van bronchitisMen gebruikt hiervoor in over daad, doch zonder groote uitkomst, een menigte p&tes, siropen, drankjes, onz., welke meestal de ziekte vreedzaam haar weg laten gaan. De teer alleen kan hierin'een spoedige verlichting geven; nien kan zeggen «ogenblikkelijk, als zy bij eeue genoegzame hoeveelheid worut toegediend. Otn deze uitkomst te verkrijgen behoeft men bij eiken maaltijd slechts vier a zes teercapsules van Guyot to gebruiken. De flacon van f'l.'25 bevat 00 capsules, zoodat deze behandeling slechts op eenige centen daags komt te staan en men kan verzekert) zijn dat van tien personen, die het beproefd hebben, negen zich aan deze geneeswijze houden. De teercapsules van Guyot hebben door Imn succes, dat van dag tot dag toeneemt, ounce-, melijk voel namaaksels uitgelokt. De Heer Guyot kan alleen deze flacons waarborgen, waarop zich zijne handteekeuing, in drie kleuren ge drukt, bevindt. "Wij ontvingen van du Kamer van Koop handel en Fabrieken, ter opname in ons blad, het volgend rapport met !>"gi»löiileede missive. Aan den Gemeenteraad van Schiedam. Ongetwijfeld is de uitbreiding onzer havens, ge paard met de verbetering van liet water in onze grncliten een der diepst gevoelde behoeften van onzen handel en van ouzo nijverheid. Vandaar dan ook dat do Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier, nadat liet voorstel van fleuren Burgemeester en Wethouders van 12 Februari dezes ja-ars te harpr kennis kwam, aan een commissie opdroeg dit voorstel te onderzoeken en deswege rapport uit te brengen. Het resultaat van het ingestelde onderzoek werd door die commissie bij rapport van de.n ISdezer mede gedeeld aan de Kamer, welke zich eenparig met de strekking daarvan ve.roenigde. Zij veroorlooft zich thans Uwen Raad oen afdruk van dat rapport te doen toekomen met verzoek om aan den inhoud daarvan die aandacht te schenken, welke liet onderwerp zoozeer verdient. Bovendien zou de Kamer van Koophandel en ij,. 'Fabrieken alhier, alleszins - nuttig achten, indiun, voordat door Uwen Rand eene beslissing in deze werd genomen", zoowel het plan vervat in liet voorstel van Heeren Burgemeester en Wethouders ils het denkbeeld door de Commissie aangegeven, hetgeen nagenoeg overeenkomt: met het jongste ontwerp van den heer Fijnje, op het terrein zelf werd afgebakend. Voor vele belanghebbenden en ook voor vele belangstellenden zou dit voorzeker in liooge mate tot voorlichting strekkon en in alle opzichten een juiste beoordeeling var. dit onderwerp vergemakkelijken. De. Kamer van Koophandel en Fabrieken voornoemd (gel.) J. J. Cr. NOLET, Voorzitter (r) W. 11 JANSEN, Secretaris Aan de Kamer van Koophandel en Fabrieken le Schiedam. Schiedam, 15 Maart -1879. Met onverdeelde ingenomenheid begroetlo Schie- dam's Handel en Nijverheid liet berichtdat door Heeren Burgemeester en Wethouders een voorstel bij den Gemeenteraad was ingediend tot uitbrei ding onzia- havens. De ingenomenheid werd nog verhoogd doordien bij dat voorstel werd tekennon gegeven, dut het daarbij ontwikkelde plan tevens dienstbaar gemaakt zou kunnen worden aan do hier zoo noodzakelijke algcmeeno watervcrvevsching 'en, wat voor onze reeds zoo zwaar belaste bur gerij voorzeker niet licht is te arhtendat het althans waarschijnlijk zonder belastingverliooging zou kunnen worden uitgevoerd. Roods gedurende zoovele lango jaren verlangde de Handel naar uitbreiding onzer havens, en ge durende een niet minder groot aantal jaren werd de gezondheid onzer burgerij bedreigd door het Jneor en meer vervuiler, van het water in onze y'1 'grachten, en werd ouzo Nijverheid doordien waar lijk onhondharun toestand benadeeld. Dio onver- v" deeldo ingenomenheid wits dus alleszins gewettigd. Iedere poging tot verbetering hecftv alzoo rechtop wnardeermg. Ook Uwo Commissie deelde in die ingenomen- heid. Inzonderheid verheugde zij zich over de in- diening van hot, voorste!vooreerst omdat daaruit 'j. wederom ten duidelijkste blijkt, dat ook Heeren f;'..Burgemeester en Wethouders o<ertnigd zijn van "j.