Gemengde Berichten. niet aileen stond iu zijne houding, blijkt ook uit hetgeen noen schrijft aan de.Zutph. Ct. uit den Haag: »Ds. Koetsveld vervulde Zondag een predik beurt in de groote kerk. Koetsveld is een ge liefde predikant en heeft in den regel volle kerken, maar "ditmaal was het gehoor toch nog grooter dan gewoonlijk. De reden is gemakke lijk te gissen; ds. K. is hofprediker en zou dus een toepasselijke rede houden naar aan leiding van den dood van Z. K. FT. den Prins van Oranje. Zoo verwachtte men althans alge meen, maar men vergiste zich. Eerst aan het slot van zijn rede bleef de leeraar er bij stil staan niet om een lofrede op deu doode te houdenmaar wel om zijn gehoor mede te deelen, waarom hij geen lofrede gehouden had. Voor het vleien van Vorstelijke personen was hij te Iaat hofprediker gewordenen hij kon noch wilde vergeten, dat de Prins een verblijf in den vreemde boven zijn eigen vaderland had verkozen. Toch wilde hij niet te streng oortleelenmaar er op wijzen hoe Vorstelijke personen maar al te dikwijls in hun jeugd bedorven worden door laffe vleiers en gebrek kige opvoeding." Gelijk indertijd werd medegedeeld, bestond het vooi uitzicht dat de onderscheidingen, be haald ter Parijsche wereldtentoonstelling, dezen zomer te Arnhem plechtig zouden worden uit gereikt. Door het overlijden van den Kroonprins is van dit plan afgezien. De medaille en getuig schriften zuilen ecilang aan de bskioondeu worden toegezonden. In het D. komt een genealogische constitutioneele beschouwing voor over de troonsopvolging in Nederlaud. Volgens een inzender zou, bij overlijden van Prins Alexander, na (feu dood des Konings de zoon van den Kroonprins van Denemarken, kleinzoon van Prins Frederik, recht op den troon hebben. "Deze laf gÖaf"boven dio van von "Wied. Het TT. D, zelf meent dat de afstammelingen van de dochter van Koning Willem II voorgaan, nl. de hei togen van Saksen Weimar Eiseoach. Er bestaat dus velschil van gevoelen. Zou het daaiom niet beter zijn indien de wenk van de ArnJiemsche Courant gevolgd werd en, ter wijl het tijd is, laat ons aannemen dat het zeer vootbaiig en nog zeer vroeg is de zaak der erfopvolging werd geregeld, duidelijker en oordeelkundiger dan zestig jaar geleden Ook het Ulrechtsch Dagblad herinnert aan hetgeen van Hogeudorp schreef die op merkte: adat de uitbreiding van het erfiecht op den_ troon, in de Grondwet gegeven, ver kan leiden. Willem IV, de stadhouder, is als hoofd aapgenomen. Mam; ,de kroon l^an er door gebracht worden in rhuizenK welke; weinig of geen betrekking hebbpn. tot de Nedprlanüsche. natie. Er is geen einde aan de opvolging to voorzien. De Koning kan echter aan de Staten- Generaal, in een vereenigde zitting, eene ver andering in de vastgestelde opvolging vooistellen, indien bij het overbrengen in een vreemd huis, het eene huis beter geschikt ware dan het ander," Met 't oog op de treuiige omstandig heden; waarin dit jaar de gedenkdag van den slag van Waterloo voorbijgaat, heeft de bekende vrouvvehanddie sedert jaren gewoon is het beeld van wijden Koping Willem II op'18 Juni met een lauwerkrans te versieren, gisteren zulk een krans op 't voetstuk gelegd, doch ditmaal vau eenige rouwstrikken vooizien. Naar de Midd. Ct. verneemt, hebben de liquidatoren van de sAfi'ikaansche Handels- vereeniging" leeds vele eu energieke maatregelen genomen om nog zooveel mogelijk uit de schip breuk te tedden. Een, der, beambten van de vereeniging is' naar Afrika gezonden, om bij de factoi'u'eu.den •staat van zaken op.te nemen.eu alle maatre gelen te nemen ,iu het belang eener goede regeling. Men heeft de genoegzame zekerheid dat nog een zeer aanzienlijke voorraad goederen daar aanwezig is, ofschoon gebleken moet zijn, dat in de boeken en balansen ook fictieve factorijen voorkwamen. Alies wordt gedaau, om de aanwezige goederen op de voordeeligste wijze van de hand zettenofschoon daarmede veel tijd gemoeid zal zijn. Middelerwijl wordt alles aangewend, om bij de exploitatie te Rot terdam de grootste zuinigheid in acht te nemen. Op drie personen na, heeft het geheele uit gebreide kantoorpersoneel reeds aanzegging ontvangen dat liet ontslagen wordt. Het kost bare gebouwkort geleden aan do boompjes nieuw gebouwd en waarin de kantoien der nAfrikaansche" alsmede die der »Rolterdamsche IIv." waren gevestigd, zal woiden verlaten en de nAfrikaansche" zal weder een eenvoudig kantoor in de Juiïerstraat betrekken waar vroeger haar zetel gevestigd was. Omtrent de eergisteren avond in Den Haag gehouden vergadering van aandeelhouders der Indische Guz-Maatschappij, door de heeirn Thorbecke eu Godon bijeengeroepen, meldt Ifct Vaderland In die bijeenkomst werd medegedeeld, dat de diiectie zich bereid had verklaard het voor stel van de heeren Thorbecke en Godon over te nemen, om door de algemeene vergadeiing van 4 Juli een commissie van vijf ledeu te doen benoemen, belaft met een nauwgezet onderzoek nanr de handelingen en den toestand der Maatschappij, welke commissie verslag zou uitbrengen en tevens die vooi stellen zou doen, die haar weuschelijk zullen vooi komen. Tevens had de diiectie zich bereid verklaard met de heeren Thorbecke eu Godon in oveileg te blijven. De vergadering nam met deze vooiloopige regeling genoegen en besloot het voorstel, dooi de directie aan de algemeene vergadering te doen, te zullen ondersteuneu. Door de beambten van den waterstaat en het loodswezen zijn den 16 Juni weder peilingen gedaan in den nieuwen waterweg van Rotteidam naar zee, waarvan de uitkomst is als volgt: Aan de zwarte tonuenzijde 35 op de lijn der geleidelichten btnnen het Noorder- hoofd 44 op de lijn der geleidelichten buiten het Noorderhoofd 37 50 meter bezuiden die lijn binnen liet Noorderhoofd 38 50 meter bezuiden die lijn buiten het Noordei hoofd 31 aan de witte tonnenzijde 27 decimeter bij ge woon laag water. De jaarlijksche vergadering der Neder- landsche Maatschappij tot bevoi dering der Ge neeskunst, die op 25 en 20 Juui te'sGsavenhage had moeten plaats .vinden, is uitgesteld tot •16 en 17 Juli De lion den tentoonstelling te Rotterdam wordt nu van tl tot 13 Juii gehouden. Van Terschelling wordt geschreven Meermalen is in verschillende dagbladen geklaagd over de verregaande balddadigheid der Engehche visscliers op de Nedeilandsclie, en dat wel nrn onze eigen kusten. Verleden week is in het Handelsblad aan de Regeering bescherming gevraagd, door .het zenden van een oorlogsschip. Met bijzonder genoegen melden, wij, dat reeds 2 a 3 dagen latei" zich een ooilogsbi'ik in onze'nabijheid bevond, en naar men ons bericht, is die begonnen een llinke razzia te houdenden een onderzoek iu te stellen 'zeer tot genoegen oazer visscliers, die niet alleen verwonderd staan over het krachtig optieden der marine, de vlugheid eu handigheid 'der mariniers iu hunne bonten bewonderen, maar ook met innige erkentelijkheid voor de hulpen besehermiug gaarne der Hooge Regee- ringdaarv'öoi" rneC alle andere belanghebbenden' hunne welgemeende hulde toebrengen. 