- 1 Bimenlaiitolie Beriehtea. 'BELGIS. I De Kamer van afgevaardigden heeft met algemeene stemmen op 2 na (zijnde van twee leden die zich van stemming onthielden) het ■wetsontwerp betreffende de conversie der 4Va schuld in eene 4 pCt. in zijn geheel aangenomen. Te Luik is, gelijk reeds gemeld werd, het walgelijk voorbeeld van een of meer eilendigen te Brussel gevolgd en een bedreiging van moord tegen den Koning aangeplakt. Op den voor gevel van het The&lre Boy al aldaar werd Dinsdag nacht te 1 uur het volgende, met drukletters in het Fransch geschi even plakkaat gevonden en door de politie verwijderdsLeo- pold is veroordeeld. Hij heeft de wet des onge- ltiks onderteekend. Een dolksteek of een revol verkogel zal de straf zijn". AMERIKA. De inwoners van de ongelukkige, alweder door gele koorts verpeste stad Memphis nemen in massa de vlucht, zoodat er slechts de armsten, een 10.000 in getal, achterblijven. Tot dusver kwamen er in het geheel 80 gevallen voor. De paniek in het omliggende land is ontzettend, en de besmette stad wordt zooveel mogelijk geïsoleerd gehouden. Ten behoeve der inwoners die de besmette muren niet ontvluchten kunnen, heeft het Gouvernement 4800 legertenten en 200.000 rantsoenen voedsel beschikbaar gesteld. De sterfte te Memphis duurt voort. *r Het gouvernement heeft bericht ontvan gen, dat de Indianen eene nieuwe militaire beweging voorbereiden. SCHIEDAM, 24 Juli 1879. Voor de leden van den gemeenteraad is op het Raadhuis ter" visie gelegd, ten einde in de eerstvolgende vergadering tot de benoe ming over te gaan, een aanbevelingslijst ter benoeming van leeraren aan het gymnasium en aan de middelbare scholen, waarop geplaatst zijn, aan het gymnasium: als rector, de heer Dr. K. W, M. Montyn; als conrector, de heeren 1. Dr. J. H. Wilmink, te Biielie; 2. Dr. W. G. Van der Weerd op Noorthey, te Veur; als leeraar in de Nederlamlsehe taal en let terkunde: de heer W. L. Combé; in de Fran- sche taal, de heer C. F. Kochin de wiskunde, de heer Dr. N. M. Kam; in de natuurlijke historie, de heer Dr. P. A. Bozon. Aau het Gymnasium en de Middelbare scholen: als leeraar in de Hoogduitsche taal en letterkunde, de heeren: 4. D. Van der Linden te Rotterdam, 2. W. N. Coenen te Utrecht; als leeraar in de Engelsche taal en letter kunde, de heer Dr. B. Koster te Goes. Aan de Middelbare scholen: Als leeraar in de staathuishoudkunde enz., de heer G. J. Theunisse te Rotterdam; als leeiaar in het rechtlijnig teekenen: de heeren: 1. L. Van der Tas te 's Gravenhage, 2. J. K. T. Timmer- hans van Abcoude te Arnhem, 3. M. J. Van Dijke te Kralingen. Begunstigd door droog weder wat in deze dagen wel als een bijzonderheid mag wor den aangemerkt had gisterenavond de plechtige intocht plaats van de liedei tafel ïSchiedam's Mannenkoor Orpheus", na de be kroning aan haar ten deel 'gevallen bij het jongste concours, uitgeschreven door de lieder tafel 1 Rotte's Mannenkoor" te Rotterdam. Een talrijke menigte had zich reeds vroegtijdig'aan het spoorwegstation alhier vereenigd, om bij do eerste ontvangst tegenwoordig te zijn. Zoodra de trein, die te 7.37 uur uit Rotterdam alhier s aankomt, stil hield en de leden van lOrpheus" met hun, banier zich op het peiron vertoonden, werden deze door het muziekkorps der dd. schutterij, dat zich daartoe op het perron had ppgestelil, ■met fanfares begroet. Door 'eene commissie, samengesteld uit bestuursleden van enkele vereenigingen en corporatiën alhier dezelfde commissie die ook vroeger bij zoodanige gelegenheid optrad werd de vereeniging, bij