-v'- de noodzakelijkheid èn de uitbreiding onzer havens £n. der verbetering van don toestand van bet water; •Mï'.i' ten andereomdat daarbij is aangegeven, dat thans zonder bezwaar eenc som van moor dan f250.000. daarvoor kan woiden beschikbaar gestold. Uwe Commissie waardeert dan ook ten zeerste do loffelijke poging door Hoeren Burgemeester on Wethouders aangewend om de belangen van Schiedam te behartigen en don bloei onzer nijvere gemeente to bevorderenen zij mcundo geen beter bewijs barer ingenomenheid te kunnen geven, zij meende niet beter te kunnen toonrn hoezeer zij dien stap op prijs stelt, dan door zooveel in baar isniet zorg en nauwkeurigheid de baar opge dragen taak to volbrengen en het voorstel van Heeren Burgemeester en Wethouders van 12 Febru ari 1879 aan de belangen van Schiedam's Handel en Nijverheid te toetsen. Dan helaas, terwijl Uwe Commissie zoo gaarne lmre adhaosie aan het voorstel zelve zon hebben gegeven, terwijl zij zoo gaarne gewensebt had het voorgestelde plan te mogen aanprijzen, gevoelde zij zich bij luiar onderzoek in hare verwachtingen teleurgesteld. Waar zij hoopte te kunnen prijzen, zag zij zich verplicht af te keuren. Overtuigd in- tusschen, dat het Heeren Burgemeester en Wet houders alleen te doen is orn de ware belangen van Schiedam te bevorderenaarzelt zij niet. het resultaat van haar onderzoek aan Uwe Kamer met rondborstigheid en openhartigheid mede te doelen. Het voorstul zooals het daar ligthet blijkt uit do bewoordingen zelveuheeft geen ander doe! dan uitvoering te «even aan eun gedeelte van hot voorstel van 25 Augustus 187! door Heeren Bur gemeester en Wethouders bij don Gemeenteraad ingediend. Uit den aard der zaak werd alzoo het voorstel niet alleen beschouwd op zich zelf, maar ook in verband met hetgeen daaruit •oor de Gemeente kan voortvloeien bij gel-ede verwezenlijking van gezegd voorstel van 1871. Eenparig nu kwam Uwe Commissie tot het be sluit dat liet tegenwoordige voorstel in geeuen deele aan de oulioefte zal voldoen. Om van de uitvoering van dit plan nut voor den ban lel te kunnen ver wachten zou het noodig zijndat de handel zich verplaatste van het tune gedeelte der stad naar de nieuw to graven haven, dneli ook dit resultaat kan niet in voldoende mate worden bereikt, omdat de beschikbare ruimte aldaar voor zulke verplaatsing veel te gering is. Reeds vroeger werd oj> deze omstandigheid gewezenen werd zij van zoo over wegenden aard bevondendat liet plan niet werd uitgevoerd. Toenmaals bestond nog slechts alleen du Sleepbelling en do Scheepstimmerwerf, thans is nog een niet onaanzienlijk gedeelte der leen beschikbare ruimte ingenomen door do Kaarsen fabriek «Apoiio". Was toen reeds de geringe ruimte van overwegenden invloed, zij is dit a fnrciori .thans. Een dergelijk plan werd reeds besprokon door den lieer Fijnje in diens rapport van 1852, naar aanleiding van het voorstel om een berghaven te maken ter plaatse waar volgens liet tegenwoor dige voorstel de dwarshaven zou worden gegraven, welke de nieuwe buitenhaven met de bestaande buitenhaven in verbinding rnoet brengen. Na er op gewezen te hebben dat zoodanige berghaven in geen geval behoorde gemaakt te worden zonder baar ook aan de andere zijde met de rivier in verbinding te brengen, waardoor dan juist verkregen -zou worden wat door bet thans aanhangige voorstel woidt beoogd, laat hij zich daarover volgenderwijze