h k »-< aan de Nieuwe Haven, zich op de in die haven liggende balken, doch bad het ongeluk er af te vallen. De heer W, A. Beukers, het ongeval ziende, waarschuwde den brugwachter, J. O, Schapera, die, daar de jongen reeds onder de balken was verdwenen, terstond naar hem vischte, doch te vergeefs. Gelukkig kwam een te Rotterdam woonachtig metselaar, F. van Dijk genaamd, de plaats van het ongeval voorbij; deze bedacht zich geen oogenblik, maar sprong onmiddellijk te water en kwam weldra weder hoven, echter zonder den drenkeling. Nogmaals waagde hij een poging, dook onder de balken en had het geluk den knaap in bewusteloozen toestand aan wal te brengen. De dienstbode van den heer Melchers snelde spoedig te hulp met wat brandewijn, waardoor het gelukken mocht de levensgeesten weder op te wekken. Van Dijk, die met levensgevaar het kind aan zyn moeder weder gaf. verdient allen lof voor zyn menschlievende poging. Heden middag sloeg de brandersknecht G, Van Beek, in de branderij van den heer G. I. Bertels aan de Lange Haven alhier, bij vergissing den helm van een ketel die niet afgeloopen was, zoodat het kokende vocht hem tegemoet stroomde waardoor zijn aangezichten een arm deerlijk werden gebrand. Ook werden zyn kleederen gedeeltelijk verbrand, doordien heb vocht, dat onder den ketel liep, vlam had gevat en deze zich aan zijn kleederen mede deelde, Hij is onder toezicht der politie naar Zyn woning vervoerd. Zaterdagmiddag is op de Nieuwe Maas, be westen de Koningshaven, te Rotterdam, in de lijn der witte ton gezonken het baliast-aakje Bendrika Johanna, schipper Leendert van Pelt, eigenaar A. O. Frederiksen, thuis behoorende te Schiedam. Het vaaituig was beladen met zand en schepte water bij het ten anker komen, waarop het onmiddellijk zonk. De schipper heeft zich zwem mende gered. Men seint ons uit 's Gravenhage, dat het laatste aldaar in staatkundige kringen loopend gerucht is: de Ministers hebben hun verzoek om ontslag hernieuwd. (Amst, Ct.) De commissie uit de Staten van Zuid- Holland, in November benoemd om tepraead- viseeren op het voorstel tot het brengen van enkele veranderingen in het reglement op de wegen en voetpadenhééft haar voorstel aan de Staten van Zuid-Holland ingezonden. Bij aanneming zal de provinciale zorg zich uit strekken tot een handelend optreden der pro vincie tot het uitvoeren der verbetering ten haren koste (behoudens verhaat op nalatige onderhoudsplichten) wat de wegen en voet paden betreft, dienende als hoofdverbinding tusschen verschillende bebouwde gemeente- Vommen. Door de Commissie uit de Prov. Staten van Zuid-Holland, belast om gemeenschappelijk roet soortgelijke commissie uit de Staten van Gelderland de adressen te onderzoekeninge diend tegen het on twer p-reglem ent voor het Waterschap van de Linge uitwateringheeft aan de Staten verzocht haar werkzaamheden to mogen vooitzetten en eerst in de herfst- vergadering verslag uit te brengen, Door Gedeputeerde Staten van Zuid-Hol land is voorgesteld: lo. f 2000 subsidie te veileenen aan de Ambachtsschool te Rotterdam; 2o, afwijzend te beschikker» op het adres van het bestuur van den grintweg van Brielle tot aan het veer te Nieuw-Beierland, om subsidie voor het verschaffen van grint; 3o, een sub sidie te verleenen aan de gemeente Maassluis van f 2892,89, als een derde gedeelte van de meerdere kosten der verbetering van de haven dier'gemeente; do. te adviseeren voor buiten gewone kosten van het lager onderwijs toe te" gtaan: a. aande'gemeenteRozenburgf24,272,28; b. aap de gemeente Bleiswijk f 18,790, beide floor Ryk en provincie ieder