Steielijl Klem Carpliisten. Wisselkoersen. Gemengde Berichten. en Bodegraven ~~en de tweede nit Den Haag, Soetermeer en Gouda, weder 2227 reizigers vervoerd. Het beleid van den stationchef alhier, die bij deze buitengewone drukte de orde steeds uitstekend weet te handhaven, wordt algemeen geprezen. Met verwondering zag men in de afgeloopen week, dat ook Belgie zijne politieke bannelingen heeft. Een zekere generaal Graaf van don Meere vroeg n.l. den steun van de pers bij zijn verzoek om amnestie. De thans bijna vergeten generaal is ruim 80 jaren en heeft, na in 1830 partij tegen Koning Willem I te hebben genomen, in 1842 naar het schijnt berouw gekregen, althans hij ti achtte door een samenzwering België weder onder Oranje te brengen. De poging mislukte, en de generaal werd met een helper ter dood veroordeeld. In de gevangenis kwam zijn vrouw afscheid van hem nemen en den volgenden ochtend bleek, dat de kleedereu verwisseld waren, de generaal was als mevrouw v. d. Meere vertrokken, zijn echtgenoote speelde in de ge vangenis de rol van den veroordeelde. Men moest haar natuurlijk vrijlaten en een paar dagen later ontmoette men den generaal en zijn vrouw in de straten van Parijs, waar hij sedeit heeft gewoond. De Academy berichtdat de voltooiing van den Keulschen dom in L880 als zeker be- .schouwd kan worden. Met de linialen van acht meter hoogte, die de torens moeten kreunen is een begin gemaakt. Te Apolda, in Saksen-Weimar, is dezer dagen een olifant uit den circus van Sanger losgebroken. De dienstboden van een particu lier in de onmiddellijke nabijheid van den circus hadden hem een paar dagen achtereen op allerlei lekkernijen 'onthaald. Den derden dag hadden zy dit niet gedaan. Na tot 's avonds laat te vergeefs naar een nieuwen aanvoer te hebben uitgezien, scheen da olifant te begrijpen dat men het hem niet ten kwade zou duiden als hy eens ging zien hoe het er rnede stond. Hij rukte dus de patenen kettingen, tusschen welke hij stond ingesloten, uit elkaar, wandelde naar het huis, beukte de deur open, en stapte deftig de keuken binnen. Ongelukkig vond hij daar niets van zijn gading. Na al die moeite vond hy dit wat te erg en geraakte dan ook zoodanig uit zijn humeur, dat hij alle ledige borden, schotels en pannen kort en klein sloeg, een paar ramen verbrijzelde en een zijdeur open brak om eens verder in het huis rond te kijken. Onderwijl waven, een paar politieagenten op het geroep der bewoners toegesneld, maar zonder dadelijk raad te weten hoe zij 't moesten aanleggen om zulk een vreemdsoortigen inbre ker meester te worden. Gelukkig kwamen eenige knechts van het personeel van den circus nog in tijds om den lastigen kameraad deels met bedreigingen, deels met zachte woordjes naar zijn vei blijf terug te brengen. In het krankzinnigengesticht te Czerno- witz waren onlangs eenige verpleegden in den tuin bijeen, toen een hunner eensklaps tegen de stang van den bliksemafleider opsprong en 'eer de bewakers het konden beletten naar boven klauterde, tot hij de spits van den leider boven het hooge gebouw had bereikt. Twee man begaven zich met touwen naar het dak en terwijl de een hem vriendelijk toesprak, gelukte het den ander, van achteren aanko mende, hem een touw om het lijf te slaan. j De krankzinnige wilde zich wel daartegen verzetten, maar de beide bewakers gingeu zoo vlug en behendig te werk, dat zy er spoedig in slaagden hem aan het touw mede te