PROGcHAMMA op DOBDERDAG ien 26n JUNIJ 1879, te voormlap te elf uren. Bijvoegsel behoorende bij de SCHIEDAMSCHE COURANT. 011 6r Meuwe0Kerk°SknU^T?f d<3S Koi™Ss vastgesteld, voor de plegtige begrafenis in de ALEXANDER FRimwrm/ StAS- KonmkllJke Hoogbeid WILLEM NICOLAAS P.S f ™DRIK PEINS VAN ORANJE, Luitenant-Admiraal en hJ; V-! T* Infa?terie> Grootkruis der Orde van den Nederlandschen Leeuw deij ffnmS T^f 3 Luxemburgscho Ordevan de Eikenkroon; Ridder le Klasse van Gouden Leeuw van bet Huis van Nassau, enz., enz., enz., Eerste Afdeeling. Betreffende de aankomst la Gravenhage. Het Vorstelijk Lijk zal den 23sten Junij met een «pedalen spoortrein van Parijs, begeleid door Z. K. H. den Prins Mn Oranje (Prins Alexander der Nederlanden), naar de Residentie 's Gravenhage worden vervoerd en tegen den avond aan liet Stationsgebouw van de Hollandsche Spoorweg- Maatschappij aankomen. De Oppen-Hofmaarschalk Opper-Intendant der Koninklijke Paleizen, de Opper-Ceremoniemeester, de Schout-bij-Macht Adjudant-Generaal der Marine 2e Chef van het Militaire Huis des Konings en de Kamerheer-Ceremoniemeester zullen zich aldaar bevinden om het Vorstelijk Lijk le ontvangen Z. K. H. de Prins van Oranje (Prins Alexander der Nederlanden) het Vorstelijk Lijk aan de zorg van den Opper-Ceremoniemeestor overgegeven heb bende, wordt Hetzelve geplaatst op den daartoe bestemden Rouwwagen, bespannen met -/es paarden, geleid door evcnvee^ stalbedienden, en overgebragt naar het Paleis van den Overleden Vorst, langs den Stationsweg door de Wagenstraat Vcene- straat Hoogstraat over de Plaats on den Kneuterdijk. De Koninklijke Rouwwagen zal voorafgegaan worden door den Kamorheer-Ccremoniemeestcr, gezeten ia een koets, bespannen met twee paar den, gaande naast elk portier een lakei en gevolgd door genoemde Groot-Officieren van 's Konings Huis, gezeten in twee koetsen, elk bespannen met tweepaarden, gaande naast elk portier een lakei; cn de Adjudanten van wijlen Z. IC. H. den Prins van Oranje, eveneens gezeten in een koets, bpspan nen met twee paarden, gaande naast elk portier een lakei. Aan het Stationsgebouw zal zich bij aankomst van den specialen trein mede bevinden een Esca- dron van het 3de Regiment Ilussaren, met den Standaard on den Staf, zonder Muziek zullende de eene helft daarvan strekken tot opening en de andere tot sluiting van den Lijkstoet. -v,_4's Eerewacht aanKetJ?alaisjian_wijleii»Z. .II. K.~ den Prins van Oranje zal zijn opgesteld eene Compagnie van het Regiment Grenadiers en Jagers, met den Staf en het Vaandel, zonder Muziek waarvan een peloton Grenadiers en een peloton Jagers, gekommandeerd door eon Kapitein, Ridder der Militaire Willemsorde on vier Luitenants, eveneens Ridders dier orde.. Tweede Afdccllng. Betreffende den stoet. Een uur vóór den optogt dor begrafenis, zuilen alle personen, tot dezelve behoorende, zich be vinden ton Paleize van wijlen Z. IC. II. den Prins van Oranje in de daartoe bestemde lokalen. De Groot-Officieren en Kamerheeren zullen aldaar voorzien worden van de noodige rouwmantels en handschoenen. Aan de Hofbeambten en Officianten zal wordon bekend gemaakt, waar zij zich van het bovenge noemde zullen kunnen voorzien. De Lijkstoet zal zijn als volgt: a. Drie Escadrons van het 3e Regiment Ilus saren met dan Staf on den Standaard tot opening van den trein. b. Een Bataillon van de Schutterij der Residentie, gevolgd door het le en 3e Bataillon van het Regiment Grenadiers en Jagers, met den Staf