rW Gemengde Berichten. Gisteren avond gaf de Tooneelvereeniging sOthello" alhier, eene uitvoering voor hare buiten gewone leden in Musis Sacrum. Zij voerde op »Don Cesar de Bazan", tooneelspel in vijf bedrijven, naar het Fransch van Dumanoir et d'Eunery. Dat het stuk zeer goed beviel, was blijkbaar aan het herhaald applaus, dat deu executanten ten deel vielvooral de hoofdvollen werden vrij goed vervuld. Merkbaar was het dat lOtheilo" goede elementen aan zich had toegevoegd. Vorvolgens droeg de heer N. G. de Jong van Rotterdam, op koddige wijze een paar grappigo stukjes voor, waardoor de lach spieren van het publiek in niet geringe mate in beweging werden gebracht. Het nastukjo: >Het kamertje van een waschmeisje", blijspel met zang in één bedrijf, droeg ook het zijne bij, om den toehoorders een genoegelijken avond te verschaffen. Dc werkende leden der ver- eeniging gaven bij deze uitvoering weder blijk, dat zij hun rol goed hadden bestudeerd, terwijl de stilte in de zaal, die bij sooi tgel'yke gelegenheden wel eens wat te wenscheu over laat, ditmaal zeer voldoende was. "Voor de costumes en de tooneeldecoratie was ditmaal veel zorg gedragen. Na afloop der voorstelling, werd dooi de werkende leden der vereeniging, aan hunnen president, den heer P. H, Van Dijk, als blijk van achting en waardeering, een prachtigen inktkoker met toepasselijke inscriptie aange boden. Voor de 's Hage zitting houdende com missie hebben gisteren o. a. acte verkregen als hoofdonderwijzer de heerenJ. H. Van der Dusse, te Overschie en J. S. Wieneke, te Delfshaven. Op de lijst der hoogst aangeslagenen in 's Rijks directe belastingen voor de provincie Noord-Holland komt onder volgnummer 73 ook voor, de heer E. W, Rijnbende, geboren te Schiedam, wonende teAmsterdam, met f1308,52. De algemeene vergadering van de Vereeni ging van Officieren der Schutterijen in Nederland zal dit jaar op 25 Juni te Zutfen gehouden worden. De officieren zullen door het stedelijk bestuur worden ontvangen, waarvoor de Gemeenteraad een krediet heeft toegestaan. Op 26 Juni zal er tnsschen de bden der Vereeniging een schiet wedstrijd worden gehouden op terreinen onder Gorsel. De St.-Cl. van heden bevat een wijziging in de statuten van tie vereeniging van offi cieren der schutterij in Nederland. De commissie, die het huldeblijk, namens het leger, aan HH. MM. den Koning en de Koningin heeft aangeboden, heeft ter kennis van het leger gebracht, »dat de teekening van het ontworpen huldeblijk door HH. MM. op hoogst welwillende wijze is aanvaarddat Z. M. de daarin uitgedrukte gevoelens op hoogen prijs stelt en zijne bijzondere ingenomenheid betuigde, zoowel met do uitvoering van het ontwerp als met het denkbeeld hetwelk daar aan ten grondslag lag. Onder bijvoeging, dat de medewerking van liet leger in zijn geheet, de waarde van het geschenk zeer verhoogde, verzocht Z. M. der commissie zijnen dank en dien van II. M. de Koningin deswege aan het leger te willen overbrengen". De kiesvereeniging Nederland en Oranje te Delft heeft- tot kandidaat gesteld voor de Tweede Kamer, den 'lsten luitenant der artil lerie II. Seret te Delft. Ir, het kiesdistrict Winschoten, is door de afdeeliug Bellingwolde, met groote meer derheid van stemmen, voor de a. s. verkiezing als lid der Tweede Kamer kandidaat gesteld, het aftredend lid rnr. baron De Vos Van Steenwijk. De Bredasche Ct. geeft als reden van de ■weigering van Prins Frederik, om het Lies bosch vuor .het Zuider-zendingsfeest