en die voor de af tredende senaatsleden op 3 Mei te bepalen. ITALIË. tn den Ministerraad is eene nieuwe kieswet goedgekeurd, waarbij bepaald wordt dat .het kiesrecht verkregen- wordt op 21-jarigen leeftjjd en dat elke provincie één groot kiesdistrict zal vormen. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Zitting van 17 Maart 1879. Na de aanneming der ontwerpen tot verhoo ging van hoofdstuk II en tot wijziging van hoofdstuk VIIRder begrooting voorl878, waarbij de Minister het in omloop brengen der 2Vs cents- stukken eerlang ia uitzicht stelde, is de dis cussie aangevangen over het ontwerp tot her- ziening der belastbare opbrengst van de onbe bouwde eigendommen. De heeren VeningMeinesz an Saaymaus Vader bestreden het ontwerp. Zy beschouwden de grondbelasting als een grond rente, als een fixum waarin geene wijziging mocht gebracht worden, dan door natuurlyke oorzaken. De heer de Jong wilde wel even-,, redigheid .in de grondbelasting brengen, maar ,w»s bepaald tegen da verhooging daarvan. De grond toch is reeds onevenredig zwaar gedrukt. De heer Oorver Hooft bestreed het denkbeeld, dat de grondbelasting een fixum zou zijn: hy is voor-het brengen van evenredigheid in.de belaïltng, maar heeft bezwaar'tegeh den maatstaf der opbrengst «u de wyze waarop die 'geregeld js. Morgen voortzetting. DEN HAAG, 17 Maart 1870. Een bij de Regeering ontvangen bericht uit Atjeh van 16 dezer behelst: De troependie in de XXII Moekim gelegerd zyn, worden steeds door de weersgesteldheid verhinderd opeiatiën uit te voerennoodig tot fnuiking van het verzet der vijandige hoofden in Atjeh. Wegens de onbruikbaarheid van het geïnundeerde ter rein, bepaalde men zich tot verkenniugen en arbeid aan de wegeuverbetnring. De gezond heidstoestand is, niet ongunstig. Iu de ouder- hoorigheden heerscht rust. De Hertog van Nassau en Hd. dochter waren Zondag de gasten van I1H. MM. den Koning en de Koningin. Ten 12 uren kwamen de Vorstelijke personen per Hoil. spoor uit Amsterdam in de residentie aan en werden aan het station ontvangen door Zr. Ms. grootmeester graaf Schimtnelpemiinck en luit. kol. baron de Posson, adjudaut. In «en gala-iij tuig rnet vier paarden bespan nen en bestuurd door jockey's, werden de hooge personen naar,liet Paleis geleid. Na het dejeuner bij Z. M. den Koning deden zij een rijtoer door de stad en omstreken. De Hertog en Hertogin dineerden bij Prins Frederik. Z. M. de Koning en Z. K. H. Prins Alexander hebben bijdragen doen toekomen aan de commissie, welke in Den Haag werkzaam is tot bet bijeenbrengen der gelden, benoodigd voor een tweeden Noordpooltocht van de Wil lem JSarendsz. De Koning heeft den divecteur van Zr. Ms, Kabinet opgedragenom door middel van de Staatscourant, aan autoriteitencollegiën en particulieieD, die aan Zijne Majesteit adressen van rouwbeklag hebben aiiDgabodsnwegens het overlijden van Z. K. H, Prins Hendrik der Nederlanden, Zyner Majesteïts welmeenendcn dank te betuigen voor hunne deelneming in dat zoo smartelijk verlies. - SCHIEDAM, IS Haart 1870. De heer B. Hulst controleur der directe belastingen iu en uitgaande rechten en accynsen alhier is als zoodanig verplaatst naar Rotterdam en in diens plaats benoemd de heer1 Haeutjens, thans in dezelfde betrekking te Helder. Heden morgen is de braudersknecht C. Hoen derkamp, werkzaam in de branderij van den heer J. Houtman, aau de Nieuwe Haven alhier, van den ketel gevallen. Hoewel het aanvanke lijk scheen dat hij zich niet ernstig had be zeerd, werd eenigeii tijd later de noodzakelijk, heid ingezien geneeskuudige hulp in te roepen die verleend werd door den heer Dr. Nolel' Bij diens komst bleek het dat de toestand van Hoenderkamp van zeer ernstigeu aard was, en hy slechts per ziekeninaad naar zijn woning kon vervoerd wordenwaar hij korten tijd daarna overleed. Uit sommige plaatsen van ons land ver neemt men, dat de ooievaars reeds hunne zorner- kwartiereu betrekken. Ook in deze gemeente zjju zy jl. Zondag weder gezieo. De heer R. te üelfshaven, onlangs om streeks elf uren in den avond te voet van Schiedam unar huis gaande, werd onderweg plotseling tot staan gebracht door een mans persoon, die met