'Den 16dén dezer is te 's Gravésando de juailyksche vergadering, gehouden van de in 1 die .gemeente gevestigde instelling van welda digheid genaamd sVermeero". Nadat door den voorzitter enkele woorden waren gewijd aan-" de nagedachtenis van den iu het afgeloopen jaar overleden mede-bestuurder, den heer Aart' Admiiaal, werd door hem medegedeeld, dat' wederom alles goeds vun '"S'i ondersteuden Cornells Vei meer e kun worden gerneld, daar zijn geding, volgens alle ingewonnen gegevens, uitmuntend is en hij zooals hij dezer dagen zelf schreef, tegenwoordig zeer gezond is en het bijzonder goed naar zijn zin heeft". Uit de door den secretaris-penningmeester afgelegde rekening en verantwoording over 1878,bleek, dat de ontvangsten f429.12 en de uitgaven f422.17 hadden bedragen (Wnneere genoot een wekelijkscheu ondeistand vau f8) en dat het dienstjaar derhalve een goed slot opleverde van f6.95. Bij deze jaarlijksche openbare mededeeling, volgens het reglement dezer instelling ver plichtend, wordt iu heriiir.eiing gebiacht, dat haar ouvei vreemd baar kapitaal teu allen tijde' op het Grootboek blijft iugesciueveu en de rente daarvan voor immer bestemd blijft tot het bekende doel: ondeisteuning van Vermeere eu na hem. vau soortgelijke ongelukkige ver minkten. Volgens ontvangen telegram uit New-York stan het bureau van de JVew-Yorh-Herald te Londen kan er tusschen 21 en 23 Juni storing tu deu dampkring vei wacht worden op de Engelsche en Noordsclie kusten en zich uit- stiekken tot de Finusche kust met stormvlagen regen en weerlicht, üelfshaveu. Dinsdag avond, te 10% .uur, is een begiu van brand ontstaan in het pakhuis van deu heer F. Doesburg m de Gouvernestraat onder do/e gemeente, doordat een brandende peti oleum-damp van den muur viel. Terstond sloegeu de vlammen hoog uit, maar zij werden door den lieer Doesbui g met behulp van vele inmiddels toegesnelde buren onmiddellijk ge-- blusclit. Had het slechts een paar minuten langer geduurd, dan waren de gevolgen niet te overzien geweest, daar op een paar voet afstands van de vlammen een vat petroleum lag en het pakhuis, 'alsmede de winkel, die in elkaar loopen, gevuld waren met vele braudbate artikelen. Rotterdam. Nu de gemeenteraad te dezer stede de aauvrage van de heeren Le Gras, vau Zuylen, Haspels eu van Wijk, tot afstand van de plaats voor een nieuwen schouwburg, heeft van ile hand gevvozeu, worden er, naar stellig verzekerd wordt, onderhandelingen gevoerd met de directie van de Hoilumlsche spoorweg-maat schappij om iiet oude stationsgebouw aau de Delltsche pooit voor dit doel af te staan. Ia de bovengenoemde combinatie zouden hoe zonderling het ook moge klinken eebige Amsterdamsche fimiwcsm en mannen vau in- vloed betrokken zijn. Vliuirditigon. De collecte voor het fonds tot aanmoediging en ondeisteuning van den gewapcDdeu dienst, gisteren alhier gehouden, heeft opgebracht f 115,52. Don Haag. De nieuwbenoemde gezant der Fransche Republiek aan ons Hof) de heer, De Ti by, laatstelijk minister-resident te Kopen hagen, is gisteravond hier ter stede aangekomen en aan het hotel de Uellevue afgestapt. Amsterdam. Jl. Maandag is door de ge zamenlijke predikanten der Ned. Herv. gemeente alhier besloten voor '12 weken den rouw. aan te nemen, wegens het overlijden van den Prins van Oranje. Door wijlen mej, A. Bosmanwed. Gr. La House, is een legaat vnn f2000 besproken aan het weeshuis der Ned. Herv. gemeente P alhier. Het gerechtshof te dezer stede heeft gisteren het vonnis der Arr.