BmecMscle BcrMtcI"" het congres aangenomen legerbegrootïng zijn ■veto uitspreekt. Hetlea zal die boodschap a'an het Huis -van -volksvertegenwoordigers mede gedeeld worden. -SCHIEDAM, 1 Mei 1879. Op de lijst der hoogst aangeslagene voor het jaar '1879 in 's rijks belastingen iu de provincie Zuid-Holiandwaarvan volgens de laatstgehouden volkstelling het aantal inwoners 688,204 bedraagt, on welke lijst volgens de laatstgehouden tienjarige volkstelling in ver houding tot de bevolking 229 volgnommers bevat, is de hoogst aangeslagene Z. K. H. Prins Freder ik der Nederlanden f 20915.26; daarop volgt jhr. J. N. J. Jant/on van Eifirenten van Uabyloniënbroek f 1736L.74,ó>vervolgens komen daarop voor de volgende inwoners van Schiedam, op volgnommer '12. J, M. Van dei- Schalk f 3017.39Vz$ 45. T. B. H. Snijders f 1777.06; 92. H. C. Jausen f 1362.53; 108. J. Loopuyt f'1275,01; 112. M. Rijnbende f 1250.20Vs; 177. J.Tak f996.89; 186. J.J.G. Nolet f 964.24; '197. J. Houtman f936.45; 203. J. F. Legner f931.88; 210. H. R. M. A. Van Gent f922.90; te Overschie 61. A. Poot f 1612.68; te Deifshaien 97. P. Schiltman f 1322.07; 224. E. Kiderlin f 893.72; 225. J. Van der Valk f893.45. De trein, die gistermiddag te ongeveer 5 uren alhier moest aankomen, kwam eerst te ruim 51/» uur voor 'tstation, tengevolge van het springen van een plaat van dbn stoom- cvünder. waardoor zij genoodzaakt was aan Torendijk te stoppen orn van locomotief te verwisselen, die onmiddellijk van Rotterdam ontboden werd om den trein naar de plaats zijner bestemming te brengen. De Minister van Financiën maakt bekend, dat ter benoeming van landmeters bij het ^kadaster in de laatste helft der maaad Juli a. s., op nader te bepalen dag, te 's Gravenbage een examen zal worden gehouden. Zie St. Ct. van gisteren. Naar wij vernemen, zal de heer G. B. Van Duijl, burgemeester van Delfshaverr, een tiental teerlingen der school voor kosteloos onderwijs aldaar, geheel voor eigen rekening, in de gelegenheid stellen onderwijs te ontvan gen in handenarbeid, naar'de methode Groe- neveld. Een zóó zeldzaam bewijs van belangstelling in onderwijs verdient voorzeker de symphatie van ieder, die het wel meent met de minder rijk bedeelde kindoren der volksklasse. Op de cour van Dinsdagavond was de toevloed van dames zeer groot. Allen wed ijverden in pracht van baltoiletten. De echtge- nootea vau de te 's Hage geaccrediteerde gezanten der buitenlandsche Mogendheden en van andere leden van het corps diplomatique weiden bij iit-ze gelegenheid aan H. M. de Koningin voorgesteld. Ook van de te 's Hage tijdelijk vertoevende Neder landsche gezanten verschenen de da-nes op de cour. Bij gelegenheid van de ovatie der Ilaag- sche ingezetenen nan H H. M.M. den Koning en de Koningin, op gisterenavond, was de zaal van het gebouw voor Kunsten en Weten schappen eivol. Het publiek bestond uit een deel vau den adel dev residentie, uit een deel vau de burgerklasse en de handwerksklasse. Voor het overige hadden het corps diploma tique en hooge civiele en militaire autoriteiten in ruim aantal aan de uitnoodiging tot bij woning van den feestavond gevolg gegeven. De zaal was met spiegels en geboomte gedeco reerd, terwyl ia de vakken tusschen de loges wapentropeeën en naamcijfers waren aange- - bracht, welke onderling met tullen écharpes van de Oranje en Waldecksehe kleuren waren yereenigd. Tegen 8 uren kwamen de Vorstelijke