gelaten. De leden der Eerste Kamer zouden zitting hebben voor 10 jaar die van de Tweede Kamer voor 5 jaar. "Verder zouden de bepalingen van de defensie eene wijziging ondergaan. De bepalingen, die nu eene belemmering vormden voor eene goede regeling der levende strijdkrachten, zouden worden weggenomen eu de regeling van den krijgsdienst aan den gewonen wetgever over gelaten. Den 10 Juli kwam er eene beschikking van Z, M. den Koning, waarin Z. M. verklaarde, dat hij een voorstel tot grondwetsherziening, buiten zijn initiatief genomen, thans niet kon goedkeuren om een Minister te behouden. Kwam het tot grondwetsherziening, dan zouden wel licht ook aodere bepalingen herziening eischen, om zoo mogelijk een biyveud werk tot stand te trachten te brengen. Behalve de redenen, door de Ministers van Financiën en van Kolo niën aangevoerdwaren naar de meeuing van Z. M. nog andere gewichtige redenen, die op dit oogenbiik den Koning er voor deden terug deinzen om in het voorstel van den Minister van Binneaiaudsche Zaken te treden. Zooals men reeds weet, werden overigens geene beslissingen genomen in de hierboven bedoelde bijeenkomst van liberale leden, maar dat de heeren Vau de Putte en Crerners de op dracht tot .samenstelling van een ministerie thans zullen aanvaarden, is niet waarschijnlijk. Het Handelsblad deelt den volgenden brief mede, door den lieer H. O. Van der Wijck aan den Voorzitter der Tweede Kamer gericht: 's Gravenhage, '21 Juli -1879. IIoojjEielGeürenge Heer Uit het Algemeen Handelsblad van heden blijkt, dat de heeren Fransen van de Putte en Cramers, leden van rle Tweede Kamer, met machtiging des Konings, heden te twee uur de liberale leden der Tweede Kamer, ten getale ,van 49, in het lokaal dier Kamer bijeen geroepen hebben, ten einde over een Kabinetsformatie te beraadslagen. Deze handeling geeft aanleiding tot de volgende vragen Gedoogt de Grondwet, dat de Koning, met uit sluiting van alle andere leden, een aantal ieden der Tweede Kamer van een bepaalde partijkleur officieej doe oproepen,7 Hebben de beide leden der Tweede Kamer, oud- Ministers die den Koning om de machtiging tot die oproeping gevraagd hebben, in den geest der Grondwet en van onze constitutioneele staatsinstellingen ge handeld? Zoo ja, zal dan indien die beide heeren in hunne taak niet slagen en de Koning mocht goedvinden een or meer tot andere staatspartijen behoorende stnats- lieden een Kabinetsformatie op te dragen door deze eene vergadering der Tweede Kamer, met uitsluiting der liberale leden, inueten worden opgeroepen? Ik neem de vrijheid deze vragen aan de overweging van UHEG. te onderwerpen. Zoo mogelijk zal ik van dezen brief nog bijtijds liet noodige aantal exemplaren doen drukken en UHEG, aanbieden, ten einde die vóór den aanvang der zitting aan de leden der vergadering te kunnen ronddeelen. Het komt injj toch voor, dat de opgegeven vragen belangrijk genoeg zijn, om in nauwgezette prealabele overweging te worden genomen. Met hoogachting heb ik de eer te zijn,. UltMl.Geslr. Die. Dienaar II. C. VA.N DER WIJCK. Hierop laat het Handelsblad volgen: 'Wij "gelooven dat de heer Van dec Wijck volkomen gelijk heeft. De vormwaarin de bjjeeuroeping was geschied, is zeer ongelukkig gekozen eu van twee oud-Ministers, die licht zoeken alvorens weder eeu portefeuille te aan vaarden, nauwelijks 'te begrijpen, 's Koaiugs naam had in deze oproepiug niet belmoren gebruikt te worden, nog afgezien van het bedenkelijke om 'zulke mededeelingenals gis teren gegeven werden anders te doen dan iu een zitting der geheeli/ Tweede Kamer en dan door de Regeering zelve. Dat de Ministers