trekken, verder te binden en hem door een'dakvenster binnen het gebouw 'te brengen. Heel bedaard beklaagde Jijj .zich. toen dat men - hem had belet, regelrecht den hemel binnen te klimmen. De Amerikaansche bladen maken mel ding-van een zeldzaam voorbeeld van verdraag zaamheid op godsdienstig gebied, iets wat in onzen onverdraagzamer! tijd wel der vermelding verdient. In St. Louis nl. was de kerk der Doopsgezinden door een brand vernield; toen stelde de Israëlietische gemeente hare synagoge des Zondags voor de beroofde gemeente beschik baar, zoodat er alle Zondagen godsdienstoefening in werd gehoudeu, tutdat voor een paar weken de nieuwe kerk voor de Doopsgezinden gereed was De voorganger der Doopsgezinde gemeente stelde toen voor zijne laatste godsdienstoefening in .ie synogoge voor de beide gemeenten te houden, een voorstel waarmede de talibi zich vereeuigde. In deu volgepropten tempel waren joden en christenen bijeengekomen. Dr. Boyd, van de Doosgezinde gemeente, en dr. Sonnen- schein. van de Israëlietische, beklommen na elkander den kansel en hielden toespraken tot de verzamelde menigte. Er werd uit een joodsch gezangboek gezongen, verder een koor van Beethoven, en ten slotte een plechtig gezang uit het gezangboek der Doopsgezinden. De dagbladen verklaren, dat' deze gemengde gods dienstoefening een diepen indruk op de aanwezi gen maakte en dat godsdienstige veroordeelen er door verminderen. liet gerechtshof te Praag heeft uitspraak gedaan in de vaak van Anna Yondra en hare beide zoons Jozef eu Anton. De beide laatst genoemden waren beschuldigd van met hulp hunner moeder hunne zuster te hebben ver moord en pogingen te liebbeu aangewend om ook hun broeder van het ieveu te berooten, waarna de moeder heeft geti acht haar jongsten zoon Philippus te vergiftigen. Jozef is ter dood veroordeeld, Anton tot twintig en de moeder tot achttien jaar zware gevangeuLstraf, voor beiden verscherpt door onthouding, van voedsel en opsluitiug in een donkere cel telken jaie op den datum der gepleegde misdaad, zijnde 27 Juni, Het bosch van Joigny, in Combe-Mont- Granier (Savoye)twee vierkante kilometer groot, is tengevolge van zware regens losge raakt en de berghelling.waarop het gelegen was, in de richting van het dorp Entremont afgezakt. De inwoners zijn in den uitersten schrik gevlucht. Waarom de gele koorts vooral te Memphis? Omdat aldaar een onbegrijpelijke vuilheid heeischt, en dit koortsnest precies is gebleven zooals het was in het vorige jaar, toen er omtrent 5000 rneuschen aau de gele koorts zijn omgekomen. Wel werden toen gelden bestemd voor het reinigeu der stad, maar die sommen staan enkel op het papier. Het kanaal, dat door de stad loopt, ontvangt al liet vuil en al den afval uit de '10,000 woningendit is reeds 40 jaren lang het geval, en er is in dat kauaal weinig of geen stroom. De excre menten der 50,000 inwoners, de krengen van honden en katten enz., alles komt in dat éóue, algemeene stadsriool. Uitmaal is du ziekte niet aaugetuacht, maar heeft zij zich zelfstandig daar ontwikkeld. Beter grond kan de gele koorts wel tieigcns vinden dan te Memphis. Volgens eetie statistiek over deu uitvoer van grauen uit Rusland, uit de haven van Petersburg, neemt deze voortduiend toe en bedioeg hij tot '19 Juli jl. 233,827 putl meer dan tot hetzelfde tijdstip van het jaar 1878, niettegenstaande de vaart dit jaar 5 weken later dan,ten vorigen jare vrij van ijs