en het Vaandel van het Regiment Do Haagsche Schutterij zal deelnemen aan den optogt tot bij de barrière op den Rijswijkschen weg; te Delft zal een gelijk korps Dclftsche Schutterij zich op diezelfde plaats in den stoet aansluiten. c. Een Hofi'ouricr en twee rijknechts te paard. Dc Kamerheer-Ceremonïeraeestor des Konings, gezeten in een koets, bespannen met twee paarden, gaande naast elk portier een iakei. e. De Hofbeambten en Officianten van bet Huis van wijlen Z. IC, II. den Prins van Oranje en van ue verschillende Hoven, alsmede de livcreibedienden *»an den Ovorleden Vorst, allen in diepen rouw, mot lamfers aan de lioeden, gaande twee aan twee, de jongsten in rang vooruit. Zos hofkoetsen, bespannen met twee paarden, bestemd voor de ICamerheeren-Dragers van het orstehjk Lijk, en een hofkoets, bespannen met twee paarden, voor de Dragers der slippen van net rouwkleed, gaande naast elk portier een lakei. g. De Bibliothecaris van wijlen Z. IC. II. den Prins van Oranje, Dr. J. 0. Horcli, en do Lijfarts des Konings, Dr. Vinkhuijzen, gezeten in eono koets, bespannen mot twee paaiden, gaande naast elk portier een lakei. h. De Opper-Ceremoniemeester des Konings ge zeten in eene koets, bespannen met twee paarden, gaande naast elk portier een lakei, L Do Koninklijke Rouwwagen, bespannen met zes paarden, door evenveel stalbodienden geleid, de vier slippen van liet rouwkleed gedragen door: den Luitenant-Generaal Jhr. E. A. O. do Casem- broot, Buitengewoon Adjudant des Konings, den Kolonel Jhr, K. W. de Koek en den Majoor V. W. RV Baron Bentinck, beiden Adjudanten van wijlen Z. IC. II. don Prins van Oranje, den gewezen Kapitein-Luitenant ter zee A. F. R. E. Baron van llaersolte van den Doorn. De zestien ICamerheoren, bestemd tot het dragen van het Vorstelijk Lijk, waarvoor in de eerste plaats in aanmerking konion Jhr. G. B. van Bronk- horst cn Mr. W. C. Baron van Pallandt, acht aan elke zijde van den Rousvwagen, bijgestaan door evenveel onderofficieren derZeemagt, dor Dienstdoende Schutterij van 's Gravenhage cn van Delft en der Landmagt. j. Z. M. den Koning, HII. ICK. IIH. de Prins van Oranje (Prins Alexander der Nederlanden), Prins Frcderik der Nederlanden, gezeten in eene koets, bespannen met acht paarden, door evenveel stalbedienden geleid, gaande naast elk portier vier. lakeien. De Luitenant-Generaal Verspijck, Adjudant-Gene raal, en da Luitenant-Generaal Jhr. van Panhuijs on Schónstedt, Buitengewone Adjudanten des Konings, te paardrijdende eerstgomeïde ter regter- en de beide anderen ter linkerzijde van de Koninklijke koets. Het dienstdoende Militaire Huis des Konings volgt te paard. k. De vreemde Vm-sten, die voor deze gelegen heid aanwezig „mogffen zijn, gezeten in koetsen, bespannen met vier paarden, gaande naast elk portier twee lakeijenen de afgevaardigden van vreemde Hoven, gezeten in koetsen, bespannen mot twee paarden, gaande naast elk portier een lakei. t. De Opper-Kamerheer en de Luit.