Gemengde Berichten; u «t.-if «r De Zuid-Hollanlscha Predikanten vereen i- ging zal den 6 Juni hare 37e vergadering te Rotterdam houden. Rotterdam. De Nederlandsehe Zendings- vereeniging hield Donderdag jl. hareii 18den zendingsdag. Yele belangsteilenden kwamen te 42 uren bijeen in het lokaal sVerscheidenheid en Overeenstemming." Na onderlinge gedachtcnwisseling over ver schillende onderwerpen op het gebied der zen ding, waaraan ook de afgevaardigden van ver schillende zuster-vereenigingen deelnamen, hield des avonds te 6 uren, in de Groote Kerk, de heer IL V. Hogerzeil, predikant te Arnhem, eene zendingsrede naar aanleiding van Rom. 8 vers 34, welke rede, door een talrijke schare, zoo van hier als elders, werd aangehoord. Vrijdag, ter vergadering van afgevaardigden der afileelingeo, werden de belangen der Yer- eeniging behandeld. Een vijftigtal afgevaardig den was hiertoe opgekomen. Uit het jaarverslag over 4878 blijkt, dat de Nederlandsehe Zendingsvereeniging in de Prean- ger Regentschappen op West-Java acht zen- dingsposten heeft, waarvan twee tijdelijk vacant zijn: een door het overlijden van .den zendeling Geerdink, en de andere, doordat de zendeling Dijkstra om reden van gezondheid moet repa- trieereu. De inkomsten der Yereeniging waren in 1878 f 28,590,48, terwijl de uitgaven f 35,275,01 bedroegen, zoodnt de rekening met een nadeelig saldo sloot van f 6684.53. Chnrlois. Tot wethouder dezer gemeente is gekozen de heer H. De Groot. Een driejarig kindje is jl, "Woensdag alhier in een sloot verdronken gevonden. Naaldwijk. Door den tuinier en warmoezier Jacobus Krijger, alhier, is Maandag jl, een mandje nieuwe aardappelen van den kouden grond aan HH. MM. den Koningen de Koningin aangeboden. Naar men zegt, is dit reeds de 22sten maal dat Jacobus Krijger deze aanbieding aan Z. M. doet. Den Haag. In de voorjaarsvergadering der Zuid-Holiandscho Gymnastiek-Onderwijzers- vereeniging, Donderdagochtend in het lokaal der gymnastiekschoo! gehouden, zijn o. a. de aftredende bestuursleden, de heeren Dissen en Meilink, herkozen en is Leiden aangewezen als vergaderplaats voor de volgende bijeenkomst. Na de vergadering gaf de heer G. C. Baerends een openbare gymnastiekles met meisjes. Een lezing over het vóór en tegen van het gym- nastiek-ondei wjjs besloot de bijeenkomst. Haarlem. De lampenmaker J. A. B. Mem per alhier, heeft een nieuw petroleumkooktoestel uitgevondenmet bijzondere voorzorgen tegen brandgevaar. Breda. Een treffend voorval had Woensdag avond aan het spoorwegstation alhier plaats. De heer de B.fabrikant te Tilburg, zou jnet den trein, die ten 9.43 van hier vertrekt, huiswaarts keeren. Weinige oogenbükken echter vóór het vertrek van den trein werd genoemde heer door een süjmberoerte getroffen, die op "eens een eind aan zijn leven maakte. >s Hertogenboseii. Door het alhier bestaande bureau van vaccinatie woi den pogingen aange wend tot het oprichten van een pare vaccino- gène. Oveituigd dat daardoor in eene erkende behoefte zal worden voorzien, heelt het bureau aan de Provinciale Staten een jaarlijksch subsidie aangevraagd van f 600, terwijl ook pogingen zijn aangewend, om bijdragen van wege het Ryk en de gemeente te erlangen. Naar men verneemt, heeft de Koning tot bereiking vau het beoogde doel, een subsidie Van8 f 800 toegestaan. Maastricht. Aan het verslag van den ingenieur der mijnen over het jaar 4878 wordt het volgende ontleend: '.Uit de dömaniale steenkolenmijnen werd ge- -.