s— De Minister van Binnenlandsche Zaken; getet op art 1 van het Koninklijk besluit van 47 Augustus 1878 (Stll. no, 128) en op zyne beschikking van 9 Juni 1879, opgenomen in de Staatscourant van 11 Juni 1879, heeft be paald, dat, met ingang van 18 Juli e. k., en met wijziging der aangehaalde beschikking, .voormeld besluit zal toegepast worden in dat gedeelte der provincie Zuid- Holland, hetwelk de volgende gemeenten of deelen van gemeenten omvat: Delft, uitgezonderd het gedeelte, gelegen ten oosten van de volgende lynvan de Lepel- Brug zuid-oostwaarts op tot aan de brug buiten de voormalige Haagpoort, verder zuidwaarts door het midden van het Oude Delft tot buiten de voormalige Rotterdammer poort, van daar midden door het water van de Schie tot aan de grens van Hof van Delft en Vrijenban, voorts 'de gemeenten. Hof van Delft, Schipluiden, de Lier, met uitzondering van den zoogenaamden Oudendijk, kadastraal bekend sectie B, no. 100, grenzende aan het Honderdland in de gemeente /Naaldwijk; Maasland, met uitzondering van den Schenkeldyk, sectie D, ongenommerd tot die gemeente behoorende: Maassluis, VlaardiDgen, Vlaardinger-Ambacht, Kethel, Schiedam, Delfs- baven, Overschie, Schiebroek, van de gemeente Hillegersberg den Bergpolder, met inbegrip van de daar langs loopende wegen en het gedeelte van Rotterdam, gelegen ten noorden en westen van eene lijn, loopende van de grens ^der ge meente Hillegersberg in den Zwaanshals, langs de westzijde van dien weg tot de rechter Rot- tekade, langs den zuidwestelijken en vervolgens westelijken berm dier kade tot voorbij de Rotte- brug; verder door de Rotte tot aan het Hof plein, door het water der Vest, het Stokviseh- watertje en de Delftsche vaart tot deDeiftsche poort, door het water van den Schiedamschen Singel langs de zuidzijde van den Westzeedijk tot de limiet of Bonte Paal, vandaar langs de oostzyde van het Park tot aan de Maas. De Minister van Financiën maakt bekend, dat het saldo van 's Rijks schatkist bij de Nederlandsehe Bankop 12 dezereu de som der betaalmiddelen op dat tijdstip bij de be taalmeesters aanwezig, te zamen een bedrag uitmaakten van f 42,774,467.19V2. De Minister van Financiën heeft vast gesteld de 301ste staatsloterij en bepaald, dat die zal bestaan uit 21,000 loten, 10,500 prijzen en 2 premiën. De collecte wordt geopend op Maandag den 18 Augustus 1879 en gesloten op Zaterdag den 30 Augustus 4879. De trekking van dé onderscheidene klasse geschiedt veer tien dagen de eene na de andere. Die van de eerste klasse vangt aan den 15 September terwijl jn de vijfde klasse de laatste 100 nominers getrokken worden op Zaterdag 0 December 1879. De optocht bij gelegenheid der feestviering van lioita sMannenJcoor zal nu toch plaats heb ben, en wel Zaterdag 19 dezer, des voormiildngs te 10 uren, \an het Beursgebouw naar den Doelen. Op de matinée en uruxhai), die op dien dag in den Doelen worden gegeven, zal het voltal lige Amsterdamsche Park-orkest van W. StumpfT zich doen hooren. Het daardoor vastgestelde programma bevat vele hier onbekende nornmeis. Voor het Volksconcert, hetwelk in den avond van 21 dezer a -10 cents entrée wordt gegeven, js geëngageerd het muziekkorps van den heer Coenen, te Utrecht. De voor den wedstrijd uitgeloofde pryzen zijn jn het magazijn der heeren Van Kempen Zoon ter bezichtiging gesteld. De iauwerkvans is geleverd door die firma, de beker met het Apollo-beeld door den heer Lucardie. Het zal ongetwijfeld de feestvierende Veree- niging veel genoegen doen, wanneervooral ook ter bevordering van een recht feestelijken indruk by de vele vreemdelingen de