Gemengde Berichten. W- zich niet dan gewapend en onder goed geleide naar de fabriek begeven. .Leiden. Den 2 dezer viel alhier een scheepsjongen, behooreade tot het personeel dei- Kweekschool van Zeevaart, van boord en zonk onmiddellijk in do diepte weg, F.en andere scheepsjongen en een kweekeling sprongen on middellijk over de verschansing en smaakten da voldoening den drenkeling, die onder dc kanonneerboot geraakt was, op te duiken en te redden. 'De bedoelde kweekeling, genaamd J. van Katwijk, uit Schiedam afkomstig, bevindt zich eerst sedert eenige dagen aan boord en heeft, ofschoon pas 16 jaar oud, reeds viermaal een drenkeling geréd. liet bericht omtrent de beslissing van den gemeentel aad inzake het. verzoek vau liet bestuur der Kweekschool voor Zeevaart berust op cene vergissing. v. Het voorstel is, omdat de stemmen staakten, aangehouden tot een volgende vergadering. Amsterdam. De industrieschool voor .vrouwelijke jeugd alhier, ontving dezer dagen leene schenking van f2000, overeenkomstig den wensch van een oveiledene haar door de nage- blevenen uitbetaald. Kaatsheuvel. In deze gemeente is de kwaadaardige keelontsteking (angina diphte- ritiea) onder de kinderen uitgebroken. Bij schier allen, die door de ziekte worden aangetast, heeft zij een doodeljjken afloop. Maastricht. Eergisteren werd alhier bij den heer B., brander, door do rijks-ambtenaren bij huiszoeking eene geheime bergplaats ont dekt. Circa 2700 liter gedistilleerd werden in beslag genomen. -k Iu een preek tegen do nieuwe schoolwet in België, verklaarde een Belgisch geestelijke zijn gehoor aldus de beteekeuis van de gymnas tiek: ïZe gaan de kinders den gy in nas leeien. Maar gen weet gulder nie wa da dat es, den gymnas. Neen he? dat en weet de nie? Eli wel, ik zal 't ekkik ulder zeggeD. Den gymnas, dat es kunsten doen, springen en langs koorden en stokken klaveren, mee ulder beenen omhooge aan een koorde hangen, enz. G'hebt liet nog wei gezien in de brakken op de Foore, newaar? Ehwel, ze gaan ulder jongens da ieeren I ja, zelfs langs de muren klaveren, immers di c v en kwee ken. Ulder konijnen worden nu al ge stolen maar tons en zuiieu grendels en sloten nie meer voldoende zijn om er de dieven uit ~te houden en te beletten dat z'uider kiekens en konijnen komen stelen. Want ze zullen de jongens den gymnas ieeren, da ge zelfs onder ulder dak op de bovenkamers niet meer vrij en zult zijn." De Duitsche professor Dubois Reymond heeft oulaugs te Bremen een voordracht ge houden waarin iiij tot de slotsom kwam, dat de zon nog '17 millioen jaren kan schijnen. Indien deze lijd om is, zullen atle hemelbollen, die door haar vellicht en verwarmd worden met ijs worden bedekt, en zal waarschijnlijk geenerlei leven daarop mogelijk zjjn. - Indien de professor niet dwaalthebben wjj ten minste deze troost, dat we het niet meer 1 zullen beleven. Een werkman te Neurenberg, die reeds lang geen werk had en bitteren nood leed ging dezer dagen 's avonds naar het spoorstation. Onderweg 'vond iiij een brieventpsch met 800 M., eenige brieven enz. IIij aarzelde eenjge oogenblikken, denkend aan de ellende der zijnen, wat te doen, maar ijlde toen een vreemdeling, die voor,hem uit liep, na. 