Stedelijk Sienws. en zeer verklaarbare verschijnsel, dat tie rijzing van den prijs van. een der eerste levensbehoeften veelal gepaard gaat met stijging der prijzen ook van andere benoodigdhedeuterwijl in het najaar en in den wiutei het leven met zijn meer dere eischen toch steeds veel duurder is. Wie wijs handelt neemt ijds maat regelen tegen het kwaad, dat hij in de toekomst voorziet. Ondanks al hel geklaag over slechte tijden enz. valt het niet te ontkennen, dat voor het oogenblik de prijzen van vele voorname lav.ensbenoodigdheden in vergelijking van vroeger vrij laag zijn. Daarbij is de zomer de tijd dat de meeste werklieden het hoogste loon verdienen van het gelteeie jaar. Welnu, zij zullen verstandig handelenin do dagen van minder zware zorg, zoo hun dat maar «enigs zins mogelijk is, iets weg te leggen voor den tijd, flat het heel wat meer moeite zal kosten, in de dagelijksche behoeften te voorzien. Den weg, waarlangs dat loffelijke doel op de voordeeligste wijze is te bereiken, meent het L. B. wel niet behoeven aan te wijzen, vonial niet in een stad, waar een spaarini ichtmg gevestigd is. Bovendien weet het zeer goed, dat menig verstandig huisvader en vooial menige spaarzame huismoeder, ook in gewone tijden een spaarpenning \oor den winter pleegt weg teleggeu. Doe!» dat die prijzenswaardige ge woonte zoo algemeen gevolgd wordt als wel waie te weusclien, zal zeker niemand durven beweren. Reden te meer om vooral hen, die in dat opzicht niet van zorgeloosheid zijn vrij te pleiten, thans, nu er vrij zeker een dure tijd voor de deur staat, aan te sporen bijtijds zooveel mogelijk de noodige vourzoigsmaatregelen te nemen. Wie het wèl meent met den nij veren werkmaD, die degelijke kern der maatschappij, zal wèl doen, zoo hij zich daartoe in de gelegenheid bevindt, diens aandacht te vestigen op boven- „Jppdjield.e berichten ^aangaande den ongunstigen graanoogst in de meeste ons omringende landen en vooral op de beteekenis, welke die tijdingen, waarvan niet zelden of in het geheel niet, óf althans niet met de noodige aandacht kennis wordt genomen, vooral voor hem kunnen hebben. Men schrijft aau de N. JR. Gi. uit Utrecht van 21 dezer: Hoveniersmaandag of zooals men hier zegt: Iloveniersehe Maandag is de eerste en meestal ook de drukste dag van de eigen lijke kermisweek. 't Is een van die officieel vastgestelde dagen, waarop onze goede stad letterlijk naan de boeren is overgeleverd." (\Vij vinden in den almanak een vastenavond-Zater dag, boereuzaterdagenboeriunenzaterdagen, attegnder dagen, waarop onze landbouwende natuurgenooteu uit de omtrek in grooler getale dan op gewone marktdagen de stad met een bezoek vereeren en op de meest luidruchtige wijze van hunne tegenwoordigheid doen blijken. Hoveniersmaandag spant van al die dagen de kroon cn den stedeling wordt dan vooral ruim schoots de gelegenheid gegeven de zeden en gewoonten onzer plattelandsbewoner, als zij suil" zijn, op te merken. Het onderscheid tusschen een boer en een hovenier bestaat t eigenlijk alleen in de producten, die zij van den vruchtbaren bodem trekken; overigens gelijken zij in alle opzichten op elkander, als de eene stiaatstee» op den anderen. Zij zelf nemei. het met dit onderscheid ook zoo nauw niet; althans de boeren versmaden den Hoveniers-' maandag evenmin, als de hoveniers het dea boeien- of boerinnen-zaterdag doen. Onder de hoedanigheden, die hen bij dergelijke gelegen heden vooral kenmerken, behoort de ontzaglijke hoeveelheid »zoete'koek" met »bittere jenever", die