ingeze- tenen hutrae sympathie aan den dag leggen door bet uitsteken van vlaggen. - Naar men verneemt, zyD, op eene enkele uitzondering van meer technischen aard na, (waarin echter'mede spoedig zal kunnep,wor den voorzien), alle vo'orbereidende maatregelen of besluiten, welke moeten strekken tot invoe ring der nieuwe wet op het lager onderwij', gereed. De kiesvere'eniging illet algemeen lslang" te Leiden heeft met algemeene stemmen candidaat gesteld voor de Tweede Kamer den heer De Laat de Kanter, wethouder aldaar. Naar men verneemt, heeft het bestuur der vereeniging nde Ambachtsschool", gevestigd te Rotterdam, aan curatoren in den boedel van L. Pincoffs voorgesteld, de waarde van de stoom machine, indertijd door hem aan de Ambachts school geschonken, te doen taxeereu, en zich bereid verklaard door de vrijgevigheid van een lid van het bestuur, die verzocht heeft dat zijn naam niet zal genoemd worden, daartoe in staat gesteld het bedrag van de taxatie aan de curatoren ten behoeve van de ciediteuren te voldoen. Wij hebben gemeeud meer algemeene be kendheid te moeten geven aan den levensloop van een onzer landgenooten, van wiens jonge lingsjaren en mannelijken leeftijd gezegd mag worden, dat zij veelbewogen en rijk aan belang rijke lotgevallen geweest zijn. De heer C. Van den Berg, wonende te Ylaardingcn, thans nog, niettegenstaande zijn 82 jaren, deurwaarder in actieven dienst bij de het Kantongerecht te Schiedam, heeft onder vier vorsten uit het Huis van Oranje gediend, nl. Prins Willem V, en later de Koningen Willem III en III. Den isten Augustus 1797 geboren en door zijn ouders voor de zeevaart bestemd, deed hij in 1805 zyn eerste reis. Op de tweede reis in dat jaar werd zijn schip door de F.ngelschen genomen en de bemanning gevan gengezet. Van den Bejg wist te ontsuappen en zich in een vrijgekocht schip te verbergen, zoo dat hij na 8 dagen te Vlaardingen thuis was. In 180G was hy de overbrenger voor Prins Wil lem V van brieven naar Londen. Een volgende reis werd v. d. Berg met nog 26 Vlaardiugers door de Engelschen gevangengenomen en nam vervolgens deel aan liet bombardement van Kopenhagen, Nadat hij in 1808 in het vaderland was teruggekeerd, werd hem het daaropvolgende jaar opgedragen velschillende kaarten van de Zeeuwsche kust iu handen te spelen van de Engelsche Marine te Dover. Die bescheiden moesten dienen voor een eveutueele landing van den Prins van Oianje, later Koning Willem I, Vervolgens geraakte v. d. Berg met nog enkele Vlaardingeis voor kotten tijd te Calais en Bologna in Fransche gevangenschap. In April 1810 was hij éen der 12 jongens, die te St. Omer voor Napoleon I moesten figuree- ren, bij gelegenheid van diens feestelijk bezoek aldaar naar aanleiding van zijn huwelijk met Maria Louisa van Oosteurijk. In hol begin van 1811 keerde hij naar het vaderland terug, doch moest iu 1812 het land ontvluchten wegens het overbrengen der kaarten naar Dover. Naar Engeland gevlucht, nam hij dienst voor den oorlog in Spanje, en wel bij het jagerkorps on der den hoitbg vau Brunswijk. Als geestelijk pelgrim vermomd, ging v. d. Beig de stellingen van de Fransche legers in Spanje vei keunon en was hij meermalen de overbrenger van blie ven en rapporten van den Prins vau Oranje anu lord Wellington. Hy was tegenwoordig bij den slag van Vittoria op 21 Juni 1813. Na het einde van den oorlog in Spanje keerde hij eeist naar Engeland en in 1814 naar Nederland terug. Sedert 1820 heeft hij verschillende burgelijke betrekkingen te Vlaardingen bekleed, tot hij in 1877 zijn tegenwoordigen post, békwain. Wij vernemen, dat Van der Berg er