Kerttiienws. Sttielül Hienws. Per Telegraaf. ren, tegen een" kiesstelsel, waaraan we een Staten-Generaal en door die Staten-Generaal een Regeering danken, die over de natie dwin gelandij uitoefentniet in kaar ïcvehsbegintel ■wortelt." Als uitkomst van deze vergadering mag, volgens de Standaard, worden geconstateerd dat de anti-revolutionaire partij thans, langs geleidelijken weg, tot een vaste en volledige organisatie is geraakt, steunende op deze drie beginselenf lo. eenheid van programma; 2o. autonomie der districten en 3o. officieele opdracht in den wettigen weg van de politieke leiding. tu de Standaard las men dezer dagen het volgende: Schandelijk, schoon kerkelijk. Uit Amerika komen allerlei bedenkelijke berichten over de wijze waarop kei ken bepaald ontwijd worden, wij geven het gaarne toe, door bazars (op Amerikaansche wijs) schijfschieten enz., dat er in plaats vindt, om met de opbrengst de kerk te steuueu. De beleende Moody getuigt er dit van: jik zeg u het gaat te ver. Uw markten en bazars (door dames gehouden) deugen niet. Uw stemmen en loten in de kerk voor den populairsten man of de populairste vrouw om eenig we k te doen, voedt alleen hun ijdelheid. Ik zeg u, het stoort den Geest, het beleedigt God. Zoover is het reeds, dat jonge mannen voor 25 ct. de begeerlijkste jongedoehter in de kcik bij zulke gelegenheden kunnen kussen. (Dit is een feit.) Aanschouw de loterijen voor kei keu, die in New-York plaats hebben. Voor God zou ik liever in een schuur of 't ellendigste hol op aarde preekeu, dan binnen do muren eener kerk, die van zoo gewonnen geld is gebouwd. Waartoe behoeft men nog in een speelhuis te gaan, als men in de kerk een spelletje kan hebben, met een dame als speelgenoote?" Er doet zich geen hoofdonderwijzer op voor de waarneming der school te Surhuister- veen, hulponderwijzers zijn er niethet onderwijs staat daar dus stil. De hoofdonderwijzer zal, wanneer hij vrijge sproken is, zich wel beijveren om bet plaatsje te verlaten; heeft hij eenigen tijd in de gevan genis gezeten, dan zal het gemeentebestuur hem wel moeten ontslaanmen plaatst aan het hoofd eener school geen mautien, die gestolen en in de gevangenis gezeten hebben. Andere onderwijzers Zullen niet ligt zich voor de school te Surhuisterveen aanmelden, waarop die wijze met onderwijzers wordt omgegaan. Hoe het gemeentebestuur dan zal zorgen voor de naleving van het grondwettig voorschrift, dat overal voldoende onderwijs wordt gegeven, "begrijpen wij niet. De grondwetgever heeft dan ook niet kunnen denken aau overheden, die hare laak opvatten gelijk de lieeren van Surhuisterveen, welke aan een paar turven ouderwijzer en school tevens ten offer brengen. Te Hellevoetsluis is een kotter van Engelsch maaksel, blijkbaar een voormalig jachtonder Nederlandsche vlag gebracht en de nieuwe onder neming gedoopt. Naar men verneemtis dit vaartuig bestemd om smokkelwaar (jenever, tabak enz.) aan de Engelsche visschers te gaan verkoopen; een bedrijf, dat reeds sedert eenigen tijd door een vaartuig van elders met succes moet worden uitgeoefend. Delfshaven. Nadat de aanvraag van de Rotterdamsche Tramway-Maatsehappij voor den aanleg van een nevenlijn over Delfshaven naar Schiedam was van de hand gewezen, omdat de djjk, dien men volgen wilde, niet breed genoeg is, trachten de heeren M. M. Lourens en M. De Hoog nu concessie te verkrjjgen voor een tramwegverbinding tusschen Delfshaven