uit: nMet het maken van zoodanige haven zou wel is waar beter dan met de verbreeding der voorhaven alleen, in de behoefte voorzien worden, maar een lokale opneming heeft mij overtuigd, dat men veel moeilijkheden onder vinden, zou voor do geheel»; uitvoering van het ontwerp, dat is, voor de verecniging der haven aan de oostzijde met de rivier do Nieuwe Maas. De ruimte van liet terrein is voor latere uitbreiding te bekrompen, en de redenen, die mij tegen het vorig ontwerp, (het verbroeden van de tegenwoor dige buitenhaven), stemden, vooral dat er het toekomende niet genoegzaam mede beoogd wordt, zouden ook hier gedeeltelijk aanwezig zijn, zoodat ik niet geloof, dat dit ontwerp die ernstige over weging verdient, als ik bij eeno oppervlakkige beschouwing vermeend had." Wat nu do waterververschiug der stad betreft, daaraan kan liet tegenwoordige voorstel, zooals het daar ligt. in geen enkel opzicht dienstbaar worden gemaakt. Vandaar dan ook. dat Uwe Com missie inzonderheid ook bij dit punt de vraag overwoog in hoeverre een goedo en regelmatige waterverven-idling in de Gemeente zou kunnen worden bevorderd door de geheele uitvoering van liet voorstel van 25 Augustus 1871. Ook hieromtrent is het oordeel Uwer Commissie niet gunstig. Daargelaten nog de omstandigheid, dat de financiën der gemeente het niet schijnen te veroorlooven aan de uitvoering van hetgeheele plan van. 1871 to denken, is Uwe Commissie van oordeel, daf zelfs ook dat plan, wel verre van den ■watertoestand in de Gemeente' te verbeteren, dien v veeleer zal verergeren. De uitvoering van het geheele plan van 1871 kan niet anders' dan den onreinen toestand van hot water in de gemeente vermeerderen. Hot is erkend, en dit lag dan ook :u het voorstel van 1871, dat de uitvoering van de toen ontworpen werken geen invloed kan hebben op den water-- toestand in do Gemeente, dan uil en indien de Scliio nabij den ILollandselicn IJzeren Spoorweg door middel eener sluis zou worden afgesloten. Uwe Commissie behoeft niet te wijzen op do overwegende bezwaren, welke tegen dergelijke sluis kunnen worden aangevoerddoch» vroeg zich te dezer plaatse alleen af, welke gevolgen al die werken ook dan nog zouden hebben tor verbetering van don toestand van het water. Zij kwam, helaas slechts tot liet besluit, dat door middel dier wer ken niet anders teweeggebracht zou kunnen wor den dan dat liet vuil van het dichst bevolkte en laagst gelegen gedeelte der Gemeente zou worden verspreid over het lioogere gedeelte der Gemeente, Alleen dus -zou daarmede verkregen worden eene verplaatsing van het vuil uit de riolen en binnen grachten naar do havens tot ongeveer bij de brug aan de Gerrit-Yerijouastraal. Bovendien werd nog opgemerkt, dat ieder plan, hetwelk niet ten goede kan komen aan de tegen woordige Sladdat niet ten gerieve van de be staande paruien kan strekkenniet kan gezegd worden Schiedam's belangen te bevorderen, en als •zoodanig geen aanbeveling verdient. Kn ook uit dit ougpnn; beschouwdkan Uwe Commissie dit voorstel niet aanprijzen. En inder daad noch de communicatie der tegenwoordige stad met do Maas wordt er door bevorderd, noch de toestand van het water in de grachten er door verbeterd. Uwe Commissie zou kunnen begrijpen, dat bij voorbeeld eene Vereeniging er toe-zou kun nen overgaan, met het oog op het voordeeldat mogelijker wijze door eene erpluutsing van onzen handel, daarmede zou zijn te behalen, om uit eigen middelen het tegenwoordige voorstel teil uitvoer te leggen of dat eene Spoorwegmaatschappij in lmar eigen belang aldaar eouo haven zou willen gravendoch zij kan zich niet voorstullendat onze Gemeente zulk -eeue belangrijke som -zou willen om niet te zeggen, zou mogen