monde van den heer S. A. Vernède, m korte woorden het welkom in Schiedam toe geroepen, na de bekroning haar teu deel ge vallen en zij met de behaalde overwinning van harte gelukgewenscht. Daarop zette de stoet, voorafgegaan door het muziekkorps der dd'. schutterij zich in beweging ea begaf zich, begeleid door eene talrijke menigte, naar den tuin der Offlcieren-Vereeniging. Aldaar aangekomen werd s Orpheus" verwelkomd door den voorzitter der Officieren-Vereeniging, den heer H. A. M. Roelants, die namens zijne medebestuurders, de leden der liedertafel uit- noodigde tot de feestelijke ontvangst, die hen daar wachtte. In den tuin genaderd nam de heer Burgemeester, tevens beschermheer der vereeniging, het woord en bracht in wel ge kozen woorden, hulde aan de verdiensten van Schiedams Mannenkoor ïOipheus", wenschte de vereeniging geluk met de glansrijk behaalde overwinning en stelde de verdiensten in het licht van haar bestuur dat onder de krachtige en geniale leiding van haren directeur, den heer De Yliegh moeite noch zorgen spaart om sSchiedams Mannenkoor" steeds hooger op te voeren op het gebied der toonkunst. De voorzitter van ïOrpheus", de heer M. L. Honnerlage Grete zeide daarop, namens de vereeniging, dank voor de welwillende woorden tot haar gericht en voor de gulle ontvangst en Iuisterryke ovatie haar, na de behaalde over winning, bewezen. Er dankbaar op wijzende hoe sOrpheus" 2ich in de sympathie van het publiek mag verheugen, meende spreker deze gelegenheid niet voorbij te mogen laten gaan, zonder in het midden te hebben gebracht, dat, wil de vereeniging met succes blijven concur- i' reeren tegen zusférvereenigingen, zij niet alleen de belangstelling behoeft, welke haar thans zoo ruimschoots ten deel valt, doch ook vooral werkende krachten noodig heeft; waarom hij dan ook alle beoefenaars der zangkunst opwekte, om zich als werkend lid by de vereeniging aan te sluiten. Na nog een koite toespraak vau den voor zitter der officieren-vei eeniging, was de eigen lijke ontvangst van de liedertafel als geëindigd te beschouwen. Het flinke muziek-koips vau het 4e regiment infanterie uit Leiden, onder directie van den heer Gieutzius, dat reeds de helft van het programma had afge&peeld, tracht thans de verder toegezegde nummers, ten gehoore. Met genoegen maakte zeker 'eau ieder met dat korps kennis. Toeu te 10 uren ongeveer dit muziek-korps moest vertrekken om met den laataten trein naar Leiden terug te keeren, weiden op veelvuldig vei langen, door de lieder tafel sOrpheus" enkele nummers ten gehoore gebracht, onder anderen ook die, waarmede zij den prijs binnen Rotte's muren had behaald. Daveiend was het applaus dat haar ten deel viel. En nu last not least, wachtte de talrijk aan wezigen het lang vèrbeidde vuurwerk, dat, uit gesteld zijnde om het ongunstige weer in' de kermisweekthans zou worden ontstoken. Al spoedig kondigden eenige luchtkaarsen den aanvang daarvan aauwaarna de ver schillende uummers van het daarvan uitge geven programma, zich spoedig opvolgden. Recht voldaan en dankbaar over het genotene en over den goetjen afloop van het wei kelijk fraaie vuurwerkkeerden allenonder de touen der muziek vau de schutterij, in vroolijke stem ming liuiswaai ts. Moge het bestuur der Officieren-Vereeniging nog menige even gezellige en aangename avon den aan hare stadgenooten bezoigen. De heer G. De Wilde Cz., predikant by de Hervormde gemeente alhier, heeft'voer het op hem uitgebrachte beroep naar die gemeente te Steenwijk bedankt. Bij den op 13 Augustus