de woorden: >Zet af 1" uit de haag langs den dijk te voorschijn schoot. De aangerande greep echter den aanvaller zoo krachtig aan, dat hij hem weldra iu wcerlooze houding op den grond had, en een zoo krachtige boetpredikatie kon houden, dat de xstruikroover" hartelijk blij was toen hy vergunning kreegt op te staan, onder voorwaarde van in een oog wenk uit <le voeten te zyn, waaraan gretig werd voldaan. "Wat \men van het cirque Sanger, dat, blij ken» achterstaande advertentie, den 27 dezer, alhier zal •rri*earenl,mag.verwachten, bijjkt vol- doende uit een beoordeeling-in de xhu(«1 Zeilunrj van 4 Augustus jl., waarin Sanger cirque iu zekere opzichten nog boven dat a Renz wordt gesteld, liet Keuische orgaan zekert, dat bij Sanger slechts uitstekende km stenaars en kunstenaressen optredende kost onberispelijk, dikwijls zeer fijn en elegant terwijl de paarden den lof van alle tcenne, verwerven. Echte raspaarden toonen wat dressuur vermag. Uitvoerig'woeden de verrit! tingen van sommige kunstenaars en kunsten ressen besproken en ook de clowns zeer g> prezenspeciaal de clown sLitlle Sandy", in Engeland de lieveling van het publiek mi De dressuur en de verrichtingeu der olifantei waarvan een zelfs op de trompet blies, worde zeer geroemd. De toeren met een tijger e leeuw, door den Afrikaanschen leeuwenjage Macomo, waren verba/end, maar ook schrik wekkend. Van een van de vorige lords-mayor vati Londen, Thomas White, heeft de lieer Sanges eetie aanbeveling, waarin vooral ook de optochl geprezen wordt, die we ook hier zullen kunnen bewonderen. De Minister van Financiën maakt bekent! dat het saldo van 's Rijks schatkist bij di Mederlandsche Bank, op '15 dezer, en de soa») der betaalmiddelen op dat tijdstip bij de be*| taalmeester» aanwezig, te zamen een bedrag uitmaakten ran f-41,372.676.27. Blijkens nader bericht van den consul der 1 Nederlanden op Malta, dd. 3 dezer, zijn de! schepenkomende van de Zwarte Zee en der! Zee van Azoff, onderworpen aan eene quaran taine van '15 dagen, en die, komende van anders j; havens van het Turksche rijk, Montenegro eal het regentschap Tripoli, aan eene quarantainsl van zeven dagen, in beide gevallen te rekenen J van den dag waarop het schip zal zijn ontsmet j Bij de nieuwe wet op het hooger onder- wijs is bepaald, dat de studenten in de theologie aan de Rijks-universiteiten, den toegang total] de lessen en de wetenschappelijke instellingen I en verzamelingen wordt opengesteld tegen "be- f taling van f 100 aan het Rijk, terwijl van ande-j ren die de lessen aan de universiteit bijwonen! f 200 wordt gevorderd. Deze bepaling staat In jj verband met de bijdragen, die de studenten in i de theologie voor de kerkelijke hoogleeraren moeten betalen. J Volgens de Prov. Gran. Ct. doet zich au het j verschijnsel voor, dat sommige studenten, dit aau de theologie weinig verwante vakken be oefenen zich laten inschiijven als studenten: in de godgeleerdheid, en zoodoende profiteeren van de gelegenheid om half college-geld te betalen. Voorziening hierin is dus hoogst noodig. Als kandidaten voor het lidmaatschap def Tweede Kamer in het kiesdistrict Arnhem wordenbehalve de majoor Elandreeds ge-, noemd, do' kapiteins van den generaien staf R. H. Kyssonius de Waal, A. Kool en F. De Bas. Het Vaderland verneemt, dat de muziek, nagelaten door den heer Dunkieiy is aangekocht- ten behoeie van de Kon. Mil. Kapel van het regiment gienadiers en jagers. In de St.-Ot. vau jl. Zaterdag is opgfl' nomen een bericht van den cousul der Neder-- landen te Aden, omtrent de rechten die van 1 Jan. li. af geheven worden bij den invoer aldaar van wijnen, gedistilleerd, enz. De Hooge Raad heeft gisteren uitspraak gedaan ia de zaak van den gewezen effecten' handelaar "Gevers Deyuoot te Rotteidam. Op het beroep van den Procureur-Generaal bij het Hof te 'silage, is bevolen aanplakking te 'sllage van een uittreksel uit de arresten van het Hof en den Hoogen Raad, Voor bet overige werd het beroep, ook dat door den veroordeelde ingesteld verworpen. Op een bevolking van om en by 1Ö,00(J zielen zyn te Middelburg 223 gepatenteerde tappers. - f

Schiedamsche Courant | 1879 | | pagina 2