'tWas de eigenaar van 't verlorene. De vinder gaf het over, en de ...vreemdeling -reikte hem in de vreugd .zijns haitcn een banknoot van 100 mark toe..De begiftigde nam dia aan, barstte in tranen los en kon niet bedanken. De ander vroeg getrof fen nn"r de reden. De werkman verhaalde alles en de heer beloofde iets voor hem te zullen doen, als hij naar Dresden gaan wou. Do mau stemde toe, on kort daarna kwam een brief rnet reisgeld'en kreeg hij een goede aan stelling in een groote fabriek aldaar. Eone jonge dame te Berlijn had eene huwelijksadvertentie in de courant gezet en daarin lo kennen gegeven, dat zij bij haar huwelijk GOOO mark ontving. Zij had een fcgega- digde" gevonden, die echter met nadruk vast hield aan de voorwaarde dat zij de 6000 mark medebracht, die dienen moesten oni eene -zaak te koopeu. De dame vernieuwde hare belolle, maar ua' de echtvereeniging bleek, dat zij iu plaats van 6000, slechts 600 mark kreeg van een vroegeren vriend eu deze ook nooit meer had beloofd. De echtgenoot stelde daarop eene actie in tot ontbinding van het huwelijk en de rechter heeft in dien zin uitspraak gedaan, op grond dat hier materieel bedrog w.is gepleegd. Een groote internationale wedstrijd van ioopers is verleden maand iu de tuineu van Gilmore te New-York gehouden. De opgave was 500 mijlen iu zes dagen te doorloopen. De winntr zou de helft der en li degel den ont vangen, eu de hem naastbij komende twee vijfden vau de andere hel 11. Rosvell, een Engelschman, heelt den prijs behaald, en ontving dientengevolge 20,000 dollars. Vooits word hein door sir Ashtley het eereteeken van kampioeu, een gordel, aaugebodeu. Reeds sedert lang werd, zooals bekend is, de heliotypie dienstbaar gemaakt aan het wedergeven van kunstwei ken. Thans echter begiut men haar ook m toepassing te brengen met het duel om tie boekdi ukkunst te ver vangen. De Société do I Orient latin te Parijs iaat namelijk zeer kostbaar handschrift, in de Venetiaausclie Mui cus-bibliotheek aanwezig, heliotypisch verveelvoudigen. De Japan,Daily Herald bevatte onlangs het lapport van den Ministèr van Oudeivv'ijs iu dut land, loopemle over 1870. Japan telde toen ongeveer 25,000 lageie scholen met 52,000 ou der wij zeis. Over de 2 millioen leerlingen bezochten de scholen, zoodat ongeveer 40 leer lingen op '1 ouderwijzer komen en ongeveer 1 leerling op 16 meii.-cheu van de in de 7 groote schooldistricten levende bevolking van 34 mil lioen. Het cijfer der staatsscholen, loet ai en en ieeiliugeu is, veigelrken met liet jaar te voien, aanmerkelijk toegenomen, teiwijl dat van de bijzontieie scholen afnam. Bij de middelbare schelen hebben de bijzondere iurichtingen de overhand. Baat van toch zijn er '183 tegen 18 Staatsscholen; zij worden door '11 h 12,000 leerlingen bezucht, "lti 92 scholen wordeu vieemde talen geltent. Ter vorming van onder- vvijzeis eu onderwijzeressen zijn er 2 iurich tingen, met 157 leeiliugen. Gustav Freytag is nog lang geen 70 jaar, in één opzicht heeft hij dezer dagen den 70jarigeu Gothe nagevolgd. Ilij is namelijk onlangs in alle stilte gehuwd met zijn huis houdster, welke dame leeds jaren bij hem in huis was. Tot nog ton heeft, men rocli haar naam gekend noch iets van haar bestaan ge gist, en toch is zij op eenmaal, zoo zegt het Berl. J'rdtl., eer.e historische persoon geworden en tevens de heldin van den vooruaamsten roman van Freytag, namelijk van dien van zijn eigen ieven, De zeer aanzienlijke en nog steeds, toe nemende aanvoer van vei sell vlcesch uit Amerika heeft, in het Noorden van Engeland (in sleden als Newcastle, ShieldsSunderland enz.) ten gevolge gehad, dat de slachters van inlandse!) vee den prjjs van hunne vvnar leeds met 10 cei.t per 5 ons hebben moeten vei lagen. Ame- rikannscli vleeseh van voortreffelijke kwaliteit wordt in de daai toe geopende winkels verkocht tegen 8 tot 5 stuivers per vijf ons. Ook de aanvoer van slachtvee en boter uit Denemarken neemt steeds toe. Te New-Haven (Amerika) werd onlangs op het tooneel een huwelijk voltrokken. Aan het eindo der gewone voorstelling werd dooi den regisseur medegedeeld, dat miss Josephine Blanchard, lid van hettoonoelgezelschap, in den - echt zou treden met mr. James. Het orke3t begon -J.