zoo'n rustieke maag kan verorberen. En zij steken het niet onder stoelen of banken. Keen, voor het open raam der tot den nok gevulde herbergen zit .zoo'n menschenpaar aan het lieet- ljjk gebak en dén lekkeren drank te sinulleu, dat de aanschouwer er zeeziek van wordt, Maar wat bovenal vermakelijk is, dat is, hen gade te slaan eenigen tijd vóórdat twee een paar geworden zijn. Die dikwijls vergeefsche pogingen, door h e m 111 het werk gesteld om den arm te bemachtigen van haar, die in het voorbijgaan op straat zijn hartstocht heeft opge wekt; de cynische wijze, waarop hij ver smaad zijude plotseling 'zijn I1111 tstocht voor een ander lid der vrouwelijke sekse lam ont branden, zijn indeidaad koddig. En wanneer hij het eenmaal zoo ver gebiacht heeft, dal hem aarzelend wordt te kennen gegeven; »ik most hel 'aigelijk nie doen 1" (Jan grijpt hij naar de paraplu do groene besteedster en als hem die wordt toevertmuwd (ook bij het mooiste weêr heeft eene boerin die op kermis bij zich), dau is hij de wereld te rijk, want hij is zeker, dat /zij voor dien avond ïzain maid" is. Wee hem, zoo hij de paraplu vergeet of verliest. Zijn kans is voorgoed vei'iceken. Helaas! al die opmerkingen kunnen wij heden niet maken. Hoveniers en boeren schit teren door hunne afwezigheid. Oim kei misplein gelijkt een moeia=. Het regent lelegiaafdiaden en rnet een volharding, een kuikdiogen zomer waardig. En niet alleen heden, maar ook gisteren regende het zoo en gisteren was het Sint Margriet, en Ah het regent op\JSint Margriet, Ban zie je in zes weken het eml niet! Het is een teleurstelling voor velende pleinen zijn verlaten," de straten zijn uitgestorven. Slechts hier en daar zipt men een groepje mannen, doch dat zijn halfbeschonken lieden, wier gewoonte het is, 30k buiten de kermis, aan den Zondag eene uitbreiding te geven tot Dinsdag ochtend. Als het Bestuur der Yereeniging tot bevorde ring van volksvermaak,^ iets aan kon doeo, dat Jiet ieder jaar gedurende de kermis zqo regende, dan zou zijg .daardoor zeker een krachtigen bondgenoot voor de afschaffing der kermissen hebben gewonnen. liet is een weèr om zooals iemand opmerkte, er een photographic van te.maken en daaronder te schrijven: Hondsdagen." Delft. Twee heeren, vader en zoon, gingen Maandag avond door de Jacob-Gerritstmat alhier, toen de eerste moedwillig door een hem onbe kend persoon tegen het lijf werd geloopen. Na eene opmerking over het ongepaste dier handelwijze kwam de aanrander, met den persoon die hem .vergezelde, in drei gende houding op de beide heeien toe. en ontving de zoon een vuistslag in het gelaat. Hierop geraakte men handgemeen en werd den zoon door den aanrander met een mes eem. bijna 9 centimeter lange wond toege bracht boven het linkeroog langs de wenk- biauw. De aanrander, die zich uit de voeten had gemaakt, werd doof, de politie achter haald en gaf op genaamd te zijn P. D. heibaas, wonende te Capelle aan den IJsel. Het mes, dat hij ia de gracht aan de Kooru- markt had geworpen, is op last der politie opgebaggerd en door de getuigen herkend. Den Haag. Onder goedkeuring van Z. M. den Koning is besloten de algemeens schietwed strijd, vroeger door hetolficiereu-schietgezelschap der schutterij te dezer stede uitgeschreven, maar uitgesteld wegens het ovei lijden vau Z. If. H. den Prins van Oranje, te doen plaats hebben op 25 tot 28 Augustus a. s. Aan dezen wed strijd inogeu ook onderofficieren der dd. schut terij deelnemen. Oudewaler. Tegen vijf wiukeüeis alhier wordt een gerechtelijke