-Generaal Buitengewoon Adjudant Chef van het Militaire Huis des Konings, gezeten in eene koets, bespannen met twee paarden, gaande naast elk portier een lakei. m. De Grootmeester \Sn het Huis des Konings en van hunne Majesteiten don Koning cn do Ko ningin, en de Schout-bij-Nafcht Adjudant-Generaal der Marine 2e Chef van het Militaire Huis des Konings, gezeten in eenq.,ikQ0ts,_„bespanuea_m0t~ twee paarden, gaande naast elk portier eon lakei. n. De Heeren van het gevolg der Vorsten, die de plegtigheid raogten bijwonen en de dienst van HII. ICK. HII. de Prinsen der Nederlanden, gezeten in koetsen, bespannen met twee paarden, gaande naast elk portier een lakei. o. De Stalmeester in buitengewonon dienst, de Heer C. van der Oudermeulen, gezeten in eene koets, bespannen met twee paarden, gaande naast elk portier een lakei. p. Twee bataillons van het Regiment Grenadiers en Jagers, een Escadron van het 3e Regiment Ilussaren en een Batterij Veldartillerie totsluitin* van den troin. De Stoet zal den volgenden weg nemen Kncuto dijk PlaatsHoogstraat Veenes trant Wagenstraat Hnijgcnstrual naai den Hijswijkschen weg. Aan de barrière aldaar gekomen, zullen de Heeren en ICamerheorenaangewozen voor hot dragen der slippen en van het Lijk, zich begeven in de voor hen bestemde koetsen. De trein gaat verder over den Delftschon weg, tot vóór Delft, alwaar de Heoron Dragers der slippen en de ICamerheoren Dragers van het Lijk, hunne plaatsen bij den Rouwwagen hornomeu. De troin noemt als dan den volgenden weg bet Oude Delft over de Kcrkbrug het Oude Delft de Nieuwstraat voorbij de Hal achter het Stadhuis langs de Hoofdwacht over de Groote Markt vóór do Nieuwe Kerk Aldaar gekomen, plaatst zich de Militaire Magt, bij a en b, He Afdeeiing genoemd, in bataillo. Naarmate de Lijkstoet aankomt, zullen de per sonen, tot denzelve behoorende, uit hunne rijtuigen trgden, en do officieren van hunne paarden afstij gen, en zich in dezelfde orde, waarin zij bij den stoot gerangschikt waren, in de kerk begeven. De Hofbeambten, Officianten en Livcreibedienden zullen zich aldaar in twee rijen rangschikken, de jongsten aan de Kerkdeur, on zoo vervolgens naar hot Choor toe. Do zestien Kamerheeren, dragors van het Vorste lijk Lijk, bijgestaan door een gelijk aantal onder officieren, hierboven genoemd, zullen hetzolve naai den Koninklijken Grafkelder dragen. Aan het Graf gekomen, wordt het Vorstelijk Lijk op een daartoe bestemde Lijkbaar gesteld. Eene toepasselijke aanspraak wordt alsdan ge- lioudon door den WelEerwaarden Zeer Goleorden Heer Dr. C. E. van Koetsveld, Hofprediker. Door den Oppcr-IIofinaarschalk Qpper-Intendent der Koninklijke paleizen worden vervolgens de Kroon en de Ordatoekonen van de kist afgenomen, welke door Zijno Excellentie in handen zullen worden gestold van den Grootmeestor dos Konings, Baron Schimmclpenninck van dor Oije, gedurende liet oogonblik datzijno tegenwoordigheid veroischt wordt bij de verzogeling dor kist in don Grafkelder, na afloop waarvan do Opper-Hofraaarschalk Opper- Intendant de Kroon weder in bewaring neemt. De kist wordt van tiet Rouwkleed ontdaan en het Vorstelijk Lijk in liet Graf geplaatst. Na afloop van deze plegtigheid verlaat de Ko- -ninklijke Familie de ICeik. De kist wordt vervolgens mot het Grootzegel van het Rijk verzegeld, door den Minister van Justitie, bijgestaan door den Secretaris-Generaal van gezegd Departement, in liet bijzijn van den Grootmeester des Konings, Baron van 'fuijll van Serooskerkenen van den Opper-Ilofmaarsclialk Opper-Intendant Baron Fagel, Genoemde Minister en Secretaris-Generaal zullen -zich tot dat einde vooraf naar de ICerk begeven. Na de verzegeling der kist zal de Lijkbaar met het Rouwkleed daarover, boven den ingang van het Graf gestold worden, waarna Baron Fagel zal aankondigen, dat de plegtige teraardebestelling van het stoflclijk overbijfset van Z. IC. H. Willem Nicolaas Alexander Frederik Karel Hendrik Prins van Oranje volbragt is. Van het oogenblik, waarop