a.s. te Ylaar- dingen te houden schietwedstrijd door, de vereeniging' »De Eendracht" aldaar, zijn ook een tiental leden van de dd. schutterij alhier tot deelneming uitgenoodigd. Bij de Tweede Kamer is gisteren inge diend een wetsontwerp tot aanvulling van het tarief van uitvoerrechten voor Ned, Indie, en wel van 5 pet. der waarde voor: lo. benzoé, damar, getah en andere gom en harssoorten; 2o. foelie, notenmuscaat, kaneel en andere specerijen en droogerijen; 3o. eambier; 4o, hout, met uitzondering van scheepsbouw- en timmerhout, alsmede van masten, spieren riemen en ander rondhout; 5o. ivoor; 6o, neushoorn; 7o. alle soorten van peper; 8o, piuangnoten; 9o. alle soorten van rotting. Dit ontwerp, strekkende om het tarief van uitvoer aan te vullen met een aantal voorbi engselen, vooral in de buitenbezittingen voorkomende, op de markt zeer gezocht en een niet onbelangrijk deel uitmakende van den invoerv uit het Indisch tolgebied, is een uitvloeisel van een voorstel van den gouverneur-generaal van Ned- Indie, waarmede de Minister zich geheel ver- eenigt, nu eenmaal de uitvoerrechten zyn behouden, waarvan de Minister principieel geen voorstander is. Deze maatregel, die met het oog op de schatkist wenschelyk is, wordt geraamd eene jaarlyksche inkomst van 3 a 4 ton te zullen opleveren. Tot lid der Provinciale Staten'van Zuid- Holland in het hoofdkiesdistrict Gorinchem, is gekozen het onlangs afgetreden lid der Tweede Kamer de heer W. C. M. Begram van Jaars veld, met bijna eenparige stemmen. Het oudste lid van Gedeputeerde Staten van Zuid-Ho!land? de heer E. H. Baron Ren» gers van Warmenhuizen, is in den afgeloopen nacht, in ruim 76jarigen ouderdom, overleden, In een der lokalen van het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen werd gisteren de algemeens vergadering gehouden der Neder» landsche Vereeniging tot hulp aan zieke en- gewande krijgslieden in tijd van oorlog. De bijeenkomst werd geleid door generaal Hardenberg, in plaats van den luit-generaal dé Stuers, door ongesteldheid verhinderd. Hy bracht o. a. korteüjk in herinnering de gewich tige diensten door het Boode Kruis aan de strijdende partijen in den thans, geëindigde» oorlog in het Oosten verleend en twijfelde nietf dat, wanneer de geschiedenis van dien afgeloo- pea krijg zou worden te boek gesteld, de ver' eeniging het Boode Kruis in Nederland eene* schoone bladzijde in de annalen zal bestaan, In twee bijvoegsels van de Staatscourant wordt medegedeeld een »Verslag omtrent het onderzoek naar het aanwezig zijn van grafeleden of andere historische merkwaardigheden in de voormalige Hofkapel op het 's Gravenhaagsche Binnenhof." Het stoomschip Schiedam, kapt. F. M. Chevalier, van New-York naar Rotterdam, is in den Nieuwen Waterweg op het Zuiden aan den grond getaakt. De passagiers zijn per sleepboot Zierikzee naar Rotterdam vertrokken, Tot aanvulling van het in een vorig nom" mer door ons medegedeelde omtrent de ge- houden bijeenkomst der liberale leden van da- Tweede Kamer, kan nog het volgende worden gemeld. Wat reeds omtrent de door den Minis ter Kappeyne van de Coppello bèóogde grond» wetsheiziening in de dagbladen ^medegedeeld is, bleek in hoofdzaak juist te zijn. NhjEjentien artikels zouden worden gewyzigd. 'Het* getal van de leden der beide Kamers zou op een vast cijfer., gebracht worden. Het land-zou in onveiauderlijke districten worden verdijd. De regelen van het verklagen van kiesbevoegdheid zouden aan dan gewonen wetgever worden over»

Schiedamsche Courant | 1879 | | pagina 2