WINKELHUIS B'HüiHiüki Berichten. Te Huur: eene kapitale 5 Notaris YAN DER HEI JDEi AD VERTENTIËN. VLAARDINGER-AMBACHT, SCHIEDAM, 5 April 18J9. Gisterenavond trad in de leesvergadering van onze afdeeling van den Anti-dienstvervangiog- bond als spreker op de heer L. W. De Petit van 's Hage, met een warme pleitrede voor den bond, die met aandacht door de talrijke belangstellenden gevolgd werd. In het eerste gedeelte zijner boeiende rede wees de spreker op het groote belang, dat het leger bij den persoonlijken dienstplicht heeft, terwijl hy in het tweede gedeelte betoogde hoezeer het lociale belang er over 't algemeen bij winnen zou. Spreker bestreed de dwaze meening van -velen, dat Nederland bij zijn uitmuntende vestingwerken en linieën geen behoefte heeft aan een talryk en uitmuntend leger, alsof het genoeg ware den vijand slechts uitmuntende vestingen en iiniën te laten zien om hem uit het land te weren. Neen I zeide spreker, èn de vestingen èn de verdediging moeten uit muntend zijn, en ais aan het laatste alle zorg besteed ii, dan vermogen wij ons kleine Neder land met gegronde hoop op succes te ver dedigen. Met uitmuntend materiaal alleen ver mag men tegen een geoefend vijand uiets, zelfa al werkt de natuurlijke ligging van onzen bodem mede, ook de levende strijdkracht moet uitmuntend zyn en samengesteld uit zelfdenkende wezens, die vooral met het oog op de tegen woordige taktiek maar al te dikwijls in de gelegenheid komen op eigen gezag te moeten bandelen. Als voorbeeld wat een alles behalve in goeden staat verkeerende vesting, maar ver dedigd door een uitmuntend lager vermag, tegen geoefende belegeraars, haalde spreker Belfort aan. Deze vesting heeft in den Fransch-Duitscheh oorlog de waarheid dier stelling voldingend bewezen, Een tweede dwaalbegrip nl. dat Nederland 'alleen een leger zou behoeven om zyn vestingen te verdedigen en achter linieën tegen den vijand ■te agéeren werd op populair wetenschappelijke jen geestige wijze bestreden. Een voorbeeld slechte, ingeval ons land zich van de hulp eem bond- 'doelingen in kennis te stellen. Gaandeweg ver schenen thans publicatiën der gouverneurs, die onder anderen een uittreksel uit het wetsontwerp bevatten, voor zoover het onderwijs in den gods dienst betreft. Over deze daad zal de Regeeriug in de Kamer geïnterpelleerd worden. De Belgische bladen blijven van weerszijden den strijd voortzetten. Van clericale zijde was aangevoerd, dat de woorden van instemming met het beginsel der gemengde school, door de aartspriesters De Haan en Engelen in Holland gesproken, niet als bewijs konden gelden van het gevoelen der kerk. Deze heeren, zegt men, spraken slechts Jhun persoonlijk gevoelen uit, hoogstens dat van de kleine groepen, geestelijken, onder hen ressorteerende. Waaneer het getuigenis van eenvoudige aartspriesters u niet voldoende is, zeggen de liberalen, dan zullen, we u andere namen noe men: Paus Gregorius XVI. In 1841 richtte deze Paus zich tot een volk, grootendêels Katho liek, met ijver aan zijn geloof gehecht, een, volk, dat" dit geloof dapper had verdedigd tegen de Protestantsche overheersching en dat dit geloof nog verdedigen kon. Dit volle is het Iersche volk en op het kalmeerende woord van den Paus bielden de dreigende kreten tegen de Godless schools op en hoewel de tijden veranderd zijn, en de taal van kardinaal Gullen zeer van die van Gregorius XVI verschilt, is het een feit, dat van 1 Juni 1861 tot 1 Juni 1863, meer dan 520 bijzondere secte-scholen. in neutrale werden verandérd, en van dit getal waren 287 