de Lijkstatie zich in beweging stelt, totdat het Vorstelijk Lijk in het Graf geplaatst is, zal te 's Gravenhage en te Delft elke minuut een kanonschot gelost worden. Derde jtfdeellng. Betreffende algemeene verordeningen. In de gemeenten op Nederlandsch grondgebied, waarlangs de speciale spoortrein zal komen, welke het Vorstelijk Lijk van Parijs naar 's Gravenhage overbrengt, zal het zich aldaar bevindend Garnizoen onder de wapenen zijn. terwijl van de alsdan op do rivieren aanwezige Koninklijke Nedarlandsche oorlogsbodems het Koninklijke saluut zal worden gelost. Alle rijtuigen, tot den stoet behoorende, zullen in het Voorhout gerangschikt staan, zooals het Programma zulks aangeeft. Den dag der begrafenis zal de le Compagnie van liet le Bataillon der 's Gravenhaagsche Schut terij met het Vaandel de Eerewacht betrekken aan het Paleis van wijlen Z. IC. H. den Prins van Oranje. De llof-Commissie zal zich met den Commissaris ■Hltrf'hetHCorfinkiijk Graf verstaan* onftfëfirdiTvooN'- bereidende maatregelen ter nederlating en plaatsing van het Vorstelijk Lijk in den Grafkolder. De korpsen Schutterij, Infanterie, Kavalerie en Artillerie begeven zich op de hun in den Trein aangewezen plaatsen. Piketten Kavalerie zuilen in de gemeenten en langs den weg tot bewaring der goede orde mede werken. Eono Eerewacht der Dienstdoende Schutterij en van het Garnizoen van Delft zal aan de Kerkdeur en bij het Graf geplaatst wordenvan het oogen blik. der opening af tot aan de sluiting van hetzelve. Burgemoester en Wethouders van's Gravenhage zullen bij de barrière aan den Rijswijkschen Weg den uitlogt van het Vorstelijk Lijk, en Burgemeester en Wothouders van Delft de aankomst van Het zelve aldaar bijwonen. Het Gemeentebestuur van 's Gravenhage en van Delft zorgt, dat de straten en plaatsen, waarlangs de stoet zal gaan, vrij blijven. Allo klokken zullen, zoo te 's Gravenhage als te Delft, geluid worden, van des morgens 11 uren totdat het Koninklijk Lijk in het Graf geplaatst zal zijn. De zorg dat do kerk inwendig opgeruimd zij wordt opgedragen aan den Burgemeester van Delft, Commissaris van het Koninklijk Graf, en de Heeren Kerkvoogden der Nieuwe Kerk. De Kamerheer-Ceremoniemeester is, met de hem toegevoegde Aide-Ceromoniemeesters, belast met de handhaving der goede orde. De Eerste Stalmeester, Adjudant des IConings, is belast met het formeeren, in beweging stellen en doen ophouden van den trein en'zullen hem twee Wachtmeesters der Kavalerie worden toege voegd. De Groot-Offieicren en Officieren des Konings en der Prinsen, benevens de Staatsdienaren, zijn in groot costuummet zwarte pantalonsen de Militaire Officieren in groot tenuein den rouw volgens de dienaangaande gegeven voorschriften voor liet leger. Alle livereibedienden zullen in gala gekleed zijn, met oen rouwband om don linkerarm. De verscbiilondo muziekkorpsen zullen langs den weg, dien de Lijkstoet neemt, en aan. do Nieuwe ICerk te Delft, ireurmuziok uitvoeren. Dc Groot-Officieren, Kamerheeren, Officieren en overige personen, die deel uitmaakten van den Stoet, zullen, na afloop der plegtigheid, aan de deur der Nieuwe Kerk, de noodigo rijtuigen vinden, om naar 's Gravenhage terug te kecren. 's Gravenhageden 19 Junij. 1879. Do Luit-Gen. Buiteng, Adj. en Chef van hot Milit. Huis des IConings, F. Graaf du Monceau. De Opper-Ceremoniomcester, O. Baron van WAssenaer van Catwijok. Gedrukt bjj J. Odé te Schiedam.

Schiedamsche Courant | 1879 | | pagina 5