niet ter vergadering verschenenkan niet anders als goedgekeurd worden. De redenen van ver ontschuldiging, gisterendoor1 de heeren Van de Putte eu Crerners gegeven, zijn nauwelijks afdoende te noemen. net Vaderland doet uitkomen, sdat er geen Ministerie is dat .een voorstel tot Grondwets herziening heeft gedaan; is er dus geen Ministerie, dat collectief een door den Min. van Binnenl. Zaken gedaan voorstel heeft on dersteund; er is niets anders geschied dan dat de premier van het Kabinet de door hem zelf in het leven geroepen Ministeriëele crisis een ander stadium heeft doeu ingaan door onver wachts aan den Koning te zeggen: eerst wilde ik heengaan, omdat ik bevreesd was voor groote maatregelen geen voldoenden steun in de Kamer te vinden, maar bij nadere overweging zal ik toch b!\jven, indien ik, Min. van Binnenl. Zakenmet betrekking tot een door mij ge- weaschte Grondwetsherziening van U. M.plein pouvoir krijg." sDe mededeelingen eergisteren gedaan zegt Het Vaderland verder bewijzen vol doende, dat wij recht hadden in ons nommer van Vrijdag '18 Juli te vragen: lo. Heeft het Ministerie ais zoodanig voorstellen tot Grondwetsherziening aan den Koning gedaan? 2o. Was het Ministerie volkomen eenstemmig 3o. Welke was de strekking en de omvang dier voorstellen? "Wat was dus het nieuwe program van het Ministerie? 4o. Waarom die voorstellen thans? »Nog meer vragen hadden wij kunnen stellen. Wij hadden kunnen vragen: -.Heeft wel de Koning zich in het algemeen tegen Grondwets herziening verklaard? Wij hadden ook kunnen vragen, waarom niet eerst door het Ministerie of door den premier de liberale partij ia de Kamer over Grondwetsherziening is geraad pleegd. sBijua op al die punten- is-thans een volledig antwoord verkregen. Eerst sinds gisteren weet men, dat de Koning niet in !t algemeen zich tegen Grondwetsherziening verzet, maar wel op dit oogenbiik zijn meêwerking tot een zoo be langrijken maatregel niet heeft willen verleenen om een Minister te behouden. Eerst sinds gis teren weet men dat de Min, van Binnenl. Zaken reeds van zijn voornemen tot Kaïnerontbinding heeft doen blijkenvoor hetgeval de Tweede Kamer zyn plaunen mocht verwerpen. »Een vraag is echter gisteren niet beantwoord en kan ook alleen door het Ministerie beant woord worden de vraag ul.waarom die voorstellen thans? Waarom die voorstellen thans? »Op die vraag komen wij nader terug, maar dit willen wij nu reeds verklaren: Naar onze overtuiging zijn die voorstellen te goed, te flink om op dit oogeublik, op deze wijze en onder deze omstandigheden aan de orde gesteld te wordeu. sEcre wien eere toekomt: De nota van Grond wetsherziening is het talent van Kappeyne waard. Zij is een bedaarde, flinke stap in de goede richting zoo flink zelfs, dat men om dat progiatn voor de toekomst veel kan ver geven van hetgeen het. verleden minder, ver kwikkends heeft opgeleverd." Naar Het Vaderland verneemt, hebben de heeren Fransen van de Putte en Crerners aan Z. M. den Koniog te kennen gegeveu, dat zij het hun 'Opgedragen mandaat tot Kabinets formatie in de gegeven omstandigheden niet kunnen aanvaarden. Wie meenen mocht dat de Javanen, welke thans ia Arnhem verblijf houden om de game lang te bespelen, als ballingen in ons midden wonen, bedriegt zich zeer. Den geheelen dag ontvangen zij bezoek en zij zyn voor ieder even beleefd en welwillend. Zij houden zich met Europeeschen handenarbeid bezig, die zij van andereu afzien en waarin zij zich gaarne laten ondenvjjzen. Gaarne nemen zij ook-deel aan de kinderspelen, als knikkeren enz., die voor hen vreemd zijn, maar waarin zy spoedig groote handigheid hebben