Bijvoegsel van de Set edamsclie Courant, van Maandag 12 Mei 1879. Biitnalaniscle Ben'cliteii. V Gemengde Berichten. ENGELAND. In liet Iloogorhuis heeft lord Salisbury ver klaard, dat de conventie vnn Cheefoo nog niet is geratificeerd en er nog nadere onderhande lingen met de Mogendheden noodig zijn, ook met China, betreffende zekere tolrechten. Wegens den onrustigen toestand in de n&buuge distric ten is er geen commissie tot het doen van nasporingen naar Thibet gezonden. In het Lagerhuis werd gevraagd, of er bij overeenkomst een datum was vastgesteld voor de ontruiming van Oost-Rumeiie, De heer Bourke ar twoordde, dat de ontruiming zal plaats hebben zoo spoedig de omstandigheden het toelaten. In antwoord op eene andere vraag verklaarde hij, dat Engeland heeft toegestemd in eene bemiddeling in. de Grieksche kwestie door tusschenkomst van gezanten te Konslantinopel. Daarop werd eene interpellatie aangekondigd, om te vernemen of de gezanten afzonderlijk dan wel gemeenschappelijk zullen handelen. Voorts werd medegedeeld, dat Engeland op veilangen van Frankrijk het handetstiactaat zes maanden heeft verlengd. Daily JSfeios meldt, dat de Regeering voornemens is, 5000 man versterking naar Natal te zenden. Volgens een telegram uit de Kaapstad aan de Standard zou het Zulu-hoofd Umbeliui zijn gesneuveld by den aanval op het kamp van .kolonel Wood. Het anutal schepen, dat door het Kanaal van Suez heenging, klom van 486 in 1870 tot 1603 .in 1877; ia 1878 bedroeg dat aantal 1593. De ontvangsten der Suez-kanaalmaat schappij bedroegen 5,159,317 frs. in 1870, 32,701,395 frs. in 1877 en 31,088,273 fis. in 1878. RUSLAND. Grootvorst Nicolaas, broeder van den C/aar ontving een dwangbevelom zich niet buiten Woronesch tq begeveu. In de Landsdrukkerij heeft men 's nachts een groote huiszoeking ge daan. Daaruit bleekdat daar totnogtoe de geschriften van het geheime comité gedrukt werden. Reeds lang stond deze drukkerij onder ver denking. Bij een huiszoeking bij een der zot tere vnn de drukkerijvond menna uren gezocht te hebbennog eenige proclamaties ren het comitédie ook met typen van de Landsdrukkerij gezet en op Rijkspapier in het geheim gedrukt waren. Nog negen andere .zetters werden als medeplichtigen gevangen genomen, De overigenwaaronder ook de meesterknecht benevens een Duitscher ge naamd Boenke bleven daar hun onschuld [duidelijk bleek, op vrije voeten. .Opnieuw liepen er dezer dagen geruchten |ö«ilrent-.aauslagen, die op het leven van don en Gzaar zouden zijn gepleegd. Die ten waren, zooals later bleek, uiet van lallen grond ontbloot. Toen de Keizer namelijk, 3P de reis naar Livadia zeker station voorbij Lsvam, stond daar een man te wachten, die 'oor houding en gebaren verdeukingen scheen e wettigen. Nadat hij zonder verw'yl gevan- jeu was "genomen, vond men in een zijner akken werkelijk een geladeu revolver. Inder- laad had hy, volgaas een eigen bekentenis, in tót den Czaar te vermoorden. Hij maakte chter'geen deel uit van de nihilistische pat tij. Bliksemsnel nam intussehen de tijding haar weg door geheel Rusland. Weldra beweeide men, dat het werkelijk tot een aanslag was gekutnen De smait, die de bevolking bij het liooren dier tijding gevoelde, sloeg hier eu daar zelfs tot razernij over. Te Ch'.rkow en te Odessa brulde hot grauw, dat ongetwijfeld een Pool den aanslag had gepleegd en ging tot ernstige gewelddadigheden over tegen die erf vijanden van Rusland, waarbij verschillende Polen werden gedood. De Gzaar begint, naar men zegt, tot nadenken te komen. Eergisteren liep zelfs op de l'arijsehe beurs bet geiucht, dat de Czaar'van Rusland zou hebben geabdiceerd en wel ten gunste van zijn zoon. Dit gerucht heeft echter nog geene be vestiging gevonden. F HANK R IJ K. Een groot aantal studenten te Lyon heeft een adres gericht tot den Minister Ferry, waarin zij de universiteit gelukwenschen niet het bezit van een leidsman als hij, die vast besloten is haar te doen eerbiedigen en de bescherming harer belangen niet meer aau haar vijanden toe te vertrouwen. Ook de studenten van Bordeaux, Toulouse, Nancy en Montpellier zullen den Minister een adres van sympathie zenden. In het blad La Philosophic Positive trekt Littié een parallel tusschen de Fransche Kamer in 1870 en de tegenwoordige. Van de verkiezing van Blauqui sprekende, zegt hij: ïlndien de Kamer deze verkiezing bekrachtigde, zouden de Bonapartistische kiezers evengoed Bazaiue kunnen afvaardigen. De een is niet minder verkiesbaar dau de andere. Blanqui en Ehzaine