I li voegsel van de Scjiiedamsclie Courant, Bnitealarïxebe Beritbtei.- bioneilaiisskc Berichtei. van Maandag f April 1879. è0r I I I II a E H G E L A N D. In een sela ij ven aan den heer Abraham Sharp, te Biadford, verzekerde John Bright, naar aanleiding van het huidige geroep om recip» ociteit dat in de jaren 1839 tot 18-42 de Jiwiining eu nood in den lande tienmaal erger waren dan thans sedeit 1877 het geval is. Indien (zegt Bright) liet wei kvolk titans, na de opgedane ervaiing gedurende de jongste dertig jaren, weder om protectie en reciprociteit vraagt, dan is het duidelijk dat noch feiten, noch he- toogen, noch pi actische lessen het wijzer kunnen maken. In antwoord aan Cameron zeïde Bourke in het Lageihui--, dat de Regeering Donderdag vernomen heeft, dat Frankrijk bezit genomen heeft van liet eiland Matacong (aan Afrika's westkust) eu dat de attorney general van Siei ra Leone daartegen protesteerde. De Eogelsche Regeering heeft daaromtrent terstond vertogen tot het Fiansche gouvernement gericht. Aan Fawcett gaf Sir Stafford Northcote ten antwoord, dat de onderkaudelingen met Jacob Khan vooitduren en dat de Regeering zich onmogelijk door vcrklaiingen omtrent wellicht noodzakelijke bewegingen binden of daaromtrent gedetailleerde mededeeüngen doen kan. Echter is bijna niets onwaarschijnlijker dan dat de Regeeiing vóór de hervatting der zittingen van hèt Pailement van hat e tot dusver gevolgde politiek zou afwijken. Voor liet geval eene ver andering, mocht plaatshebben, zal de Regeering 'daar vit ff'zoo spoedig mogelijk mededeeling doen." Aan den onderkoning Lord Lytton is ten stel ligste bevolen zonder de ondubbelzinnigste be velen der Regeering hel leger niet naar Kaboel te laten oprukken. Lord Haitington betuigde zijne tevredenheid over deze gewichtige verklaring der Regeering. Il'ALlE. De aartsbisschop van Mantua, tot dusver onder de prelaten een der heftigste tegenstan ders van het koninkrijk Italië, had, zoolang hij zijne bezoldiging trok uit de pauselijke kas, het denkbeeld ver van zich afgeworpen, om het exequatur van de Itaiiaansche Regeering te vragen, maar sedert Februari, toen hetVaticaan aan de bisschoppen schreef, dat zij niet meer te rekenen hadden op ondersteuning uit de pause lijke kas, is de prelaat aan het nadenken gegaan, en het gevolg er van was, gelijk de Lihertd meldt, dat hij het exequatur gevraagd heeft, ten einde een ronde som te kunnen opsteken uit de schatkist van het door hem verwenschte koninkrijk Italië. Garibaldi werd Donderdagavond te Rome verwachtwat hij daar komt doen, is niet met zekerheid bekend; dezen zeggen, dat bij een Italiaanse!) legioen wil vormen om Griekenland te helpen, anderen dat liij de uiterste linkerzijde een hait onder den riem komt steken bij de debatten over de jongste republikeinsche demon straties te Milaan; maar over het geheel zjju zelfs i z\jn vrienden niet zeer. gesticht over zijn komst te Rome. FRANK RIJ K. De geruchten van ministerieele wijzigingen worden gelogenstraft. De verdaging der Kamers schijn thans defi nitief op Zaterdagavond vastgesteld. De directeur van het blad tOrdre is tot 8 pagen gevangenisstraf en'500 ïraaer boete ver- oordeeid voor het verspreiden veie vulsche be richten. Dit Bonapartistisch blad had namelijk, ondanks de officieels tegenspraak, volgehouden dat teruggekeerde begenadigde communisten, bij het aan wal stappen te Marseille: »Leve de commune!" zouden geroepen hebben. DCIIÜCU LA N D. De National Zeit. meldt, dat van de den 3 dezer in den Bondsraad voorgestelde verande ringen in het ontwei p-tarief, behalve eenige weinig beteekenende wijzigingen, deze ,'e be langrijkste is, dat tegenover die Staten, welke den invoer van Duiische artikelen aan ongun stiger bepalingen onderwerpen dan dien van andere landen, een additioneel invoerrecht ten bedrage van het verschil, geheven zal kunnen worden. 5 ï- 11 S L AN 1). De onverwinnaar van Schamyl, de held vau den Russischen oorlog iu den Kaukasus, maarschalk Bariatinsky, is te Genève aan een hartziekte ovsi leden. De maarschalk was een der afstammelingen van Rurik, den stichter van het Russische Rijk. OOSTEN R UK. De veeziekte in Boheme heeft zich thans over een honderdtal dorpen uitgebreid; er is een militair cordon daaromheen getrokken. SPANJE De beterschap in den toestand 'der infante Christine blijft voortduien, Uit Marocco wordt beiicht, dat daar een hougeisnood woedt, zelfs -lykezw woi deu opgegeien. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. I Zitting van 4 April 1879. In de zitting van heden zijn aangenomen ontwerpen tot afstand aan de provincie Gronin gen van de waterstaatswerken, genoemd inliet Kon. besluit van 1870, met 46 tegen 7 stemmen, na ontwikkeling hunner bezwaren door de heeien Bastei t en Roëll omtrent de fiuaucieele gevolgen der overeenkomst; dat tot iielfmg van i echten wegens de verrichtingen van den burgerlijken stand; dat tot verhooging van hoofdstuk IX: dat tot vei'andeiing der grenzen tusschen Dreischor en Nieuwerkerk, en dat tot legeling der tienjarige volkstelling: het laatste met 48 tegen 3 stemmen en na discussie waarbij de heeren vau Eek en van Kerkwijk opkwamen tegen de delegatie der bevoegdheid tot regeling dezer zaak aan de uitvoerende macht. De heet en Godefioi en van Delden be rustten datum echter, daar de. kwestie van delegatie later iu haten ganschen omvang bij het aanhangig ontwerp ter sprake zou komen terwijl de Minister er op wees, dat door het bekende arrest van den Iloogen Raad liet noodig was thans de volkstellingen op de wet te doen steunen en het niet mogelijk was nog dit jaar bij de wet volkstellingen in bijzonderheden te regelen. De Kamer is op recès gescheiden. SCHIEDAM, 5 April 1879. Blijkens een ingezonden stuk in de Mid- dolburgsche Courant word den 28sten Januari jl. door de firma Heyligers en Zoon te Schiedam, per Staatsspoorweg, een fust jenever afgezonden aan den heer J, Corbeel te Middelburg die het echter niet ontving, waardoor hem, daar het besloten water was, veel schade werd berok kend. Toen de firma Heyligers op'1 Maait tot de ontdekking kwam, dat het fust nog niét te Middelburg was aangekomen, werd een onder zoek ingesteld, waaruit bleek, dat het ongedekt te Roozendaa! lag, behoorlijk voorzien van een gelei-biljet. Den 29 Maart is het vat eindelijk te Middelburg aangekomen en den 31sten bij den heer Coibeel bezorgd. Vermoedelijk zal door de afzenders een eisch tot schadevergoe ding worden ingesteld, terwijl 'de lieer Corbee! in de zaak berust. ,-t t Behalve Ftankrijk e'n Rusland zijn allo Staten van liet internationale postverbond toe getreden om voor de postzegels voor het inter nationaal verkeer dezelfde kleur aan te nemen. De postzegels van 12Vs centzullendientengevolge later eene blauwe kleur krijgen. "Voor drukwerk is de roode en groene kleur aangenomen. Naar wij vernemen bestaat bij de Holl. IJzeren Spoorwegmaatschappij het voornemen, in den a. s. winter eene proef te nemen met eene nieuwe wijze van verwarming der rijtuigen, waarbij de zoo lastige waterstoven vervallen en ook de rijtuigen 3de klasse zullen verwarmd worden. De April-aflevering van de Tijdspiegel bevat o. a. eene aankondiging der veel bespro ken rede van Dr. Schaapman, bij gelegenheid van hst Vondelsfeest te Amsterdam gehouden. Over het algemeen is het oordeel van den recensent, den heer G. Kuyper Hz. te 's Graven- hage, gunstig. Hij maakt slechts enkele beden-' hingen tegen eenige gewrongenheid en gezwol lenheid -iu-den. gedachtengang^vamadeMiede.«In-£~v— een noot zegt de heer Kuyper het volgends over de polemiek naar aanleiding van Schaep- man's rede: >Deze aankondiging was reeds geschreven toen mij de voor 't minst genomen onkiesche polemiek tegen de persoonlijkheid van den feest redenaar in de dagbladen enz., onder de oogeo kwam. Ik hoopja vertrouwdat velen met mij die aanvallen als minpassend zullen ver- oordeelen. In het volle bewustzijn van hetgeen 't zegt, zich Protestant te noemen, protesteer ik voor my met alle klem tegen dergelyke polemiek." Het bericht, als zou te Nieuwe Pekela, een vrouw plotseling het spraakvermogen hebben teruggekiegen, dat zij dertig jaren geleden had verloren, wordt door de Af. Teend, Ct tegengesproken. Een nieuw anti-revolutionnair orgaan i« bij den uitgever A. Jansz. te Leiden verschenen Ne HollanderWeekblad voor Gouda, Haar- lerameimeor en de Rijnstreek, met het doel shet ontwikkelen eener, in uationalen zin, op de schrift gebouwde samenleving, zoo in het algemeen, als met het oog op de vragen dis meer bijzonder aan de orde zijn" in aansluiting met het programma ten vorigen jare door het Centraal comité opgesteld. Ylaardingen. In deze gemeente zal, naar wij vernemen, een kunstboter-fabriek opgericht worden voor rekening van den heer J. W Muurling. Leerdam. Woensdag heeft alhier.'eensobrt oproertje plaats gehad. Een troep,werkvolk, onder wie eenige met messen gewapend, heeft in de fabriek en op iiet kautoor van' dé firma' Jeekel wanordelijkheden gepleegd, onder-liet* uiten van ernstige bedreigingen tegen eenige' der geëmployeerden. Deze laataten durven

Schiedamsche Courant | 1879 | | pagina 5