- dolven 32,058 ton steenkolen, zijnde '1176 ton meer dan in 1877. Daarvan werd verkocht in het binnenland 20,815 ton,-in Belgie 4750 en in Pruisen 7584 tonterwijl 3718 ton ten dienste der mijnen werd verbruikt eu aan de armen verstrekt. De zuivere winstdoor de vruchtgebruikers genoten, was f 35,938.52. Uit do steenkolenmijn Neuprich, te Kerkrade, werd 28,395 ton gedolven, zijnde 3760 ton meer dan het vorig jaar; verkocht werd 28,526 ton en verbruikt 410 ton. Bij opmeting van den voorraad op 31 December II. bleek er een tekort te zijn van 1ÜOO ton. De zuivere winst der ontginning bedroog f 31,561.90. De werken der mijn-concessie Willem, te Kerkrade, in 1877 gestaakt, werden in 1878 hervat, met dit gevolg, dut men in September op 51 meter diepte een steenkolenlaag vond van 1.07 meter diepte. De om haar philauthropie beroemde barones Burdett-Coutts ontving van 800 bloemenver- koopsters van Londen een zilveren statuette, als bewijs van erkentelijkheid voor hetgeen zij tot haar lotsverbetering had gedaan; de bijdiagen waren geheel vrijwillig. In Italië is een jong mensch, Bargassi genaamd, die alle Engelsche en Amerikaausche hardloopers overtreft. Hij heeft thans eeu wed denschap aangegaan, om in vijf kwartier zonder te rusten een weg vau *170 mijlen af te leggen, Hij zat van Terraciua naar Rome, een alstand van '150 kilometer, gaan eu dan nog 20 kil. in den omtrek afleggen. Men noemt hein den locomotief-mensch. Te Parijs overleed dezer dagen een der bekendste personen uit üe stad, vader Pigeon. De man was van beroep marktschreeuwer en wist door ongeëvenaarde giappen de lieden te lokken in kramen en overal, waar men hen wilde hebben. Hij moet uit een oud adellijk geslacht gesproten zjjn, en voluit August Fulbert Louis ridder de Bastard herten. In zijn jeugd bracht hij een groot vermogen door, verzeilde toen op Java en word vandaar, als zonder middel van bestaan, naar Frankrijk terugge bracht, waar hij tot zijn 79e jaar als lokvogel dienst deed. Hij was juist bezig in dienst van een koorddanser, toen h'y plotseling ineenzonk en stierf. In zijn woning vond men 45,000 francs en een eigenhandig testament, waarbij dit ver mogen aan den zoon van een zijner vroegere patroons wordt geschonken. Het British Museum" is meteen papyrus verrijkt uit den tijd der laatste Plolemeeën. Ze is zeer goed bewaard gebleven eu bevat den 24sten zjng van de Ilias behalve de 127 eeiste regels. Op de veetentoonstelling te Berlijn was een vette os van den ambtsraad Dietze, op Barby no, 1. Hij woog niet minder dan 2900 "pond. Dat dit dier met kransen overdekt de rondte deed door de stad, laat zich deuken. Dé Chineesche gezant te Berlijn, Li-Fang- Pao, als geleerde in zijn vaderland zeer gunstig bekend, heelt een zeer belangrijke ontdekking gedaan. Hij heeft aangetoond, dat de vaas, die op Trojaanschen bodem, en wel iu een voor- Trojaanschc laag gevonden is en waarvan Schliemaim in de inleiding van zijn werk mel ding maakt, van Chineeschen oorsprong is en een opschrift draagt, waaruit blijkt, dat om streeks het jaar 12DO v. 0. iemand drie partij tjes linnen gaas in de vaas verpakten op bezien» vei zouden heeft. H iermede is een argument te meer gewonnen voor de veldwinnende over tuiging, dat Griekenland en Klein-Azie in de oudheid in levendig verkeer hebben gestaan met het voik der Hyperboraeërs, de Cbineezen. Wederom ljjdenthans te Berljjn tal van personen aan de gevolgen van bet eten van trichinues varkensvleesch. Van het tweede.