afgevaardigden ten spijt van de wet, dat zou een fikscbe stap zyu op dea weg der anarchie, die door de monarchale party aan de Republiek werd vooi speld en loegewensclit. De pas opgerichte Réformateur, een blad dat zich ten doel stelde, onder de Katholieken bekeerlingen te winnen voor het Pi otasUntisme, vooral ook om op die wijs aan het liberalisme iu Frankrijk meer vastheid te geven, heeft wegens gemis van deelneming opgehouden te verschijnen. DUITS 0 II LAN 1). De Rijksdag heeft in zijne zitting van gisteren de algemeene discussio over de tolwe tsont- werpen vooitgezet Ten slotte heeft die ver gadering een voorstel van den afgevaardigde Lówe aangenomen, hetwelk strekt om het tol tarief-ontwerp in handen eener commissie van 28 leden te stellen en later over haar rapport in den vollen Rijksdag te beraadslagen. Ointient de regeling vau de behaudeling der wetsont werpen, welke het belasten van den tabak en het bier betreffen, zou heden door den Rijks raad een besluit genomen worden. O 0 S T E N R IJ K. Generaal Obroutchelï is te Philippopoli aan gekomen eu heeft een proclamatie van den Czaar afgekondigd waarin deze zijn vaste voornemen te kennen geeft om het verdrag van Berlijn in aile deelen ten uitvoer te brengen. De ontruiming der troepen zal zou der stoor nis plaats hebben. Men verwachtdat Aieko Pacha binnen een dag of tien zijn post zal aanvaarden, T U K IJ E. Reutere Office deelt mede, dat generaal Obrutsciieff de proclamatie van den Czaar heeft V openbaar gemaakt, waarin deze zijn besluit te kennen geeft, om het tractaat van Berlijn ten uitvoer te leggen, de Russische troepen Oost- Rumelie en Bulgarije te doen ontruimen en de nieuwe adiriiuisti atie aldaar te vestigen. Een uitgelezen publiek is uitgenoodigd in het Théfitre des Galtés eene reusachtige schil derij van 3000 viei kante meter te bezichtigen, die gaandeweg ontrold zal worden en de ge- heele tentoonstelling van 1878 te aanschouwen geeft. Deze schilderij zal ook in de voornaamste steden van Europa ter bezichtiging worden gesteld. Te Augsburg is onlangs overleden de bankier baron von Beck-Pecocz. Naar luid van zijn testament bekomen zijn zoon, baron Eugenius, en zijne beide schoonzoons, de graaf von Gatter- burg, gewezen k. k. ritmeester, en baron von Hertiing, vleugeladjudant van den Koning, ieder 25 millioen gulden. Van zijn oprichting af heeft het Engelsche Bijbelgenootschap niet minder dan 85,388,057 exemplaren van den Bijbel uitgedeeld. Anna Oliver, die aan de universiteit te Boston haar studiën in de godgeleerdheid ten einde heeft gebracht,, is in een "Wesleyaansche i kerk te Brooklyn (New-York) tot predikster aangesteld. Onlangs heeft zij haar intreerede gehouden, welke voortreffelijk moet geweest jzyu en waarbij zij tevens door voorkomen kleeding, spraak en houding ieder voor zich innam. Een rijke grondeigenaar, die met zyn vrouw van een reis terugkeerde, vroeg aan zijn rentmeester, die hem tegemoet kwam: »Wel mijnheer, hoe gaat het hier op mgn buitenplaats? Is er nog iets bijzonders in de boerderij gebeurd op mijn reis?" De rentmeester: »Niets nieuws, mijnheer, dan dat heden twee kalveren zijn geboren." De heer tot zijn gade: »Gij ziet, vrouw lief, nauwelijks zijn wij terug of het vee is ver meerderd." liet zal dit jaar achttien eeuwen geleden zijn dat Pompejus, Hereuianum en verscheidene andere steden in den omtrek door den Vesuvius werden verzwolgen. Het plan bestaat om dien gedenkdag in Italië te vieren door een weten schappelijk feest, dat in November zal plaats hebben en waartoe reeds de voornaamste Itali- aansche archeologen zijn uitgenoodigd. Waar schijnlijk zullen de invitation uitgestrekt worden tot de buitenlandsche geleerden. Het slachtmaskcr dat voor eenigê jaren tot het dooden van vee werd aanbevolen, heeft, naar men uil Bazel schrijft, daar plaats gemaakt voor een aschietmas ker". Dit bestaat uit een lederen kap, dat liet te dooden dier over den kop gegespt wordt, en een korten geweerloop, welke gemakkelijk aan het masker zoodanig wordt bevestigd, dat' hij op de groote hersenen gericht wordt. Daarin schuift men een patroon, welke door een lichten slag afgaat, zoodat de puntkogel iu de hersenen tot aau den zesdeuof zevenden halswervel doordringt en het dier terstond dood neervalt. In Aarau is het gebruik van dezen toestel reeds bij de wet voorgeschreven, in Zurich en Bazel door tal van slagers inge voerd. Uit Amerika wordt weder een merkwaar dig voorbeeld gemeld van godsdienstwaanzin

Schiedamsche Courant | 1879 | | pagina 5