voor de helft; 5o. te wyzigen de bijzondere polderreglementen: het Binnenland van Rhoon, Charlois enDirks- land. De verkiezing van een lid der Staten van de provincie Zuid-Holland in het hoofdkiesdis trict Gorinchem, ter vervulling der vacature, ontstaan door de benoeming van den heerjhr. F. G. E. Merkea van Gendt tot lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal zal plaats hebben op Dinsdag den 22sten Juli a. s.; de herstem ming, zoo noodig, op 5 Augustus d. a. v. De feestviering van het 25jarig bestaan van Rotte's Mannenkoor te Rotterdam, uitgesteld wegens het overlijden van Z. K, H. den Prins van Oranje, zal plaats hebben van 18 tot en met 21 Juli a. s. Het programma der feestviering blijft vastgesteld zooals vroeger is bepaald. Naar men verneemt zijn tot executeuren ia de nalatenschap van wylen Z. ,K. H. den Prins van Oranje benoemd de heeren Van Goens en Mr. G.' De Vries Azn,, lid van den Raad van State. (Dagblad.) Door wijlen mej. A. C. Verhoef, weduwe J, C. Hooijkaas, te Oudewater, is aau de kerk der Bisschoppelijke Clerezy aldaar ver maakt eene som van f 3000, vrij van rechten. Aaugaande de optreding van ds. F. J. J. A. Junius als secundus-lid der Synode (reeds in verschillende couranten als zeker bericht) wordt uit goede bron medegedeelddat die optre ding waarschijnlijk slechts tydelijk zal zijn. Het voornemen bestaat bij ds. Cieutzberg, wiens secundus ds. Junius is, om, zoo zijn gezondheidstoestand 't hem vergunt (en daarop bestaat alle kans) met lo. Augustus als lid zitting te nemen en alzoo die vergaderingen, die met het oog op de hangende kwesties de gewichtigste zyn, zelf bij te wonen. Eenige officieren van het leger hebben in het TJtreehtsch Dagblad van gisteien een warm en goed gesteld protest geplaatst tegen het artikelvan de Arnhemsche Courant van 13 Juni, waarin, oneerbiedig over wylen den ï?rins v^n Oranj): Werd gesproken.' Met nadruk worden de uipdiukkingen van de Arnh. Cour., vde Prins van Oranje heeft nooit iets gedaan om zich persoonlek bemind te maken. Hij heeft mets van zich nagelaten dan herinneringen, de met aangenaam zyn", ge karakteriseerd ais onjuist, onedel en onwaar, als een slechte daad. ieder recht geaard Nederlander zal dit pro test met sympathie begroeten, maar zich tevens daarbij afvragen, waarom mannen, die zich geroepen achten'opdeze wijze aan een publiek orgaan de les te lezen, dit protest met ver sterkt hebben door er hunne namen onder te plaatsen. 1 In de te Breda gehouden 6e algemeene vergadering der Vereemgiag van Gasfabnkanien in Nederland is üe kwestie der gaskolen in dien zm beslist, dat de Engelsche, in verge- lijkiug met de Duitache, de voorkeur verdienen, doch dat deze laatsteop zichzelf beschouwd en vooral als ze vetsch worden gebruikt, vol doende resultaten geven. De veigaderfng was van oerdeel, dat er voor eerst en zelfs op den duur voor vermindering van gasverbruik tengevolge van het electrisch licht geen vrees behoefde te bestaan, mits men niet naar een hoogen gasprys, maar naar goed en goedkoop gas sneefde. Een tcgeiiug der hoofdkiaan overeeukomstig de behoeltu zal het vetbruik van gas op de voordeehgste wijze bevorderen. De daartoe door den heer J. Calien Jr. vervaardigde gasmeter- regulateur scheen vooral voor de plaatsing in fabrieken en werkplaatsen wel aanbevelenswaard. Terw'yl eenrvoiig jaar algemeen de wensche- lykheid werd uitgesproken naar een beteie wyze van vergelijking der kwaliteit van het gas in verschillende 'gemeenten, besloot de vergadering als haar meehing nu uit te spreken, dat de verificateur vVn Giroud daartoe de meest