Katho lieke, 106 Aaglicaansche, 32 Methodistische en 91 Presbyteriaansche. Daarenboven, waren er in 1833 in gaosch Ierland slechts 789 openbare scholen met 107,000 leerlingen; in 4863 daarentegen 6010 met 811,973 leerlingen. Deze cyfers zyn wel sprekend, en voorzeker te vertrouwen, als af komstig van Lord O'Hagan, Katholiek afge- vaardigde voor Dublin in het Engelsche Lagerh uis. genoots bediende: Veronderstel, zeide*spreker, dat we met behulp van een bondgenoot den vijand noodzaakten zieti over de grenzen terug te trekken, dan zou het natuurlijk zaak zijn hem zoover mogelyk terug te dringen Goed, we doen dit geholpen door bomlgenooteo, doch aan de grenzen van ons land gekomen zouden we dezen toch moeilijk het verdere werk alleen kunnen overlaten, met de eenvoudige verklaring, dat wij Nederlanders nimmer geleerd hebben inj't open veld te strijden, allerminst zoover van huis maar slechts geleerd hadden vestingen en linieën te verdedigeo. Om van nog eene soort van tegenstanders van den Anti-dienstvervangingbond te spreken werden zij genoemd, die begrepen, dat de meerdere behartiging van het leger, meerdere offers van de beurs zou eischen. Dit laatste is geen dwaalbegrip. Maar 't is toch beter intijds de beurs wat wijder open te zetten dan later te moeten ondervindendat dg opoffering vau de giootste schatten Diet in staat is te vex-- goeden wat verwaarloosd is. Vergelijken, wij onze kazerneering, wetenschappelijke opleiding en iurichting met die van andeie Staten dan maakt de Nederlandsche een goede figuur. Onze kazernen kunnen gerust de vergelijking door staan met die van elke andere natie, tei- wijl van de officieren in ons leger zeker meer capaciteiten gevergd worden dan bij 't meerendeei van dat der andeie Staten. En wat de verhouding betreft tusschen de meerderen en de mindeien bij de militie, zal deze voortdurend verbeterend gelijken tred houden met die van het zedelijk gehalte onzer armee. Dat zedelijk gehalte wordt zeer gebaat bij de peisoonlijken dienstplicht. Waarom toch is de zoon eens aibeiders, in zoo menig getal de kostwinner vau het gezin, gedwongen zijn haardstede'voor zekeren tijd te vei laten en kan de nietsdoende'jonker van het kasteel, zich met IbetaUng, van wat voor hem slechts een fooi is, onttrekkeen aan de plichtsvervulling, die het vaderland van hem eischt? De remplaceering werkt verlammend op het leger niet alleen maar ook op de officieien; hun taak wordt te moeilijker en ondankbaarder naarmate zij onder hunne manschappen minder omwikkelden aan treffen. Zij, die niet vrij waren van prusiomanie moesten alle scherpte van des sprekerïsarcasme tegen dien onvaileriandschen geest ondervinden. Verbetering van het gehalte onzes legers is volgens den spreker noodig, hoog noodig zelfs, en de persoonlijke dienstvervulling is een der beste middelen willen wij met dezelfde kiacht van vroeger het «Oranjehoven" handhaven. Met luiden bijval werd de spreker bij het eindigen zijner rede begroet, en 't was zeker iiit naam van alle tegenwoordig zijnden toen de voorzitter, de heer dr. C. J. Vaillant, in harteiyke bewoording den heer Petit dank zeide "voor 't groote genoegen, dat hij de aan wezigen door zijn bondige taal, zijn boeiende voordracht verschaft had. Ook dankte hij den oud-Minister graaf Vau Limburg Stirum voor zijn vereerende tegenwoordigheid aan deze plaats; terwijl hij den wensch uitsprak, dat hij bij zyn hoogen ouderdom toch het genoegen nog smaken mocht te zien den triomf van het streven, dat hij met zooveel toewijding be vorderlijk is. In een korte