«n t y t T't, het derde regiment garde fuseliers liggen nietO minder dan 24 man ziek. 1 Te Eisleben, in de Pruisische provincie- Saksen, heeft iemand in 'zijn tuin een pereboom gerooid en bij die gelegeuheid 27,000 mark ia' gouden specie, io den grond bedolven opgs-- - graven. Te Colorado City aan den voet van den^r Bald Mountain zijn nieuwe zilvermijnen vaa hooge waarde ontdekt. Het vreernde van de zaak was, dat ze ontdekt werden in de on middellijke nabijheid van eene straat, die reeds sedert 18 jaren in gebruik was. In een New-Yorks blad vinndeu we de misschien nog niet algemeen bekende bijzonder heid opgegeven dat de eerste Braziliaansche drukkerij door een Nederlander, Bron genaamd, -werd opgericht en wel in het jaar 1634 te Pernambuco. Klagen onze huismoeders over hare dienst boden, te Weenen schijnt hel gehalte van het dienstbare personeel nog -meer te w'ensehén over te laten. Dienstboden schijueu daar voorat zeer aan ongestadigheid te lijden. In het vorige jaar zijn 151,523 dienstboden in een dienst - getreden, en 432,681 hebben haar dienst weder' verlate». Het getal van haar, die het een jaar of langer in denzelfden dienst uithouden, is dus- vrij gering. Hoe de pers, door inboorlingen van Britsch tmlië geredigeerd, haar lezers voorlicht: Een te Surnt (Bombay) verschijnend bladg ele nGuzerathi Mitra", berichtte, dat een Russisch schip van gias gemaakt en met 5000 man aan boord te Bombay was aangekomen. De Regee ring wilde aanvankelijk Het schip uiet in de haven laten binnenloopen, maar gaf daartoe ten slotte de vergunning. Andere Russische' schepen zullen volgeneen is zoo gebouwd, dat hét beneden de oppervlakte van het water bljjft. De gouverneur van Bombay heeft per telegraaf gelast het leger te versterkende forten tusschen Ahinedabad en Poonah zullen verkocht worden; liet foit te Surat zal voor' 2 lakh rupees worden van de hand gedaan, eu ook liet telegraafbureel, het hospitaal en de gemeeutegebouweu van Surat zulle» verkocht- worden. De Regeering had éeu god Mamlutdar geraadpleegd over den duur van de Engelsche- Iteerschappij in ludië; de god had geantwoord dat het daarmede over zes maanden gedaan' zou zijn De Regeeiing had hem daarop gevan gengezet, maar sedert dieu was hij op wonder dadige wijze ontsnapt Do concessie voor het leggen van een' kabel tusschen San Francisco eu Yokohama isr verleend. De coueessionaris tracht thans nog van de Chineesche Regeering vergunning te verkrijgen ook Tientsin met dien kabel te ver-' binden en eveneens Peking in het telegraafuel op te nemen. Een Parjjsch koopman, die naar Brussel was gegaan om zijn kassier op te sporen, die met 85,000 frs. op den loop wasvond den- dief op het terrein van de wedrennen, gezeten in een fraaie ekwipage. De commissaris van politie die den koopman vergezelde, haastte zich ia de ekwipage plaats te nenieo ,>'gëflaü»l keerd door twee agenten van politie, tot groot® verbazing natuurlijk van de toeschouwers; de1- dief is thans in verzekerde bewaring. Op welke schaal de graanbouw in Amerika- wordt gedreven, kan o. a. blijken uit het vol gende feit: Op Grondin-Lowe aan de Red River, niet ver van FargoTown, Dakota, worden 40,000 van de 60,000 acres, waai uit de boer derij bestaat, met tarwe bezaaid; de overige20,000' worden als \veiland gebruikt. Er zijn'stallen' voor 20O paarden en gebouwen fim^l millioeii bushel tarwe té bewaï eu. Tijdens deii oogst wor^' den er behalve zeer vele krachtige ihachiilé*' 250 ft 300 man bezig gehouden. Tot hét dor"' schen van het L'orenwórilen SstoomdorsChma» j chines gebruikt?r'"

Schiedamsche Courant | 1879 | | pagina 6