aftestaau op, dat het meerendeel der bevolking in de omgeving R. K. is en dit'wellicht tot botsingen zou kunnen aanleiding geven. Door het bestuur van de Nederlandsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid worden pogingen aangewend, om bij den aan staanden wedstrijd op kunstnijverheidsgebied te Arnhem, ook een tentoonstelling te houden van proeven van het teekeuonderwijs in Ne derland. Maandag a. s. den -12den Mei, 's na middags te 12 uren, zal in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te Utrecht een bijeenkomst plaats hebben van adhaerenten aan de besluiten van het Geneefsche congres, ten einde een afdeeliug op te richten van den Brit- schen en buitenlandschen bond ter bestrijding der prostitutie. Daar de vergadering open staat voor ieder, die gezind is tot dit doel mede te werken, en daarvan door zijn handteekening wil doen blijken, vertrouwen wij, dat waar het een vraagstuk geld.t van zoo eminent Christelijk en maatschappelijk belang, velen zich gedrongen zullen gevoelen, daarbij tegenwoordig te zijn. (Stand.) Door den heer J. Cahen Jr., te Amster dam, wordt een goed en nuttig voorwerp in den handel gebracht voor het gemak en het voor deel van den gasverbruiker. Meestal is de gas meter in onze woningen op een afgelegen piaats of hier of daar in een moeilijk te bereiken hoek gezet, hetgeen de behandeling van de kraan om het licht te openen, te temperen of gausch en al af te sluiten, niet vergemakkelijkt. Deze gasmeter-regulateur van den heer J. Cahen Jr. verbetcit op afdoeude wijze de ongemakken, verbonden aan de lastige plaatsing van den meter. De regulateur is een net werk tuigje, ter grootte van een kleine klok, dat in de huiskamer neergehangen wordt en waarmede men dan den gasmeter, waar die ook in het gebouw geplaatst is, volkomen beheerscht. Door middel van een paar metalen draden is de ki iikus van dezen toestel met de gasmeter- kraan in verbinding, en draait men nu de krukas open, dau beweegt zich tegelijk op de wijzer plaat een wijzer van het woord sGesloten" naar tOpen" eu wijst op de cijfers I 12, waarin de wijzerplaat verdeeld is, welk gedeelte van deo meter geopend is. Men kan dezen toestel in de slaapkamer plaatsen of in dc huiskamer of waar ook. lu geval van brand of ontploffing is hij steeds bij de hand, en tevens stelt hij in staat den gnsloevoer zoodanig te regelen, dat geen millimeter gas nicer dan uoodig is verbrand wordt. Wanneer men dezen toestel heeft aangebracht, bespeurt tneu onmiddellijk op welk cijfer de wijzer staan moet om bij het volkomen openstaan van de kraantjes der lampen zooveel toevoer val gas te hebben als juist noodig is, hetgeen een zeer groot voordeel oplevert. (iV. v. d. D.) Ylnarilingen. Gisteren is met goed gevolg te water gelaten van de werf, toebehoorende aan den lieer Joost Pot alhier, het loggerschip Neptunus I, zullende gevoerd worden door stuurman B. Huisman, bestemd voor de haring en kabeljauwviss-cherij voor rekening van den bouwmeester. Itoltcnlam. Gisteren avond bij aankomst van den Uollamlschen spoortrein te 10 uren 2 minuten bemerkten, bij het binnenrijden der oveidekking de machinist en de stoker, dat er iets werd overreden. Bij onderzoek bleek, dat zekere L. Y. onder den trein was geraakt en diens beide beeiien, daarbij afgesneden waren. Naar liet ziekenhuis overgebracht, is hij niet lang daarna overleden. Hoe de man onder den trein geraakte, is onbekend. a Alkmaar. De centrale kiesvereeniging alhier heeft kandidaat