toespraak getuigde de gi aaf Van Limburg Stirum, dat we dien triomf met eenige gerustheid mogen tegemoet zien, aan gezien vijf van onze tegenwoordige Ministers het streven van den bond zeer zijn toegedaan. Met leedwezen vernemen w'y, dat de Miuister van Marine, de kapitein ter zee jbr. H. O. Wichers, sedert het begin dezer week ongesteld is, en dat zijne ongesteldheid zells eene vrij ernstige wending heeft genomen, die grond tot bezorgdheid geeft. De heer Wichers lijdt aan eene maagkwaal, waarbij zich hevige koortsen gevoegd hebben, vooral in den afgeioopen nacht was de lijder zeer onrustig. (iV. JB. Cé.) Bij de eergisteren plaats gehad hebbende verkiezing van hoofdingelanden en hoofdinge landen-plaatsvervangers van Schieland zijn ge kozen: in het 1ste district tot hoofdingeland de heer P, Hoogerbrugge Jzn.; in het 2de district tot hoofdingelanden de heeren J. W. Schuurman en H. Uitilenbogerdtot hoofdingeland-plaatsvervanger de heer A. Van der Spek; in bet 3de district tot hoofdingeland de heer E. Jongeneei en tot hoofdingeland- plaatsvervanger de heer J. fiogterom; in het 4e district tot hoofdingeland de heer IJ.. J. De Jong Lzn. en tot hoofdingeland-plaatsvervanger de heer A. Kluit llzn. 1 Herstemming in het 1ste district voor de betrekking van hoofdingeland tusschen de heerea A. Voorwinden en ,C. Van den Berg Jzn., en voor die van hoofdingeland-plaatsvervanger tusschen de heeren C. Van den Berg Jzn. en A. Voorwinden. De Eerste Kamer is tot hervatting van hare werkzaamheden bijeengeroepen'op Dinsdag, 15 April, des avonds te 8 uren. Naar wij vernemen zullen bij gelegenheid van het bezoek van HH. MM. den Koning en de Koningin aan de hoofdstad, door de Hol!, IJzereu-Spoorweg-maatsehappij extra treinen georganiseerd worden op Maandag 21 eu Dins dag 22 April, des avonds omstreeks '11 uren van Amsterdam naar Rotterdam, Den Haag, Helder Utrecht en Amersfoort, ten einde het p in de gelegenheid te stellen de verschi.' feesten in de hoofdstad bij te wonen. De Commissie van onderofficieren voor" het geschenk aan HH, MM. den Koning en de Koningin, namens het Nederlandsche leger aan te bieden, bestaat uit C. H. J. Müiler, opzichter van fortificatiën, F. J. Van Dijkr serg-majoor 6de reg. infanterie, en A. A. Van Ameijden, sergeant der 5de afd. vesting.artillerie. VAN in den Zoutevccnschen Polder onder TE SCHIEDAM, -■ door den i te Overschie, te weten een BOD WHANS W, NINGgenaamd L berius Hoeve, met TU1/ BOOJfCMRD, KARMOLE9Ï, 1W en PAARDENSTAL twee HOOIBEk' «EN, WAGEN- en VARKENSCUITVR, voorts WEILANDENBOSC1I11A& HOUT en WATERING, staande en gelegen in den Zouieveenschen Folder, onder de ge meerite "Ylaardingcr-Anibacht, kadastraal Sectie E, nos. 63, 64, 65, 66, 67, 90 tot es met 118, 128, 129, 130, 155, en 157 tói grootte tezamen van 27 Hectaren, 22 Aren 76 Centlaren Thaus In huur bij de Weduwe van THEO DORUS VERDEL. Aanvaaiding: de Landerijen, Kerstmi dezes jaars, en de Huizing, 1. Biel 1880 Zullende in perceelen en gecombineerd wor den aangeboden. Alles bij gedrukte biljetten breeder vermeil De veiling zal plaats hebben op Woeni dag 16 April 1679 en de afslag I Woensdag 2» dier maand, telkens 's roo: gens ten lO urein het gebouw »MüS! Sacrum", aan de Lange Haven te Schiedam zijnde inmiddels inlichtingen te bekomen, ti Kantore van voornoemden Notaris VAN DE HEIJDEN. bri St, der ihj ¥9 op een der beste stand' dezer Stad een voor nlle affaires geschikt. Adres met franco Brievenonder létter aan het Bureau der S c h i e d a m s c h e O ovirf

Schiedamsche Courant | 1879 | | pagina 2