lange jaren zijn tegenwoordige betrekking za\ jnogen vervuild^ Gisterenavond werd in Musis Sacrum alhier een volks concert gegeven door het muziek korps der Koninklijke Scherpschutters, onder directie van zijn verdienstelykeu directeur den heer Aug. La Rondelie. De opkomst was tegen onze verwnchting niet talryk; waarschijnlijk moet zulks worden toegeschreven aan een soirée van Paulus'. reciteergezelschap en het kerkelijk feest onzer R. Kath, stadgenooten. Deze omstandigheid scheen ook van invloed te zijn op het orkest, althans de eerste drie nommers van het goed gekozen programma ■werden niet met zulk een animoafgewerktals men gewoon is'van een orkest onder leiding van den heer La Rondelie. No. 4 had echter beter succes en werd flink afgewerkt. Hetzelfde kan ook gezegd worden van de tweede afdeeüng. De solo's voor trompet en trombone slaagden over 't algemeen gelukkig; de clarinetten waren in de Fantaisie uit de opera Faust van Gounod van tijd tot tijd wel wat scherp, doch wij ge- looven dat by eenige ernstige studie, dit schoone arrangement van den kapelmeester wel tot haar recht zal worden gebracht. Nadat het programma was afgespeeld werd het volkslied ten gehoore gebracht, dat door de aanwezigen staande werd aangehoord. De laatste bijeenkomst van de Vereeniging Paulus, tot sluiting van het leesseizoen, werd gewijd aan de herdenking van de Unie van Utrecht. Op populaire wyze ontwikkelde de sprekerde heer G. A. Odé voor zijn talrijke toehoordershoe de Unie van Utrecht nood- zakelijk werd, hoe zij tot stand kwam en welke hare gevolgen zijn geweest met betrekking tot den verderen loop van den tachtig-jarigen oorlog. De aandacht waarmede deze redo werd aan gehoord, bewees hoezeer het den spreker ge lukt was den juistén toon voor zulk een onder werp te treffen. Daarna volgden, door eenige leden van het Reciteergezelschap, verschillende voordiachten in poëzy, terwijl de heer' H. J. P. Textor door orgelspel de aanwezigen eenige genoeglijke oogenblikken verschafte. Aan liet slot der uit voering werden door den heer Textor verschil lende volksliederen ten gehoore gebracht, waar onder ook het sWij leven vrij enz." dat door (3e vergadering met geestdrift werd medege- zoh'gen.'1 Naar wij vei nemen hebben de heer F. L. Zalme en zijn Echtgenoot mej, A. H. M. Zalrne, Ekstadt, binnenvader en moeder in het Diaconiehuis der Hervormden athier.bedankt voor dé onlangs door hen ontvangen benoeming tot binnenregenten in het weeshuis der Hervormden te Hoorn, alsmede voor de gelijktijdige be noeming tot huismeester en huismeesteresse in - het kiankzinnigengesticht te Franeker. In de correctioneele zitting der Arrondisse- ments-Rechtbank te Rotterdam van Donderdag werd o. a. veroordeeld: J. B,, sjouwer, wonende te Rotterdam, beschuldigd van dief--tal van een paar bottines te Schiedam. Eisch 3 jaar gevangeosssti af. In bovenstaande zaak over 8 dagen idtspraak. Het buitenlandsche corps diplomatique is thans uitgebreid met een Japansch gezantschap. Reeds voor geruimen tijd had de Japansche Regeering haar voornemen te kennen gegeven om ook hier door een gezant vertegenwoordigd te worden. De heer Jushii Siuzo Aoki was daarvoor door den Keizer van dat Rijk met den rang van buitengewoon gezant en gevolmach tigd Minister aangewezen en jl. Donderdag in die hoedanigheid door Z. M. den Koning ge- acci editeerd. Baron Alexander de Siebotd is den Minister als.secretaris van legatie toegevoegd. De Keizer van Japan wordt door hetzelfde gezantschap te Berlyn vertegenwoordigd. Na