gesteld voor de Tweede Kamer den heer De Bruyn Kops, aftredend lid. Apeldoorn. Gistereu middag ten een uur is het reeds vroeger beschreven geschenk van de ingezetenen dezer gemeente door de commissie aan Hïï. MM. den Koning en de Koningin oi het Loo aangebodeu. De commissie bestor uit mevr. Van Bronkhorst, mevr. Samlber tot den Ëssenburg, mevr De Fielletaz Goedhart!: en uit de heeren Van Hasselt, Van der Feltt Mollerus, Bas Backer, Verkouteren en Fikken' HH. MM. waren blijkbaar zeer ingenomen rat het geschenk. Arnhem. Te dezer stede zal, te reken; van 1 Juni a. s., gedurende den gehelen tï i der tentoonstelling, dagelijks een .blad vei schijnen, om in bevattelijken vorm eu eenigszii uitvoerig, het publiek met de verschillens! étalages op de hoogte te brengen. Maastricht. De 10de uitvoering van hi Nederlandsche gymnastiek-verbond is bepna! I op Zondag den 29en Juni e, k. Aan hét pn gramma, voor die gelegenheid vastgesteld, het volgende ontleend: Zaterdag avond, Juni, muziekuitvoering op het Vrijthof en zellige bijeenkomst der leden; Zondag,29Jun te 11 uren voormiddags, ontvangst van hi i bestuur van het Nederl. gymnastiekverbonde repetitie der vorige oefeningen op het Bogaard* plein; ten '1 ure optocht der vereeniginger naar het stadhuis en plechtige ontvangst duo het gemeentebestuur, van 24Va uitvoerin, van werkstukken op het Vrijthof en 's avond muziekuitvoering in 'l Park gevolgd door een bal Bischoffslieim, de Parijsche bankier, be kend om zijn mildheid voor de wetenschap heeft 900,000 frs. beschikbaar gesteld tot aan schaffiog van toestellen en instrumenten, on op zijn goederen te Menton eeu slerrenwaeh op te richten. zKladderadatsch" stelt Bismarck vo* omringd vau de autoriteiten van Keulen met welbehagen zijn standbeeld beschouwei Daaronder leest men het volgende: Bismarck: Uitmuntend, nu ben ik einde! tot een vaste positie gekomen; maar het voe. i stuk lijkt me wat laag. De BurgemeesterAls uw Hoogheid het ver langt, dan zouden wij het nieuwe tarief e onder kunnen plaatsen: Bismarck: Neen, dank u, dan zou het voet stuk te hoog worden. Voor de vacante betrekking van bei van Parijs kwamen niet minder dan 56 sollicitanten opdaaronder waren 21 koetsier en 87 geneesheeren. Een rijke rentenier te Berlijn zus, ii weerwil van zijne hooge jaren, met de jmg dochter vun een arme weduwe die met hei in hetzelfde huis woonde, in het bnwelij treden. Vooraf deponeerde hij bij een notari zijn testament, waarbij hij zijn geheele vei mogen, dat verscheidene honderdduizend mar! bedroeg aan zijne echtgenoot vermarkt* Nadat het huwelijk was voltrokken, werd ee; keurig dejeundtje door het jonge paar en eenig gasten gebruikt. Nauwelijks echter had me zich aan tafel gezet, of het mes ontviel dei Ouden man en hij zonk achterover. Eea be roerte had een einde gemaakt aan zijn lever Garcia, die bij sommige gewezen bezoe kers van Homburg eu Baden wel bekend ze zijn en die er menigmaal de bank heeft doei springen, is te Parijs overleden, waar hij 1) den lnatsten tijd kalmpjes leefde van een kien jaargeld zijner familie. De directeur der speel bank te Monaco had hem eene piaats al ■croupier aangeboden. Maar Garcia had jjewei gerd, Hy had altoos tegen en niet vóc r bank willen zijn. Men moet eene overtuigd hebben en er niet van afwijken, meende hi In Londen komt dehout-bestrating hoe lat ger hoe meer in gebruik, De straten, die voor ee jaar of zes in grooten getale van asphalt we

Schiedamsche Courant | 1879 | | pagina 2