gekregen. Ook onze taal beginnen zij reeds te verstaan en vraagt rnen hun of zij naar hun land terug verlangen, dan antwoorden zij; vaeen: hier, heel veel pleizier". En werkelijk schijnen zij hun toestand niet onaangenaam te vinden. Vooral van kinderen houden zij veel. Voortdurend ziet men die op hun schoot zitten, of zij gaan er mede wande len in de buurt eu niet zelden koopen zij hun eene kleinigheid. Het Ilollaodsche kindergezang heeft iets aantrekkelijks voor hen, naar het schijnt, en meer dan een tracht mede te ziugen. Vooral in het volkslied kunnen verscheidenen van hen reeds instemmen. Terwijl zij vau aanzienlijken en geringe» da gelijks talrijk bezoek ontvangen, worden zij ook - bij Oostersche familiën dikwijls te gast genoo- digd. Het zijn allen stille, ordelijke lieden, met een gemoedsaard, waarnaar de Westersch be schaafden zich wel een weinig naar regelen mochten. Ook hier blijven zij matig: bier is hun geliefkoosde drank. ArnhCt) De hoofdonderwijzer te Petten verzoekt, in een advertentie in de Held. en Nd. CL, den kiezers een in herstemming komend lid van den Raad dier gemeente niet te herkiezen, daar die persoon.... schrijven nog lezen kan., In het kerkgeboujv der Luthersche ge meente te Rotterdam had jl. Maandag het jaar- lijksch openbaar examen van de Inrichting voor Doofstommen-onderwijs plaats. De voorzitter, de heer R. Mees, opende de plechtigheid 'met een toespraak, waarin hij allereerst wees op't ver lies, door den dood fan prof. Polauu eu jhr, mr. F. Gevers Deynoot geleden. De naam Polano zeide spreker is onaf scheidelijk aan onze inrichting verbonden. Hij toch was het, door wien de Uuitsche methode van onderwijs iu ons land voor *t eerst zuiver ia practjjk is gebracht, doordien hij den heer Hirseh uilnuodigde zijn twee kinderen volgens die methode te onderwijzen. Later behoorde hij tot de stichters van de school en als bestuur der heeft hy van 't begin af tot zijn dood toe met den meesten ijver de belangen der school be hartigd. De heer Gevers Deynoot, behoorde niet tot de stichters, maar was van den aanvang af lid van liet bestuur en nam steeds met de zelfde trouw eu belangstelling aan alie werk zaamheden deei. Het schooljaar zoi^ deelde hij verder o. a. mede, begou met 103 leerlingen. Er werden er '14 opgenomen, zoodat er nu 117 zijn, 65jon gens en 52 meisjes. Onder dezen zijn er maar 9, die het-volle schoolgeld betalen, 183 ontvan-' gen gt-heel kosteloos onderwijs, terwijl er 73 geheel of gedeeltelijk voor rekening der inrich ting worden verpleegd. De gezondheidstoe stand was zeer voldoende. Zes jongeus zijn in winkels geplaatst om eeu ambacht te leeren, eu onder de meesters, bij wie ze iu de leer zijn, behooren er dcie tot de oud-leerlingen. Acht leerlingen werden Maandag ontslagen. Het onderwijzend personeel bestaat uit den directeur, deu adjunct-directeur eu 9 hulp onderwijzers, terwyl er onder toezicht van de vrouw van den directeur drie onderwijzeressen zijn voor vrouwelijke handwerken. Met Lat' wordt gewaagd van den ijver en de trouw, waarmede allen werkzaam zyn. Ook de ver pleging der kinderen, steeds streng gecontroleerd, gaf iu het algemeen stof tot tevredenheid. Den 5n Juni werd op verzoek te 's Hage met 65 leerlingen een publieke les gegeven! De correspondenten hadden den kinderen daarbij een aangeuamen dag verschaftde Zoölogische tuin werd bezichtigdSchevcningen bezocht. Stoffelijk voordeel bracht deze zaak niet op; de ingekomen giften dekten niet1 eens de onkosten. Maar de gunstige indrukdoor de les achter gelaten, zal later wel goede vruchten, opleveren.

Schiedamsche Courant | 1879 | | pagina 3