afloop der audiëntie by Z. M. den Koning is de gezant aan H. M. de Koningin voorge steld. Z. Exc. zal eerstdaags bij de overige Vorste lijke personen in de* residentie aanwezig, zijne opwachting maken. liet bestuur der afdeeling Westland van de lïo'Sandsche Maatschappij van Landbouw heeft aan Hare Majesteit de Koningin, op den dag van hare intrede in de residentie, ten paleize aangeboden een mandje met blauwe druiven, de eerste vrucht uit *t Westland van dit seizoen. Hare Majesteit heeft dit eigenaardig geschenk aangenomen en het bestuur dier afdeeling haren dank doen betuigen. Deze druiven wareu in de gemeente Wate ringen geteeld eu door den vooizitter dier afdeeling daartoe aan de afdeeling verstrekt. De gala-voorstelliug op Donderdagavond te 's Hage gegeven, duurde van acht tot tien ure en voldeed itt alle opzichtou. In de stalles bevonden zich Burgemeester en Wethouders, de leden van den Gemeenteraad, de hooge rechterlijke en militaire autoriteitenallen hetzij in costuum hetzij in gala. De eerste rang was bezet door de gezanten met hunne dames en de aristoci atie der hofstad. Alle verdere rangen waren meest door genoodigden ingenomen, tot zelfs op den derden rang bevond zicli eeu ge distingeerd publiek. Kort vóór acht ure verschenen de Vorste lijke personen en namen plaats in het midden van den eersten rang; de toegang was met fraai en jong geboomte versierd en luisterrijk gedecoreerd. Bij het binnentreden van Koning eu Koningin, Groothertog en Grootheitogia van Saxen Weimar en Prins Frederik, verhief zich liet gausche publiek van zijne zetels en speelde het oikest het Wilhelmus. De Koning was wederom in genesaals-umform; de Konin gin ditmaal in wit satyD, maar nu rnet een diadeem ran diamanten op het hoofd. Onder directie vau dan heer Verhuist werd door het oichest de Hochzeitsmarsch uitgevoerd. I i Mevrouw Kleine bracht daarna als Stedemaagd s van 's Graven hoge aan Hunne Majesteiten dén Koning en de Koningin met veel nadruk eene welkomstgroet, gedicht door den' heer J. Door man te 's Gravenliage. De laatste legelen vooral maakten iudruk-, Wilhelmus van Nassouwe, Uw volk juicht om Uw echt. Nu WalJeck's schoone Vrouwe In 'tleven rozen vlecht! Een groot kunstgenot leverden vooral de scène uit de Twee Tudors van Schimmel en het slot der vijfde acte van Adrienne Lecou- vreur op, welke beide voordiachten en het slot door de ouvertute: Qijslrecht van Amstel van Verhulst weiden afgewisseld. Mevrouw Kleine als Koningin Maria; mej. Josephine De Groot als Elisabeth Tudor oogstten lauweren iu. Haar beider spel verrukte alle aanwezigen. De groote gaven van mej. De Groot wérden door allen eikend, waaronder velen i waien die haar voor de eerste maal bewon derden. Schlmmel's edelst kunstgewrocht wordt zoo weinig ten tooneele gebi acht, dat het genot, dat de opvoeiing van dit dichtstuk schenkt, nog door de zeldzaamheid daarvan wo.'dt ver hoogd. Het grootste deel van het genot van den avond was men aan beide kuustenai essen ver schuldigd. Hare actie boeide: hare dictie sleepte mede. Het programma werd besloten inet het »Nati- onaal Tableau met slotwooid en Apotheose." Op het tooneel verrezen smaakvolle groepen van boeren en boerinnen uit alle piovinciëu, toegestroomd om 's Koniugs leest te vicien, allen met de keurig geschilderde banieren der thans geünieerde provinciën. 