over deukt thans pensioen te viagen. Na zulk een werk zaam leven is rust een vei kregen recht. Moge hij zyn verderveu levensavond kalm ou vrij van zorgen kunnen ten einde brengen. De buBte van Prins Hendrik, welke voor "S- de in aanbouw zynde Prins-HendrikschoohtrWi Leiden zal geplaatst worden, is Vrijdagriiit£.tJ Parijs, waar zij door den beer Bart van Here in brons gegoten is, te Leiden aangekomen. Zij heeft een hoogte van 1.15 meter en stelt den Prins voor in admiraals-uniform. De uit voering is goed geslaagd. Een by het Departement van Koloniën ontvangen telegram van den Gouverneur-Gene raal van Nederl. Indie bevat de volgende medeelingen omtrent de krijgsverrichtingen in Atjeh. Den lsten Juli zijn de operatiën tegen de XXVI Moekim van vier velschillende kanten en met eene macht van meer dan 3000 man aangevangen, met het doel om de voorname sterkten, namelijk de Missigits Malajoe en Boënginhet zuidelijk en Lambaroe en Toeng- koep in het noordelijk gedeelte, te vermeesteren, Dieu dag werd de Missigit Malajoe, den 2den Juli werden Boéng en Lambaroe en den 3den werd Toengkoep genomen. De vereenigde kolonnes zonden deu 4den en 5den Juli in verschillende richtingen afdeelin- gen uit, om de niet onderworpen kampongs te tuchtigen. De tegenstand was de eerste dagen hevig en het terrein zeer moeielijk. Later werd weinig van den vyand gezien. Itnam Lougbattah (dia gewond was) vluchtte met een deel der bevolking, en hoofden. Vele kanonnen werden vernageld en vuur wapenen buit gemnakt. Tevens werden groote massa's vivres en ammunitie en drie wapen- smederijen vernield. riet totale verlies aan onze zijde beliep 17 gesneuveldeen 66 gewonde mindere militairen en 4 gewonde pfficieren. Men schiijft aan het lïott. Nil. uit het- Westland, dd. 13 Juli. Een zestigtal der hier wonende tuinders heeft een vergadering belegd, waarin beslr' werd zich van de commissionairs los tem',' en zelve hunne vruchten naar de E- markten te brengen. De redenen, di nopen, komen hoofdzakelijk op het volgen Men beweert, dat de commissionai. wille van hun patroons, de prijzen t, drukken, en dat de tuinders, die ni4-' blij ven leveren, dit slechts kunnen door te maken van een kleiner soort rnaat. dergelijke praktijken niet willen mee worden daardoor vanzelf van de concurre buitengesloten. De thans samengestelde commissie, die i reeds verscheidene jaren getiacht heeft te\ men, hoopt door eendrachtig samengaan a', i knoeierij, die langzamerhand in den aardap pelenhandel geslopen is, te weren. Het beste middel daartoe zou zeker zijn, dat men voor goed de willekeurige rnaat van het skinnetje"' afschafte. Semper virens drong onlangs aan, om voor de aardappelen een gelijke maat te nemen, welnu, waarom zou het Westland hier-- aan niet den eersten stoot geven en de aard appelen [er kilogram gaan verkoopen? Daar door zou men ten minste veel bedrog kunnen voorkomen; en al moge het wat omslachtiger zijn, het neemt toch niet weg, dat dit da eenige billijke oplossing der kwestie kan zijn. Eerst dan wanneer men hiertoe overgaat, is- er samemvei king tusschen tuinder en commis sionair mogelijk. Bestendiging van den toestand, zooals die op 't oogenblik is, kan èn voor den tuinder èn voor den commissionair noodlottige gevolgen na zich sleepen. isDat de verordening op de heffing van het- straatgeld te Amsterdam door Gedep, Staten van Noord-Holland zou zijn afgekeurd, is vol gens het N. v. d. D. geheel onjuist; De Leidsche rozen (en toonstelling, die in- het begin van Augustus door de afdeelingen Leiden en omstreken en Boskoop' wordt ge—

Schiedamsche Courant | 1879 | | pagina 2