-* Hoehzeitsmarsch te spelen en toen liet gordijn opging, zag men het jonge paaromringd door al de acteurs en actrices; de vrederechter Ilugh Dailey verrichtte den dienst volgens het ritus der EpiscopaaDche kerk. Het publiek bewaaide iiet diepst stil zwijgen, maar toen Daily was heengpgaan en liet gordijn viel, barstte een storm van toe juichingen ios en de jonggehuwden moesten uog eens hun buiging voor het publiek komen- maken. Een nieuwe vuur-aanstek er is door E. Oeslsund te Stockholm ingevoerd (en is hem gepatenteerd). Deze vuurmaker bestaat uit een poreusen cylinder van leem, die met photogeeu, gasoüe of eenige andere licht brandbare olie dooi trokken is, midden in de brandstof wordt geplaatst en ontstoken. Nadat het vuur is ont stoken, kan men don cylinder wegnemen, om hem een volgenden keer weer te gebruiken, De cylinders worden uit een massa van natte leem en zaagsel of eenige andere, licht brandbare stof in fijn verdeelden staat gevormd, gedroogd en gebrand. De brandbare stoffen worden daarna vervluchtigd, waardoor een groote hoeveelheid kleine holligheden in het lichaam van den cylinder achtei blijven. Deze laatste verkrijgt- hierdoor de eigenschap om, als ren sponsr vloeistoffen op te slorpen. Den merkwaardige vondst. Dezer dagen heeft men nabij Kölleda een uitgestrekt begiaaf- veld ontdekt, in welks bovenste laag meet- dan '100 skeletten gevonden zijn. Diep daaronder vond men veel oudere graven, uit den tijd der' ooispronkelijke bewoners vau die stioken, de Ilermunduren,' blijkens de belangrijke sieraden en andere zaken, die in deze graven werden aangetroffen. De bovenste lijken schijnen uit het jaar 1-95 afkomstig te zijn. Den spoorweg over het ijs, wel de eerste van dien aard, die ooit gezien werd, is dezer dagen in Noord-Amerika in werking geweest, Iu weerwil vau alle waarschuwingen heeft de ingenieur en chef van do Northern Pacific Railway over de he «rozen Missont i-rivier rails gelegd, en werd de rivier zóó gepasseerd, eerst door één locomotief en twee met ijzer beladen lovvrys. Toen dat goed ging, werden achter de machine 3 lovvrys inet ijzer en een waggon met gasten, die voor den spleiziertocht" genoodigd waren, geplaatst. Ook deze proef liep naar wensch af. De rivier is thans slechts 3,300 voet brted (dus vre! smaller 'an in den zomer). Het ijs was tijdens de proeven 42 duim dik, De trein mocht niet op liet ijs stilstaan, zooals trouwens te begrijpen is. Ontiuikkeling in Noordsche ijszee. Uit het dezer dagen verschenen '1ste deel van de Deutsche GeograpJiische Blatter, jaarg. III, zien wij, dat men thans ijverig bezig is om op groote schaal een visscherijonderneming in de Noordeljjke ijszee, onder het initiatief en de leiding van den luitenant Sandeberg, te organi- seeren. Het is toch gebleken, dat "de mondingen vandegroote Siberische rivieren Ob en Jeniseï - gedurende 9 a -10 weken 'sjaars voor" schepen toegankelijk zijn, en men mag van de pogingen,- van Sandeberg (die bekend is uit zijne reizen in het arctische Rusland) gelukkige resultaten verwachten. S. heeft het plan, een nieuwe stad)- Alexandrofsk, te stichten, vetmoedeiijk in een goed beschutten bocht nabij het schiereiland Koian. Voor handel en wetenschap .beide wordt van Sandebergs onderneming veci verwacht.

Schiedamsche Courant | 1879 | | pagina 6