was. Een schoon vooruitzicht voor de Pruisische Oostzeehavens! De Russische uitvoerhandel zoekt derhalve reeds nu, nog voordat het invoerrecht op de granen aan de Duilsche grenzen geheven wordt, den nieuwen handelsweg op. Onder sommige Indianen-stammen leeft een hoogst zinrijke Sage, die den oorsprong der blanken en hun gezag over andere rassen tot' onderwerp' heeft. Toen de groote geest, zoo verhalen zij, de aarde verliet, schiep hij drie mannen, allen blank van huid, die hij naar een vijver voerde, met last er in te springen en zich te baden. De eerste gehoorzaamde onmiddellijk en kwam' blanker datt te '.'oren weer te voorschijnde tweede aarzelde een oogeubfk en daar het water door het plassen van der eerste in beroering was gebracht en zijn hel derheid gedeeltelijk had verloren, kwam hij vuil en koperkleurig uit het bad; toen «Ie. derde er eindelijk iusprong was het wr.ter geheel drabbig geworden en hy kwam dus zwart weer te voorschijn. Daarna legde de groote geest hun drie pakken voor, en medelijden met den zwarte hebbende, die zoo geheel zijn reine kleur verloren had, stond hij hem de eerste keus toe. De zwarte koos het zwaarste pak, de koperkleurige het tweede en de blanke kreeg dus het lichtste. Bij de opening bleek, dat het eerste spaden, schoppen en ander landbouw gereedschap bevatte, het tweede jacht- ep vischgereedschap en het derde eindelijk bevatte papier, pennen en inkt, de werktuigen van het verstand, en de grondslagen voor zijne heerschappij over de beide anderen. Bij de Schetland-eilandeu werden onlangs op één dag 80 walvissehen gevangen; zij wer den met harpoenen gedood na een hardnekkigen strijd, die tot in deu avond duurde. De Koningin van Engeland, wier zuiuig- heid vau algemeene bekendheid is, heeft sedert den dood van haar man een sommetje geld opgespaard. Dat sommetje bedraagt, naar ge meld wordt niet minder dan vier millioen pon den sterliug. Volgens de Kature zou een botanicus op Ceylon, de heer Morris, er in geslaagd zijn een iniddei te vinden tegen de ziekte der koifieboomen. Het zou bestaan uit een oplossing van 3 deelen kaik ea 1 deel zwavel. Dr. Richardson te Londen heeft gevonden, dat een temperatuur van '120' I(, tvphus-kiemen doodt, en tevens dat zeep eveneens een ver nietigenden invloed op deze organismen beeft. Volgens R. zijn deze kiemen zoo klein, dat de ruimte, die een speldeknop inneemt, er minstens 50000 kan bevatteD. Een nieuw metaal, dat den naam »Norve- giuin"gekregen heeft,is door den heerTellelTDahll ontdekt in een mineraal gesteente, in hoofdzaak uit een verbinding vau arsenicum en nikkel bestaande. Het is wit van kleur, vrij goed piet- baar, van eene hardheid gelijkstaande inet die van het koper en smelt bij kersgloeihitte. Het soortgelijk gewicht bediaagt 9.44. Wat de op losbaarheid in zuren betreft, meldt men dat het in salpeterzuur gemakkeiyk, ia zoutzuur en in zwavelzuur rnoeielijk oplost. De oplossing is blauw gekleurd, maar wordt groen na bijvoeging van water. In Parijs fabriceert men tegenwoordig papier uit de volgende ingrediënten, die behoor lijk eerst tot pap worden gemalenbeetwortelen (afval vau beetwoitelsuikerfabrieWen), aardap- pelensehilleu en alvul vau huiden en leder. Ook Amerika heeft gijn Joden-vraagstuk. Velleden jaar wei gei de men in het Great Union Hotel, in de beroemde eu druk bezochte bad plaats Sauuoga, den toegang aau alle Israëlieten, Dit voorbeeld van ntshaat en