besteden, waarvan alleen t'onig nul kan voortvloeien voor het onmiddellijk daumuu 'gioiizemlo teirein. Het directe voordeel dat liet voor de Gemeente als zoodanig zou kunnen afwerpen, door havengeld als anderszins, is van te geringe'oeteekenis om eemgen invloed te kunnen uitoefenen, terwijl de indirecte vom'doelen met aan de tegenwoordige inwoners onzer Gemeente, doch alleen aan de toekomstige eigenaren .in den omtrek der nieuwe haven ien goede kunnen komen. Nu zegge men niet, flat 'iet omliggend Lei-rein vuur zooveel noodig door de Gemeente zal worden aangekocht om later tegen Imogen prijs wederom te worden verkocht, eudat op deze wijze de Gemeente eenige winst of eenig voordeel zal behalen, want dan zou de gemeente zich in een speculatie wagen en zicli dus op een terrein begeven, dat volstrekt niet het hare is. Uwe Commissie beweert niet, dat de Gemeente geen voordeel mag behalen als gevolg der door baar uit te voeren werken, doch is van oordeel, dat het behalen van winst of voordeel geen doel der Ge meente mag zijn. Eindelijk is Uwe Commissie van oordeeldat eene haven van slechts 30U meters lengte veel te kort is om zelfs in de tegenwoordige omstandig heden aan liet duel te beantwoorden. Bodunkt men, dat de tegenwoordige buitenhaven bijna 450 meters lengte heeft, dan zal ieder gaarne toegeven, dat eene haven, die nog 3 korter is, niet aanbevelens waardig is to achten. liet duet Uwe Commissie innig leed, dat zij tot geen gunstiger heoordeeling van liet voorstel van Heeren Burgemeester en Wethouders is kunnen geraken en ilat zij op do hierboven aanguvoerdè gronden den innigen wunsch moet uiten dat in liet belang van Schiedamzijn handel en zijne •nijverheid liet gedane voorstul niet tot uitvoering moge komen. Dit inderdaad niet aangenaam resultaat van haar 'onderzoek' bracht er intussclien Uwo Commissie toe de vraag op te werpen, nu ruim t'250,000, ter beschikking kunnen worden gesteld voor.de uitbreiding onzer havens, of niet het beoogde doel, namelijk uitbreiding onzer havens en verbetering van den' watertuestnud, kan worden verkregenj(óp eene wijze, die voor onzen handel voldoende t.an worden geacht zonder de llnancioelc krachten ijler Gemeente te boven te guan. j Met het oog oji de reeds vroeger ontworpen plannen, stelt Uwe Commissie zich voor eene vojor- linveii ten westen der Gemeente op ongeveer 225 meter van de tegenwoordige buitenhaven en jter breedte van 75 motors rechthoekig op de'M^tos aldaar. Aan het einde dier haven eene schutsluis met een paar ebbedeuren van voldoende diepte (met het oog op de grootste diepte onzer binnen havens) en deze verbonden met de Westerlnuen door een vom loopig kanaal van behoorlijke die )te én ter breedte van 20 meters. Mocht dit 'werk tot stand gebracht kunnen w )r- dondan verkreeg Schiedam alleswat op dit oogenblik verlangd kan wordeneeno belangrijk grootero ruimte in de havens, beter en vermeer derde communicatie van dc Maas en de binnen havens eeno directe verbinding van de nieuwe buitenhaven met de bewoners van liet Hoofden wat vooral van gewicht is, met doelmatige aan wending der bestaande middelen, eene uitmuntende gelegenheid om de geheele stad van versch water te voorzien. Behalve al die verbeteringen eri voor deden zou de Gemeente nog bovendien bij de eerste gunstige gelegenheid aan de Maas eene uitmun tende lig- en losplaats voor schepen kunnen ver krijgen van 225 meters lengte met een ruim en voortreffelijk gelegen torrein voor bouwgrond. En welke sommen zonden daarvoor worden ver- eischt? Met het oog op de cijfers, door de heeron Fijnje en Van Erkol bij vroegere gelegenheid aan gegeven, en de sommen elders besteed, komt Uwe Commissie tot dc gevolgtrekkingdat eene