on Rotterdaip langs den nieuw aangelegden Binnenweg. Yoor rekening van het Departement van Koloniën is aan de firma Christie, Nolet De Kuyper alhier op'getliageu de vervaauiiging van twee stoombarkassen. Rotterdam. Er bestaat eimige hoopdat de oaderiuspecteur van politie to dezer stede, die verleden week door een paar jeneveniieven zoo jammerlijk werd verwond, in 't leven be houden zal worden. Den Haag. Ds. J. .Mol Jbz. heeft Dinsdag middag ten 1 ure, namens den kerkeraad der Ned. Hervormde gemeente alhier, aan EI, M. de IConingin den prachtbijbel van Gtistavc Doié ovorhaudigd, welke als huwelijksgeschenk voor EI. M. is bestemd. De burgemeester alhier heeft, onder dagteekening van 5 dezer, bekend gemaakt, dat de epidemie van roodvonk te dezer stede heeft opgehouden. Klaaswaal. En de eergisteren alhier ge houden vergadering van de kiesvereeniging Hoclcsehe Waard, werden voorloopig tot kan didaten geproclameerd de heeren G. A. Loef, inspecteur der registratie en domeinen te Am sterdam Ary Smit .Tz., industrieel en Mr. J. B. Van Osenbruggen, kantonrechter bij het kantongerecht te Ridderkerk. Amsterdam. Alhier is de verguntiing tot het houden van een optocht door het gezel schap van het circus Sanger van overheidswege geweigerd. Dokkum. En een onzer naburige visschois- dorpen (Moddergat) woont ecu echtpaar, wier kindje ziek was, vermoedelijk aan heisenziekte. Al wat er aan gedaan werd baatte mets, en men kwam ten slotte op het denkbeeld dat het kind ■sbetsjoend" (van den duivel bezeten of behekst) was. Nu werd de raad ingeroepen van eene bekende isjoenster (duivelbanster) uit deze gemeente, en spoedig was het te Moddergat bekend weikeu raad het wijf gegeven had. De eerste persoon namelijk, die op zekeren dag de hieminge (erf) van het.zieke kind zou betreden, was degeeu, die het kind betooverd had. Zoudag morgen nu kwam eene jonge visschersmoid bij de outlets van het zieke kind ledige vischkorven brengen. Zonder dat zo iets kwaads kon vermoe den, werd zij door den vader van het erf gejaagd en werden haar de korven achterna gegooid. De arme meid namelijk werd beschuldigd het kind te hebben behekst. Als een loopend vuurtje ging dit door het dorp eu de meid werd zoodanig met stokken en vuisten geslagen en zoodanig mishandeld, dat zjj in zorgwekkenden toestand verkeert. Naar men verneemt, heeft de politie zich reeds met de zaak bemoeid. Leeuwarden. De firma J. G. Kuipers Co., te dezer stede, is begonnen papieren vaten te vervaardigen. Voorloopig schijnt voor dit aitikel een goede toekomst weggelegd te zijn; de vaten zijn althans lichter dan houten vaten, hetgeen bij vervoer geen gering voordeel ople vert, zijn overal even breed, dus nemen minder ruimte in dan de gewone en zijn ten slotte goedkoopst*. Over de duurzaamheid moet natuurlijk de toekomst beslissen, maar in Amerika wordeu ze reeds sinds eenigen tijd veel gebruikt. Tot dusver zijn de papieren vaten nog alleen voor droge waven geschikt. Zleribzee. Jl. Vrijdag is alhier tegen drie bakkers proces-vei baal opgemaakt, omdat zij brood verkochten dat niet het aangeduide ge wicht bezat. Niettegenstaande het koren over- goedkoop is houden de bakkers het brood op dezelfde duurte en betaalt men nog 16, 18 en t t 20 cent voor het kilo. Biervliet. liet volgende diéne als een sprekend staaltje van uiterste nauwgezetheid en van een zeldzaam eerlijk karakter: Onder het postmerk' Cheboygan 14 mar. Mich. N.