-rechtbank waarbij de heeren Ledeboer en De Wit zijn veroordeeld^ vernietigd en opnieuw rechtdoende, de beide beklaagdeu vrijgesproken. Hét Hof overwoog dat, hoezeer de rechtbank op grond van gewichtige en bezwarende aan wijzingen had aangenomen dat bij de beklaagden de wetenschap der vervalsching van suiker monsters bestondhet Ilofop grond van vijf in het arrest opgesomde omstandigheden, die overtuiging niet heeft bekomen. Deventer. De prijzen van het rundvee ondergingen gisteren eene aanzienlijke daling, f 20 a f 30 per stuk. Niettegenstaande deze prijsverlaging waren er geen koopers te vinden,1 zoodat bijna al het aangevoerde weder mede naar huis werd genomen. Zwalnwe. Bij de onlangs gehouden gras verpachtingen van landerijen, onder deze gemeente gelegen, zijn de prijzen opnieuw aanmerkelijk gedaald. Zoo werd o. a. een polder, die verleden jaar. nog f7000 opbracht, thans voor f5800 verpacht. Men heriuueit zich bijna zulke lage prijzen niet. Oegstgeest. Gisteren zijn alhier de eerste mandjes aardbeziën geplukt. Al is de groei 14 dagen vertraagd, de oogst belooft ruim te zjjn. Over acht dagen denkt men alhier met hét rooien der aardappelen te beginnen. Het particulier vermogen door den baron Lionel de Rothschild nagelaten, bedraagt niet minder dan 13 millioeu pond sterling. Baron James de Rothschild, die enkele jaren geleden te Parijs overleed liet 20 miiiioen pond ster ling na. Onder het opsclnitt: o Kardinaal vorst Friedrich Schwarzeu berg als phologiaaf" leelen Boheemsche bladen het volgende voorval mede. Waarschijnlijk is de geschiedenis niets anders dan een soort van reclame, maar dan nog is zij, om de aardige vinding, wel verdere ver* melding waardig. Een kleermaker deed een reis naar Rome en ging, toen hij iu de heilige stad was aangekomen, op audiëntie bij den Paus, om Z. Heiligheid voor een orde te be danken, die deze hem onlangs geschonken had. De Heilige Vader ontving hem zeer minzaam, f en toen hij vernam dat de audientienemer uit Praag kwam, vroeg hij vriendelijk: iEn hoe gaat het daar met onzen broeder in Christo Friedrich?" Zonder zich lang te bedenken, antwoordde onze kieermakei»0, Heilige Vader, die is altijd nog di uk aan het photograpiieereu." Dit antwoord moet in het Vaticaan nog al opzien verwekt hebben, en eerst door navraag te doen iu Praag, ontdekte men het zonderlinge mis verstand, waardoor kardinaal Friedrich (Schwar- zenbei'g) met den photograaf Fiiedrich ver ward was. Een Oosten rij kscii ambtenaar, die maar" een enkel Turksch lot bezat, trok by de laatste trekking den hoogsten prijs, 300,000 fianes, Dat is wel een der grievendste teleurstelling die iemand overkomen kan: driehonderdduizend francs te trekken die er niet zijn. De;amb- tenaar berichtte liet geval den zoon van den Duitschen gezant te Koustantinopelgraaf Zichymet vvien hij op een zeer goeden voet staat, en verzocht hem, het .mogelijke te doen, om door den grooten invloe van zijn vader te bewerkendat hij kreeg Svtü hem toekwam, klaar de gezant droeg zijn zoon op om zijn vriend omzichtig op een "gn>oto teleurstelling voor te bereiden, want nog on bet vorige jaar was een Franschman, dio ;eeh pi ijs van 600,000 francs gewonnen had, zelf meteen extra-stoom boot naar Konslautinopel gekomeu om hetgeld in ontvangst,te nemec.y-en had zich,-toen hij 'vernam dat zijn vvi alleen uit zulke ideale» zeshonderdduizend francs bestond, in wanhoop daarover doodgeschoten. Gelukkig nam de Oostenrijker de zaak veel kalmer op.

Schiedamsche Courant | 1879 | | pagina 3