voor haven van 500 meters lengte, ter breedte van 75 motors en 5 40 meters boneden laag water diop. aan beide zijden bezet met eeno bazaltkade. hoog stens kan kosten1" 200,000 eene schutsluis met twee paar vloed en een paar ebbedeuren met schut- Icolk, ongeveer- 150,000 het kanaal hoogstens- 20,000 Totaal f 370,000 Hierbij zouden natuurlijk komen kosten van ont eigening. Deze zijn intussclien ook aan het voor stel van heeren Burgemeester en Wethouders ver bonden en zullen mot de hier benoodigde geen belangrijk verschil uitmaken, of althans geen invloed kunnen uitoefenen, vooral als men in aanmerking neemt, dat door de uitvoering van dit denkbeeld belangrijk meer en beter bouwgrond zal verkregen worden. Uwe Commissie acht -zich to meer gerechtigd tot die meening, omdat bij do uitvoering van liet voorstel van Ileeren Burgemeester en Wethouders ook landerijen, a-vn de Gemeente toebehoorende, zullen gebruikt worden en de waarde van dien grond, ot liever van tie gekapitaliseerde rovenuen dier landerijen, evengoed bij de kosten moeten worden gerekend als de koopprijs der te onteigenen lan derijen. Ter besparing van kosten zou men desverkiezende de voorhaven voorloopig tor breedte van 00 Meters kunnen uitgiaven en zich kunnen bepalen tot het maken van eene bazaltkade alleen aan de oostzijde, waardoor do te doene nitgavon met ruim eeno halve ton zuilen worden verminderd. "Is evenwel het geld beschikbaar, dan heeft men ook nog de keus om in plaats van eene bazaltkade aan de westzijde eene bazaltkade te maken aan de Maas uissehon de oude en de nieuw te graven buitenhaven, en het terrein aldaar op te hoogen, betgeen zelfs minder kosten na zich zal sleepen dan eene bazaltkade aan de westzijde der bier bedoelde voorhaven. Deze toch heeft eene lengte van 500 Meters, terwijl de kade aan de Maas slechts eeue lengte zou verkrijgen van 225 Meters. Wat nu de kosten der schutsluis betreft, deze -zijn aanzienlijk lager geraamd dan door den heer Fijnje. Men bedenke intussclien, dat die heer aan de daar ontworpen schutsluis in diepte en breedte -zulke afmetingen gaf, dat zij schepen zou kunnen doorlaten, die toch niet in onze havens kunnen komen, en Uwe Commissie van oordeel is dut de te maken schutsluis slechts zoo diep en breed behoeft te zijn, dat zij al de schepen kan door laten, welke in onze binnenhavens kunnen varen en flossen; terwijl bovendien de heer Fijnje twee paar ebbedeuren noodig oordeelt en Uwe Commissie één paar ebbedeuren voldoende acht.. Vergelijkt men liet hier geschetste ontwerp met het voorstel van Hoeren Burgemeester en Wet houders, dan valt het in het eng, dat 't otn fmancieolo redenen bij, dat voorstel niet behoeft achter te staan: dat -de daarbij genoemde voorhaven "A meer ruimte aanbiedt dan die in bot voorstel gepro jecteerd i dat daardoor de communicatie te water met, de binnenstad aanzienlijk, ja voldoende wordt ver beterd en liet voorstel van Heeren Burgemeester en Wethouders daartoe van niet het minste nut is, noch ook worden kan; dat dit werk de gelegenheid aanbiedt om het water in do .grachten der Stad te ververschen en door spuiing te verbeteren, terwijl hot voorstel van Heeren Burgemeester eu Wethouders daarop ,geen invloed kan uitoefenen, ja zelfs eene volledig* tenuitvoerlegging van het voorste! van 1874 nadeelig daarop zou inwerken dat m één woord de haven aan do westzijde de. belangen van den handel en de nijverheid van Schiedam, do belangen van de belastingschuldigen on alzoo do belangen bevordert van hen die de kosten dier werken zullen moeten betalen, terwijl het voorstel van boeren Burgemeestev eivWethou-., ders slechts ten goede kan komen aan eene bevol-

Schiedamsche Courant | 1879 | | pagina 3