doel- matige toestel is, en noodigde het Bestuift Gif by de leden der 'Vereeniging aan te dringèfi op het geregeld nemen van proeven met be< doelden toestel, ter bepaliog van de hoedanig, heid van het gas. Voorts werd besloten, dat de Vereeniging zich zal wenden tot de Regeering, om van deze ts verkrijgen, dat de termijn, binnen welken alle gasmeters zullen moeten zijn geijkt, tot lo. Janu ari 1880 worde verlengd, daar het groote aantal tot hiertoe nog niet geijkte gasmeters bij de bestaande gelegenheid daarvoor onmogelijk nog dit jaar het vereischte onderzoek zal kunnen ondergaan. De volgende algemeene vergadering zal ge houden worden te Feijenoord. Naar men verneemt, mag men zich vleien, dat reeds spoedig bij de Staten-Generaal eea ontwerp van wet zal worden ingediend, waarbij wordt veiklnard, dat de wet, houdende bepa lingen omtrent de huishouding en tucht op da koopvaardijschepen, van 7 Mei 1856 (Stil. no. 32) met wijziging echter, zooveel noodig, def daarin voorkomende stiafbepalingen, ook op visschersvaartuigen vau toepassing is. Vad De Minister van Financiën maakt bekend dat het saldo van -'s Rijks schatkist bij do Nederlandsche Bankop 28 dezeren de som der betaalmiddelen op dat tijdstip bij de be taalmeesters aanwezig, te zamen een bedrag uitmaakten van f48,414,510.38. Zaterdagmiddag te half twee uren heeft de Prins van Soloin de receptiekamer van het tentoonstellingsgebouw te Arnhem, audientia verleend aan het bestuur der tentoonstelling en de leden van de feestcommissie. De Javaansche Prins Bario Gondosiwojo vertoefde Vrijdag in Amsterdam. Hij is een man van circa 35 jaar en draagt Europeesche kleeding. Zijn zoon is een knaap van 16 a 17 jaar, zorgvuldig in het zwart gekleed, en spreekt zeer goed Hollandsch. De Javaansche Prinsen nemen iedereen voor' zich in door hun vriendelijkheid en beleefdheid' Beiden dragen prachtige krissen met diamanten bezet. Ais een curiositeit wordt ons uit Delfs- haven bericht, dat sedert geruimen tijd, aan elke zijde van een onmisbare brug voor voet gangers, een bord staat met de waarschuwing} ïdeze brug is gevaarlyk 11" BoitNbl.) De tweede haringjager, de Wisselvallij- heid, is gisteren nacht te half een te Vlaardingeri binnengeloopeu met 292!/2 ton, waarvan 2721/* maatjes en 2Ö'A volle haring, aan boord. Deze jager verliet de vloot den 2lsten dezer, en had dus de lange reis van 8 dagen. De haring waS overgenomen van 38 schepen. De tweede haring jager is van 18701878 slechts eens vroegen (in 1875) aangekomen, en heeft in al die jaren nog niet zoo een rijken buit medegebracht Het hoogste cijfer was 230% ton in 1876. Naar de Kamper Courant verneemt, be staat bij eenige leden der Isiaëlietische Gemeente te Kampen het voornemen om zich af te zon deren en eene afzonderlijke gemeente te stichten. De oorzaak hiervan is, dat zij zich niet kunnen vereenigen met de handelingen van den tegen- woordigeu keikeiaad. Bij ue laatste stemming voor een lid der Tweede Kamer zijn te Giethoorn alle kiezers opgekomen (wel voor 7/8 liberaal). Een er van heeft echter niet gestemd. De vorige keer mankeerden er drie, waarvan twee buiten de gemeente waren. In eene vergadering van den geneeskun digen Raad voor de provinciën Overysel en Drente werd o. a. de vraag behandeld»ls het gebruik van vieesch afkomstig van koeien, die door den bliksem zijn gedood voor de gezondheid nadeelig? De meeningen liepen uiteen en men1' kwam tot de conclusie, dat het tot dusverre nog niet is bewezen, dat zulk vleesch bepaald, t voor de gezondheid nadeelig is. I v i V v

Schiedamsche Courant | 1879 | | pagina 2