A0. 1879. Zaterdag 10 Mei. M 4667. VerscMjnt Japlijks, ipzoitri liriat Kennisgeving. Menlaiisclie Bsriclteü. Blineiilaaffsclie Beriolitsn. J x* i e e ii Doltigsite Jaar MT- Abosskhentsfrus, (ie kwartaal. f 1.85. Fi o per post, door het geheele Rijk. - 2.50. ifzoiulerlijUe nnmmers- 0.10. «tfltEAU: 51AHKT, IS124. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant1.10 Iedere gewone regel meer- 0.4 0. Driemaal plaatsing wordt tegen tweemaal berekend. Inrlgllngcn welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burbeme ester en Wethouders vaa-8 cbibdau; Gezien het ingekomen verzoek \tr EL AST alhier, dd. 29 April 1879, gmïgt aan Heereti Gedeputeerde Stateu dezer Provincie, om ver gunning tot plaatsing eener Stoommachine in de Bianieiij staande tutu de Noord vestgraeht, wyk B, uo. 9Ci7, kadaster sectio F. no. 870. Gelet op de artt. 6 en 7 der Wet vau den 2den Junij 1875 Staatsblad no. 95); Boen te welen: Dat voormeld verzoek met de bijlagen op de Secretarie der Gemeente is ter visie gelegd dat op Uonderdag den 22 Hel a. s., des middags ten 12 ure, ton Raadhuize gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen liet oprigten der Machine in te bren gen en die mondeling of sciiriftelijk toe te lichten; en dat gedurende drie dagen vóór het tijdstip hierboven genoemd", "Sèc'fetarie der ge meente, van de schrifturen, die lor zake rnng- ten zijn ingekomenkennis kan worden ge nomen. Eu is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 8 Mei 1879. Burgemeester en Wethouders voornoemd, P, .1VAN HIJ K VAN MATEN ESSE. De Secretaris A. W. MULDER. F It A S K K IJ K. In ecnige plaatsen des lands hebben ook Engelscheu petitiën geteekend tegen het wets ontwerp van den Minister Ferry rakende het onderwijs; onder anderen is dit het geval te Boulogne. De petitionarissen hebben hun haud- teekening laten legaliseereu door den Engelschen consul en verklaren dat zij als Engelsche onder danen, strikt beschouwd, wel is waar niet het recht hebben te petioimeeien tegen een Fransch wetsontwerpmaar dat zij zich gedrongen voeldeu te verklaren, dat zij zicli wè! bevinden bjj het onderwijs der jezuïeten, hetwelk zij hunnen kinderen laten geven, en dat die open lijke erkenning haar nut kan hebben. Sommige bladen hebben gemelddat de Minister Waddiugton zich te dier zake tot den Engelschen gezant heeft gewend en hem verzocht heeft den Engelschen consul eene berisping te doen toekomen wegens het legaliseeren van handteekeningen onder eeue petitie, die niet by de wet erkend is. Maar dat bericht is door, andere bladen tegengesproken Be Hipulligue Frangake, van deze petitiën .sprekende, zegt dat zij waarschijnlijk aikomstig van Iersche katholieken, Er is geen wet, die vreemdelingen in Frankryk verbiedt staat kundige verzoekschriften te teekenea, maar een weinigje gevoel .van betamelijkheid, zal daarvan terughouden, üe moraal, die de RépuMique uit deze petitiën tun .vreemdeliugen put, is, dat het onderwijs, hetwelk de Minister wil tegen gaan en dat de petitionarissen behouden wen- schen te zien, anti-nationaal is. He bureaux der linkerzijde uit den Senaat hebben eergisteren te Par'ijs èene byeenkomst gehouden. Eenparig heeft men zich voor het terugkeer®! der kamers .naar Parijs verklaard. Zij keuren goed, voorloopig in de zaal der Tuilertëit zitting te houden. De Times deelt eene depêche uit Gandamuk vau heden mede, volgeu3 welke Yukob-Khau jn liet kamp der Engelschen is aangekomen, vergezeld van den Moustafi, generaal Daoud en vetseheideue leden zyner familie. De Senaat heeft, na beraadslaging, de interpellatie vau Chesnelong uitgesteld tot den 15den. De interpellatie van Gavardie over aan vallen op de magistratuur werd ingetrokken. De Senaat verdaagde de zitting tot Maandag. Naar gemeld wordt, beeft de Regeering besloten verscheidene pas'too'rs in het diocees vau Ai.v te vervolgen wegens het adres, dat zij tot deu aartsbisschop gericht hebheu. Zij hebben