per sonen, die door den president in hartelijke bewoordingen welkom werden geheeten, waarop Z. M. antwoordde zeer vereerd te zijn met de invitatie van wego de burgerij der residentie. Nadat HH. MM. met het Wilhelmus waren begroet, werd het programma geopend met den Hochzertsmaich van Mendelssohn, onder leiding van den heer Do Groot, waarna <ir. Beynen een vurige toesprank hield, verdeeld in twee gedeelten, het eene tot den Koning, hetandere tot de Koningin, onmiddellijk gevolgd door het lied: »YVuar liefde woont gebied do Heer- zijn zegen", gezongen cloor de weezen der godshuizen in de resideutie. Vervolgens werden verschillende tableaux vivants voorgesteld, en werd onder leiding van den heer Seillert het nHalleluja" ran Handel uitgevoerd, benevens (Ine coupletten van het Volkslied. Mevrouw Offer mans-Van Hove zong met heldere stem de volgende gelegenheids-strophe nDeez' Vorst bieugt ons een Koningin Ons aller liefde waaul; Ztj voegt bij d' eedlen Diutsclieu zin Den Neilerliindselien a.vul. Wij vragen van Uw Almacht, Heer! Bescherm ihen heriger, baud, Zie op het paar gen,«hg neer Tot heil van 't Vaderland." Met het slotkoor uit Lubeeks cantate werd deze ovatie besloten. HH. MM. keerden hoogst voldaan naar HDs. paleis terug. - iu den ouderdom van bijna 79 jaren is Maandag 11. te 's Hage overleden jhr, Mr. B- Van dan Velden, ouil-vice-piesident vau den Iloogen Raad. In het Noordetnde in Deu Haag is Maandag middag een zuigeling, die pen moeder iu doekeugewikkeld op deu arm droeg, door het «ringen van de menigte doodgedrukt. Dinsdag bij aankomst van een der laatste tra ia van deu Hullatulschen spooiweg aan het station in Den Ilaag, weid een der passa giers dood in de coupé gevonden, liet lijk is door de politie naar liet gasthuis gebracht. Van de verschillende stations vau den Hüllanilseheu spouiweg vei trokken Maandag ruim 14000 passagiers naar 's Graveuhage. Ook de kies vei eenigi ug Burgertrouw te Sneek heeft, met algemeen! stemmen, den heer A. Moens voor loopig als kandidaat gesteld voor het lidmaatschap der Tweede Kamer. Als kandidaat der anti-revolutionairen voor de Tweede Kamer, wordt in liet kiesdistrict Goes genoemd de ben van Gordt, schoonzoon van den heer Saaymans Vaderen penningmees ter der te Amsteidam op te lichten gerefor meerde universiteit. liet Zuiden Naar wij vernemen is de zeildag van de Willem Barents voor den tweeden Noordpool tocht bepaald op den 3deu Juni a. s. Gegevens en waarnemingen op den eeisteu tocht verworven, wettigen liet vermoeden, dat ditmaal het totnogtoe onopgeloste vraagstuk, waur de wanne sti oomiugou blijven, wellicht zal kunnen worden beantwoord. (N.v.d.D.) Hel plaatselijk comité te Middel buig heeft voor den aaiistaunden tocht naar de Noordpool- stieken naar het hooldcornité te 'sGravenhage vooi loopig opgezonden de som van f 790. Het gei uclrtndat de Regeeriug het aan de orde stellen van finaucrêale plannen niet meer verlangt," geeft de Arn\emsche Cou rant aanleiding op de afdoening der belasting voorstellen aan te dringen, omdat de kwestie der belfistinghervoiming ais een eiseh door de liberale partij gedaan, beslist moet worden. Men iiiuet %vrt»n of de Kamer belastingher vorming wil of niet, of zij een liberaal belas tingstelsel of een anti-liberaal wil; of zij wil voortgaan op den ingeslagen weg of terugkeer tot het stelsel van verbod en protectie. Mochten de Regeering en de liberale