onverdraagzaam heid vindt dit jaar op verschillende plaatsen navolging. De eehoi nbroeder van den ex piesi- dent Grant weert in de nieuwe badplaats Manhattan, in do nabijheid van New-Yoik, al Ie Joden eu wilde lit n zelfs niet toelaten in de waggons der Mnnhwttan-Bench-spoorwegge lukkig verzette de wit zich tegeu dit systeem. Een aantal der voornaamste Joodscl e bankieis in New-York protesteer™ in de Nciv-Yorh- Tribune tegen deze uitsluitingsmuatregelen. Uit hetgeen zij uiededuelon blijkt, dat ze uit i veie groote hotels door overdreven prijzen geweerd worden eu dat de gewone bezoekers hiertoe de hotelhouders noodzaken. In de nieuwe wereid bestaan dus nog zeer oude vooróordeelen. De Britisch and Foreign Anti- Slavery Society had vóór 4 of 5 jaren den Koning van Shoa, Menelek, verzocht, den slavenhandel in z'yn iand (het zuidelijk gedeelte van Abyssinië) af te schaffen, omdat een zoo oumenschelyke inrichting niet vereenigbaar was met het christendom, dat hij beleed. Vóór eenige weken nu ontving de Yereenigiog, door tusschenkomst van het Departement van Buitenlandsche Zaken, een dépêche van Koning Menelek, waarin deze bericht, dat hij dett slavenhandel in zijn geheele rijk had afgeschaft. Verwijdering en ontleding van rioolgassen. Elisab»th Corbeth (arts te San Francisco) laat de rioolgassen in de palen der naastbij gelegen gaslantaarnen door buizen leideu, zoodat deze onmiddellijk naast de branders eindigen. Gedurende den dag ziju deze buizen door kranen gesloten. Znodra het gas aangestoken wordtopent rneu de kranen eu de vlam werkt niet alleen venti- leerend, maar verbrandt ook de opgezogen gassen. Waarom brengt gij dien dikken knuppel mede Hannes", vroeg een rechter aan een sterk gespierden boer. ïlu de dagvaarding stond", antwoordde Han nes, opziende, vdat ik mijn verdedigingsmiddelen moest medebrengen. Ik dacht eerst een dorsch- vlegal.te nemeu, doch alles wel ingezien, meen ik rechter, het hier wel met een knuppel te kunnen klaar speulen." Volgens eeue mededeeling in de Bhann. Zeitunq is de bijvoeging van 1l'/a gram salicylzuur op 20 kilogram vruchtensap voi- doende om deze voor bederf te bewaren. In '1880 zullen er in Februari vijf Zondagen zijn. Daarna zal dit niet weer voor 1920 en dan eerst in 1976 weder voorkomen. BURGERLIJ IvE STAND. Geboren11 Augustus. Gerrit, zoon vau J. Hoppe en J. Van der Hoek, Baan. 12. Arie, zoon van A. Kooijman en N. Eijsberg, Baan. Adriaua. dochter van A. Schot en M. Goudswaard, Singel. Overleden: '11 Augustus. Anna Meijers, oud 64 jaren, wed. van M. J. Geeraets, Breed- straat. 12. Coruelis Woensdregt, oud 4 maanden, Oude Kerkhof.Hendrik Kiela, oud 3 maanden, Singel. Gehuwd: 13 Augustus. II. J. Tons en A. J. Yoorstraat. MARKTPHU'/.EN AAN Dli hKUltóTK SCHIEDAM vau deu 13 Augustus. Rogge en Gerst zonder handel. Moutwijn: f lO'/t per hectol. Ct. Jenever: Amsterd. proef, f 14'A a. f '14% per hectol. Ct. zonder fust en zonder belasting. Spoelingf 0.60 per ketel. Bij de Sehiödanwelie spoeling-tVreentguig, f 0.70 per ketel. LIBAU. Johannes, k. II. Beugo, 38S731 Uilogr. Kogge. Cito, k. '1'. "fhorsen, '1708 tschw. Rogge. PEHNAU. Ida, k. li, Wassmami, 910 tschw. Rogge, 351Vv tschw. Gerst. BEVAL. Juanita, k. P. Hauer, 1013 tschw. Gerst. Rottei dam, 13 Augustus Disc. Londen 2 l'arijs 2 Antwerpen 21/s per 3 M. hou. 1 f'12.i f 12 utu/j fr. 100 -47.271/2 -47.03 fr. 100 1 - 47.20 1 - 47.30

Schiedamsche Courant | 1879 | | pagina 3