vervolging ingesteld wegens het onbevoegd verkoopen van genees middelen, Haarlemmerolie, Urbanus-pillen en worrnkoekjes. flarllngon. Zaterdag kou hier een brief van den kommandnnt van het koloniaal werf depot niet bezorgd worden; geen wonder, hij was geadresseerd aan den heer garnizoenskom- maudant te HarUngen. Men scheen te Harder wijk dus niet te weten, dat liet garnizoen reeds in de maand Mei voor goed van hier is vertrokken. Maar wat heeft men te donken van het navolgende? De heer .1. Menno Huizing», arts alhier, die de patiënten behandelde, die onder het garnizoeu voorkwamen, moest daarvan elke maand ecu staal inleveren aau het Ministerie van oorlog. Dezer dagen werd hij vanwege dat Ministerie er aan herinnerd, dat hij verzuimd had dit over de maand Juni j te doen, met verzoek bedoelden Staat alsnog zoo spoedig mogelijk in te zenden. Tielerwnard. Het aardappel-rooien in het J groot is begonnen. De opbrengst is grooter dan men bij het slechte weder mocht verwachten, 1 men mag ze zelfs buitengewoon noemen. Van 1 ziekte is in deze slieken niets te bespeuren. De prijzen varieëren tusschen f2.50 a f2.80 per mud. Arnhem. Door de achteloosheid van .eene 1 kindermeid is alhier een tweejarig knaapje in eene beek nabij de ouderlijke woning geraakt en verdronken. Ylisslngren. Het Engelsche schip St.Bernards was na eene voorspoedige reis van New-York, bestemd naar Antwerpen, met een Eogelschen kanaalloods en een Belgischen Schelde-loods aan boord Zondag middag tot bij het lichtschip JRuijtingen gevorderd. Na gcdui ende den nacht van Zondag up Maandag naar gissing op de hoogte vau Ostende te zijn bijgedraaid, sverd besloten de Wielingen in te sturen, doch door de aanhoudende dikte van regen misleid, stond men oostelijker dan gegist werd, en stootte het schip des morgens te half vijf op een der banken (vermoedelijk de Rassen.) Al spoedig, misschien een halfuur daarna, zag'men een gedeelte van de kiel en achtersteven opdrijven en dreigden de masten overboord te gaan •waarom besloten werd met de booten het schip te verlaten, hetgeen ten 6 uur 30 plaats had. In de boot van den kapitein bevonden zich de beide loodsen, de 2de stuurman en zes matrozen; in de andere* boot de 1ste stuurman met 10 matrozen. Nadat boide booten ongeveer anderhalf uur door eene verschrikkelijke bran ding in oostelijke richting waren heeugestuurd, zag men eensklaps de boot van den kapitein het onderst boven drijven en drie mannen zich aan haar vastklampen, worstelend tegen de golven. Het mocht den len stuurman gelukken, hoewel met groot gevaar, deze drie personen in zijn boot op te nemende overige zeven personen waren verdwenen. Na verloop van ongeveer nog een half uur bereikte inen het strand van het Oostgat en landde op de hoogte der Kaapduinen. Het schip was geladen inet 2400 ton graan. Verdronken zijn bij deze ramp: de kapitein M. Burns, de 2de stuurman, de Belgische loods (naam nog onbekend), beuevens vier matrozen, onder wie de zoo 11 van den kapiteinde namen der overige matrozen zijn onbekend. (K. B. Ct.) u,.U URGE RUU K E STA ND. deboren21 Juli. Hendrihn Maria, dochter van J. Van Bijnen en M. J. Slinker, Baan. Adolf, zoon van J, D. A. Vijgenboom en J. M. Oldenburg, Hoogstraat. Arij, zoon van B. Van der Most eu J. Van Waart, Tisscher- straat. Johannes, zoon van S. van Dijk en J. K. Braak, Kreupehtraat. 2-2 Willemina dochter van W, Harcksen en W. Polderman, Korts Kerkstraat. Pieter, zoon van iM, Akkerman en K. Voorburg, Blocgstraat.

Schiedamsche Courant | 1879 | | pagina 3