-Amerika ontving de heer E. O. alhier een schrijven, waarin een ginds rjjk gewordender soon, die vroeger alhier slechts werkman was, twee dollars of 5 gulden insloot, met de .ver klaring, waarom hij die toe/ending deed, en tevens mm vriendelijk verzoek om vergiffenis en een antwoord. Zestien jaar geleden, zoo zegt hij, woonde ik bij mijne ouders neg te Dier vliet en kwam by u op lOjarigen leeftijd als teerling in dienst. Eens dat gij u uit den winkel \erwijderdet om iets te gaau halen, zag ik op de toonbank een klein gewichtje, een half lood (ND ter waarde van 4 cent) 'staan en kon de bekoring niet weerstaan om het weg te nemen ik stak het dan in den zak en ging naar huis. Maar tot heden toe heeft dit gewichtje mijn geweten bezwaard, en daarom stuur ik u dit schrijven met dit geld. dut zeker wel kapitaal en intere.it van mijn diefstal z.il vei tegeuwouidigen 's Heer Arendskorke. Volgens de Goessche Ct, zal in deze gemeente vooi taan eeno belasting (bij wijze van havengeld op de eieren worden geheven, en wel van 2 cent pei '100 stuks. Of men met het inwerkingtreden dezer belasting ten miusle tot na Paschon wachten zal, blijkt uit het bericht niet. Al»Ai81 KM 0 April. Bij do verkiezing van eeu lid voor de Tweede Kamer der Staten- Generaal in dit hoofdkiesdistrict, Ier vervuiling der vacatuie ontstaan door de benoeming vsi-i den heer Mr. O. Van Rees, tot Minister van Koloniënzijn 1444 geldige stemmen uitge bracht. Gekozen is de kapitein A. Hooi met 885 stemmen. Op de heeren Jhr. Mr. A. P. De Savornin E,ohman en Z.Ëx. Mr. 0. Van Rees, werden lespeciievehjk 401 eit'41 stemmen uit gebracht. - Ned. Herv Kork Beroepen: te Sloten (Friesland), E. V. .1. Japetien, te Eeulnes-Biimen. Axe!, W. Mensete Zwijn- drccht, Mtddelharnis, W. Van Dam. te Itpcndam. St. Philipsland itoez. v. ber.) it. Vermaas, Yetseke. Nijkerk o/d. Yelitwe, H. \V. A. Verhoed', te Vlaai din gen. KralingenJ. Van lieerde, te lii-euketeii, Valkenswaard (bij Eind hoven', A. Franckeu te Etten (Gelderland'. Ilorssen (bij Nijmegen', J. J. Vonder Vlugtkatul. Schare en VlnkeC, Ynsonideste Noordeloos. Bedankt: voor HitvarenbeekA. Van de Water, kand. Aangenomen: naar Vlagtwedde, E. Van I.oon, te Purmerland. Hcerjansdam, 'fJ. Stipriaan Luisijius, te Scherpciueel. Chr. Ger. Gemeente. Beroepen: te WildervankA. Van der Sluis te Sneek. Roomscb-Katholieke Kerk. Door wijlen mevr. D. M. A. Everaid, geb. Sinit- huysen, is een legaat van f 4000 vermaakt aan liet St. Aloysiiis-gesticht en eeu van gelijk beding aan het gesticht «De Voorzienigheidn heiden te Amsterdam. Door den hoer A. GodschalkV!. K. bisschop te' "s Hertogenbosch, zijn benoemd tot pastoois: te Som beek, de heer L. L, AVallait, te llurwene, de heer L. De Vaan, en te Nulandde heer C. F. Van Getinip; tot kapelaans: te Liemp, de heer li. Bex en teOefelt de heer .1. C. De Bont; tot deken van liet district Zalt-Bommel, de heer L. F. Gast, pastoor te Bossutn en zulks ter vervanging van den heer N. Kcmps, pastoor te Kerkdriel. 'B URGERLIJKE STAND. Geboren: 7 April. Johannes, zoon van J. J. F. G. De Vassij en J. C. Van Rhijn Jlagastraat, Hendrikzoon van G. Sitton en J. Litsenberg, Blauwe Steeg. Overleden8 April. Francisca Maria Hodes, oud G maandenBange Kerktlraat. Jan Martinus Oranje, oud 1 jaar en 8 maanden, JKoningsiraat. Gehuwd: 9 "April. H. Yan der Marei en J. Weinoa. D. Spruijt en A. Verboom.

Schiedamsche Courant | 1879 | | pagina 3