hem ua me lijk geluk geweuscht met den herderlijken brief, dien hij heeft uitgevaar digd eu waarin de Regeering aanleiding heeft gevonden, hem voor deu Raad van State te dagen. In het adres wordt o. a. gezegd, dat zijne veroordeeling hem tot roem zal strekken. De Regeering ziet hierin ophitsing tot onge- hootzaamheid aan de wet, tot minachting voor de uitspieken der justitie, eu verlaugt toepas sing vau arit. 201 eu 204 van het strafwetboek. Hoe vindingrijk de clericalen zijn om handteekeningen te verkrijgen ouder petitiën tegen do wetsontwerpen vau Ferry kan uit het volgende blijken. Een zeer geacht en bekend persoon is onlangs te Bordeaux gestorven. Volgens gewoonte begaven zich nu vele per sonen naar het sterfhuis, om ten blijke hunner deelneming hunne handteelieuing in een gereed liggend register te zetten. Een dier persouen had de nieuwsgierigheid hel register door ,te bladeren, lloe groot was nu zyue vei hazing, toen hij bemerkte, dat op de eerste bladzyde de tekst geschreven was eener petitie tegen de bedoelde ontwerpen. Zoo deed men uilen, die geteekend hadden, opkomen voor de Jezuïeten. R U S L A X 1). liet optreden van Peel in liet Engeisch Parlement baarde hier groot opzienzijne beschouwingen schyneu uit te gaan van onjuiste berichten. Tegenover de mededeelingen van den Times en andere dagbladen moet worden vastgesteld dat in de Peter Pauls vesting geen 400, laat staan 4700, gevangenen kunnen gebor gen wordendat van hen, die in de vesting zijn gevaugeu gezet, niemand uaar Kasan is overgebrachtdat vau de beweerde gevan gennemingen van officieren slechts dit waar is, dat sedert Februari drie officieren gevangen genomen zijn dat geen enkele familie gèheel en al gevangen is gezet. Even onwaar zijn de geruchten dat de Keizer de kroon zou neder- leggen ten gunste van den Prins troonopvolger. ENGELAND. Iu het Lagerhuis deelde de Regeering mede, dat in Amerika onder de varkens typhus heerscht en dat daarom bevolen is met 4 Juni alle uit Amerika aangevoerde varkens in de havens, waar zij aan wal gebracht worden, te slachten. Stanley deelde, in antwoord aan Lawrence, mede, dat de depeche van Chelmsford verster kingen voor de Transvaal en Natal noodzakelijk noemde, waarschijniyk drie bataljons. De Re geering wacht op nadere berichten. DUITSCIILAN1). Prins Bottenberg is vertrokken naar Livadia. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Zitting van 8 Mei. Aan de orde is de voortzetting der alge- meene beraadslagingen over de kanalenwet. De heer Vau Dekleu spreekt een woord over den vorm vau het ontwerp. Ilij verklaart zich neer te leggenhij de ontkenning van den Minister, dat dit ontwerp een politieke kans berekening zou z'tjn, maar de Regeering had dan toch deu schijn moeten vermijden. De heer De Ruyter Z'tjlker is voor de behandeling alleen omdat niets anders aau de orde was. De heer De Casembroot waarschuwt tegen deze wet evenals hy dit heelt gedaan tegen liet Noord zeekanaal. De heer Ileydenrijck spreekt den weusch uit, dat de Regeering op hare Indische politiek terugkeere, terwijl de heer Van Houten zijne linancieele bezwaren herhaalt en de heer Patijn eveneens in een korte finaucieele repliek treedt. Ten slotte wyst de heer De Jong deu Minis ter er op, dat alle ïatningen tegenvallen. De Minister van Financiën verdedigt het ontwerp, terwijl de Minister vau Waterstaat nog korlelijk repliceert tegenover hetgeen eukele sprekers hebben herhaald, de algemeens strekkiug van het ontwerp handhaaft en zegt, dal by de ramin gen met veel zorg is te werk gegaan. DEN HAAG, 9 Mei 1879. De reis vau Prinses Hendrik naar Olden burg, op Donderdag bepaald, is, uithoofde eener lichte ongesteldheid van II. K. H. uitgesteld. SCHIEDAM, 9 Mei 1879. Heden vverdalhierop degebruikelyke wijze her dacht de 69ste verjaardag van H. K. II. Prinses WilhelminaFrederikaLouisa Charlotte Marianne, tante des Konings,

Schiedamsche Courant | 1879 | | pagina 1