't.Wns een recht nationale.aaiiblikj, een. frisch en rijk.gestoffeerd tooneel. Daarna werd een achterscherrh opge haald. De groepen verstrooiden zich, om plaats te maken voor een schoonen en onafzienbaran bloemenhof vol van de geurigste en edelste bloemsoorten, In het midden prijkten de busten - van Koning en Koningin alles door electrisch licht beschenen. Het effekt was uitmuntend, De eer dezer compositie komt toe aan den heer H. F. C. Ten Kate, idee en uitwerking getuig- j den van den smaak des kunstenaars. In eetur i dialoog tusschen een Marker en eene Friezin j bracht de kuost haar schatt'mg aan het Vor- I stelyk echtpaar. Ongetwijfeld verlieten zoowel de Vorstelijke personen als de overige aanwezigen onder den aangenuamsten indiuk den schouwbuig, di# I voor. deze gelegenheid ook buiten fraai met gas was verlicht. De gastheeren het gemeentebestuur i hadden bovendien de beleefdheid den geheelen avond liet Lange Voorhout evenals jl. Maandag avond schitterend te verlichten en dus nog j meer glans bytezetten aan den gang van het Voistelijk paar naar den Schouwburg. In de te Rotterdam gehouden buitenge wone vergadering der Nederlandsche Vereent' ging tot bevordering der Koepokinenting is, overeenkomstig het voorstei van de afdeeling' Rotterdam, besloten, om de vereeniging mvt' ulto. December a. s. op te heffen en in hare plaats een bond van de voornaamste vaccinatie- bureaux in Nederland in het leven te roepsn, Van goede zijde wordt aan de Teeuwarder Courant medegedeeld, dat Gedeputeerde Staten zich oobevoegd hebben verklaard, om in da schorsing van den hoofdonderwijzer te Surhuister- veen (tui fkwestie) tusscheubeide te treden. De proeven, welke de Hollandsche IJzeren Spoorweg-Maatschappij zal nemen met ean nieuwe wijzo van verwarming van do wagons, zullen geschiedeu met het verwarmingstoestel, uitgedacht door den ingenieur Belleroche. Bij dit stelsel geschiedt de verwarming van de vytuigen door in den vloer der rijtuigen aangebrachte waterstoven waarin water stroomtdat voortdurend door den stoom vau de locomotief verwarmd wordt. In elke af-1 dceling heeft men een stoof, die over haar lengte in tweeën is verdeeld en waarvan elk o deel op zich zelf staat, zoodat men eigenlijk in elke afdeeling twee stoven, een rechter en een. linker, heeft. L'ykens bericht vau den consul der Nederlanden te Stockholm, van 21 April l!.f was de scheepvaart op die haven voor stoom schepen heropend, terwijl naar alle waarschijn lijkheid de aankomst van zeilschepen aldaar binnen eenige dagen mogelijk zou zijn. Door de kiesveieeniging Th.orbecke te Dükkum is tot kandidaat voor de Tweede Kamer gekozen de lieer Mr. IV. A. Bergsmaaftre dend lid. Ook de kiesvereeniging OntusikJceling te Oost stellingwerf heeft met algemeene stemmen tot voorloopigcn kandidaat voor 't lidmaatschap der Tweede Kamer gesteld den heer A. Moens, aftredend lid. Ter bevordeiiug van het plan dat in de bladen der kerkelijke paitijen geoppeul weid, om bij de aanslaande verkiezingen gemeenff zaak te maken in beide beteekenissen brengt De Tijd aan den >politieken caineleon", gelijk hij Kuyper noemt, eene opmerking onder, het oog. Hij keurt het niet af dat fatsoenlijke anti-revolutionaireu door Katholieken gesteund worden, maar die seehte demagogen en geest- dry vers" welke de Standaard-mannen teen def onzen" noemen, zullen de Katholieken onver-,, biddelijk blijven "weren, en zonder hen zyn da.' anti-revolutionairen machteloos om wien 'ook/ in de Kamer te brengen. X>6 Tijd deelt dit aan den Standaard medö) »ter besparing van het nutteloos verschietend van'ouzen laatsten patroon." - - Men zal erkennen dat het bondgenootscha.

Schiedamsche Courant | 1879 | | pagina 2