meerderheid .zwak genoeg zijn om toe te geven aan de tegenstoj. ders der voorgestelde belastingen, laat zij dan liever zegt de Arnhemsche met eere sneuvelen als met oneer blijven. Ook al om het tot stand komen van het monsterverbond in de hand te werken, pouiseeit de Nieuwe Zulphensche Courant een kaartje bij Dr. Kuyper, Naar aanleiding van het klein aantal stemmen, dat te Dordrecht op den heer Savornin Lobman was uitgebracht, zegt het blad. nNa al het snoeven over de enorme kracht van zijn democratische beginselen, moest Dr, Kuypet dus ondervinden, dat in het kiesdis trict Dordrecht de kracht zijner begrippen zoo uiterst gering, zijn gezag volstrekt onbeduidend was. Arme manZooveel eerzucht, waaraan zooveel oprechtheid is ten offer gebracht, zóó beloond te moeten zien!" en/, enz. Het blad waarschuwt ten slotte voor een aanval van de Standaard-fractie in Juni. Van hare zijde ipi-klaai t de Nieuwe IJsseU bode omtrent het verbond v.Met onze orthodoxe papenhatende protes tanten is geen land te bezeilen." Jlet Zuiden verneemt, dat het Zuider- zendingsfeest dit jaar niet in het Liesboschzal kunnen gehouden worden. Door wijlen den heer F. Th. Everard is een legaat van f3000 besproken aan de Ver- eeniging van den II. Viucentius van Paulo te Amsterdam. De Haailernsche Tramwaymaatschappij kan over de eerste 9 maanden van baar exploitatie reeds 4 pCt. dividend uitkeeren, ruim f 9400 op de bezittingen der Maatschappij woult goedgeschreven. Het jaarverslag betreffende tie wacht en visscherij op de Latin e bevat weder vele bijzon derheden betreffende de zorgvuldig volgehou den waarnemingen. Ten blijke, dat de zaak volstrekt zoo hopeloos niet staat, ais menigeen ge-ieigd is te gelooven, wordt o. a. er op gewezen, hoe zeker kostbaar wrak dat, op geringen af-tand van de Lutine, reeds twintig jaar insgelijks onder liet zand bedolven ligt, in 'talgeloopen jaar door deu natuurlijken stroom is blootgewoeld. Door een samenloop van omstandigheden hebben de eigenaars, hoe- we! door den heer W. H. Ter Meulen zoo spoedig mogelijk gewaarschuwd, niet tijdig genoeg van de gelegenheid gebruik kunnen maken. Een bewijs, dat tegenwoordig de zuivel- beteidmg zeer weinig winst afwerpt, is: dat te De Rijp een boer zijn melk voor 5 cent de liter vei koopt, daar dit nog veel voordeeligef is dan boter en kaas te bereiden. Volgens opgave van het Bureau Veritas zijn in de maand Maait verongelukt '133 zeil schepen, als: van Engeland 46, Duitschiand 22, Ameiika 10, Noorwegen 13Frankrijk 11, Italië 9, Nederland 5, Zweden 3, Oostenrijk 2, Spanje 2, Giiekeulantl 2 en 8 waarvan de nationaliteit niet is opgegeven. Onder de boven gemelde schepen ziju 18 vermiste. En 12 stoomschepen, als: vau Engeland 9, Spanje 2 en Duitschiand 1, waaronder 1 ver miste. Verleden week is in Friesland bij eene publieke verkoo'ping van een aanzienlijkeu inboe del een zoogenaamd stel van blauw porcelein, van vijf stuks, verkocht voor f 1680, behalve het opgeld h 5 pCt. Vlaurdlngen. De tweede vergadering, die door de harinpjagerij-gemeenschap, Dinsdag avond alhier gehouden ia, was in hoofdzaak belegd om schepen in te huren voor begeleiding van de vloot, ten einde in den aanvang der teelt den te vangen haring te bejagen en aan te brengen. Zes schepen werden daarvoor in- gehuutd tot pryzen van f1049 tot f1450 zijnde f 340 hooger dan verleden jaar. DeW

Schiedamsche Courant | 1879 | | pagina 2